Ho. 66. ZIERIKZEESCHE Dingsdagr NIE UWS TIJDINGEN. Ao. 1825). COURAST. den 18 Augustus. D U I T S C II L A N D. Berlijk den 9 augustus. Onze staats-courant bevat edn nader en. zeer breedvoerig verslag van den. riissischeu opperbevelhebber^ Paskevitz van Erivan wegens de door bem behaalde overwinning op den seraskier van Erzerum en Hagki-bassa. Uit hetzelve blijkt, dat genoemde bevelhebber met zeer veie moeijelijkheden ,in het be vechten van den vijand heeft te kampen gehad, niet slechts uit hoofde van de groote talrijkheid des vijands maar ook uit hoofde van de natuurlijke gesteldheid van den grond, -w;elke zeer berg achtig was. De russische generaal heeft, in de beide gevechten met de twee turksche legerhoofdennieuwe proeven van zijne bekwaamheid aan den dag gelegd, daar het aan zijne doelmatige maatregelen te danken isdat de twee vijandelijke korpsen zich niet met elkander hebben kunnen..yereenigenen daardoor afzon derlijk zijn kunnen aangetast worden. Zoo zulks niet geschied warezou de toestand van het russische leger zeer bedenkelijk hebben kunnen wordendewijliu bet tegenovergestelde geyalde russische troepen van drie zijden zouden ingesloten zijn, en tegen eene vijandelijke magt zouden hebben moeten strijdendie de hunne verre overtrof. De Turken hebben met wanhopige dapperheid ge vochten zoo zelfs, dat. zij niet dan met de bajonet hebben kun nen afgeweerd wordendocli de moed en volharding der Russen zijn nog grooter geweest, en zijn door de beste gevolgen bekroond. Beide leger plaatsen des vijandsbenevens //tfg7«-bassa met zijnen geheelen staf, 3i stukken geschut, 19 vaandels en i5oo krijgsge vangenen zijn iu de banden der Russen gevallen. Bij deze bij- zonderbeden mag nog gevoegd worden dat de generaal Paskcvitz, gedurende deze gevechtenuitstekende dienstbewijzen beeft onder vonden van eenige Mahommedaansche regementenzamengesteld uit de be\vouers des lands. Dezelve hebben de Russen trouw in het bestrijden van den vijand bijgestaan, en niet 'weinig medege werkt tot bet achterhalen der vijanden en bet wegnemen van het geschut. Uit een officieel legerberigt, door graaf von Diebitsch aan den 'keizer van Rusland gezonden blijkt, dat bij het gevecht, het welk tijdens het passeren van de Kamtschik door het korps van generaal lloth op den 19 julij plaats heeft gehad, en de daarop gevolgde inneming van de turksche legerplaats, Ibrahim-pacha, die er'het opperbevel voerde, gesneuveld is,* Nog wordt in dit zelfde herigt gezegd, dat den 21 julij het korps van den generaal Riidi- gcr te Aïwadschik en zijne voorhoede Ui Jerketsch stond, terwijl het korps van generaal Roth te Jerékli-deré en, diens voorhoede te Paliobana en Jer nine was; zoo dat de hoogten van den grooten Balkan in handen der Russen warenGraaf Pahlen rukte met zijne troepen op den weg van Aïwadschik voort en zou post vat ten bij de kleine rivier Fondukli-derewerwaarts men voornemens was om den 21 julij het hoofdkwartier te verleggen. De vijand heeft niets ondernomen tegen het korps van den luitenant-generaal Krfissowskydat voor Sehumla gebleven is. Den igden heeft de groot-vizier zich met vijf duizend ruiters op de hoogten aan den xegteroever van de rivier Jerehli doen zien tegenover de voorhoede van den generaal prins Madatowdoch heeft hem niet aangegre pen, en is, na eenigen tijd van daar verkenningen gedaan te heb ben naar Schunila wedergekeerd. Zijne voorposten heeft hij op den regteroever der Jerehli uitgezet. Volgons een echten staat zijn hij de overgave van Silistria 6568 Turken krijgsgevangen gewordenbehalve nog de zieken en gekwet sten. Voorts hebben de Russen daarbij 253 stukken geschut, waar onder 179 metalen, 22,392 kogels, n48 Bommen en granaten,; 3o5 kogels ven allerlei zwaarte, 1042 vaten kruid, 169! kisten met patronen 16 kaïioimeerbooten2 sloepen1 barkasl\ 2 kleine booten en eene aanzienlijke hoeveelheid artillerie-behoeften Buit gemaakt. De keizer van Rusland heeft den graaf Paskevitz, ter beloo ning van zijne uitstekende dapperheid en beleid, bij de nederlaag van den seraskier van Erzerum en //tfg/iï-pacha Betoondliet dia manten kruis der St. Andreas-orde geschonken en hem in een zeer vleijenden eigenliandigen brief zijne hooge tevredenheid over zijn gehouden gedrag en bewezen diensten betuigd. De. turksche paclia en de twaalf bimbaschis die te Petersburg als krijgsgevangen zijn, hebben de manoeuvres bijgewoond, welke onlangs bij Krasnoe Selo in tegenwoordigheid des Keizers hebben plaats gehad. Zijne Majesteit had lieu rijpaarden gezonden op de turksche wijze gezadeld en bevolen hen met achting te behandelen: De turksche officieren weren zeer gevoelig aan de eer, die hun bewe zen werddoch hunne vreugd werd niet weinig vermeerderd toen na de parade, de Keizer hen aansprak en hun de vrijheid wedergaf, hen tevens- kennis gevendedat Hoogstdezelve voor de kosten van hunne terugreis zou. zorgen en hun alles verstrekt zou worden wat zij noodig mogten hebben. Frankfort, den 10 augustus. De tijding uit Konstautinopeldat de.britsche afgezant zijn plegtig gehoor hij deu Sultan op den i3 julij geliad lieeft, Bevestigt zich. Men leest in onderscheidene Bla den deswege vele bijzonderheden; de voornaamste derzeive zijn de navolgende: dat het engelsch fregat z/e Blondeen eene oorlogsbrik te dien einde, de straat van Konstantinopel waren opgezeild, ver gezeld door het fransche fregat de Armidedat groote aanstalten tot de ontvangst der afgezants gemaakt waren en tot dat einde uder anderen, eene zeer kostbare teut yoór den Sultan, en twee andere bijna even rijke tenteli voor den reis-effendi en voor den Kaïmcikan-pacha in het open* veldonder eenen zeer zwaven en overouden plataanhoomwelken men zegt, dat reeds ten tijde van Godfried van Bouillon bestónd1, waren opgeslagen; dat een groot aantal turksche. troepen tot ontvangst van den ambassadeur in rijen waren geschaard; dat dé afgezant, met zijn gevlogj in sloepen f van boord naar land gevaren isdoor een detachement engelsche mariniers: iets waarvan men zich slechts e'e'n voorbeeld herinnert begeleid is, en daarna het middagmaal met de Turksche staatsdie- nai'en op eene turksche wijs, dat is, ïiiet met vorken of messen, maar met de handen, gebruikt heeft; dat de Sultan kort daarna uit eene rijk versierde sloep, onder het gebulder van het geschut en onder het geroep 'der Turksche troepende Sultan leve duizend jaren! aan land is gestapt en zich naar zijne tent heeft begeven zich plaatsende op den' met paaiden en diamanten versierden troon dat sir li. Gordon met zijn gevolg daarop tot het gehoor, hetwelk kort geduurd heeft, is toegelaten welke «allen, hetgeen tot hiertoe nimmer geschied is met degens waren .voorziendat de Sultan kort daarna op dezelfde wijs'is terug gekeerd, terwijl de afgezant, van zijne zijdezich insgelijks naar boord heeft begeven. l)c Heer Gordon heeft tot geschenk van den Sultan bekomen een rijk geza deld paard; de gezant heeft, namens den Koning van Engeland, aan den Sultan eene diamanten agraaf van groote waarde aange boden. Uit Semlin wordt gemelddat te Widdin een kruidtoren gesprongen is, waardoor groote schade aan de stad is toegebragt en vele menschen zijn omgekomen. Men schreef dat ongeluk aan boos opzet toe; vele personen, waaronder verscheidene uit de geregelde troepen, waren als verdacht zulks bewerkt te hebben1, op bevel van den pacha in hechtenis genomen. De pacba zou naar men verzekerde, dien ten gevolge, de geregelde troepen uit de stad verwijderenen dezelve door ongeregelde doen vervangen. Voorts wordt uit die stad gesclireveudat er uit Bosnië eene afdeeling van 6000 manter versterking van den groot-vizier was opgetrok ken en dat e§ne groote menigte der militie alom te zamen trok. In Servie was alles rustig. Hamburg, den 11 augustus. Inde vergadering der afgevaardig den van de burgerij dezer stadis, bij eene meerderheid van 100 stemmen tegen 3o een ontwerp van besluit verworpen bij hetwelk de senaat had voorgesteld, de inkomende regten op de hier inge voerde goederen nog voor een jaar te doen voortduren. De oppo sitie was voornamelijk gegrond op de gewoonte welke van dag tot dag hij de kooplieden dezer stad meer en meer toeneemt, om al hunne pakhuizen en magazijnen iu de naburige stad Altona te ves tigen waar geene inkomende regten warden gevorderd, terwijl de zelve te Hamburg tot i\ per cent der waarde bedragen. Alhoe- wol de senaat, overeenkomstig de grondwet, nog tweemaal dit ontwerp ter goedkeuring mag aanbiedenhoudt men liet echter daarvoor, dat zulks niet zal geschieden, en dat de senaat zal trach ten door andere maatregelen het millioen markenhetwelk de in komende regten ophraglen, aan 'slands kas te verzekeren. NEDERLANDEN. 's Gravenhage den 13 augustus. Z. K. II. de Prins van Oranje is heden morgen ten tien ure met lioogstdeszelfs drie zonen iu deze residentie aangekomen. H. Iv. H. de Groot-vorstin Helena, is gisteren middag naar Haarlem vertrokken en heelt aldaar het beroemde orgel der groote kerk gehoord, en heeft verder de reis voortgezet, naar Amsterdam, waar Hoogstdezelve haar verblijf in het hotel het Wapen van Am sterdam op den Kloveniers Burgwal, zon nemen. H. K. H. stelde zich voorheden het paleis het museumde werf en andere op-, merkenswaardige iurigtingenwelke de hoofdstad bevatte be schouwen en daarna een bezoek te Zaandam in liet huisje van Czaar Peter te gaan afleggen. Morgen wordt Hoogstdezelve op hef. Badhuis terug gewacht. De gouverneurs- in de onderscheidene provinciën des rijks hebben dezer dagen ter kennisse van de landlieden en veehoeders gebragt, 'dat zij van gouvernementswege hebben ontvangen eenige gedrukte exemplaren van raadgeving aan landlieden ter voorko ming van ziekten onder liet vee, als het gevolg van de regenachtige weersgesteldheiddoor Dr. A. Human.directeur en hoogleeraar aan 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht, waarvan aan de .provinciale commission van landbouw en van geneeskundig toevoorzigt en do veeartsen de mededeeling gedaan zijnde, het tevens van belang is voorgekomen meer algemeene bekendmaking te doen van den hool'd- zakelijken inhoud, medebrengende, dat, tot voorkoming en afwe ring van de. waterzucht, de botziekte en andere aandoeningen der lever, onder het vee, het voornamelijk daarop aankomt, dat ge-

Zierikzeesche Courant | 1829 | | pagina 1