ZIERIKZEESCHE COURANT Ho. 60. BESTUREN EN ABMINISTRATIEN. NIE UWS TIJDINGEN. Av// Dingsdag AANBESTEDING van PATENT-OLIE. De GOUVERNEUR van de Provincie Zeelandmaakt bekend dat de leverancie van de 'jaarlijks benoodigde Patent-Olie ten dien ste der administratie van de Bakens en Lantaarns oj> de Zecuw- sche binnenstroomenin bet openbaar zal worden aanbesteed op Woensdag den 5 Augustus aanstaande des middags ten twaalf nren in de gewone zaal'der aanbestedingen van bet Gouvernement in de Abdij te Middelburg; zijnde de voorwaarden-waarop de Aanbesteding zal plaats Rebben., van nu af aan te lezen zoo ter Provinciale Griffie, als ten \huize van den Heer Direkteur der Bakens en Lantaarns op de Zeeuwsclie Binnenstroomen te Mid delburgbij wien ook het monster van de olie kan gezien worden. Middelburg, den 23 Julij 1829, VAN VREDENBURGH. NOTIFICATIE. De GOUVERNEUR van de Provincie Zeeland; brengt bij deze ter kennisse der belanghebbenden dat door Zijne Excellentie den Heer Opperjagermeester van Zijne Majesteit, Opperhoutvester voor «1e Noordelijke Provinciënmet overleg vau Hun. Ed. Gr. Acht bare de Gedeputeerde Staten, is bepaald: dat de Jagt op Ganzen, Penden en Watersnippen in die Provincie zal geopend zijn op den j Augustus aanstaandemet dien verstande echterdat dezelve, wat de publieke Jagt aanbelangtop bet Water langs de Stranden en Oevers van Waterplassen ,en op lage moerassige Landen alleen geopend wordt, en bepaaldelijk gesloten blijft in en langs Bossclieu, als mede op Bouw- en Weilanden j tot het gewone Jagtveld be- boorendê. Zullende de opening vau de Groote Jagt nader worden bekend gemaakt. Middelburgden a3 Julij 1829. De Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURGH.. D U I T S C H L A N D. Frankfort, den 21 julij. Alle brieven uit Konstantinopel stem men daarin overeendat dc frausche en engelscbe ambassadeurs cr met buitengewone bewijzen van hoogachting door de Porte ont vangen zijn. De geschenken, die hun van .wegen den Sultan zijn aangeboden bestonden voor sir Robbert Gordon uit rijk getuigde arabische paarden en voor den graaf Guilleminot uit kostbare shawls. Weldra moesten zij hun plegtig gehoor bij deH Sultan te Terapia hebben en reeds hadden zij twee malen een gesprek met dep Reis- Efl'endi gehad; zoo dat men de vriendschapsbetrekking van Enge land en Frankrijk met de Porte als geheel hersteld beschouwde. De onderdanen van beide natiën zijn onder de bescherming van liupne ambassadeurs terug gekeerd. Omtrent den slag bij Schumla hoort men te Konstantinopel niets stelligs en het is zeer gevaarlijk om zich over staatszaken en over gebeurtenissen van den oorlog openlijk uit te laten. Van wege de regering worden geene krijgs- berigten bekend gemaaktdoch zij laat onder de hand menig voor- deelig gerucht verspreiden en wee bendie de waarheid daarvan durven in twijfel trekken. Ondertusschsn beeft zij de nederlaag van den Groot-vizier niet geheel kunnen bedekt houdendoch die zoo veel mogelijk verbloemddoor te verzekeren dat hijna een groot voordeel op de Russen behaald te hebbendoor eene aan zienlijke vijandelijke overmagt tot den terugtogt genoodzaakt was geworden en in de beste orde terug getrokken was. Deze tijding heelt weinig geloof gevondente meer daar verschillende vlugte lingen te Adrianopel aangekomen .verhaald hebben dat de neder laag volmaakt is geweesthet leger zich in een zeer slechten staat bevindt, daarin de roode loop heersclit, die dagelijks een aantal menscben wegsleept en zelfs dat de communicatie tusschen Schumla cu Konstantinopel bedreigd wordt door benden russische ruiterij die van Pravadi tot aan Cialak en Idos stroopen. Ook verneemt men, dat de Russen ernstige toebereidselen maken om den Balkan over te trekken en Burgas aan te grijpen. De kapitein-pacha is in den Bosphovus terug gekeerd. Op zijnen Ratsten togt is bet tot geene vijandelijkheden gekomendaar hij steeds de kust in het ge- zigt gehouden heeft en bij het paderen van vijandelijke oorlogsche pen altijd geweken is. 1 Men heeft tot dus verre geene bepaalde berigten van liet tooneel des oorlogsbetreffende de zending van den russiscben staatsraad l'onlon naar bet hoofdkwartier van den vizier. De laatste berigten uit die oorden zijn door de oostenrijksche bladen medegedeelddoch m dezelve is van die zending nog geene melding gemaakt. A o. 182f. deii 28 Julij. De generaal von Geismctr houdt zich staande in zijne positie van. Rachova. Hij belemmert daardoor steeds de afzendingeu van leef- togt voor turksche rekening langs de Donau en dekt Klein-Walla- chije. Men verwacht eerlang berigt van den logt van den generaal Krassowki van Silistria naar Rlidschuk, alwaar Hussein commandeert, en men is verlangend te vernemen of dit legerhoofd zich in deze vesting zal laten opsluiten. Het groote'leger der Russen, onder het onmiddelijk hevel van den generaal Dlebitschstaat ten westen ten noorden en ten oosten van Schumlaen bemoeilijkt reeds de ge-» meenschap van den vizier met Adrianopel en met de hoofdstad. Aan alle zijden hebben de Russen het voordeel, en in geene dezer positieu kunnen de Turken eenig aanmerkelijk aantal troepen hijeen brengen, in staat, om het veld te houden. In eeuen brief uit ''Konstantinopel vindt men de volgende nadere bijzonderheden, omtrent het bezoek, dat de Sultan hij de barones von Huhsch moeder van den deenschen gezantheeft af gelegd: »De Groote Heer liet in den morgen van den ioden juihj de barones door twee zijner adjudanten verwittigendat hij voor nemens was, haren tuin te Bujukdere te hezigtigen. Om 2 uur kwam hij te paardmet een gevolg van ongeveer zestig personen op het landgoed van de barones aan en werd door haar en hare beide ongehuwde dochters in den tuin ontvangen. De Sultan steeg op het terras af, en noodigde mevrouw v. ilubschwelke weigerde plaats vóór hem te nemenmet veel vriendelijkheid uit te gaan zitten. Hij uitte den wensch om teekeningen van de freule Emiledewelke hem zeer geroemd warente zienbe schouwde ze met opmerkzaamheid en welgevallen, liet zich de daarop gebragte voorwerpen verklaren vertoefde inzonderheid bij eene afbeelding van den Vesuvius en vroeg eindelijk aan de tee- kenaresof zij wel zou willen ondernemen om zijn portret te ver» •vaardigen. Op het antwoorddat zij in het portretteren niet ber* dreven genoeg was, hernam de Groote Heer, dat zij zich naar de weide moest begevenom de plegtigheid van den kurban-bai- ram, waarbij de grooten des rijks den Souverein de slip van den rok kussenbij te wonen. Mevrouw v: Ilubsch nam de vrijheid aan te merkendat deze plegtigheid van te korten duur zou we zen, dan dat hare dochter dezelve behoorlijk zoude kunnen schet sen de Groote Heer verzekerde daarentegendat het zoo lang zaam in zijn werk zou gaandat het haar aan tijd tot teekeneu niet ontbreken zou. Na dit eerste gesprek verlangde de Sultan, freule Emile op de fortepiano te liooren spelenverscheidene him-haschis werden afgezonden om het instrument in den tuin. te halen, en freule u. ilubsch speelde een uur lang, tot niet weinig vermaak van den Sultan, dié haar met lof overlaadde. De hem daarop voorgezette ververschi 11 gen 11am de Sultan niet aan, maar beval zijne koffij voor te dienen, presenteerde daarvan aan de dames, en vroeg of dezelve (schoon zonder suiker) naar haren $maak w.asP Nadat op deze wijze een paar uren verloopen waren, verlangde de Groote Heer het huis te zien, werwaprts mevrouw v. ilubsch en hare heide dochters hem vergezelden. Hij bezocht de ondersclieidetie vertrekken, nam alles, wat zich daarin bevondnaauwkeurig in oogenscho'uwbeschouwde met bijzondere opmerkzaamheid de portretten van wijlen den baron von ilubsch en van wijlen Alexanderen was niet weinig verwonderd ook zijn eigen portret, door een' vreemden schilder vervaardigd, te zien. Hij vroeg aan een der dames, of zij het gelijkend vond, en ontving een vleijend antwoord, dat hem scheen te behagen, In dezelfde kamer werd de Sultan ook eene schilderij van den ouden toren der janitsaren gewaar, en kon zich van de aanmer king niet onthouden, dat hij dit gebouw had laten slopen en een. nieuwen toren in de plaats zettenwaarop mevrouw v. Ilubsch antwoorddedat hare dochter niet zou verzuimen ook dezen eer lang af te teekeneu. Ten laatsten plaatste hij zich op eene sofa voor welke een verrekijker stond, eii beschouwde een tijd lang met denzelveii de omliggende streek. Het b.e;zoek duurde ongeveer drie urende Groote lieer gaf aan de dames, onder vele dank betuigingen voor het goede onthaal, geschenken van kleine goud stukkendie men als een blijk van zijne' bijzondere gunst niet durfde weigeren, en liet daarna aan de bedienden van het huis bijzondere giften uitreiken. Bij bet heengaan herhaalde hij de uit- noodiging. voor het Bairamsfeestmet bijvoeging, dat mevrouw v. Hubscli en liare familie de voor hen bestemde plaatsen gereed zouden vinden. Zoo eindigde dit 111 zijne soort voorbeeldeloos .be zoeken de Sultan begaf zich uit het landhuis naar het onlangs hij Bujukdere aangekomen engelscbe stoomschip, om naar Tarapia terug te keeren." v Den 22. De nieuw aangekomene gezanten hebben den neder- ianuschen ambassadeur', den baron van Zuylen van JS'yevcldhun nen-dank betuigd voor de zorg welke hij gedurende 1.8 maanden heeft gedragen voor de belangen der onderdanen hunner mogend heden, welke in Konstantinopel gevestigd zijn. Hamburg, den 21 julij. Men wil in Brriiju-ondêrrigt zijn dat het pruissisoh hof steeds genegen zoude wezen, om in den strijd tusschen Rusland - en de Porte als bemiddelaar op te treden, en dat de generaal Diebitsch in allen geval de overgave van Schumla. zoude afwachtenalvorens zich ju de ykUe vau Adrianopel ujfc

Zierikzeesche Courant | 1829 | | pagina 1