A NIEUWSTIJDINGEN. No. 62. ZIERIKZEESCHE Bingsdag 1) U IISC II I. A X I). Frankfort den 26 julij. Een brief uit Varna van den 2 Julij, door een der duitsche bladen bekend gemaaktbehelst de navol gende bijzonderheden: «Ten gevolge van de laatst behaalde over winning is een niet onaanzienlijk korps troepenonder bevel van den generaal Palden, over den Balkan getrokken', en is dus het tooneel des oorlogs reeds voor een gedeelte verlegd naar het van alle behoeften overvloedig voorziene Romelie. Een gedeelte van dit korps bevindt zich in den omtrek van Aidos. Te gelijk met deze berigtenwelke wij in de meeniugdat de troepen eenige rust zouden zijn vergundniet Wachtende waren vernemen wij dat nog eene aanzienlijke versterking de vorstendommen binnen rukten dat de aldaar kamperende reserven op dit oogenblik de Dpnau overtrekken. Op deze wijze iu den rug gesteund, zoude de hoofd-armee nieuwe krachten bekomen, en in staat worden ge steld om door te dringen en welligt Adrianopelde tweede hoofd stad des rijks te hereiken. Den 27. Een der duitsche bladen behelst bijzondere berigten van de grenzen van Wallachije, welke, onder andere, het navol gende inhouden «Den 3den dezer is in de hoofdkerk van Bucharest een te Detain gezongen, wegens de vermeestering van Silistria. Na den afloop dezer pTegfigheid hebben de bojaren hunne opwachting gemaakt bij den regerings-p.rcsidenten heeft deze hun te kemieu gegeven dat zijn hof ernstig verlangde0111 den vrede te herstellen, en wel op de grondslagen van het traktaat van Akkerman, en dat zij mitsdien wel bedacht mogten zijn, om eerlang weder tot de keuze van een hospödar over té gaan: - «De president Zeltusch'n hééft zich dezer dagen naar Silistria begeven, en het uoodigebevolen lot. herstel van de vestingwerken en de beschadigde woningen." In bijzondere berigten uit Berlijn .wordt .verzekerd, dat de zending van den generaal von M'tiffLing op bijzonder verlangen van bet hof van St. Petersburg is ondernomen dat Rusland in zijne vorderingen ten aanzien van de Verhevene Porte eene bijzondere matigiDg wil betooneudat het alleen aanhoudt op de beves tiging van het traktaat van Akkerman, en op de vrijé vftart op de Zwarte Zee, dochzonder daarbij te verlangen., dat de turksche kasteeleti aan den Bosphorus en aan de Dardanellen zullen wor den geslecht; dat het daarentegen zwarigheid zoude maken om de in Azia veroverde vestingen als welke allppn kunnen wor den aangemerktals bolwerken voor een ongestoorden menschen- róof, terug te geven; dat het eindelijk, ten opzigte van Grie kenland zoude aanhouden op eene zoodanige uitbreiding van gren zen als de zelfstandigheid van dien Staat vorderten mitsdien op de grenslinie van Arta tot Volo, waardoor de kropin des' lands het beroemd Athene, geenszins aan het gemeenschappelijk vaderland zoude worden ontrukt. Den 28. Volgens berigten uit Servie heeft men aldaar latere tijdingen uit Konstantinopel ontvangen, dan van den 20 junij en melden dezelve de navolgende bijzonderheden: Dezer dagen is iu deze hoofdstad aangekomen een geheimschrijver van den groot-vizier uit het leger van Schumla, met-vredes-voorslagen van de zijde van den russischen op per-bevelhebber, en met eene aanvrage van den turkschen veldheer, welk antwoord de Sultan begeerde, dat op deze voorslagen zoude worden gegeven. Volgens de loopeude ge ruchten zoude de generaal Diebitscli den vizier hebben berigt, dat hij van zijnen souvercin met de noodige volmagt was voorzien, om te onderhandelen, zoodra de Verhevene Porte blijken mogt geven van hare geneigdheid, om aan de onheilen des oorlogs een einde te maken. Het antwoord van den groot-vizier moet hebben ingehouden dat hij niet twijlelde of, zoo het aanbod van Rusland aanneme lijk was, de Sultan zoude zijne toestemming geven tot het openen van onderhandelingen; doch dat deze vooraf dit aanbod in al zijnen omvang behoorde te kennen. Men wildat daarop een russische en een turksche commissaris in het leger van Schumla zijn bijeen gekomen om zich omtrent- de gronden eener eventuele onderhan deling te verstaanen dat van de zijde van Rusland ten grondslag is gesteld het verdrag van Akkermanmet eene nader te bepalen schadevergoeding voor de kosten van den oorlog. Men twijfelde echter iu Konstantinopel of dc Sultan zonder eene meer bepaalde kennis van de russische voorwaarden', commissarissen zoude be noemen ten einde vredes-puderhandeliugeu aan te knoopen." intusscheu wordt uit Aucoua geschrevendat de pvuissisclie ge neraal wq/j Miiffling Florence is gepasseerd, ten einde zich ie Napels naar Konstantinopel iu te schepen. Ook 'daar te lande wilde het gerucht, dat genoemde veldheer belast zoude zijn mcl_eene buiten gewone zending van zi;n hof, strekkende, om de turksche overheden tot toegeeflijkheid te bewegen en tot het besluit, om commissarissen te zenden naar het russnmh hoofdkwartier, illen sok veel' geuoem- Ao. 1829. COURANT. den 4 Augustus den onderhandelaar groote bekwaamheden toe doch men twijfelde, of hij in zijne zending zoude kunnen slagen, zoo lang in Konstan tinopel de meeniug de overhand bleef behouden dat de russische provinciën een aanzienlijk nadeel ledenten gevolge van den voort- durenden oorlogen dat Rusland nog ruim zoo veel belang hechtte aan het sluiten van den vrede, als de Verhevene Porte. Ook in italie scheen men van meening, dat de zending van den generaal vo/t Miiffling was ondernomen op uitdrukkelijk veriangeu van het rus- sisch hof. Berlijn den 27 julij. De laatste peter sburgsche dagbladen be vatten bet officieel berigt aan Z. M. den. Keizer, aangaande de overgave van Silistria. Me.t hetzelve wordt het berigt bevestigd dat Mahmoud, bassa van drie paardenstaartenen bevelhebber van .genoemde plaats, na eene onvermoeide en moedige belegering hard nekkig te hebben doorgestaanden 3o junij toen reeds alle aan stalten tot eenen beslissen den storm gemaakt warende sleutels der Vesting aan den kommandant der belegering, den generaal Krassowskioverhandigd en zich met het garnizoenbestaande uit tien duizend mankrijgsgevangen gegeven heeft; verder, dat deze belangrijke vesting met 220 kanonnen 80 vaandels en de ge- lieele flotille, in liauden der overwinnaars is gevallen. Dezelfde bladen deel en ook de volgende bijzonderheden mede aangaande de reeds bekend gemaakte overwinning, welke het afge- zorderde kaukasische legerkorpsin bet midden van junijop dén seraskier van Erzerum behaald heeft «Ingevolge de bekomene bevelen, deed de generaal Burzow een gedeelte van zijn detachement den engen bergpas van Poshov nade ren ten einde den vijanddie zich op het ontoegankelijke Adsha- rische gebergte gelegerd had,- daarheen te lokken; terwijl de' gene raal Muravicw uit Ardaghan opmarcheerde, met oogmerk-, om zijn detachement in eene hinderlaag te plaatsen en de Turken in den rug te vallen. Dit plan gelukte volkomen. De Turken daalden van liet gebergte af, en vielen de voorhoede van den geueraal Bur- zo-w aandie ziclihoewel zij slechts uit drie kompagnien en vier stukken geschut bestond, onder bevel van den overste Hoffmann gedurende vijf uren tegen den in getal verre overmagtigen vijand, te weer stelde. Eerst tegen den avond kwam het gelieele detache ment van den generaal Burzow in het vuuren te gelijker tijd ver schenen ook de troepen van den generaal Muraview in den rug des vijandsdiezoodra hij deze beweging gewaar werdzich terstond in zijne versterkte legerplaats terug trok. «In den nacht vaii den 14 junij deed de generaal Muraview, na zich met den generaal Burzow vereenigd te hebbeneenen beslis- senden aanval op de vijandelijke legerplaats en veroverde dezelve 11a een bloedig gevecht van drie urenstormenderhand. De vijand werd in eene volkomene verwarring gebragt, en in alle rigtingen over eene uitgestrektheid van vijf wersten, vervolgd, en genood- zaakt tot het gebergte zijne toevlugt te nemen. «Onze buit bestaat in een rijk leger; eene menigte krijgs- en mondbehoeften, over de 400 gevangenen, drie kanonnen en een mortier welke de artillerie des vijands iiitmaakteu. Bovendien hebben de Turken ongeveer 1200 man aan dooden en gekwetsten.. Niettegenstaande de overmagt des vijands, die i5ooo man sterk wasis ons verlies zeer gering.'' Omtrent de verdere bewegingen van den seraskier, en de hoofd- magt der Russen in Azie, onder onmiddellijk bevel van den ge neraal graaf Paskevitzbehelst een brief, van den 16 junij uit Kars, de navolgende bijzonderheden: «Reeds een groot gedeelte van ons zegevierend leger heeft zich voor Kars vereenigden de graaf Paskevilz zelf is sedert drie da gen alhier. Twintig wersten voor onsop den weg naar Erze rum staat de voorhoedeonder hevel van den generaal Pan- kratiew. «De Tui'ken hebben op nieuw beproefd, voor de aankomst van onze hoofdmagt, Achalzik eii Ardaghan te naderen. Bij eerst genoemde plaats zijn zijgelijk uit het dagblad van Tifïis bekend isdoor den generaal Burzow geslagen gewordenArdagliam heb ben zij zelfs niet bereikt, maar zij hebben zich, vernemende, dat graaf Paskcvüz in aantogt wasnaar Kars begevendoch ook hier heeft het sterke detachement van den generaal Pankvatiew hun eene zoo groote vrees aangejaagd dat zij in het gezigt van onze voorpostenzich op den weg naar Erzerum terug getrokken hebben. Öndertusscheu is, gelijk men zegt, de seraskieri 11 per soon, met 3o,ooo maii én 52 kanonnen, uit Erzerum tegen ons opgerukt en reeds over den berging van Sagaulu getrokken, nog 6o,oóo man achter zich hebbende. «Het aantal der Onzen beloopt op dit punt. thans niet meer dan 10,000; doch, na de aankomst van de i4e divisie, zal de infante rie alleen 20,000 man tellen. Tot nog toe is met de krijgsopera- tieu nog geen begin gemaakt, maar het laat zich aanzien, dat wij morgen zullen voortrukken. Ons leger is met goede rekruten vol tallig gemaakt, goed gekleed en gevoed, moedig en geducht; de krijgstucht en de houding zijn voortreffelijk. Het is niet te ontken nen,, dat geheele scharen van geoefende Aziatische ruiters tegen ons over' staan, maar onze goed georganiseerd^ infanterie en artillerie, uüze bekwame en voorzigtigc veldheer, ea de moed, die het geheele _L

Zierikzeesche Courant | 1829 | | pagina 1