ZIERIRZEESCHE COURANT. Jio. 68. Bingsdag BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. Ao. NIE UWS TIJDINGEN. den 25 Augustus. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE roepen bij deze op den persoon van C. Visserof ingeval van overlijden, deszelfs wettige Erfgenamen, ten einde zich ten spoe digste bij dit Bestuur aan te meidén en zijne of bunne aanspra ken op den ontvang van een bewijs van verevening op den Neder- landscben Achterstand, groot f 22,5,85 ten behoeve van genoem den CVisser te staven. Zicrikzee den 21 Augustus 1829. Burgemeester en Wethouders voornoemd de CRANE, vt. Ter ordonnantie van De zei ven De Stads Secretaris W. J. P. KR 0"EF. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE Gezien bet besluit van Zijne Excellentie den Heer Gouverneur dezer Provincie van den i3 dezer maand, A No. 7?>86, 4e* Afd. Provinciaal Blad No. gi) behelzende instruction omtrent de eigen dom s-vera 11 deringen voor de aanslagen der grondbelastingen dienst j83o. en Gelet op derzelver Publicatie van den 12 Februarij jongstleden. Hebben goedgevonden: Met verwijzing tot en berinnering aan de bepalingen der voor melde publicatie aan de In- en Opgezetenen dezer Stad en bet Poort- Ambacht welke tot dus ver verzuimd hebben ter Secretarie van het Stedelijk Bestuur, behoorlijke aangifte te doen, wegens over gang of verandering van hunne gebouwde en ongebouwde eigendom- irien te kennen te geven dat zij de bewijzen van eigendom ten spoedig.Aen immers vóór of uiterlijk op den 8 September aanstaande zullen behooren'in te leveren ter Secretarie waartoe dagelijks wordt gevaceerdop dat de overboeking ten name der nieuwe eigenaren al nog geschieden kunne vóór dat de daartoe bestemde registers worden gesloten en dat, bij gebreke der vereischte aangiften van de plaats gehad hebbende veranderingde vorige eigenaren naar luid der wetsbepalingbij voortduringten k'ohiere zullen aange slagen worden, en zij of hunne erven tot de betaling der grondbe lastingen zullen kunnen worden geiioodzaa'kt. En op dat niemand hiervan 'onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in de Stads Courant geiiïsereerd. Gedaau tea Raadhuize der Stad Zierikzeeden 21 augustus 1829. Burgemeester en Wethouders voornoemd de CRANE,'vt. Ter ordonnantie van Dezelven, De Stads Secretaris w. J. p. KR OEF. D U I T S C H L A N D. Berlijn, den 17 augustus. Thans heeft men hier de officiële tijdiüg, dat de generaal graaf Paskevitz Erzerum, de hoofdstad van Natolie, en de vesting Hassan-Kalé ingenomen heeft. Het volgende is een uittreksel uit het rapport, dat die generaal omtrent deze hoogst gewigtige gebeurtenis aan Zijne Majesteit den Keizer van Rusland gezonden heeft: Na de nederlaag, die de graaf Paskevitz op den 1 en 1 julij aa het turksch leger had toegehragt, zond hij drie sterke detachemen ten af. Het eersteonder de orders van den prins Bekowitsch Tsfherkaskymoest zich meester maken van Chorossan, waar groote voorraad van krijgsbehoeften en levensmiddelen te vinden was, en voldeed aan die bevelen daar bet Cborossan bezette en er veel granen, kruid, kogels en ander oorlogstuig buit maakte. Het tweede detachement, waarover bet bevel aan deu overste graaf Simoaitsc/i opgedragen was, moest de turksche vlugtelingen uit bet bosch ver drijven, dat de legerplaats omringde, die de Turken vroeger had den bezet geliad. Het derde, onder de bevelen van den generaal- majoor Burtzoff, bad in last op deu weg naar Erzerum tot bet dorp Ardassu op te trekken om de verwarring onder de geslagen vijan delijke troepen nog te vermeerderen en ook Erzerum in alarm te brengen. De opperbevelhebber, wel wetende, dat de turksche ar meena de nederlaagdie zij geleden bad veel tijd noodig zou hebben om bet verstrooide overschot daarvan te bereenigenhaastte zich om naar Erzerum voort te rukkenten einde de vruchten van zijne overwinning geheel te plukken en de vervolging van den Seraskier voort te zetten. Hij brak dan ook den 3 julij met zijn geheel, leger en alle bagaadjen op en bivouakkeexde den volgenden dag veertig wersten a Islands van Ilassan-Kaléhet tweede en derde detachementdat volkomen den last bun toevertrouwd vervuld haddenhadden zich weder met bet leger vereenigd. De armeni- sche bewouers van verschillende dorpen vervoegden zicli gedurende dien marsch bij den opperbevelhebber, om zich te onderwerpen en, zijne bescherming in te roepen, cn deze verzuimde niets om hundoor zijn minzaam onthaal eu door de strengste tucht ou-„ der de troepen te handhavenalle vertrouwen in te boezemen. Op den 5 julij, nadat ook bet eerste detachement zich weder bij bet leger gevoegd bad en de opperbevelhebber met zijne ge- lieele magt 20 wersten voorwaarts getrokken was, vernam bij des avonds, dat de troepen van den seraskier, die voor Hassan-Kalé vereenigd waren, en bestonden uit eenige overblijfselen van bet ge slagen leger en uit geregelde infanterie, welke nog niet in bet vuur geweest was op aa^padering der Russen gevlugt waren de seras kier zelve naar Erzerum geweken was en de pachadien bij bet bevel over de troepen bij Hassan-Kalé en de verdediging dier plaats toevertrouwd badmede naar Erzerum was gevlugt11a alle de wagens en lastdieren uit de naburige dorpen weg gevoerd tc heb ben. Dit deed graaf Paskevitz besluiten zijn legerkorps en de ba gaadjen bij bet dorp Keprik-Kef te laten en met de voorhoede zonder tijdverlies op Hassan-Kalé los te gaan. Des avonds ten ne gen ure bezette hij die vesting, welke door de Turken verlaten was ea als de sleutel' van Erzerum kan beschouwd worden. Deze ves ting, die op een buitengewoon sterk punt ligt, is voor de Russen van veel belang, daar zij bun de gelegenheid aanbiedt tot bet be waren van al bunnen voorraaden ook 0111 dat zij op bunne com municatie linie tusscben Kars en Bajazet staat. De graaf liet den vijand dienzelfden naclit nog i5 wersten wijd vervolgen en ontnam hem twee duizend stuks rundvee en meer dan vijftig armenische huisgezinnen, dié hij uit Hassan Kale medegesleept had. Door liet bezetten van Hassan Kale verkregen de Russen eene sterke positie voor Erzerum. Den volgenden ochtend kwamen de bewoners der stad, die naar de bergen gevlugt waren, terug, eu de inwoners der naburige dorpen zonden aan den opperbevelheb ber gezanten; die bescherming vroegen, en zoo voldaan wederkeer den dat bet landvolk hunne woningen en dagelijkschen arbeid niet verliet. De opperbevelhebber wist, dat het verslaan van het turksche le ger en zijn buitengewone snelle marsclr een diepen indruk in Er zerum hadden gemaakt eu om hiervan nut te trekken zond hij Mami.sch-aga die te voren bevelhebber der Janitzaren geweest eu krijgsgevangen geworden was naar Erzerum met eene proclamatie, waarin hij de inwoners vermaande van geen weerstand te bieden en bun daarentegen vrije uitoefening van hunne godsdienst en veilig heid voor jiersonen en goederen beloofde. Mamisch-agadie zeer tevreden was over de behandeling hem 111 zijne krijgsgevangenschap aangedaan nam gaarne dien last op zich. Ondertussclien rukte de geheele armee naar Hassan-Kalé voort, en den 7, terwijl de troepen den verjaardag van den Keizer op eene godsdienstige wijze vierden deed Mamisch-aga weten dat hij groote gisting ouder bet - vólk.van Erzerum bad gevouden, en dat de voornaamste inwoners zich geneigd toonden om aan de vermaningen van den graaf gehoor te geven. Dadelijk ging nu de opperbevelhebber met bet leger op marsch en ontving den 8 een capidgi-bascha door den seraskier afgezondenmet M<imisch-aga in zijn bivouakdat slechts drie uren van Erzerum verwijderd was. De aga bragt een geschrift medewaarin de oudsten der stadnamens de geheele bevolking verzekerden de voorstellen van den generaal aan te nemenen de ca.pidgi-bascba zeidedat deseraskier de stad wilde overgeven, doch vreesde dat de nadering der Russen de dweepzucht der in woners weder zou aam urenweshalve bij verzochtdat bet leger halt mogt maken. Dit evenwel bewoog den generaal r.iet bet voort rukken te staken en hij naderde de stad tot op vijf wersten, om dat verder geen water te vinden was. Zoodra zijne troepen zich voor de hoogten van Erzerum deden zien, kwam eene aanzienlijke menigte vijandelijke ruiterij de stad jiitdie op de russisclie voor posten met het klein geweer schoten, zonder dat de Russen dit be antwoordden. Op den berg balt gemaakt hebbende, deed de gene raal al bet mogelijke om de inwoners voor zich te winnen; onder anderen zond hij den Prins Bekowitseh-Tsc/ierkasky naar de stad, na hem behoorlijk gelast te hebben hoedanig zich te gedragen om de burgers en den seraskier vertrouwen in te boezemen. Den vol genden dag zond genoemde Prins berigt, dat het volk wijfelde en tot geen besluit kon komendoch dat de seraskier beloofd bad de stad des namiddags ten vier ure te zullen overgeven. Dit vond de generaal te iaat en deed hierop antwoorden, dat, zoo de stad ten drie ure niet overgegaan was, bij haar met alle magt zou aangrijpen. De generaal wist, dat de seraskier, iu hoop van versterking te krij gen, tijd zocht te winnen, en derhalve besloot bij eene hoogte, Top Dag genaamd die de stad bestreek en waarop eene turksche bat terij stoud, iu te nemen. Op het aanrukken van de Russen ver liet de vijand dien post en vlugtte naar de stad, van waar nu bet vuur van alle de batterijen tegen de Russen geopend werd. Deze schoten op hunne beurt van de hoogte in de stad, waardoor veel

Zierikzeesche Courant | 1829 | | pagina 1