ZDERIRZEE S CIIE COURANT. No. W. /W#/ Vrijdag Ao. 1829. den 25 September. BESTUREN EN ADMINISTRA TIEN. NIE UWS TIJDINGEN. advertentie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIE RIK ZEE Rreugen ter kennis van de Belanghebbenden, dat-, op Woensdag êen i4 October aanstaandedes middags ten twaalf urendoor Hun Ed. Achtb. op de conditiën daarvan, gearresteerd bij den Ed. Achtb. Raad derzelve Stad, in dato i4 September jl., en onder goedkeu ring van Heeren Gedeputeerde Staten der Provincievoor den tijd van zes jaren zal worden verpacht het uitsluitend houden eener Stads Beleenbank. Zijnde de conditiën ter Stedelijke Secretarij voor een ieder te lezen. Zierikzeeden 22 September 1829. Burgemeester en Wethouders voornoemd de CB A NE vt. Ter ordonnantie van Dezel-ven De Stads Secretaris W. j. P. KR OEF. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIE RIK ZEE, brengen bij deze ter kennis van de belanghebbendendat op Woens dag den 3o dezer maanddes middags', ten raadliuize dezer Stad, door eene daartoe benoemde Commissie zal worden overgegaan tot de vijfde uitloting en Amortisatie der Obligation van de gevestigde Schulden ten laste dezer stad; wordende de houders dezer Obli gaticn uitgenoodigd om hij die uitloting tegenwoordig te zijn, waar van het Resultaat in de Haarlemsche en Zierikzeesche Couranten zal worden bekend gemaaktten einde het bedrag der afgeloste Nummers zoude kunnen worden ontvangen. Zierikzeeden 24 September 1829. Burgemeester en Wethouders voornoemd de C R A N Evt. Ter ordonnantie van Dezelven, De Stads Secretaris W. J. P. K R O E F. DUITSCHLAND. Berlijn, den 18 september. Onze staats-couranten behelst het navolgende, onder dagteekening van Warschau, den 14 dezer: Uit Moskouw zijn hier geloofwaardige berigten bekomen van de inneming van Trebizondedoor bet korps van den generaal graaf Paskevitz Erivanski. Ook zijn bier tijdingen ontvangen, dat liet korps van den generaal graaf Dièbitscli met snelle marscben tegen Konstantinopel 'oprukt." (Elders heeft menbij buitengewone gele genheid, berigtèn uit Bucharestvan den 4 september, waarin gezegd wordtdat aldaar handelsbrieven van den 26 augustus uit Adrianopel ontvangen zijn.1, welke meldendat de generaal Diebitsch voornemens was, den 28 daaraanvolgende, met zijn hoofdkwartier den marsch naar Konstantinopel aan te vangen. Zijne voorhoede was reeds naar Tschorli3o uren van de hoofdstad, opgerukt. Men verzekerde te Bucharest, dat er reeds onderhandelingen waren aangeknooptdoch dat de generaal Diebitsch gemeend haddezelve te moeten afbreken. De opgave der dagteekening, gevoegd bij het berigt uit Warschau zet geloofwaardigheid aan het optrekken van het hoofdleger bij. Omtrent den togt van eene afdeeling tegen Rodosto wordt niets naders gemeld. Wegens de vredesonderhan delingen weet men nog weinig met zekerheid. Intusschen wordt uit Londen geschreven, dat de laatste depêches van sir Robert Gor- don van eenen zoo vredelievenden aard zijn, dat men elk oogen- blik het teekenen der preliminairen voor eenen algemeenen vrede in het Oosten mag te gemoet zien. De pruissische buitengewone gezant, de generaal Muffling, moet aan den reis-effendi schriftelijk verklaard hebben dat Pruissen aan de Porte de onschendbaarheid >an het turksche grondgebied waarborgt, mits dat van haren kant de onderhandelingen dadelijk en ter goeder trouw op de grondbe ginselen, door de drie groote mogendheden vastgesteld, begonnen worden. De voorwaarden zijn nog niet bekend; men wil evenwel te Jassy weten dat de Russen i5o miilioenen guldens voor oorlogs kosten en den afstand van onderscheidene vestingen in Azië zbuden gevorderd hebben. (Een engelsch courierkomende Van Londen was den- 11 door Weenen gereisden begaf zich regtstreeks naar Konstantinopel In een nader berigtroemt-graaf Diebitsch op nieuw ten hoogste de volharding, den moed. en de krijgstucht zijner troepen. «Deze laatste hoedanigheid," ajegt de opperbevelhebber«heeft hun het vertrouwen, zoo wel der Christenen als Muzelmannen verworven." De Christenen nemen vrijwillig de wapenen op, om hunne wonin gen en familien te verdedigen, en vormen, met onze kozakken ver- eenigdpatrouilles, welke overal zich henen hegeven, waar zij ver nemen, dat verstrooide turksche troepen zich willen vereenigen. De Mohammedanen van hunne zijde die alles van hunne door nietr beteugelde soldaten te vreczcn hebben smeeken op de drin gendste wijs om onze beschermingzoodra zij ons slechts zien. Z. M. de Keizer van Rusland heeft, hij een bevelschrift aan den minister van marine gelast, dat ter vereeuwiging van de hel dendaden van de equipage der oorlogsbrik Mercuriuswelke zich met zoo groote dapperheid tegen twee turksche linieschepen heeft verdedigden wanneer de genoemde brik niet meer in staat inogt zijrizee te houwen, eene andere van denzelfden vorm en van deii- zelfden naamzal vervaardigd wordenwelke even als de thans aanwezige met de vlag van St. George zal versierd zijn alsmede dat, wanneer die tweede ook versleten mogt zijn er wederom eene derde zal worden gemaakt en aldus tot in de laatste toekomst, «opdat," gelijk de Keizer zich uitdruikt, «liet aandenken aan de roemvolle diensten der equipage van den Mercuriusnoch de naam van dat schip immer verloren gaan maar van geslacht tot geslacht worden overbragt, ten voorbeelde van de nakomelingschap." Schippers te Odessa aangekomenhebben het berigt aange- bragtdat Sumakoff in handen der Russen gevallen is en dat de Bulgaren hun daarin hijstand hebben gebodeu. Volgens hun zeg gen, durfden de Turken zich niet met de kozakken in eenen strijd inlaten, en begonneu zelfs de geregelde turksche troepen te vlugten zoodra zij dezelve gewaar werden. De tijdingen uit Odessaaangaande dë pest, zijn voortdurend geruststellende. Er was in de aangestoken voorstad niemand sedert de laatste dagen gestorven, doch van de personen, die in het pesthuis gebragt waren waren sedert den 29 drie overleden en een lag noch ziek. De toestaud der omliggende dorpen verbetert insgelijks. Frankfort, den 19 september. Naar het zich laat aanzien, zal de generaal Kisselewbevelhebber van het observatiekorps van Giur- gevvozijn winterkwartieren in-Bucharest betrekken. Men schrijft ten minste van daar dat de politie dier stad veertig huizen heeft aangewezen als woningen voor den staf diens generaals. Nog meldt men van daay dat de tegenwoordige president der vorstendommen zijn ontslag gevraagd en bekomen zou hebben, en dat hij dooi den generaal Kisselew in zijne betrekking zou worden opgevolgd. Een nieuw vrijkorpsvan. 35oo manis door den overste f ojj- ranio opgerigt, waarmede bij reeds den Donau is overgetrokken en den weg naar Schumla beeft ingeslagen. Sedert de mi.dukte ondernemi'.ig tegen Turnul hielden de Turken in Wallachije zich rustig, en zij schenen zich na dien togt niet meer over de rivier te durven wagen. Het oosténrijksche gezondheidscordon op de grenzen van Gal- licié is sedert kort met eenige bataljons versterkt geworden ten einde krachtdadiger tegen de verspreiding der aanstekende ziekten welke in de Vorstendommen heerschente kunnen waken. Het plotselinge sterfgeval te Brody had aldaar en in de omstreken groote ongerustheid verwekt, en er waren strenge maatregelen genomen. Nogtans schijnt het zich te bevestigen, dpt de ziekte, waaraan de persoon te Brody overleden is, niet de pest, maar eene kwaadaar- tige typhus is. Omtrent de tijding, door een' schipper te Triest aangebragt, als of de britsche en fransche eskaders de Dardanellen doorgezeild en de kasteelen zouden bezet liebben, verneemt men niets naders; zoodat bet meer en meer waarschijnlijk wordt, dat dit berigt geen geloof verdient. Z. M. de Keizer van Oostenrijk beeft een kostbaar porselei nen servies, in ooste nrijkschen smaak, in de Wsener fabrijk doen vervaardigen, hetwelk tot een geschenk voor den pack a van Egypte bestemd is. Voor eeuige dagen is een courier van den pruissischen generaal von Muffling uit Konstautinopel in Berlijn aangekomen. Volgens sommige onzer dagbladen heeft hij de navolgende bijzonderheden mede gebragt, omtrent de jongste onderhandelingen in genoemde hoofdstad voor het herstel des vredes: «De Sultan heeft eindelijk de noodzakelijkheid ingezien, om zich' naar den drang der omstandigheden te voegenen zijne ern stige begeerte betoond, dat de vertegenwoordigers der euvopeesche mogendheden, door hunne tusschenkomsteen einde mogten ma* ken aan den voor de Porte zoo ongelukkigen oorlog. Hij heeft zich bereid verklaard om te voldoen aan de vorderingen van R-Uslandmits de russische legers zijne hoofdstad verschoonden. Omtrent hetgeen de generaal Diebitschreeds hij vroegere gelegen hedenals de laatste vordering van Pmsland, zoude hebben opge geven, wordt gemeld: eene som van verscheidene honderden mii lioenen voor de kosten van den oorlog bescherming en suze- reiniteit voor de vorstendommeu Moldavië en Wallachije; er kenning van Griekenland, met eene uitgebreide grensbepaling; afstand van verscheidene door den generaal Paskcvitz in Azië ver meesterde vestingen eu de vrije scheepvaart van de Zwarte- naar

Zierikzeesche Courant | 1829 | | pagina 1