ZtEMKZEESCIIE C O IT II A N T. No. 79. Vrijdag 'BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. NIE U WS TIJDINGEN. Ao. 1829. den 2 October. A E) V E li T E .N T I E. BURGEMEESTER en WETHOUDERS <bv Stad ZIEMKZEJE brengen ter kennis van de belanghebbendendat, op Woensdag, den 14 October aanstaandec/e.? middags ten twaalf uren, door Hun Ed. Achtb. op de eonditien daarvan gearresteerd bij den Ed. Ach tb. Raad derzeive Stad, in dato i4 September ji., en onder goedkeu ring van Heeren Gedeputeerde Staten der Provincievoor den lijd van zes jaren zal worden verpacht het uitsluitend houden eener Stads Beleenbank. Zijnde de conditiën ter Stedelijke Secretarij voor een ieder te lezen. Zierikzeeden 22 September 1829. Burgemeester en Wethojjders voornoemd o e CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven, De Stads Secretaris W. J. P. KR O EF. A D V E R T ENTI E. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, brengen ter kennis van de gegadingden dat door Hun op den 14 October 1829, des namiddags om 4 urenten Raadhuize in bet openbaar te koop zullen worden aangeboden en aan den meest biedenden toegewezen AUe de oude Kleeding- en Monieeringstiikkenherkomstig van de voormalige Schutterij dezer Stad welke inmiddels dagelijks kunnen worden bezigtigdwaartoe de gegadingden zich Ier Stedelijke Secretarie gelieven te vervoegen. Zierikzee, den 1 October 1829. Burgemeester en Wethouders voornoemd de CRA HyET vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KR OEF. DUIISCHLAND. Berlijn, den 26 september. In onze staats-courant van heden leest men, onder het rubriek: Turkschc gr én-ze jiden i*3 septem ber, het navolgende: Uil. geloofwaardige bronnen verneemt men, dat Schumla zich aan de russische troepen onder den generaal Krassowsky heeft overgegéven. De nadere omstandigheden van deze gebeurtenis worden onverwijld te gemoet gezien/' (De berigten uit de vorstendommeuelders ontvangen, maken hiervan gee 11 e mel dingdoch zeggen wel, dat Schumla en Rustschuck krachtdadig zullen worden aangegrepen en dal de Russen verlangen heide plaat sen vóór het betrekken der winterkwartieren in hunne magt te hebben. Intusschen zet bet blad waarin men het berigt der inne ming van Schumla .vindt, geloofwaardigheid aan die verovering bij eerstdaags zal men vernemenhoe het hiermede gelegen zij). De petersburgsche bladen van den 4 dezer deelen een ver slag mede van den opperbevelhebber, graaf Diebitschaan Z. M. den Keizer. Hierin brengt die generaal ter kennisse van Hoogst denzei ve udat dc stad luiada door de russische vloot is ingeno menen zegt vervolgens, dat de majoor Kramer den 21 augustus de geschutgieterij te Samokoff verwoest heeft. Den 22 onderwierp de stad Demötiko zich aan de overwinnaren. Verder wordt in dit verslag gemeld de aankomst der twee turksche gevolmagtigden in het hoofdkwartier te Adrianopel. In de" bijeenkomst met den opperbevelhebberzegt het berigt, «gaven zij de heiligste verze keringen, dat het der Porto waarlijk daarom te doen was, om de vijandelijkheden te doen ophouden, en verklaarden zij tevens, dat dezelve met den innigsten en opregsten dank de grootmoedigheid en goedgunstigheid van Z. M. den Keizer zou erkennen." Graaf Pha len en graaf Orlojf waren toen nog niet te Adrianopel aangekomen waarom de opperbevelhebber den generaal-majoor vorst Gortschakojf en den staatsraad Ponton gelast hacl, inmiddels de vredesonderhan delingen aan te vangen. (De regtstreeksche tijdingen uit Adrianopel 3 oopengelijk men weet, verder, en de beide verwacht wordende russische afgevaardigden waren, sedert aangekomen. Bij hen zou zich, volgens berigten uit Odessa, op uitdrukkelijke begeerte van graai Diebitschvoegen de baron Brnnoff, die bij de onderhande lingen van Acker maun is tegenwoordig geweest. Den 7 september lieeft die staatsdienaar te dien einde Odessa verlaten). Te Odessa beeft het fregat Mingrelie de tijding aangèbragt van liet innemen der aan de Zwarte Zee, ten zuiden van luiada, gelegen vesting Midia. Deze vesting is door vijf kanonneer sloepen veroverd; men beeft in dezelve 9 stukken geschut vermeesterd. Er zijn nieuwe bokigten uit het leger in Azië tot den 9 augus tus. Er hadden onderscheidene gevechten plaats gehad nabij dé stad Chjumiscb Ghane, gelegen tussclien Erzerum en Trebizohde. _De vijand had aldaar eene aanzienlijke magt b,;,:verzameld3 ten einde ware het mogelijk den Russen het doordringen naar laatst genoemde stad te beletten. De generaai-majoor Burzoff' hiervan onderrigt, viel denzelven onverhoeds aandoch werd, in het be gin Van het gevecht, ongelukkig zoodanig door eenen kogel getrof fen dat hij weinige dagen daarna aan de hekomene wonden is over leden. Deze omstandigheid en het gedurig aaugroeijen van den vij and verijdelde de pogingen der Russen voor ditmaalen zij waven genoodzaakt terug te trekker. Zoodra de opperbevelhebber zulks had vernomen, snelde hij met eenen merkelijken bijstand toe, het welk ten gevolge had, dat de Turken uit hunne verschanste stellin gen werden verdreven, en dat, na. een bloedig gevecht, derzelver hoofdmagt geslagen en op de vlugt gedreven werd, terwijl hunne legerplaats, hun geschut en al de krijgs- en mondbehoeften in han den der overwinnaren vielen. De vijand verloor in dit gevecht 5oo dooden en i5o gevangenenwaaronder verschillende aanzienlijke personen. liet verlies der Russen bestond uit éénen officier, van den staf, drie hoofdofficieren en 60 soldaten. Het belangrijk ge volg van deze gevechten is, dat de magt des vijands, welke den reg- tervleugel der Russen bestookteverbrokenverstrooid en in bet gebergte gejaagd is. De dood van den gcueraal-majoor Burzoff werd in het leger algemeen betreurd. Z. M. de Keizer heeft, bij eenen hoogst,vereerenden brief, de met diamanten omzette orde van den heiligen Andreaseerste klasse, aan den opperbevelhebber Diebitsch gezonden, en daarbij tevens Hoogstdeszelfs uitnemende tevredenheid te kennen gegeven over de goede krijgstuchtwelke de russische troepen in de over wonnen plaatsen onderhouden. De echtgenoot van genoemden op perbevelhebber is door Z. M. tot staatsdame bij H. M. de Keizerin benoemd. Met petersburgsche dagblad spreekt stellig het door sommige 'dagbladen medegedeelde berigt tegen, dat eeue nieuwe geldlëening door Rusland zou gedaan worden. Frankfort den 26 september. Er zijn geene nadere officiële be rigten wegens de vredesonderhandelingen. Bijzondere brieven uit Adrianopel tot den 9 september, houden in, dat de onderhan delingen met grooten ijver worden voortgezet, en dat een courier van daar naar Konstantinopel was afgezonden, zoo men zeide om over te brengen bet ontwerp van het vredesverdrag. Volgens een' dezer brieven, zou e'e'11 punt, hetwelk evenwei niet stellig bekend was, moeij el ijk heden opleveren, en zou de courier met depêches dienaangaande belast zijn doch met uitdrukkelijken last van den opperbevelhebberdat het antwoord hierop en het goedgekeurde traktaat uiterlijk op den i4 september te Adrianopel moesten terug zijn. Naar de meenig van sommigen, zou het punt van bezwaar de oorlogskosten betreffen, waarvoor Rusland gezegd wordt, vijf en twintig milioen zilveren roebels te vorderen. Aangaande de overige voorwaarden heerscht eene gelijke duisternis. Men wil in tusschen, dat Anapa Poti en Akhakzikin Azië, aan Rusland zou den blijven doch>dat alle vestingen in Europa aan Turkye zouden worden terug gegeven. Of de krijgsbewegingen voortduren dan v,el of zij gestaakt zijn, blijft nog altijd onzeker. Naar sommige berigten, worden zij voortgezet; andere spreken zulks tegen. In tusschen schijnt het zeker, dat liet hoofdkwartier der Russen, zoo lang de onderhandelingen duren te Adrianopel zal gevestigd blij ven. Langdradigheid dier onderhandelingen schijnen nogtans niet te vreezen te zijn daar alle berigten daarin overeenkomendat een dag tot het al 01 niet sluiten van den vrede door den graaf Diebitsch is voorgeschreven GROOT-BRITTANNIEN. Londen, den 26 september. Men wil, dat onlangs met het sclip Menai, uit de Stille Zuidzee zijn aangebragt geworden een en een half muliocn dollars. Een geacht dagblad alhier zegt, bij de op gave van dit berigt, niet te kunnen bapalen of de genoemde som, of een deel derzelve voor rekening van het gouvernement van Chili is overgemaaktdoch deelt een uittreksel mede van eenen bijzonderen brief, uit Santiago, in Chili, van het midden der maand Mei van dit jaar, waarin, onder andere bijzonderheden', gemeld wordt: «Thans voor het eerst heeft de natie gebruik ge maakt van haar regL, om zich eenen president te kiezen terwijl sedert de omwenteling alle de voorgaande gouverneurs met geweld tot die waardigheid geraakten. AUe de personen die bezittingen liebben en in aanzien staanhebben zich tot eene zoogenaamde constitutionele1 partij vercenigd, en begunstigen de verkiezing van D. Jose Antonio Pinto tot de genoemde "waardigheid. Ik kan ver zekeren dat regeringloosheid en verwarring plaats gemaakt hebben voor orde en regelmaat. Het is verwonderlijk, welk eene verandering er in de denkwijze der menigte heeft plaats gehad. Men heeft bekwame lieden uit

Zierikzeesche Courant | 1829 | | pagina 1