p No. T2. ZIERIKZEESCHE 7 7k *f Dingsdag BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. NIE UWS TIJDINGEN. Ao. 1829. COÜIAST den 8 September. ADVERTENTIE. De Jongelingen die verlangen gratis onderwijs te ontvangen in de ÏViskunde toegepast op de Kunsten en Ambachten worden uitgenoo- digd zich ten dien einde vóór den i October aanstaande, ter Stads Secretarie aan te melden. DUITSCHLAND. Berlijn, den 3i augustus. Officiële berigten uit Petersburg ver melden de navolgeude bijzonderheden uit het hoofdkwartier der rus- sische troepen, gevestigd te Aidos van den 6 augustus. Reeds in cle eerste dagen na zijne aankomst te Aidos heeft de opperbevel hebber, graaf Diebitsch Sabalskani, vernomen, dat de mahome- daansche bewoners van ettelijke dorpen, welke naar het gebergte waren gevlugtden wensch hadden te kennen gegeven om terug te keerenindien zij rustig in hunne woningen konden verblijven. De bevelhebber heeft dadelijk gebruik gemaakt van deze bestem ming en de bewoners van 11 dorpenalle belijders van de ma- homedaansche godsdienst, zijn naar hunne haardsteden terug ge keerd, voorzien van door den genoemden veldheer uitgegevene brie ven van bescherming. «Ook op den weg naar Adrianopel begint men dergelijke maat regelen te werk te stellen. In de nabijheid van Faki hebben ver scheidene mahomedaansche dorpen zich aan de voorhoede van den generaal Pahlen onderworpen en hunne wapenenonder belofte van bescherming, overgeleverd. Een en ander heeft aanleiding gegeven tot het uitvaardigen van de jongste proclamatie ten einde van deze stemming een gunstig gebruik te maken. Bij genoemde proclama tie wordt, gelijk bekend is, op den voorgrond gesteld, dat men den rustigen inwoner vrijheid van persoonvan eigendom en van gods dienst verzekert, en hem tevens het voortdurend bestuur van zijne eigene overheden waarborgt. Officiële berigten uit het legci' in Azië, van den 22 julij melden de navolgende bijzonderheden »Na het bezetten van Erzerum heeft de generaal Paskevitz twee afdeelingen afgezonden, om zijne flanken te dekken; eene naar Chnizeene bevestigde plaats op den weg naar Muschaen eene naar Baiburda, op den weg naar Trebizonde. «De eerstgenoemde heeft al spoedig zendelingen van de inwoners van Chniz ontmoet, welke den russischen bevelhebber kwamen ver zoeken om hen in zijne bescherming te nemen; en dien ten gevolge is genoemde plaats welke met 6 stukken geschut was gewapend door de Russen in bezit genomen. «Aan den anderen kant is ook de togt van de tweede afdecling, tegen Baiburdamet het beste gevolg bekroond. Ondanks den on- gunstigen weg, is de generaal Burzoff\ aan welken die expeditie was opgedragen den 19 voor genoemde plaatsdie men meende dat door 3ooo Turken zoude worden verdedigd, verschenen. Na het bezetten van eene positie voor de stadwelke door de Muzel mannen spoedig werd verlatenis de plaats door dezelve ontruimd en terstondop het verlangen der bevolkingdoor de Russen be zet. Op het berigtdat Erzerum in handen der Moskoviten was gevallen, zijn vele inwoners, die zich uit hunne woningen hadden verwijderd, naar dezelve terug gekeerd. «Tijdens den togt van den opperbevelhebber naar Erzerum, heeft de bassa van Van, met i0,000 man, eene afwending pogen te ma ken met het aanvallen van de vesting Bajazet. Dezelve is echter door den generaal Popojf' zoo moedig verdedigd, dat de vijand, on danks zijne overmagt, terug is getrokken, en, op het vernemen van den val der hoofdstad, zijn leger heeft verlaten en de vlugt geno men' Frankfort den 1 september. Den 19 augustus zegt men, zoude in Belgrado het gerucht zijn verbreid, dat de vereenigde fransche en engelsche vlooten de Dardanellen waren gepasseerd en het an ker voor Konstantinopel hadden gewrorpen. Het blijkt echter tot nog toe niet, op welken grond deze tijding, die allezins nadere bevestiging vordert, steunt. In brieven uit Smyrna van 2 augustus wordt gemeld, dat vele vermogende Turken hunne kostbaarste goederen derwaarts zondeu en dat het gerucht liepdat de Porte aan Engeland groote aan biedingen had gedaan bijaldien het in den tegenwoordigen oorlog tusschen beide wilde komen. Het oosten rij ksch regeringsblad meldt de navolgende berigten uit Odessa van den 14: De pest schijnt in de besmette dorpen toete- nemen; de geueesheeren willen bemerkt hebben-, dat de aard der ziekte minder hevig is, doch dat zij zich gemakkelijker voortplant. Het aantal der overledenen bedraagt reeds 5oen dat dei' genen welke zich nog ziek bevinden, wordt op niet minder gerekend." Te Bucharest i? f «,dcrt de vorderingen, dié de russische ar mee gemaakt heeftde handel buitengewoon levendig geworden waartoe de hoop, dat de Vorstendommen niet meer ouder het juk der Turken zullen terugkeerenook niet weinig heeft bijgedragen. Te Jassy is een brand ontstaandie veel schade veroorzaakt heeft en waardoor vele oude belangrijke handschriften verloren zijn ge. raakt. I11 Servie wordenvolgens brieven van Semlin van den 19 de zer zoo vele troepen geligtals de pacha's slechts kunnen ont beren zij worden naar YViddiii gezondenen moeten vervangen worden door manschap uit Bosuie. Van het leger van den Bal kan hoort men nietsvolgens de geruchten is de geheele turksclie armee ontbonden en rukken de Russen naar Konstantinopel op- Men sprak "wel van vredens-onderhandelingendoch de vijandelijk heden waren nog niet gestaakt. De Porte doet geweer van allerlei aard opkoopen waaruit men opmaakt dat het haar ernst is met het te wapen roepen van de geheele bevolkingdoch de gerst iu de provinciën schijnt haar niet gunstig te zijn zoodat men gelooft dat de Russen, bijaldien zij goede krijgstucht houden en gecne bui tensporige eischen doen nergens tegenstand van den kant der in woners zullen ontmoeten. Over Corfu verneemt men, dat de nationale vergadering den 23 julij te Argos geopend is, hij welke gelegenheid de president eene zeer lange redevoeriug zou gehoudeu hebben. Men geloofde, dat admiraal Miaulis tot voorzitter der vergadering zou gekozen worden. De fransche troepen hebben Patras en het kasteel van Morea ont ruimd eu bevinden zich nu 111 Messenie. Tusschen de grieksche troepen en de Turken bij Theben is bet den 4 julij tot een gevecht gekomen, waarbij de Turken twee honderd en vijftig dooden en gekwetsten, drie vaandels en een aantal gevan genen verloren hebbenterwijl het verlies der Grieken op niet meer dan vier'dooden en vijftien gewonden opgegeven wordt. NEDERLANDEN. Rotterdam, den 4 september. Van Brugge wordt gemeld: Vrij dag ten vier ure zag men te Blankenberge voorbij zeilen omtrent vier mijlen in zee, een driemastschip, koers stellende naar Vlissin- gcn. Den anderen dag wei-d door eene visschers-schuit bet ach terste van een verbrijzeld schip gevonden en op sleeptouw genomen terwijl door een.' ander' visscher een kistje met papieren is opge- vischtwelke bevonden zijn te behooren tot bet schip Natcheska- kitein Joh/ui hiplaeysvan Matanzas naar Antwerpen bestemd, gela- den met suiker. Men vreest dusdat dit schip op de vlaamsche banken zal in stukken geslagen zijntot dus verre heeft men geeu berigt wat er van de manschap geworden is. Antwerpen, den 3 september. In den afgeloopen nacht is de ver dieping van de kazerne genaamd des Minimeswaarop de militai ren slapen, ingestort, gelukkig echter zonder andere ongelukken te veroorzaken dan dat eeu derzelve ligt gewond werd. De koks ten 2 uren linnne bezigheden zullende aanvangen bemerkte het gevaar door het vallen van kalk uit de muren en hadden den tijd om hunne kameraden nog tijdig te wekken, welke naauwelijks hunne legerste den verlaten hadden toen de val van balken en zoldering hunne kribben verbrijzelde. Men wijt dit ongeval aan den slechten staat van het dakwaardoor de halken verrot waren en uit de muren gevallen zijn. De noodzakelijkheid der herstelling was, zegt men, verscheidene malen aangetoonddoch altoos te vergeefs. 's Gravenhage den 3 september. Bij een koninklijk besluit, van 4 julij 11. 110. 180 is goedgekeurd het voornemen cler heeren L D. Jansen, 1. J. Dermoid, I. Sluiter en II. Uden Masman, om zich, in het vaderlandeene afdeeling te vormen van het hoofdbestuur der maatschappij ter bevordering van het godsdienstig onderwijs der Negers, in de kolonie Suriname; zijnde dezelve tevens gemag- tigd om, tot bereiking van het doel bij het reglement dier maat* schappij omschreven, de noodige inzameling van penningen te doen. Van Konstantinopel den 10 dezer meldt men, dat de onder handelingen met den engelsehen ambassadeur sir Gordon sedert den 3r julij iu kracht waren toegenomen, en dat de Porte, bij eene door haar overgelegde notaden 7 augustus het traktaat van den 6 julij 1827 had aangenomen, zich hiermede onder de bescher ming van Engeland plaatsende. Voorts schrijft men van de gren zen van Servie den 20 augustusdat te Belgrado het gerucht liep dat de engelsche en fransche vlooten uit 18 oorlogschepen bestaande onder liet bevel van de admiralen Malcolm en Rosamel de Dardanellen gepasseerdeu te Konstantinopel binnengeloopen waren. De Couri'icr de la Meuse zegt uit eene goede bron vernomen te hebbendat de drie voor LuikGent en Doornik benoemde en geprecoiiiseerde bisschoppen, in den loop dezer maand, in hun bis dom moeten aankomen. Onze Gazette des Pays-Basdit berigt over nemende laat er op volgen: «Indien zoo als wij denken, de Cow- rier de la Meuse wel onderrigt is wat wordt er dan van die zoo di!- Averf herhaalde lasteringen over de hinderpalen welke het gouverir - ment aan de installatie der bisschoppen zou in den weg leggen Uit Amiens wordt geschreven dat in het gesticht van St. Acheul een der voornaamste huizen van opvoedingwelke door do

Zierikzeesche Courant | 1829 | | pagina 1