No. 76. ZIERIKZEESCIIE fag- Dingsdag BESTUREN EN ADMINIS TRA TIEN. Ao. 1829. COURANT. den 22 September. NIE UWS TIJDINGEN. ADVERTENTIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ^ZTERTKZEÈ fcrengen ter kennis van de belanghebbenden, dat, op Woensdag dm i4 October aanstaande, des middags ten twaalf urendoor Hun Ed. Aclitb. op de conditiën daarvangearresteerd bij den Ed. Achtb. Raad derzelve Stad, in dato i4 September jlen onder goedkeu ring van Heeren Gedeputeerde Staten der Provincie, voor den tijd ran zes jaren zal worden verpacht het uitsluitend houden eener Stads Beleenbank. Zijnde de conditiën ter Stedelijke Secretarij voor een ieder te lezen. Zierikzez, den 22 September 1829. Burgemeester en Wethouders voornoemd de C R A N E vt. Ter ordonnantie van Dezelven, De Stads Secretaris W. J. P. KR OEF. ADVERTENTIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen ter kennis van alle Belanghebbendendat door Hun Ed. Achtbare op de conditiën daarvangearresteerd bij den Edelen Achtbaren Raad, in dato 5 September jl., op Woensdag den ij October aanstaande, des middags ten twaalf uren, in een der Zalen van het Raadhuis aldaarin het opeuhaar aan den hoogsten bie der zal worden verpachtde Secrcetmest, met het ophalen der- zelve voor ée'n tijdvak van zeven jaren, ingaande met 1 Januarij j83o. Zullende de conditiën ter Stedelijke Secretarij voor de Belang hebbenden open leggen. Zierikzee, den 22 September 1829. Burgemeester en Wethouders voornoemd de CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. DUITSCHLAND. Beriijïï, Jen *4 september. Eindelijk hebben wij bier een uit yoerig officieel berigt nopens de bezitneming van Adrianopel ont vangen, hetwelk van den 21 augustus uit het oude'serail aldaar gedagteekend is. Deze stad heeft. 80,000 inwoners, waaronder 4o,ooo muzelmannischewaarvan er 10 a i5,ooo goed gewapend waren. Het ter verdediging van Adrianopel vereenigde turksche legerkorps Bedroeg 10,000 man geregelde infanterie, 800 a 1000 man kaval- lerie en eeuige duizend man welke uit de aangrenzende districten Samengeraapt waren. De verovering dezer stad geleek meer naar een volksfeest dan naar eene met de wapenen in de hand voltrok- kene bezetting eencr hoofdstad. De turksche zoowel als de chris lelijke bevolking zet haar gewoon bedrijf voort; winkels en koffij- huizen zijn open, en de plaatselijke, burgerlijke en regterlijke overig heden hebben in liunne werkzaamheden geene stremming ondervon den. De zegeteekenen van dezen merkwaardigen dag bestaan in 56 kanonnen25 vaandels 5 paardenstaarten en vele duizend gewe ren die nog niet hebben geteld kunnen worden. De magazijnen van mond- eu krijgsvoorraad waren wel voorzienen zijn ons zeer nuttig. De luitenant-generaal baron Budberg heeft den 20 augustus, ïia een voorpostengevecht, waarin de huzareu van aartshertog Fer dinand hijzonder uitgemunt hebben Kirklissa bezet en is den 21 naar Lullé-Burgas op marscli gegaan. Ook Ineada of Niadaeeue belangrijke vesting aan de Zwarte Zee van waar langs dc kust een vrij goede weg naar Konstantinopel loopt, is in handen der Russen gevallen. Frankfort, den i5 september. Men heeft berigten uit Odessa Van den 3owelke de navolgende bijzonderheden behelzen »De berigten, welke wij uit het hoofdkwartier hebben ontvan gen, gaan tot den 23 dezer maand; de generaal Both was destijds met het zesde korps naar Rodosto aan de Marmara-zee opgebro ken en de generaal Diebitsch meende in persoon met de overige troepen den togt naar de zijde van Araba-Burgas te vervolgen. De vloten behalen gelijke voordeelen als de troepen te lande. De admiraal Greigh heeft laatstelijk Inada vermeesterd, van waar een zeer goede weglangs de kust, naar Konstantinopel gevonden wordt. Men houdt het voor ^vaarschijulijkdat, zoodra de rus sische admiraal Bicordwelke in den Archipel commandeert, be rigt bekomt van de aankomst zijner landgenooten te Rodostohij eene poging zal aanwendenom de Dardanellen te passeren. In middels ligt de turksche vlooteven als in het diepst van den vrede, voor Bujukdere ten anker'. »Meu vleit zich met het best gevolg vau eene vredes-onderhan deling, want de Porte kan in Europa geene middelen van verde diging meer vinden, en in Azie valt de eene provincie, na de an dere, in handen van den generaal Pciskcvitz. De Sultan beproeft al wat mogelijk isom de menigte tegen de Russen in 't harnas te jagen, en poogt aan den anderen kant den generaal Diebitsch tot eene onderhandeling te bewegen doch het volk blijft onver schillig, en de generaal Diebitsch vervolgt de eenmaal behaalde voordeelen met den meesten nadruk. Men wil onderrigt zijn dat de vizier reeds meer dan eens den wensc.h zoude hebben te kennen gegeven, 0111 een wapenstilstand te sluiten en onderhande lingen te openen binnen Konstantinopel, doch dat de generaal Die bitsch zoude hebben geantwoorddat de Porte ten overvloede be kend was met de meening des Keizersdat zij wistop wel ken grondslag eene onderhandeling gevestigd behoorde te zijneu dat, zoo het hare ernstige wensch was, om eeuen wapenstilstand te erlangen, zij slechts had te voldoen aan die voorwaarden, op welke een vrede konde worden erlangd." Men meldt van de grenzen van Gallicie van den 3i augus tus dat voor ettelijke dagen in Brody, in ooste 11 rijksch Gallicie, eeue jonge vrouw plotselijk is overledenen dat bij de schouwing van het lijk de sporen zijn ontdekt van de pest. Men voegt er hij, dat deze ontdekking eene algemeene ontsteltenis heeft te weeg. gev- hragt; dat vorst Lobhowitz zich terstond van Lemberg naar Brody heeft begeven, om dadelijk maatregelen te nemen tegen de ver breiding van dergelijken ramp en dat verscheidene regimenten last hebben bekomen om op te brekenten einde een cordon langs de grenzen te trekken. Uit Rome wordt gemeld van den 3 dezer dat destijds een aantal Jesuiten van daar was vertrokken; volgens sommigen naar Portugalten einde bezit te nemen van de universiteit van Coma- bravolgens anderen, elders. Den 16. De bijzondere brieven uit Wallachije maken altijd nog melding van een ernstig gevecht, 't welk laatstelijk voor Schumia, tusschen de troepen van den generaal Krctssowski en die van den vizierzoude zijn geleverddoch vermelden deswegens noch dag- teekéning, noch bijzonderheden, weshalve men niet kan beoordee^ len welk geloof daaraan zoude kunnen worden gehecht. Ver der meldt men in deze berigten dat de strooptogten van den bassa van Nicopolis op den liuker-oever van de Donau wel veel onrast hadden verbreiddoch dat de R.ussen al spoedig den vijand weder naar de overzijde hadden gedreven, en dat het zich liet. aanzien als of de generaal von Geismcir zijne operatien op den regter-oever een- lang zoude hervatten. De Turken hebben van het ontruimen van Rachova door de Russen gebruik gemaaktom leeftogt naar Nico polis en Puidschuk te zenden. De laatstgenoem den hebben ecliter op een voordeelig pnnt der rivier geschut geplanten aan eene der bezendingen groote schade toegebragt. Voorloopige berigten van de grenzen van Servie van het begin der maand september vermelden het berigtdat griekscbe bandels- liuizen de tijding naar Belgrado hadden overgezonden van het ver meesteren van Rodostoaan de Marmora-zeedoor de russische troepen in het laatst der maand augustus; met bijvoeging, dat zij aldaar weder een grooten voorraad van leeftogt en krijgsbehoeften, hadden gevonden. Wat daar van is, zal nader moeten blijken; cle zaak zelve komt niet onmogelijk voor en van Rodosto vindt men een goeden weg naar de Dardanellen, welker kasteden, op den oever van Europa van achteren weinige middelen vau tegenstand kunnen opleveren. Dezelfde brieven melden dat de divan den generaal Diebitsch zoude hebben doen verzoeken, zijne bewegingen te staken, daar men nu dadelijk vredes-onderhandelingen bad geo pend, op dat de hoofdstad niet mogt worden blootgesteld aan een volksopstand, welke de schromelijkste gevolgen konde na zich sle pen doch dat de generaal had geantwoord, dat de vorderingen van Rusland hij de opening van den veldtogt aan geheel de wereld waren bekendgemaakt; dat daarin duidelijk is gezegd, dat al kwa men ook turksche commissarissen in het leger de krijgsbewegingen zouden worden voortgezet tot het geschil ten eeuemale zoude ziju beslecht; dat het alzoo van de Porte afhing om de hoofdstad te reddendoch dat hij het zwaard niet zoude opsteken voor dat de russische natie voldoening had erlangd voor het geleden onregt. Men was naar aanleiding dezer geruchtenin Belgrado zeer benieuwd naar zekere berigten uit, of omtrent Konstantinopel, voor de rust en veiligheid van welke hoofdstad de Muzelmannen groo'ce vrees koesterden. Hamburg, den 14 september. Men heeft, met de stoompaket, berigten uit Petersburg tot den 8 doch met dezelve geene andere dan bekende tijdingen. De turksche bezetting, die Inada, welke zeeplaats zich aan de russische vloot van den admiraal Greigh heelt overgegevenhad ontruimdwrerd op 2000 man geschat. Volgens bijzondere berigten uit Odessa stelde de generaal Die-

Zierikzeesche Courant | 1829 | | pagina 1