jOEBIKZEESGHE COURANT, No. 80. BESTUREN EN A DM IN IS TRA TIEN. NIE UWS TIJDINGEN. duitschland. Ao. 1829, den October. ADVERTENTIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERTKZEE brengen tèr kennis van de gegadingden dat door Hun op den 14 October 18-29, des namiddags om 4 uren, ten Raadhuize in het openbaar te koop zuilen worden aangeboden en aan den meest biedenden toegewezen: Alle de oude Kleeding- en Monteer in gslukken herkomstig van de voormalige Schutterij dezer Stad welke inmiddels dagelijks kunnen worden bezigtigdwaartoe de gegadingden zicb ter Stedelijke Secretarie gelieven te vervoegen* Zierikzee, den 1 October 1829. Burgemeester en WTctbouders voornoemd de CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KR OEF. Frankfort, den 18 september. Er zijn geene nadere officiële tijdingen omtrent de onderhandelingen te Adrianopel. Uit Weenen wordt weionder dagteekeutng van den 10in handelsbrieven geschrevendat aldaar een fransch courier doorgereisd was die den 8 Konstantinopel had verlatenen die de tijding zóu hebben aangebragt, dat de onderhandelingenuit hoofde der aan merkelijke vorderingen, van den generaal Diebitsch, zouden afgebro ken zijn; doch dit berigt schijnt geen geloof te verdienen, daar men reeds bijzondere brieven uit Konstantinopel heeft van den 9 welke van deze gewigtige omstandigheid geen gewag maken en daar de officiële tijdingen uit Weenentot den 22, geeue de minste melding hiervan maken. (Tot hiertoe weet men dienaangaande te Parijs niets stelligs, ofschoon ook aldaar het gerucht van het af breken der onderhandelingen gelooperi heeft, doch hetgeen door het ministerieel blad is tegengesproken). Evenmin verdient geloof de tijding, over eenige dagen in deze stad ontvangen, dat. er reeds op den 3o augustus een wapenstilstand tusschen den russischen opperbevelhebber en den reis-effendidoor bemiddeling der gezan ten Yan Engeland, Frankrijk en Oostenrijk, zou gesloten zijn. Het is mogelijkdat zulks later geschied zijdoch zeker heeft zulks toen nog geen plaats gehad, waarom het dan ook door een blad, hetwelk omtrent de oostersche.aangelegenheden goed onderrigt is, stellig wordt tegengesproken. Of intusschen zoodanig een wapen stilstand daarna aangegaan zij, blijft nog steeds onzeker. In som mige berigten wordt zulks bij herhaling gemeld, doch in andere leest men, dat de vijandelijkheden voortgezet worden. Het meest- waarschijnlijke is, dat de russische voorposten in beweging blijven en de hoofdstad meer en meer naderen doch dat graaf Diebitsch met het hoofdkwartier te Adrianopel zal blijven tot dat de onder handelingen derzelver beslag zullen verkregen hebbenof afgebro ken zijn. Aangaande de voorwaardenwaarop de vrede zou gesloteu wor den blijven de tijdingen zeer uiteenlooperide. Een onzer dagbla den geeft de navolgende in een' brief uit Pera den 6 september geschreven, op: i°. het voldoen van liet traktaat van Ackermann; 3o- de vrije scheepvaart voor russisclie oorlogs- en koopvaardijsche pen van en naar de Zwarte Zee3°; schadevergoeding voor de oor logskostenten beloope van tien millioenen dukaten; 4°- schadever goeding voor de verliezen, door den russischen handel in de laatste jaren geledenwaarvan bet gedrag nader te Petersburg zal bepaald worden; 5o. bet slechten der vestingwerken van.Giurgewo en Braï- low; 60. afstand van de Aziatische vestingen Anapa Poti en Achal- xik voor altijd; 70. eene nieuwe staatkundige verordening voor de vórsten domuien Moldavië en Wallacliije, die eene vaste jaarlijk- sche schatting aan de Porte doch alleen in geld, zullen opbren gen en verder onder beding dat de bospodareri wel gemeenschap pelijk door den russischen Keizer en den Sultan zullen benoemd worden, doch evenwel zoodanig, dat de Porte op geene andere manier zicli met liet bestuur dier vorstendommen zal mogen be- moefjen. Van het traktaat van Londen zou in het te sluiten vre desverdrag slechts in zoo verre gewag gemaakt wordenals de Porte daarbij zou verklaren dat zij aanneemtdeze aangelegenheid zonder uitstelonder medewerking der drie Mogendhedentot een goed einde te brengen. Intusschen valt het moeijelijk te bepalen of. deze mededeeüng' op goede gronden rustzoodat men er. zich niet geheel op kan verlaten. Het is wel waarschijnlijk, dat eenige der opgegeven voorwaarden de grondslagen van den vrede zullen uitmaken, doch men kan te gelijk vaststellen, dat, zoo lang de onderhandelingen voortdurenniemand met zekerheid van derzei- ver aard onderrigt is 1 të meer, omdat, naar andere berigten uit Konstantinopelc\e onderhandelingen zeer in bet geheim worden voortgezet, zoo zelfs, dat, na-ar men wilde britsche en frausche gezanten niet juist 'daarmede bekend zijn. Handelsbrievenden 20 uit. Bucharest te Weenen ontvangen, houden insgelijks in de dooi' de berlijnsche staats-courant onlangs medegedeelde tijdingdat Schumla door den generaal Krassowsky is ingenomen. De dag, waaróp deze gewigtige gebeurtenis zou heb- Tjèn plaats gehad, wordt niet opgegeven. (De pruiscisch-e- staats* zeitung bevat deswege geene nadere berigten). Den 29. Ten aanzien van den stand der russische troepen ten. zuiden van den Balkan heeft men nog geene nadere tijding, dan het geen vervat is in de officiële berigten van den generaal Diebitsch van den 29 augustus. Uit den inhoud dier berigten blijkt niet, dat men destijds in bet hoofdkwartier kennis droegdat ook Ro- dosto in handen der russische troepeu was gevallen iets 'twelk volgens bijzondere berigten van het tooneel des oorlogs, in 't laatst der maaud augustus zoude hebben plaats gehad. Dat de bewegin gen der russische troepen na den 29 augustus hebben voortgeduurd, is in bijzondere berigten als zeker opgegeven hoeverre dezelve zich echter hebben uitgestrekt, is niet gebleken, en het is niet waar schijnlijk, 'dat de russische voorposten, 11a genoemden dag, hun nen togt naar de zjjde van Konstantinopel verder hebben voortgezet. Een brief uit Jassyde dagteekeniug voerende van den 12 septem ber beheist de volgende bijzonderheden: De Sultan heeft last gegevenom alle de aziatisclie troepen wrelke van den Balkan zuidwaards zijn gevlugt, naar Azia over te schepen ten einde de bevolking te bewaren voor de mishandelin genwelke deze teugelloze barbaren zich, ten aanzien der weerloze landbewoners, hebben veroorloofd. Overal, waar die lieden zicli vertoond hebbenis hunne weg door roof en brandstichting ge kenmerkt, en zijn de Russen, die de inwoners tegen de ongeregeld heden hunner landgenoten beschermden als verlossers opgenomeu. De generaal Diebitsch heeft in Adrianopel de algemeene achting weten te winnen, en over 'talgemeen heeft het gedrag der Russen een diepen indruk gemaakt op de Muzelmannen. De turksche gevolmagtigden in Adrianopel hebben een termijn van twaalf' dagen van den generaal Diebitsch erlangd, ten einde berigt te doen toekomen aan den Sultan en zijne divan, wegens de onderhandelingen, en tijd te hebben, om de aanneming van de vredes-voorwaarden te bewerken. De algemeene wapening der Muzelmannen in Romelie is geheel ter zijde geschoven, en de bewoners zijn rustige aanschouwers van. de plaatshebbende gebeurtenissen. De Sultan schijnt aan. alle zijden met verraad te moeten kampenen de aanzienlijkste Turken ont trekken zich aan zijne zaalc; de bevelhebber van een der kasteelen aan den Bosphorus is onthoofd, alleen op de beschuldiging, dat hij in verstandhouding was met de misnoegde partij in de hoofd stad, en dat hij op eene verraderlijke wijze de krijgsbehoeften, voor de verdediging der kasteelen bestemd, onbruikbaar had ge maakt, of doen maken. Het ziet er treurig uit met het Rijk, en eene enkele wenk des Keizers van Rusland, zoude weliigt genoeg zaam zijn om het omver re te werpen." Een dagblad dezer stad maakt gewag van eene onderneming om de rivieren de Donau en den Rijn te vereenigen. Hetzelve zegt, dat zich te Parijs eene maatschappij gevormd beeftdie zich wer kelijken niet zonder eenig vooruitzigt van te zullen slagen met dit ontwerp bezig houdt. Yolgens de hoofdbepalingen van bet reeds gemaakte plan, zonde de loop van de Donau, van Ulm af tot aan Stuhlingen verwijld worden en bevrijd van de zich aldaar opdoende hinderpalen. De vaart zoude verder vervolgd worden door een kanaal, hetwelk, in de rigting van de Kiutzig, door het Zwarte-Woud zoude loopeneindelijk zoude men de Kiutzig be vaarbaar maken, tot op de plaats, waar zij. zich in den Rijn sto.rt, nabij Kehl. Indien deze onderneming, welke voorzeker aan geene geringe bezwaren ouderhevig zoude zijn,, .gelukkig mogt volvoerd worden, zoude het oostelijk 'deel van Europa zich met het westendoor middel vari een vaarwater hetvyelk onderscheidene voor verlich ting, handel en hij verheid zoo zeer belangrijke staten doorloopt, verbonden zien. Berlijn den 3o september. Wij hebben de navolgende hoogst gewigtige tijding over Warschau ontvangen Eene depêche van den graaf diebitsch. sabalkansky berigt, dat den 1.4 september te Adrianopel een definitief .vredesverdrag tusschen Rus.- land en de Porte door de gevoLniagligden van Z. M- den Keizer en die des Sultans, onder lekkend.,is gcw.orden." Dc voorwaardenwaarop dit verdrag .gesloten is, zijn tot biertoe nog niet bekend. N E D E R L A N' D E-N. Bp.ussel, den 29 september. Geheel de stad. is vol. van den diefstal, welke in het paleis van ,Z. K. H. den Prins van Oranje is gepleegd. Zoo het gerucht, dat het gestolene bestaat in bijna 80versierselen zoo van ju weel en als paarlen,. ter, waarde van ruim ee$ millioengrond heeftis nimi^er z^vaa^dcr diefstal hier

Zierikzeesche Courant | 1829 | | pagina 1