opgcrigf, die voornamelijk zullen sïrekkcnom de schansenaan den linkeroever van den Donauoever opgeworpen, en liet vorsten dom tegen vijandelijke aanvallen te beveiligen. Frankfort den 2 julij. Volgens de laatste berigten uit de vor stendommen zoude bet bestuur daar te lande- verscheidene dorpen iu welke de besmettelijke ziekte zich bad geopenbaardhebben doen verbrandenmet last om aan de bewoners schadevergoeding te geven en schenen deze en dergelijke maatregelen gunstige ge volgen te hebben gehad. [De bijzondere berigten uit Odessa en Bucharest luiden echter omtrent dat punt nog niet zoo gunstig]. Hamburg, den 2/j. julij. Men meldt uit Berlijndat, uit hoofde van de aanzienlijke schadewelke de overstroom iu gen hebben aan- gerigten de onkosten welke bet herstel va.u dijken en sluizen 's Rijks schatkist zal veroorzaken, de wapenoefeningen van de 4? 7 eri 8 armee-korpsen dit jaar niet zullen plaats hebbendat ook ter meerdere bezuiniging de troepen van de landweer in Westphalen cn in de Rijn-proviucienniet zullen worden opgeroepen, en dat voorts bij de overige deelen der pruissische legers en bij de garde, geeue oefeningen zullen plaats hebben, welke anderzins divisie',s-ge- wijze plagten te geschieden. Ook uit Koppenhage wordt de aanstaande komst van eene Tüssisclie vloot in de Soud gemeld. NEDERLANDEN. Groningen, den 25 julij. Eergisteren werd, in de nieuwe kerk alhier, het openlijk jaarlijkseb examen van de kweekeliugen van bet instituut van doofstommen, sinds den jare 1790 te dezer stede gevestigd met buitengewone plegtiglieid gehouden. In den jare 1828 had er een examen en geen ontslag van kweekeliugen plaats geliad, zoo uit hoofde van de volksziekte van 1826 en 1827, door welke scRier alle kweekeliugen en onderwijzers waren aangetast, ge weest, als uit hoofde van het overlijden van des institnuts verdien stelijken stichter Henry Daniël Guyotdoor welke beide treurige voorvallen de vorderingen der leerlingen tot een examen en ont slag door de hoofddirectie niet genoegzaam waren geoordeeld. De plegtigheid begon met eene kortewelgestelde redevoering van dén heer eersten instituteur Dr. C. Guyotwaarin bijonder ande ren met veel gevoel sprak van zijnen edelen vaderals zijn leer meester in de weldadige kunst van doofstommen le onderwijzen en, als zijn voorganger aan deze reeds zoo vermaarde school. Na den omvang van dat onderwijs, en de grondbeginselen yan hetzelve kor- telijk te hebben ontvouwd, ging bij over, 0111 de kweekeliugendie, ten gefalle van honderd een en vijftig, op eene hoogte in het mid den der kerk, aan twee lange tafels geseten waren de proeven bun ner vorderingen af te nemen. De vertooning van de schriftenvan de eigengemaakte opstellen van de band- en bouwkundige teekeningen van de Randwerken en gemaakte vorderingen 111 de ambachten was ten uiterste belang rijk; maar hetgeen de meeste toejuiching van de groote menigte toe schouwerswelke zich in de kerk bevonden, verwekte, was het dicteren met teeltenenwaarbij verwonderlijk waren de vlugheid en juistheid met welke de leerlingen opschreven, betgeen bun door den verdienstelijken, tweeden instituteur Mr. R. Z. Guyot111 ge baren werd opgegeven voorts bet opschrijven door de leerlingen van hetgeen door een der "'onderwijzers gesproken werd, en zulks alleen op het gezigt van cleszelfs gelaatstrekken alsmede de vor deringen die velen hunner in het spreken gemaakt hadden en eindelijk de Mimiekvertoonende de geschiedenis van Kaïn en Abel. Aangenaam en aandoenlijk was ook de uitdeeling der prijzen en getuigschriftenen bévordering van leerlingen van lagere klassen tot hcogereen de uitreiking van de akten van ontslag aan vijftig .kweekeliugen die bet instituut verlieten om bet maatschappelijk j'even in te tredendoch van welke eenuit hoofde vanziekte liet instituut reeds vroeger verlaten bad. Van deze ïaatstgemelde kweêkelingen hadden, op den i5 julij jl. in deze zelfde kerk vier en twintig, die de leer der hervormden toegedaan waren, hunne geloofsbelijdenis openlijk afgelegd in banden van onzen geliefden leeraar en sedert vele jaren hoofddirecteur van bet instituut, den weledelen beer D. IJeruhriksz, die deze plegtiglieid, waarmede bet do open dier jonge lieden gepaard gingop eene statige en aandoen lijke wijs, teu aanhoore van eene talrijke schaar heeft verrigtna dat zijn weledele reeds eenige weken te voren, nog acht kweeke liugen de geloofsbelijdenis had afgenomen in bet gebouw van bet instituut, in tegenwoordigheid van der zeiver naaste betrekkingenen van de heeren hoofddirecteuren. Elf van de ontslagene kweekeiin- gen den R. Kathol ij ken eer e dienst toegedaan waren aangenomen onder betuiging van deszelfs uiterste genoegendoor den weledelen beer pastoor ARittedie dezelve, den 5 dezer, tot de eerste H. Communie bad torgelaten; en vier van dezelve, die Israëliten warenhadden den 1 3 dezerten overstaan van bunnen opperra- bijn parn'asyns en grooten kerkeraadin tegenwoordigheid van de heeren hoofddirecteuren, en van eene aanzienlijke menigte hoorders, in de groote zaal van het schoolgebouw op de voldoendste wijs proeven gegeven van hunne ervarenheid in de leer der Israëliten zullende een der kweêkelingenvan doopsgezinde ouders binnen eenige dagen, 111 de doopsgezinde kerk alhier, worden gedoopt en aangenomenen eenvan den Lutherschen eeredienstbinnen eenige Wekenzijne geloofsbelijdenis afleggen bij den leeraar dier gemeente in deze stad. Na dat alles met de geregeldste orde, voorafgegaan en afgepoosd door de Vmzijk van de 8ste afdeeling, daartoe op eene verpligtende wijs door den heer kolonel toegestaanwas afgeïoopen, beklom de lieer Mr. H. O. Fe Uitvoorzitter van de hoofddirectieden kansel, en besloot deze plegtiglieid met eene kleine rede, en eene hartelijke aanspraak aan de ouderwijzers, en, ouder dezelve, aan de leeraren der voorschreven e gemeentenaan de ouders en verzorgers van de. kweekeliugen en aan zijne stadgenooten op eene allezins gepaste wijs. Eene algemeene slilte en tevredenheid heerschten in deze groote ver gadering. Bij allen zag men eene hartelijke deelneming en belang stelling; bij velen eene aandoening die hen deedweenen. Nog nim mer heeft het openlijk examen zoo zeer voldaan; nog nimmer is hetzelve met meer volledigheid afgelegd. Voor de vijftig kweeke liugen die het instituut verlatenzullen er weder eene menigte doofstomme kindereumeest van onvermogende ouders worden opgenomen, en wel al de genen, welke bij de hoofddirectie, door de departementen zijn aangegeven; ten blijke, dat deze stichting nu van genoegzamen omvang is om in de behoefte te voorzien. De stad Groningen rekent zich gelukkig met zulk eene stichting, die, onder al de bekende scholen voor doofstommen, in uitgebreidheid, in orde, in grondigheid van onderwijs en in bekwaamheid van leer lingen, voor geene der wereld beboe(t te wijken. God geve, dat haar bestaan duurzaam "fcij MIDDENPRIJZEN van de volgende ARTIKELEN, te Zierikzee, van den 3o Julij 1829. De Nederl. Mudde. ir.öo a 12,00 - 10.5o a 11.25 - 6.00 a 7.00 Oude Tarwe Nieuwe dito ®°Sge "inter Gerst - 4-10 4 .a5 Zomer dito- 4-00 a Haver- 2.70 a Taa^deboonen- 4-<>o a 5.00 Witte boonen- 3.oo a 4-°o Bruine dito- 5.00 a 6.00 Graauwe erwten- 0.00 a 0.00 4.10 2.90 De Nederl. Mudde. Groene erwtenf 3.25 a 3.5» Geele dito- 3.25 a 3.5o Koolzaad- 11.5o a 12.00 Zaai-Lijnzaad- 5<00 a 6.00 Slag-Lijnzaad 4 00 R ^,0(> itqap-Olie te Zierikzee/"00.00 per vat. l)ito bij partij- 00.00 Lijn-Olie bij partij - 00.00 Raapkoeken- 60.00 de 1000 st. Lijnkoeken80.00 MARKTPRIJZEN der MEEKRAPte Zierikzee van den 3i Julij 1829. Teelt 1828. Twee en een, eerste kwaliteit26.00 a 27.00 Twee en een, middelbare dito - 25.00 a 26.00 Twee en een mindere dito- 23.00 a 24-°° Een en een, eerste kwaliteit- 26.0*0 a 27.00 Een en een., middelbare dito - 25.00 a 26.00 Een en een, mindere dito- 22.00 a 24.00 Onberoofde, eerste kwaliteit- 25.00 a 26.00 Onberoofdemiddelbare dito- 23.00 a 24.00 Onberoofde, mindere dito- 20.00 a 22.00 Racine, teelt 1828, verkoopbaar op levering (gereed in de geoctroijeerde Meestoof legen de reedhuur van 25 dé 5oo pond Nederl.) met voorschot van de helft des begerende op de waarde - 00.00 a 00.00 Mullen .eerste soort- 00.00 a 00.co Middelbare dito- 00.00 a 00.00 PRIJZEN van het GEDISTELEERD. Te Schiedamden 29 Julij. Genever, bet Nederlandsche vat, zonder fust 20. Amst. proef, liet - 23.00 zonder de belasting. AJDVERTENTIEN. OPENBARE VERKOOPING te S CHUDDEBEURS. op Maandag din 3 Augustus 182.9. De meerderjarige en Voogd over de minderjarige Erfgenamen van wijlen SIMON JANSE van KLOOSTER, zullen op Maandag den 3 Augustus 1829 des namiddags ten 3 urenin de Herberg te Schuddebeursmet autorisatie der Regtbank van Eer sten Aanleg over bet Distrikt Zierikzeeten overstaan van den Heer Vrederegter over het Kanton Brouwershavendoor bet Mi nisterie van den Notaris C. J. van der HALEN, residerende te Brouwershaven, veilen en verkoopen 1. Een WIND-KOORN MOLEN, staande aan bet ge hucht Nieuwerkerkin de Gemeente van Kerkwcrve. 1. Een HUIS en ERVE, staande en gelegen aldaar. 3. Een Stuk KOORNLAND, groot 1 Bunder 3g Roeden 76 Ellengelegen in bet Zuider deel van Schouwen onder Nieuwerkerk voornoemd. NB. De Memorie van Lasten zal aclit dagen voor de Ver- kooping ten Kantore van bovengemelde Notaris ter lezing liggen. OPENBARE VERKOOPING van een HUIS en GEVOLGE, Te BOMMENEDE. De Notaris G. J. van der HALEN, residerende te Brou~ wershavenzal op Dingsdag den 4 Augustus, des namiddags ten 4 uren in de Herberg te Bommenede in bet openbaar veilen en verkoopen Een HUIS en ERVE, staande en gelegen op den Dorpe Bommenede aan de Noordzijde van den DijkNo. 22 met de daaraan annexe HOUTSCHUURen TIMMER- WINKEL. PUBLIEKE VERKOOPING in de Stads Bank van Leeningop Woensdag den 19 Augustus aanstaande. De iii- tressen der verioopeue Panden kunnen worden afgedaan tot den 17 Augustus. G. JANSEN Jr., Leenbankhouder. De Heer JOHANNES S W A R T S zal op Donderdag den 6 Augustus 1829, 's namiddags len 2 uren, ten overstaan van den Notaris 0. PLEVIER BOOM, in het openbaar ver koopen eene groote partij BLAAU.WE ZEPiKSTEENEN, zeer geschikt tot bet leggen op Gravenen als Stoepen voor de Huizen, ter groolte van 1 tot 2 Nederlandsche Ellen, gelegen aan de Noordzijde van de Oude Haven binnen de Stad Zierikzee. Te ZIERIKZEE, bij A. de VOS, Jz.Stadsdrukker, 1829.

Zierikzeesche Courant | 1829 | | pagina 2