ZIERIRZEESCHE COÜRAIT, ?fo. 75. Vrij da. NIE UWS TIJDINGEN Ao. 182®. den IS September. DUITS CHLAND. "Bermts den li september. Den 11 augustus, en dus ten tijde ilat de overtogt over den Balkan bekend was .doch nog niet de daarop gevolgde en welgelukte togt tegen Adrianopelheeft Z. M. de Keizer van Rusland eene ukase uitgevaardigdwaarbij de lig- ting wordt bevolen van drie man van elke vijl honderd zielen' der geheele bevolking des rijks, Grusièe en Bessarabie alleen uitgezon derd ten einde het leger voltallig te houden en deszei fs geledene verliezen te herstellen. De ukase daartoe strekkende luidt aldus De oorlog, dien wijter verzekering van de meer dan eens mis kende regten van ons rijk met de ottomannische Porte voeren, wordt, onder den zegen des Allerhoogstenmet het beste gevolg- bekroond; de hardnekkigheid alleen, met welke de vijand alle de voorslagen tot herstel des vredes welke hem, sedert het uitbreken der vijandelijkheden, zijn gedaan, blijft afwijzen, doet ons er het einde niet van vooruitzien. Het is uit dien hoofdedat wij ons Verpligt rekenenenz. Het bedrag der bevolkingwelke in dezen maatregel deelt op slechts 4o millioeuen rekenendebekomt de russische armee bij deze ligting, eene versterking van 240,000 man. Van eene officiële zijde meldt men de hoogst belangrijke omstan digheid, dat, bij de vermeestering van Adrianopel door de russi sche legers, de turksche bezetting dier stad, bestaande uit 10,000 man reguliere troepen, niettegenstaande haar alle wegen tot eenen teruglogt open stonden, de wapenen heeft nedergelegden 54 stuk ken 20 vaandels 5 paardenstaarten haar leger en alle hare ge weren en krijgsbehoeften in de magt der overwinnaars heeft gela ten na dat de manschappen verlof hadden bekomenom zich naar hunne woonplaatsen te begeventen einde zich aldaar met den akkerbouw bezig te houden. Frankfort den 11 september. Brieven uit Konstantinopel van den 17 augustus (tot dus verre de laatste bekende dagteekening) door het oostenrijksch regerings-blad en alzoo van eene officiële »ijde, medegedeeld, verbreiden eenig nader licht, omtrent de jong ste besluiten van de Verhevene Porte, tot het herstel des vredes. Volgens dezelve heeft de Porte toegestemd in de belangrijkste voor waarden van het traktaat van Londen betreffende Griekenland en heeft zij bewogen door de vereenigde voorstellen van de ge zantschappen van Engeland, Frankrijk, Oostenrijk en Pruissen den groot-vizier bevel gegevenom gevolmagtigden naar den gene raal Diebitsch te zenden ten einde onmiddellijk onderhandelin gen tot het herstel des vredes aan te knoopen. Pveeds wordt uit Bucharest van den 26 augustus gemelddat al daar de tijding was aangebragtdat den 18 in de nabijheid van Schumla scherp was gevochtendat de generaal Krassowski in dat gevecht eenige der buitenwerken van genoemde positie zoude hebben bezet, en zijn voordeel gewisselijk zoude hebben vervolgd bijaldien de vizier hem niet. had doen wetendat hij bevel had om te onderhandelenen dat hij mitsdien van den generaal Die bitsch de plaats verlangde te vernemenop welke de gevolmagtigden zich zouden kunnen vereenigen; - dat dien ten gevolge een wa penstilstand voor Schumla werd in acht genomen. Meri voegt er bijdat de vizier zelf de onderhandelingen zoude leidenen dat hij door Halil-bassa zoude worden verzeld. Zoo deze tijding Waarheid bevatmoet het beveltot het openen van onderhande lingen reeds eenige dagen voor den 17 augustus uit Konstantino- pel naar Schumla zijn gezonden. De courier, welke de sleutels van Adrianopel naar den keizer overbrengt, is den 2 5 augustus in Odessa ontscheept. Yolgens zijn zeggenzoude de generaal Diebitsch zich niet lang in die plaats ophouden doch weldra de bewegingen naar den kant van Kon stantinopel vervolgen. De tijding, dat graaf Pahlen zich naar het leger begeeft; om, bij de verwacht wordende onderhandelin gen met Turkije Rusland te vertegenwoordigen, wordt bevestigd. Men voegt er bij dat hij zich reeds van Odessa naar Burgas zoude hebben ingescheept. Onder dagteekening van den 26 wordt in bijzondere brieven gemeld, dat de staat der gezondheid in Odessa verbeterde, doch dat daarentegen in den omtrek nog veel zieken Werden gevonden. Men leest in een onzer meest geachte dagbladen de navolgende bijzonderheden als voorkomende in een brief van een russischon officier, gedagteekend uit Adrianopel van den 21 augustus: Gisteren ochtend vroeg heeft het leger bezit genomen van Adria nopelde tweede stad des Rijks. Even te voren hadden de wei nige turksche troepenwelke ter verdediging derzelve waren ach tergelaten de plaats ontruimden zich verstrooid. Men heeft zich vergenoegd, met hen eenige Kozakken achter na te zenden. Bij onzen iritogtdie door zeer schoon weder begunstigd werd heeft de beste orde geheerscht. -Een aantal inwoners was ons te gemoct gegaan en bij het binnenkomen stroomde bijna de geheele bevolking toeom de troepen te zien. Eene afdeeiing iililanen maakte de voorhoede uit;' daarna volgde eene brigade jagers met twee batterijen artillerie en wijders de geheele armee, met den ge neraal Diebitsch aan haar hoofd. Alle de benden muziekanten speelden het russische nationale lied en toen de generaal zich voor het oude Serail had geplaatst, om de troepen te zien defile ren begroetteden zij hem met een luid gejuich. A De Turken gaven, -op het gezigt der troepen, welke zich met eene hun geheel onbekende orde en regelmatigheid in reijen en ge lederen bewogen, blijken van groote verbazing, en ook wij waren eenigzins getróffen door het zeldzaam schouwspel van zoo vele dui zenden in oostersche klederdragt. Zoodra de armee zich binnen de stad bevond, posteerden de afdeelingen zich op de onderschei dene pleinen en markten en betrok de generaal het oude Serail. De opperbevelhebber is opgewacht door eene bezending van de deftigste inwonersmet den Mollah aan het hoofden is ook be groet door alle de hier residerende vreemde consuls. De eerst genoemde dankte den generaal, in naam zijner medeburgeren, dat hij hem het regter ambt had gelaten, en beloofde krachtdadig te zullen medewerken tot behoud van orde en rust. Wij worden alom 111e vriendelijk ontvangenen ondervinden meerdere blijken van beschaving, dan wij bij de Turken verwacht ten. De voormalige dweepzieke godsdienst-ijver der Muzelmannen is op dit oogenblik naauwlijks merkbaar, de laagste klasse alleen betuigt hare verachting van andersdenkenden op 'tstuk van het ge loof. In het binnenste der woningen heerscht een meer vrije om gang. Het vrouwelijk geslacht leeft nog wel afgezonderddoch de voorname Turk spreekt van zijne huisvrouwen rekent zich niet meer beleedigd, wanneer men naar haar vraagt. De ligging van Adrianopel is zeer bevallig- De oevers van de Marizza welke hier de Tundsche en de Arda opneemtzijn met rozenstruiken bezet. De stad is van muren omringd, welke elf poorten bevatten. Zij heeft eene vierkante citadelvoorzien van vier ronde en twaalf andere torens en in dezelve vindt men een tuighuis. De onderscheidene wijken der stad zijn met dertien brug gen, over de Tundsche en Arda, aan elkander verbonden." De schrijver van den brief wil hebben ontdektdat de Turken sedert den val der Janitsareneene zekere verbroedering met be hulp van geheime genootschappen erkennen, van welke het hoog gezag geen regt denkbeeld schijnt te hebben, doch die hare dwin gelandij ligt gevaarlijk zoude kunnen worden. Den 12. Er zijn geene officiële tijdingen omtrent de krijgsverrig- tingen doch in handelsbrieven uit Sophia wordt gemelddat het russische leger Adrianopel zou verlaten hebben en dat ée'ne colonne den weg naar Feryaan den zeeboezem van Enoszou ingeslagen zijn, terwijl de hoofdmagt tegen Konstantinopel zou opgerukt zijn. Men vermoedde dat de tegen Fery gezonden troepen bestemd wa ren, om eene verbinding met het russisch smaldeel in de Darda- nellen daar te stellen, ten einde met hetzelve gezamenijk de kasteelen aan die straatwelke tegen zulk eenen dubbelen aauval niet be stand zijn, aan te tasten. Wanneer deze tijding zich bevestigt, mag men eerlang gewigtige berigten verwachten. In gemelde brieven voedde men in zulk een geval groote bekommering over het lot van Konstantinopel; want men vreesde, dat de bevolkiug bij de aan- nadering der Russen in opstand zou geraken groote gewelddadig heden plegen en mogelijk den Sultan van het leven zou bcrooven. In Servië alwaar cle genoemde brieven waren aangekomenhadden de gunstige tijdingen omtrent den voortgang der Russenonder de bewoners groote vreugde verwekt, en konden zij naauwelijks die ver bergen daarentegen zijn de Turken aan den Donau daarover geheel ter nedergeslagen. Den i3. Men verneemt, dat graaf Pahlen en Alexis Orloff van Odessa naar Burgas scheep zijn gegaan, om de vredesonderhande lingen van de zijde van R.usland te besturen. Men zegt, dat graaf Pahlendie eene uitgestrekte kennis bezit vooral van de behoeften des koophandels in de zuidelijke russische provinciën11a het slui ten van deu vrede als ambassadeur van Rusland te Konstantinopel blijven zal. Yan Odessa worden dagelijks vele schepen met levensmiddelen en voeder voor de paarden naar de havens van Varna Burgas en Si- sopolis gezouden. Hieruit willen sommige lieden opmaken, dat, zelfs wanneer de vrede tot stand komt, die plaatsen aanzienlijke be zettingen zullen verkrijgen. Ook het russisch eskader in de Zwarte Zee wordt zeer versterkteri men verhaalt zelfsdat na het slui ten van den vrede eenige turksche havens bezet zullen worden tot dat de Porte aan de voorwaarden des vredes voldaan zal hebben. Volgens brieven van Sophia heeft de russischo armee Adriano pel verlaten, en is zij naar Konstantinopel in aantogtterwijl eene koïonne den weg naar Fery, aan de golf van Enos, ingeslagen heeft. Deze troepen zouden het oogmerk hebben om de gemeenschap met het russisch smaldeel voor de Dardanellen te herstellen, en hier over scheen men te Sophia zeer bekommerd. Zeker is lietdat het verschijnen van russische troepen aan den Archipel de kasteelen aan de Dardanellen in een onmiddellijk gevaar brengt, en dat de hoofdstad op de tijding van dezen dreigenden aantogt des vijands ligtelijk in opstand kan geraken, hetwelk tot gruwelijke gevolgen ^zou. kunnen leidenen waarbij het leveu van deu Sultan zelfs

Zierikzeesche Courant | 1829 | | pagina 1