Ho. 70. ZIEKntZEESCMB I Dingsdag, Ao. 1829. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. NIE UWS TIJDINGEN. COURANT. den 1 September. c u. a- - v. •v"> I ADVERTENTIE. De Jongelingen die verlangen gratis onderwijs te ontvangen in de Wiskunde toegepast op de Kunsten eji Ambachten worden uitgenoo- digd zich ten dien einde vóór deji i October aanstaande, ter Stads Secretarie aapt te melden. BELANGRIJK BERIGT aan landlieden en veehoöders. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE Gelezen hebbende de raadgeving aan Landlieden door den Hoog leeraar A. Human, Directeur van 's Rijks Vee- Artsenij school te Utrecht, (te vinden in de Staats-Courant van den 7 dezer maand No. 184) tot voorkoming van ziekten onder het Vee, waarbij tevens een middel wor'dt opgegeven tot verbetering van slecht gewonnen Hooi; en willende de kennis dier raadgeving en de daarbij omschre- vene eri aangeprezene voorbehoedingsmiddelen meer algemeen ver breiden. Brengen door deze ter kennis van de Landlieden en Veehouders dat zij zich ter inzage en lezing dier ^raadgeving dagelijks kunnen vervoegen ter Secretarie dezer Stadterwijl dezelve afzónderlijk gedrukt, tegen tien centen, bij den Boekverkooper Abrahams Middelburg en deszelfs corréspondeiVten alom verkrijgbaar is gesteld Wordende alle daarbij belanghebbenden met den meesten ernst opgewekt en aangespoord om zich deze raadgeving ten liutte te ma ken daar het te vreezen is, dat het Vee hetwelk in den afgelooperi Winter reeds veel door het slechte voeder dat in het vorige Jaar is ingezameldgeleden heeftdubbel vatbaar is geworden voor den nadeeligen invloed van bet aanhoudende regenachtige wederen alzoo zonder bet aanwenden van eenige der aangeprezene voorbe hoeden gsmiddeleii liet verlies van vele Beesten te duchten is. Zierikzee den 26 Augustus 1829-. Burgemeester en Wethouders voornoemd de CBANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J. p. KROEF. DUITSCHLAND. Berlijn, den 24 augustus. De russisclie admiraal Greigh is den 20 julij vooi' Mesembria verschenen met drie Iiuieschependrie fregatten, tivee bombardeerbooteu en een stoomschip, waarmede bij den vorigen dag van Sisepolis uitgeloopen was. T^vee dagen achtereen trof bij er eene volkomene windstilte aan waarop een storm volgdedie hem belette de blokkade der stad te beginnen, doch des nachts van den 22 bedaarde de wind eenigzins en toen werd bet hem mogelijk gemeenschappelijk met de troepen van genei-aal Roth te handelen. Ook deed het vuur der schepen in de vesting een kruidmagazijn in de lucht springen. Dit berigt is genomen uit bet dagboek der operatien van de armee van den generaal graaf Diebitsch, waarvan verschillende uittreksels door bet blad van Pe tersburg medegedeeld worden, die evenwel, behalve het boven staande, niet dan i-eeds bekende voorvallen vei-rneldeu. bi eeu bijzouderen brief, den 29 julij uit bet hoofdkwartier van Aïdos geschrevenvindt men het volgende: «Eindelijk zijn wij den Balkan overgetrokken. Mesembi-ia Achio- liu, Burgas, kortóm de omstreken van de geheele golf zijn door onze troepen bezet. De Turken, die geslagen en uit elkander ge jaagd zijn, nemen naar alle kanten de vlugt. Reeds hebben wij hen vijf en zestig stukken kanon, omtfent drie duizend gevangenen en eene menigte vaandels ontnomen. Den 22 bevond zich de op perbevelhebber op het hoogste punt van den Balkan en bet hoofd kwartier trok dit des nachts bij bet dorp Erketsch over. Onmo gelijk is bet zich een denkbeeld te maken van de verwondering der armee, over de weinige plaatselijke hindernissen, die zij bij den overtogt ontmoet beeft. Wat den vijand betreft, dien hebben de troepen welke het hoofdkwartier volgdenniet meel' te zien kun nen krijgen. De korpsen van generaal iioth en gent-Taal Rüdiger ontmoetten hem eerst aan de zuidelijke zijde van den Balkan. Op het oogenblik ,1 dat de troepen van de hoogte der bergen de golf van Burgas zagen, hieven zij een algemeen en luid hurrah aan. Den -23 stegen wij naar de vlakte af en onder weg ontvingen wij de tijding, dat Mesembria ingenomen was en hadden het genoe gen een gedeelte ouzer^vloot in de baai voor anker te zien liggen. De opperbevelhebber ging met zijn gevolg aan boord van liet linie schip Paris, waar de admiraal een praebtigen maaltijd gaf, bij welken bet aan geene gezondheidsteugen ontbrak. «Sedert hebben nieuwe overwinningen ons tot Aïdos gebragt. Het schijnt ons in de daad een wonder toe, en de wanorde, de disprganisatie en schrik der Turken zijn van een geheel buitenge- wouen aard. Zij vlugten en trekken naar Adcianopel terug. Den 27 stond onze voorhoede te Karnabat. Nog weet men niets stel ligs omtrent de bewegingen eu plannen van den groot-vizier. Vol gens het zeggen van sommigen zou hij Scliumla verlaten eu den weg naar Adrianopel ingeslagen liebhen. ;»j£grst in Aïdos kwamen wij weder onder buisdak. Generaal Diebitsch heeft betzelfde huis betrokken waarin de groot-vizier den gebeelèn winter zijn verblijf gehouden heeft. ïn onze nabijheid en in den vrij grooten omtrek is alles rustig eu stilals of wij mid den in vrede leefden. Hedeu moet een deel onzer voorhoede reeds in Faki zijn. NEDERLANDEN. Ostende, den 26 augustus. IJ. M. de Keizerin van Brazilië is den 28 dezer door Brugge gereisdvan Gent komende. Na van paarden verwisseld te hebben heeft Hoogstdezelve hare reis dade lijk naar deze stad vervolgdalwaar zij des avonds ten 6 ure met geheel baar gevolg is aangekomen. Den 24 is. de stoomboot de Superb alhier aangekomenmet welke H. M. des avonds ten 11 uren Yan dien dag naar Engeland is vertrokkenalwaar zij zich ter stond zal inschepen op het fregat, hetwelk haar naar Brazilië zal overbrengen. Brussel, den 29 augustus. Den 26 dezer heeft, door eëne ont ploffing in de koolmijn de Hoop gemeente van Seraing, een ontzet tend ongeluk plaats gehad. Van de 56 a 60 mijngravers hebben 34 het leven verloren; de anderen zijn min of meer gekwetst'of ge^- brand. Alleen het dorp Seraing heeft 28 inwoners verloren. Er zijn ook 7 paarden omgekomen. De heer pastoor van Seraing, en de heer Bidaut, conducteur der mijnen van bet 6de district, hebben, bij die gelegenheideene tegenwoordigheid van geest en moed be toond, welke boven allen lof is verbeven. -1- Op den 16 dezer iste Louden de proefneming gedaan met het stoom-rijtuig van den heer Gurneij. Men beeft ,er een wagen aangespannen, op welken zich meer dan dertig personen bevonden; en niettegenstaande de weg nieuwelings met steengruis belegd was hetwelk bet rijden bezwaart, is de wagen met ongelooflijke snel heid voortgetrokken, te rekenen op 9 a 10 mijlen (3* epgelsclie mijlen rekent men den afstand van e'e'n uur) per uur. De heer Gurneijom een denkbeeld der beweegkracht dezer machine te ge ven, heeft haar 16 a 17 mijlen in het uur doen afrijden.. Brieven uit al de voornaamste steden van Noord Amerika hangen een donker tafereel op van den staat des handels en van den stilstand der manufacturen en industrie in dat werelddeel. Eene groote menigte faillissementen waren te Nieuw Orleans voor gevallen en het geld is overal verbazend schaars.' Men ziet hier uit, dat de Amerikanen in de tegenwoordige oogehblikken in het lot eener algemeene cömmerciële stremming insgelijks doelen. 's Gravenhage den 27 augustus. Z. M. heeft bij besluit vart den 8 dezer, bepaald; dat het kantoor van Antwerpen zal'worden begrepen onder die kantoren van betaling, welke reeds 'bij liet tweede lid van de 2de van bet besluit van den 10 december 1822. worden aangewezen; zoo dat bet kantoor van Antwerpen nil ook behoort tot de losplaatsen voor den invoer langs de rivieren den Rijn eu de Waal. Vrijdag 11. heeft er te Gorinchem een hevige twist plaats gehad tusschen een 5otal kanonniers, die voor de Oost Indien be stemd warenen een gedeelte der Zwitsersaldaar in bezetting liggende. Naar men verzekerthebben de kanonniers voor dé overmagt de 'vlugt ih de huizen moeten nemen, en zijn velen hunner gewond. Zierikzee, den 1 'september. Een onzer dagbladen behelst, ter gelegenheid der viering van 's Konings verjaardag, de navolgende dichtregelen, welke wij niét ongepast oordeelen hier inededcelen: Als de bootslien op de baren bij onstuim'gen winternacht, Rijzen zien dè zeegevaren Bouwen ze op des stuur ma os kracht, Die, met 't oog op zeil en watul, 't Schip bestuurt met vasté hand. Wijdie op de staatshulk varen, Die den naam van Neerland voert, Zienhoe storm op storm',- de baren. Van de wereld-zee, beroert; En hoe veilig 't schip moog gaan, Vreezen voor dien staats-orkaau. Broederswaartoe 't angstig vreezen Helt het scheepje, kraakt, het wand, Veilig zullen we, allen wezen, Daar het roer van Nederland ïs aan Willbms zorg betrouwd Die met kunst de zee bebouwt. Durfde soms. een schèep'ling' 'twagen, Stoutte grijpen naar het. roer Als hief. naar zijn welbehagen 'tWel bestuurde vaartuig voer. Wie zich aan geen scheeps-weL stoort Werp' men daadlij k over boord. Moog dan soms ook 'tonweer woeden, Klip .en branding dreigend staan God zal 'thechte buikje hoeden, liet beschermen voor vergaan. Des wij bootslien, naar 'tbehoort, Elk' doen onzen pligt aan boord. Broeders! wilt mv toast dan pareu Aan de toastdoor 'thart bereid, Foor hel schip dal wij bevaren Voor den stuurman die 't geleidt Eendragt, orde, wetten, vreé, Voer' iucn veilig over zeel

Zierikzeesche Courant | 1829 | | pagina 1