ZIERIKZEESCHE No. 71. Vrijdag BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. NIE UWS TIJDINGEN. Ao. 182®. COURANT. den 4 September. ADVERTENTIE. De Jongelingen die verlangen gratis onderwijs te ontvangen in de TKiskunde toegepast op de Kunsten en Ambachten worden uitgenoo- digd zich ten dien einde vó&r den i October aanstaande, ter Stads Secretarie aan te melden. BELANGRIJK BERIGT aan landlieden en veehouders. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE Gelezen hebbende de raadgeving aan Landlieden door den Hoog leeraar A. Numan, Directeur van 's Rijks Vee-Artsenijschool te Utrecht, (te vinden in de Staats-Courant van den 7 dezer maand No. 184) tot voorkoming van ziekten onder het Vee, waarbij tevens een middel wordt opgegeven tot verbetering van slecht gewonnen Hooien willende de kennis dier raadgeving en de daarbij omschre- vene en aangeprezene voorbelioedingsmiddelen meer algemeen ver breiden. Brengen door deze ter kennis van de Landlieden en Veehouders, dat zij zich ter inzage en lezing dier raadgeving dagelijks kunnen vervoegen ter Secretarie dezer Stad, terwijl dezelve afzonderlijk, gedrukt, tegen tien centen, bij den Boekverkooper Abrahams te Middelburg en deszelfs correspondenten alom verkrijgbaar is gesteld Wordende alle daarbij belanghebbenden met den meestcn ernst opgewekt en aangespoord om zich deze raadgeving ten nutte te ma ken daar het te vreezen isdat het Vee hetwelk in den afgeloopen Winter reeds veel door het slechte voeder dat in het vorige Jaar is ingezameldgeleden heeftdubbel vatbaar is geworden voor den nadeeligen invloed van het aanhoudende regenachtige wederen alzoo zonder het aanwenden van eenige der aangeprezene voorbe- hoedingsmiddelen het verlies van vele Beesten te duchten is. Zierikzee den 26 Augustus 1823. Burgemeester cn Wethouders voornoemd de CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KR OEF. DUITSCHLAND. Frankfort, den 28 augustus. Brieven uit Weenen, van den 22 augustus, melden het volgende'. »Ecn estafette uit Konstantino pel van den i4 dezer brengt de tijding, dat de Porteverschrikt over de groote vorderingen der russische armee, zich genoopt heeft gevonden vredes-onderhandelingen aan te gaan. De reis-ef- fendi heeft aan den eugelschen gezant, den heer Gordon, en den graaf Guilleminot kennis gegevendat de Sultan gezind ishet traktaat van 6 julij 1827 aan te nemen en op de grondslagen der overeenkomst van Ackerman te onderhandelenen buitendien groote voordeelen ten behoeve van den russischen handel toe te staan. De gevolmagtigden hadden zich bij het vertrek van den estafette nog niet naar het russische hoofdkwartier begeven doch zouden onverwijld vertrekken. De vijandelijkheden kunnen in de zen oogeublik beschouwd worden als gestaakt tc zijn. Het hoofd kwartier van den generaal Diebitsch dacht men te Konstantinopel dat te Kirklissa zou zijn." Brieven uit Konstantinopel van den 10 dezer, welke men door buitengewone gelegenheid ontvangen heeftmelden ookdat de Sultan eindelijk bij het toenemend gevaar het traktaat van 6 julij heeft aangenomen. Zonderling is het, dat, wanneer dit besluit der Porte den 10 reeds bekend was, den i4, bij bet vertrek van den estafette naar Weenenzich nog geene gevolmagtigden naar het russische hoofdkwartier begeven hadden. Het schijnt overigens eenigzins voorbarigte zeggen dat de vijandelijkheden zouden ge staakt zijn, daar Rusland hij den aanvang van den oorlog verklaard heeft, bij het aanknoopen van onderhandelingen door de Porte, zijne operatien evenwel te zullen voortzettenen het bekend is dat de Porte allerwege orders afgezonden heeft, om het volk on der de wapenen te brengen en zij dus ligtelijk in deze oogenhlik- ken toegevendheid zou kunnen voorwenden, om tijd te winnen. Uit Bucharest wordt den 7 dezer het volgende gemeld: Het schijnt, dat ceu gedeelte vau het russische legerkorps van Schumla Karnabat bezet heeft, om de gemeenschap met de armee aan gene zijde van den Balkan open te houden. De generaal Geis- mar isnadat hij de voor den pacha van Widdin bestemde verster king heeft verstrooid, op den linker oever van den Donau terugge keerd, waarschijnlijk uit hoofde de Serviers hij de aannadering der Russen welligt in opstand tegen de Porte zouden geraken, en Z. M. de Keizer van Rusland aan zijne generaals de strengste bevelen ge geven beeft, om alles te vermijden, wat de rustige ingezetenen van Servie in den tegenwoordigen oorlog zou kunnen wikkelen. Er zijn versche troepen uit het binnenste van Rusland aan den Donau aan gekomen, die den weg naar Jenibazar genomen liebben." Volgens'berigten uitKrajova, van den 10 augustus, zou de Terugtogt van den generaal Geismar aan geheel andere redenen moe ten toegeschreven wordeu. Zij melden namelijk dat zijne troepen uit 2000 man bestaandevermoedelijk ten gevolge der overmagt van den pacha van ScutariRachova verlaten en bij bunnen aftogt alle. werken vernield hebben, waarbij een gedeelte van de stad zou ver brand zijn. De generaal Geismar was den 9 augustus weder naar Czcroi vertrokken. Weenen, den 21 augustus. Het dagblad van Odessa behelst na dere berigten omtrent eene vrouw, welke zoo men meent aan de pest gestorven is. Zij was in bet dorp Theognosti geweest. Zoo- dra men van bare verdachte ziekte kennis kreeg, is zij uit hare hut naar de quarantaine vervoerd en aldaar overleden. Ofschoon dit nu slechts een enkel geval iszijn echter dadelijk maatregelen van voorzorg genomen. De wijk waarin de vrouw woonde, uit dertien' huizen bestaandeis geheel afgesloten en al degenendie sedert acht dagen gemeenschap met de hut hadden, zijn in quarantaine gesteld. Te Ussatovij-Khu'tora zijn van den 4- tot 011 met den 7 drie menschen gestorven en het getal zieken is niet toegenomen. Volgens latere berigten uit Odessa, van den 10 dezer, was in den avond van den 9 bekend gemaakt, dat alle ingezetenen in hunne huizen moeten blijvenen het alleen aan het hoofd des huisgezins zal geoorloofd zijn, om met eenen vertrouwden dienstbode op de markt te gaan, welke aan den ingang der vrijhaven gehouden wordt. Wijders is op denzelfden dag bekend gemaakt, dat 111 een dorp in de Kujalnik drie personen aan de pest gestorven en drie daaraan ziek zijn. Daar deze plaats buiten den afgesloten kring en nader, bij de stad ligt, beeft men dezelve dadelijk met Kozakken afgezet. De koopvaardijschepen der kroonin de haven (waar de staat van gezondheid overigens geruststellend was) zouden zich naar andere havens begeven, daar men bet inladen te Odessa, wegens de pest, voor gevaarlijk hield. De Oostenrijksche Beobachter deelt de briefwisseling mede v/éifce tussclien den engelschen resident bij de grieksche regering den heer Dawkins, en den president van Griekenland, den graaf Capo distrias, heeft plaats gehad omtrent de punten, die den 22 maart 11. te Londen ten opzigte van Griekenland zijn vastgesteld. De mogendheden verlangdendat de Grieken de vijandelijkheden zoudeu staken althans hunne troepen binnen Morea en de Cijcla- den terugtrekken zouden. De president heeft daarop geantwoord dat hieraan moeijelijk te voldoen isdat de grieksche regering geene magt heeftom de Grieken van het vaste landdie mede alles voor hunne bevrijding opgeofferd hebben, van die van den Peloponnesus te scheiden. De Turken hebben Vouitza Lepanto, Missolunghi' en Anatolicouit gebrekaan de Grieken, overgegeven. Het is niet onmogelijk, dat de zwakke bezetting van Athene eerlang dit voor beeld volgt. NEDERLANDEN. Breda, den 29 augustus. Uit Mol, in onze provincie, wordt liet volgende gemeld: »De aller achting genietende grijsaard Fer- reyt, en zijne tachtigjarige echtgenootgingen den 9 dezer te gelijk naar de kerkhoorden de miskeerden te zamen (hetgeen zelden gebeurde) naar buisbleven den 1 o te bed liggenwerden den 12 te gelijk met de lieilige sacramenten bediendstierven den 15des avonds omstreeks 11 uren, geene 2 minuten 11a elkander, en zijn den 17, tc gelijk naar de kerk overgebragt eu Ier aarde besteld." Gent, den 3i augustus. Treurig zijn bij voortduring de berig ten wegens liet onder water staan onzer landen vooral in bet dis-' trict van Eecloalwaar men tot beden nog geene de minste daling beeft kunnen te weeg brengen. In de streken van St. Laurens Aardenburg en Eedeworden de boekweit en de aardappelen voor geheel verloren gerekend. Men verneemt omtrent liet ongeluk in de kolenmijn, de Hoop de navolgende bijzonderheden: Ten 10 ure in den morgen vernam men aldaar eeue hevige uitbarsting, zoo liet schijnt, door de aan raking v-an verschillende luchtstolfen veroorzaakt. Een algemeene schrik verspreidde zicli hierop in de omstreken. De pastoor van Seraing was een der eersten die, van eenige mijn werkers vergezeld, in de groeve afdaalden. Onder meer andere per sonen, begaf zicli de beer fPellckens, aspirant-ingenieur, die zicli juist te dier plaatse bevond, mede in de mijn. Het eerste wat deze aanvingenwas de noodige hulp te verleenen aan de arbeidersdie zich in de groef bevonden eu dezelve naar bo ven te voeren. Verscheidene dcrzelve waren verschrikkelijk gebrand een aantal reeds gestikt, of op liet punt van den geest te geven. Van 56 of 60 mijnwerkers die in den morgen in de groeven wa ren gedaald, hebben niet minder dan 36 bet leven verloren; ter wijl de overige door dit ongeluk meer of minder letsel hebben be-^ komen. De uitbarsting is zoo hevig geweest, dat vier paarden, die zich in de ondcraardschc stal bevonden, welke ruim iooo ellen vau

Zierikzeesche Courant | 1829 | | pagina 1