ZIERIKZEESCHE Ao. 1820. COURANT. I Wo. 67. Vrijdag den 21 Augustus. BESTUREN EN, ADMEN IS TRATIEN. NIE VWS TIJDINGEN BEKEND M A K I N BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZlERIKZEE 3t*oepen bij deze op den persoon van C. Pisser, of ingeval van overlijden deszelfs wettige Erfgenamen ten einde zich ten spoe digste bij dit Bestuur aan te melden én zijne of biimie aanspra ken op den ontvang van een bewijs van verevening op den Neder- landscben Achterstand, groot ƒ225,85 ten behoeve van genoem den CFi'sser te staven. Zierikzee den 21 Augustus 1829. Burgemeesteren Wethouders voornoemd, de CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezclven De Stads Secretaris W. J. P. KR OEF. DUIT SCHLAND. Berlijn, den i/\ augustus. Men heeft nieuwe en zeer belang^- ïijké tijdingen van het toorieel des oorlogsdezelve zijn van den navolgenden inhoud: De jongste berigteii van het russische leger zijn van Aidosalwaar het hoofdkwartier van graaf Die bitsch zich den 26 julij bevond. Nadat de onder zijne bevelen staande zegevierende troepen de Turksche korpsen, welke zich te gen derzei ver intogt verzettedengeheel geslagen eti op de vlugt gedreven hadden bemagtigdea zij behalve de stad Aidos te ge lijker tijd ook de gewigtige [aan do Zwarte Zee gelegen] plaatsen Mesambri (of Mesamhfia) Acliioliou(ook Akhelou geheten) en Burgas, en rukken thans snel op de vruchtbare en bevolkte vlak ten aan gene zijde des Balkans voorwaarts. De verraschte en ge slagen Turken hebben geen tijd gehad de provinciën te ontvolken en de vreedzame bewoners der zelvegrootendeels Christenen zet ten onder de bescherming vau een verlicht en verstandig leger hoofd, hunnen veldarbeid rustig voort. Be bijzonderheden van den zegevierenden marsch van het russische leger worden onver wijld te gemoct gezien." Latere berigten uit het hoofdkwartier te Aidosgedagteekend den 3o julij over Warschauw ontvangen bevestigen het veroveren der bovenvermelde vestingen en houden voorts indat alle vijan delijke havens aan de Zwarte Zee tot aan Sisepolis in de inagt der Russen zijn. »De vijandaldus leest men verder in die berigten »is overal geslagen, en tegenover den generaal Diebitsch bestaat geen leger meer. De groot vizier alleen bevindt zich nog met i5,ooo lUan Linnen Schumla. Gedurende den marsch zijn 4000 gevan genen gemaakten 5o kanonnen en 40 vaandels veroverd. De rtissische voorhoede staat te Karnabat (tusschen Aidos en Adria- nopel). De Christenbewoners blijven in hunne woningen en zet ten hunne werkzaamheden rüstig voort. Het leger neemt de streng ste krijgstucht iu acht, en kudden van allerlei aard weiden vreed zaam naast de colonnes." (Uit deze berigten blijktdat de russische armee den Balkan het groote Bolwerk van Turkijehetwelk geen russisch veldoverste nóg heeft kunnen overschrijdendoor het beleid en den moed van graaf Diebitsch is overgetrokken geworden. Het zal te bezien staanwat de Sultan thans zal ondernemendaar bet duidelijk is, dat de toestand van zijn Rijk zeer bedenkelijk wordt, omdat de Russen de groote bezwaren, welke bun in den weg stonden, zijn te boven gekomenen zijdoor bet veroveren der drie ge- Wielde plaatsen aan de Zwarte Zeeen door de vereeniging met het korps hetwelk te Sisepolis staaten hetgeen door middel der russische oorlogschepen gemakkelijk kan vermeerderd worden eeue magt kunnen ontwikkelen, welke zij door de veelvuldige moeijeiijk- heden, waarmede zij -e kampen hebben gehad, nog niet hebben kunnen ten toon spreiden. Van eene andere zijde doen de vorde ringenwelke de Russen dagelijks makende vraag ontstaan hoe danig het gedrag der overige europesche mogendhedenen bepaal delijk van Engeland, Frankrijk en Oostenrijk, omtrent de öosler- sche aangelegenheden zal zijnen of de zeemagt van het eerstge noemde Rijkgelijk door sommigen beweerd is gewordenden Sultan bijaldien de Russen tot Konstantiuopeï mogten doordrin gen, hij sta ud zal bieden, en of die hijstand voldoende zal zij 11, 0111 de inneming dier stad te verhinderen. Hoe dit zij, de staat kundige gezigteinder wordt meer en meer donker, en welke de ge volgen van de tegenwoordige gebeurtenissen voor Europa zullen zijn kan niet voorzien worden.) Uit Petersburg wordt, ouder dagteekening van den 5 augus tus, -gemeld, dat xuen uit de laatste' berigten Van het russische leger aan gene zijde van den Donau, mogtopmaken, dat de groot vizier tot op den 26 julij, het nog niet gewaagd had, het korps van den generaal K ras sow skyhetwelk zich bij Jèuibazar bevindt om een wakend oog op Schumla te houden, aan te grijpen, daar mep alsdan van die gebeurtenis reeds den vorigen dag tijding had kujjnen hebben. Den 26 zou de genoemde generaal de reserve welke de generaal Witt-ten getale van omtrent 35,000 man, naar Bulgarie gezonden haden die reeds in de ''nabijheid van Baba- da gh vijf dagmarsclien van Schumla aangekomen was, aan zich. kunnen sluitenwaardoor alsdan het leger van den generaal Die bitsch op den regtervleügel en iu den rug overvloedig zou gedekt zijn; Den 25 julij is eene groote parade te Krasnoe Selonabij Petersburg, gehouden, welke Z. M. de Keizer van Rusland heeft bijgewoond. Op dezelve zijn, onder de luide toejuichingen der troepen, de in Silistria veroverde Turksche vaandels en drie paar- denstaarten door de gelederen gedragen. Op denzelfden dag is een fregat van 44 stukken van stapel ge-> loopen hetwelk den naam van Prins van Oranje hekomen heelt; hetzelve zal gecommandeerd worden door den kapitein-luitenant Jurjew. -> Men schrijft uit Odessa, dat van den 24. tot deu 27 Julij, aldaar uit de veroverde havens, aangekomen zijn, tien door het gouvernement gehuurde schepen. Jww'uf-pacha de bekende bevel hebber van Varna, leeft vijf wersten van Odessa, aan den oever der Zwarte Zee, op liet in het vorige jaar door de Keizerin be woonde landgoed van den baron Rainaudop hetwelk hij de vrije wandeling aan een ieder vergunt. Frankfort, den 14 augustus. Van Varna schrijft mén dat de russische armee op den 24 julij deu Balkan geheel overgetrokken is. De generaal von Diebitsch heeft dadelijk zijne voorposten tot aan kaap Emin niet ver van Burgas uitgezet. Generaal Roth heeft zijn hoofdkwartier te Aidos opgeslagen- De Turkeu hadden iu ver schillende gevechten dertig stukken geschut verloren. Men zegt, dat, volgens brieven van Odessa, de generaal graaf Paskevitz Erzcrum ingenomen en daarbij tien duizend Turken ge vangen gemaakt zou hebben. Nog verhaalt men, dat Giurgewo bij Verdrag aan de Russen overgegaan is. Të Belgrado zijn zeer ongunstige geruchten voor de Turken ia omloop, zoo zelfs, dat, indien zij bewaarheid wierden, men wel dra de gehe'ele ontb ndiug van liet turksch léger zou kunnen ver'-» wachten. Men verbaalt dandat de troepen onder, /tWseiVi-paclia oproerig geworden zijn en geweigerd hebben tegen deu vijand op te trekken. Ook zou de bezetting van Widdin aan het muiten ge slagen zijn en de pachadie er het bevel voert, iri een moeijelijkeiï toestand verkeereri. De algeméene wapening gaat slecht voort, en wordt alleen daar doorgezet, waar genoegzaam troepen zijn om het volk tot de krijgsdienst te dwingen vrijwilligers vindt men niet o.f ia zeer gering getal; de pacha's met hunne eigene ofhuistroepen zijn het eenig contingent in manschapwaarop de Porte rekenen kan en wat van deze het leger bereikt kan niet meer dan als versterking aangemerkt worden. De Turken beginnen voorts gebrek aan gewe ren te krijgen zoo dat men 111 Sophia reeds pieken aan de militie beeft uitgedeeldin plaats van snaphanen. - De bojarendie naar Bucharest opontboden warénhebben hunne werkzaamheden sedert den 4 jrnaij aangevangenen zicli reeds bezig gehouden mét een ontwerp van wet omtrent de toe-< komstige verkiezing der hospodars. Nog zou hun een ander ont werp voorgelegd zijn over de magt aan den hospodar toe te ken nen welke niet meerzoo als voorheenonbeperkt zijn zalter-1 wijl hem vier bojaren iu het bestuur zullen toegevoegd worden. I11 Wallacliije wordt altijd nog geworven voor een korps Arnauten. In Silistria wordt aan het herstel der vestingwerken gearbeid ea een hospitaal Voor vier én twintig honderd man gebouwd. Hier uit, alsmede uit de vermindering der ambtenaren van de kanselarij van deu vice-president BosfilaliOwmaakt men opdat de oorlog zal voortduren of ten minstedat dé Vorstendommen lang door een ruèsisch leger bezet zullen blijven. Volgens verscheiden berigten uit de Levant rust de onderko ning van Egypte eene groote expeditie uit, en doet hij eene menigte oorlogs- en transportvaartuigen bijeen {brengen, tót het vervoerea van landtroepen. Werwaarts die expeditie bestemd wordt, zegt men niet; doch ntèn gelóóft, dat zij dienen zal om deu Sultan hulptroepen toe te zenden. Sommige lieden meenendat de onder koning plan heeft om eerie landing op Kandia te beproeven. Dit is zekerdat liet russische smaldeel onder admiraal van Heyden zich te Poros vereenigt eiï niets Verzuimen Zal om op de egypti- sche expeditie een Waakzaam oog te houden, ten einde haar, des noods te kunnen aangrijpen- De handelszaken iu Alcxaiidrie lij den veel door alle deze oorlogstoehereiaselé'n. F R A N K R ÏJ K, Parijs, den i4 augustus. Men wil, dat 'ér ééti ontwerp op Leê tapijt Zoude zijnonï ceri drievoudig verbond te sluiten iüsscheu Frankrijk, Engeland en Oostenrijk, betrekkelijk de uangelegeuhode^

Zierikzeesche Courant | 1829 | | pagina 1