ADVERTENTIEN. heefl tc Cremonain Lowbardije, eeue vrij sterke aardbeving, in de rigting van het Zuiden naar liet Noorden, plaats gehad. Schok ken een dof onderaardsch gedruischen slingeringen hielden hij de vier seconden aan. Groot was de schrik der ingezetenen, inzon derheid daar vele hunner juist op het uur van de onderwijzing in de godsdienst, in de kerken verzameld waren. De gewelven van de St. Domiriicus-kerk splee}ten op eenigc plaatsen; alles drong naar Luiten waarbij eenige personen, die vielen, gekwetst werden. Ver scheidene sclioorsteenen stortten in; muren en gewelven leden in eenige huizen zelfs klokken hoorde men aanslaan. De dampkring was nevelig; de wind woei uit het Noorden; later klaarde de lucht op, en de zon kwam te voorschijn. Minder sterk, maar weder van slingeringen en een dof geraas vergezeld, vernieuwde zich de aardbeving 'savonds om 8J uur en hield 3 secouden aan. Velen vlugtteii uit den schouwburg en uit hunne huizen op de straten en pleinenwaar zijuit vrees voor nieuwe schokkendie echterden Hemel zij dankniet weder kwamenden gauschen nacht doorbragten. NEDERLANDEN. Brussel, clen september. De Courrier des Pays Bas bevat heden, onder de rubriek van Nieuwe verkrachting van de grond wet" eenen brief van zekeren Franscliman Foritari genaamd, waar hij volgens den Courrier, weder de schandelijkste willekeur wordt aan den dag gebragt. Zie hier een uiltreksel uit dezen brief: »In Frankrijk, wegens een artikel in de Ancien Album, veroor deeld tot vijf jaren gevangenisstraf, vijf duizend franken boete en nog vijf jaren verstek van burger- en politieke regten hen ik in gevolge artikel 4 uwer grondwet, in uw gastvrij land eene schuil plaats komen vragen. Dan naauwelijks te Brussel aangekomen laat mij de politie roepen en gelast mij om het rijk te verlaten. Ik dien een request van bezwaar in en ontvang spoedig daarop een antwoord, geteekend van Metancnluidende hoofdzakelijk als volgt »De minister van justitie, gezien de hevelen van wege Z. M. welke hem hij kabinetschrijven van den 2 september no. 86, «gegeven zijn verwittigt clen heer Fontan, dat zijn verzoek niet «kan worden ingewilligd, ten zij hij een of meer gezeten en be kkende burgers kan aau wijzen, die voor zijn gedrag instaan: in «dat geval zal liem vergund worden om provisioneel in het rijk, «in eene der steden van de noordelijke provinciën te verblijven. Ik dien op nieuw mijne bezwaren in maar krijg van den heer van Maanen ten antwoorddat men geene genoegzame redenen gevonden heeft om mijn verblijf in liet rijk op eenen anderen voet toe te staan. «Hoedanig is nu mijn toestand? Ik moet liet rijk verlaten of besluiten om eene der steden aan de noordelijke provinciën te gaan bewonen. Zoo ik liet rijk verlaatwaar zal ik heen gaan Naar Pruisseri? Dat zal mij wel niemand aanraden? Naar Engeland? Ik versta geen woord engelsclien overigens hen ik dit onveins ik niet, wat hang voor het heilig verbond van Wellington en Po- hgnac. Naar Frankrijk, waar de gevangenis mij leeft?.... mis schien. «Indien ik het rijk niet verlaat, moet ik mij in de moerassen van Holland gaan steken! Dat wil ik niet! Ik wil naar geen land, waar ik niemand en niemand mij zou verstaan, een land, waar de betrekkingen met Frankrijk zeldzaam en moeijelijk zijneen koud en regenachtig land, dat doodclijk voor mijne reeds zwakke gezondheid zou wordenwaar ik te midden der algemeene bewe ging alleen zou staan, een land eindelijk, waar ik, wat gezel schap, uitspanning en letterkunde betreft, geenszins de voordeden zal aantrefl'en, die ik te Brussel vind, en hetwelk mij, tegen die voordedenduurte van levensmiddelen en zijne mij onbekende taal aanbiedt. «Eene nog gewigtiger reden, welke mij dringt, is deze, hetgeen ïnij mijne dramatische weften in Frankrijk als schrijver opbren gen kan tot betaling mijner boete in beslag genomen worden. Als dan zal ik genoodzaakt zijn de voorslagen aan te nemen, welke mij reeds verscheiden boekverkoopers te Brussel gedaan hebben en kan ik dezelfde voorslagen in de noordelijke provinciën ver wachten? «Maar wat dan tc doen? het middel is eenvoudigmij la ten begaan." Na dat de briefschrijver heeft gevraagd of er, sedert hij te Brus sel isiets op zijn gedrag te zeggen is geweesten te verstaan ge geven dat hij aan het "schrijven van dagbladen geen deel heeft ge nomen vervolgt hij, tegen ?s lands regering sprekende, aldus: «Niet dat ik over u en uwe da clen geene bepaalde1, zeer vaste meening zou hebben, neen, maar ik hen te zeer door mijne let terkundige bezigheden bezet, om in het staatkundige strijdperk te treden. «Ten slotte, gij gelast mij om niet te Brussel te blijven gij kunt dit doen." Gij hebt de magt; maar ik hen te Brussel, ik meen regt te hebben om er te blijven en ik zal er blijven tot uwe gendarmen mij met geweld komen wegjagen. Alsdan zal ik gehoor zamen op de eerste sommatie gehoorzamen gij kunt mij brengen waarheen gij wilt; maar zoo het schrikkelijke toeval wil d'at gij eenmaal verneemtdat ik vijf jaren gevangenis in Frankrijk hoven vijfjaren verblijf in uwe noordelijke provinciën verkozen heb, zal het door mij zijn: ik zal u onverwijld schrijven, om u mijne er kcntelijkheid te betuigen voor de edelmoedige gastvrijheidwelke gij eenen balling zult bewezen hebben." Ziedaar liet uittreksel uit Monsieur Fontan s brief. De Courrier zal misschien eischen dat de Koning en de minister van justitie hem met den hoed in de hand nederig om verschooning gaan vra gen maar wat dunkt u, lezer, dat hij verdient 's Gravenuage den 24. september, bieden morgen omstreeks zeveu ure, is van'hier, in de beste orde en begeleid door een ge deelte der bevolking tot op cenigen afstand van de .stad, naar Ut recht en Amsterdam vertrokken de 9de afdeel^ng infanteriewelke nu meer clan dertien jaren alhier in bezetting geweest is die steeds in goede overeenstemming met de ingezetenen leefde en zoo wel verdiend ieders achting genoot. Met leedwezen ziet men dit korps dat door gedrag, krijgstucht en militair voorkomen zoo'zeer uit muntte, van hier vertrekken; het voert met zich mede dewelinee- nendste wenschen der 's gravenhaagsche burgershij wie het steeds in gunstig' aandenken zal blijven. Den 26 dezer zal naar men verneemteen hataillon der nieuw georganiseerde grenadiers Brussel verlaten en zich herwaarts be geven. Het rijke en prachtige museum van natuurlijke historie ie Leyden heeft wederom eene aanzienlijke aanwinst gedaan. Twee en zestig kisten met verschillende voorwerpen tot de natuurlijke historie van Japan betrekking hebbende zijn aldaar aangekomen en ontpakt. Deze zijn overgezonden door den heer Sicboldreizi ger voor de nederlandsche regering aldaar; doch, lielgeen zeer ongelukkig isgemelde heer zich ook eene kaart van Japan heb bende weten te verschaffen is zulks kort vóór clen uitvoer daarvan ontdekt, de kaart in beslag genomen eu de reiziger in verzekerde bewaring gesteld, zoo men zegt, om nimmer losgelaten te worden.. In de haarlemsche courant van den 24 dezer wordt gemeld v dat een hekend hollaudscli geleerde, welke den 3 augustus 11. te Luik, het zoo veel geruchtmakende itieisje Josephine, oud 5 jaren welke in het rond der oogen duidelijk doet lezen Napoléon Empe- reur en l'Empercur Napoleon, heeft gezien, bij liet heengaau aas den vertooner dit wonder voor bedrog heeft verklaarddaar geen deskundigen er toch aau konden twijfelen, of men had dit kind voor zijne oogen behendiglijk zoodanige dunne holle glaasjes geplaatst zoo als te Parijs en elders sedert lang vervaardigd worden om ter bedekking van verzworene of andere afzigtelijke oogen te dienen f en dat in het ligt hlaauw gekleurde gedeelte van zulke geëmailleerde glaasjes deze leesbare woorden gesteld waren. Nijmegen, den 22 september. Plet volgende is ons van een ge- loofwaardigen hand. medegedeeld: In onze omstreken, op eene der buitenplaatsenheefteen stukje bouwland, ter grootte van 10 vierkante roeden en 5o ellen iiederlandschmet haver bezaaid zijnde, oj.gehragt r20,6 garven, behalve de tienden; zijnde bij. het dorschen oulaugs- bevondendat 3oo garven hebben opgeleverd 4 mudden haver, elk a 431 nederlandsche ponden. In deze verhouding zon den 85 .nederlandsche roedentiendenvrij zijnde meer dan 5 las ten opleveren. MARKTPRIJZEN der MEEKRAP, te Ziewkzee van den 29 September 1829. Teel t 1829. Twee en een, eersfe kwaliteit00.00 a 00.00 Twee en een, middelbare dito- 00 00 a 00.00 1 Twee en een mindere dito- oo.oo^a 00.00 I Een en een, eerste kwaliteit- 00.00 a 00.00 I Een en een, middelbare dito - 00.00 a 00.00 I JRe/i' en eenmindere dito- oo.ou a oo.vo f Onberoofde, eerste kwaliteit verkocht- fcpoo a 00 00 Onberoofde, middelbare dito- 22.00 a 20.00 A 5 Onberoofde, mindere dito- 00.&o a 00.00 f Racine, teelt 1829, verkoopbaar op levering i (gereed in de gcoetroijeerde Meesi.oof tegen "y de reedhuur van J 20 dè*5oo pónd Nederl.) I 5 met voorschot van de helft des begerende 1 op de waarde - 15.00 a 00.00 Muilen eerste soort- 00.00 a 00.00 I s. Middelbare dito- 00.00 a 00.00 jv OPENBARE VERKOOPING te ZIERIKZEE. THOMAS BROl) WE R Mz.is voornemens op Vrijdag den 2 October 1829, des voormiddags om 11 uren, iu liet Logement de Kooriibeuj'Sbij J. PL II. KOPTE, door het Ministerie van den Notaris B. BOOM te verkoopen 1. Pien dubbeid PI U IS en ERVE, staande aan cle Westzijde van de Lange Nobelstraat Wijk A No. 7 en 8. 2; Een PIUIS en ERVE, zeer geschikt voor een Winkel, staande aan cle Oostzijde aldaar, Wijk A, No. 169. - 3. Een achter laatstgemeld Perceel leggende TUIN groot circa 4. Roeden 17 Ellen, uitkomende in de Mo'.lemanspoort, met de daarin staande 3o V R U C li T B O O M E N en een Allat, eerst in twee Pereeelen en daarna in Massa. 4-. Een P A K 11 U IS en ERVE, genaamd, het Hert, staande aan de Westzijde van de Nieuwe BogerdstraatWijk C, No. 161 met een daarin zijnde Regenbak groot 900 tounem 5. Een achter laatstgenoemd Perceel gelegen ERF, groot circa 7 R. 64 E.beplant met 1 5o Willige B O OMEN waarop een 3jarigen Hak staatvoorts 10 V R. U G P 1 T B O O M PI N en 3 11. 47 E* DOORN fl AGE, uitkomende in de Pad aldaar. Al het bovenstaande zal op Woensdag den 3o Septejnber en Donderdag den 1 October aanstaande, voor een ieder tc zien züjjl, en door den Verkooper de nootlige inlichting en aanwijzingen geschieden. x J. ÏIOUBAER, op de Melkmarkt, laat het geëerde Pu bliek bekend maken, dat hij heeft ontvangen een nieuw assortiment LAKENS, (ÏIRCANSlENNES en CASIMIREN, in d ill eren te kouleuren eu kwaliteiten; alsmede alle soorten van. Winterstoffen als D U F F E L CAS T O R I N E S B A T- L A KEN, N OP J E SLA K E N en Leste FLENEL enz. alles tot do civielste Prijzen Te ZIERIKZEE, bij A. de VOS Jz.Stads drukker1829.

Zierikzeesche Courant | 1829 | | pagina 2