ZIERIKZEESCHE ÏOÜRAIT, Ho. 59. rev Vrijdai Ao. 1829. den 24 Juiij. BESTUREN EN ADMINIS TRA TIEN. w. j. P. KROE F. NIE UWS TIJDINGEN COLLEGIUM PHILOSOP HI C U M. De jonge lieden, die met October 187.9, hunne studiën weh- fchen aan te vangen in het Collegium Philosophicumen van voor nemen mogten zijn, aanzoek te döéii tót het verkrijgen van eene beurs uit 's Rijks kas, zullen gehouden zijn hun daartoe strek kend verzoek, vopr1 September 1829 in te zenden bij den Heer Gouverneur der Provinciewaarin zij woonachtig zijn. Bij die verzoeken zal moeten worden overgelegd: i°. Een Getuigschrift van het Gemeente-Bestuur der woonplaats van den Adressantzoo omtrent zijn goed, zedelijk gedrag, als' ten bewijze dat hij geheel of gedeeltelijk op eigen kostenbij het Collegium vcrblijve. üo. Een aanbod van Ouders' of Betrekkingen, om een daarbij bepaald gedeelte van de kosten, voor het verblijf te Leu vente betalen kunnende het overleggenvan zoodanig aanbod alleen worden nagelaten, wanneer het,getuigschrift onder n°. 1 het bewijs oplevert van volstrekt onvermogen. Wordende voorts hierbij herinnerd 'dat, om in het Collegium Philosophicum te kunnen worden toegelaten, men vooraf moet zijn ingeschreven als student bij de' Hoogeschool te Leuvenwaartoe noodig ishet vertoohen van een bewijs van door een bevoegd schoolbestuur te zijn bekwaam verklaard tot het bijwonen der akademische lessen, en ingeval 'van partikuliér onderwijs, het on dergaan van een examen voor de letterkundige' faculteit bij ge noemde Hoogeschool. Ook zal elk jongeling bij zijde aankomst te Leuven moeten voor zien zijn, van de noodige lijf kleederen en van circa ƒ50 aan geld, tot het aankoopen der Vereischte boeken. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE verwittigen bij deze de Belanghebbendendat de gewone Ker mis of Jaarmarkt binnen dezelve Stadeen aanvang nemen zal op den laatsten maandag in Augustus en twee weken zal voortduren dat de Kermis voor dit jaar alzoo beginnen zal op den 3i Augus tus, en eindigen met den 12 September aanstaande, en dat op de zelve geene Bedelaars of Horoskooptrekkers zullen worden toegela ten maar dadelijk worden geweerd. De Kramers worden verzocht zich tot het bekomen van plaatsen, met vrachtvrije brieven in tijd.s j bij den Marktmeester A. Ribbe Sr.aan te melden. Zierikzee, den 17 Julij 1829. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelve, De Stads Secretaris, D.ÜITSCHLAND. Berlijn, den 17 julij. Bij gelegenheid van den verjaardag van H- M. de Keizerin van Rusland, heeft den i3 dezer een luisterrijk feest te Potsdam plaats gehad. Het eerste gedeelte van hetzelve stelde een tournooi voorwaarin door een aantal riddersin verscheidene afdeelingen, kampspelen werden uitgeoefend, onder, aanvoering van de Prinsen van het Koninklijk huis Prins Frederik der Nederlandenen ecnige andere Vorsten. Prins Frederik der JNederlanden en Hertog Karei van Mecklenburg waren tot tournooi- Tegters verkozen. Het tweede gedeelte van het feest bestond uit eene zinnebeeldige vertoöning op hét tooneel van het nieuwe, pa leis terwijl het geheele feest werd besloten met een bal op het welk door de Keizerin aan de overwinnaars bij de kampspelen eereteekencn werden uitgereikt. Den 15 daaraanvolgende is de Keizerin van Rusland naar Pe tersburg terug gekeerdop bare reis vergezeld wordende door Z- K. H. den Kroonprins. Z. M. de Koning heeft, benevens dc vorstelijke Prinsen en Prinsessen H. M. uitgeleide gêdaan tot Fr ederiks fold. Heden zijn ook HH. KK. HII. Prins en Prinses Frederik der JNeder landen weder van hier naar Brussel vertrokken. De ridder Cordova ,r buitengewoon gezant en gevolinagtigd minister van den Koning van Spanje, heeft dezer dagen de eer gehad aan Z. M. zijne geloofsbrieven te overhandigen. Het dagblad van Petersburg bevat, in een van deszclfs Hom mers een uitvoerig berigt van den graaf Diebiisch aan Z. M. don Keizer nopens de bekende verovering van Rachova door do Rus- seu. Uit hetzelve blijkt, dat cle generaal Diebitseh opmerkzaam werd gemaakt op het gerucht, 0111 de vijandelijke 'scheepvaart op den Douau, tc stremmen dooi* de tijding, welke lij bekwam, dat de turksche regering eenen aanzienlijken voóraad granen had op gekocht, om, daarmede den Donau afzakkende, die vestingen te voorzien welke nog niet door de Russen bezet waren. Den ge^ 11 era al Geismar werd alsnu bevel gegevenhet plan vau den op perbevelhebber ten uitvoer te brengen, en deze oordeelde daartoe het. beste, den Donau in het gezigt van de vesting Rachova over te trekken en die plaats te hemagtigen. Hiertoe werden eeuige troepen hijeen gebragt in het dorp Oroscham, hetwelk niet verre van...de plaats ligt, waar de Dschio en den Donau zich verccni- gen. Daarenboven werd aan 8 booten en 1 o houten vlotten last gegeven, van Cravoja haar den mond van dc Dscio af te zakken. Aan boord hiervan begaven zich, in den avond van den 8 junij 7 eene afdeeling van 200 vrijwilligers, onder hevel van den graaf Tolstoi en een bataljon jagersonder opperbevel van den overste Crabbe. Dezen voeren de Dscio af, terwijl dé overige troepen te land zich naar den Donau begavenalwaar zij bij bet aanbreken van den dag aankwamen. Eene vijandelijke redoutemet 3 stukken geschut bezetbestreek dén geheelen oever van den Donautegen over den mond van den Dscio; daarenboven waren op de nabij- gelegene hoogten nog twee andere redoutenen op de rivier ver. scheidene kanonneërsloepen. Hiertegen werd door de Russen eene batterij van 22 stukken geschut opgerigtonder begunstiging v'au welker vuur ,de vrijwilligers eii de jagers met een luid hurrah ge schreeuw de rivier overstaken. Niettegenstaande liet geweldige vuur des vijands van de hoogten, uit de 'huizen en hutten, wierpen deze dapperen zich aan land, eri bestormden de naast aan den oe ver gelegene hoogten. De Turken verdedigden iederèn voet breed grondsin iedere engte, in ieder buis bodeu zij wederstand; alles moest met storm worden ingenomen. Toen eindelijk bet geheele bataljon jagers was overgekomen, tastte de overste Crabbeaan bet hoofd van hetzelve de stad aan en nam 11a een gevecht van 4 ureneene redoutewelke op eene sterke hoogte was opgerigt stormenderhand in,, bij welke gelegenheid hij aan de regterknié werd gewond. Zonder zich hierdoor te laten afschrikkenzond hij een gedeelte zijner troepen af, om den top eens bergsdie de stad bestreek te bezettenen sneed door deze beweging de ge meenschap af tusschen de redoute van den oever en de vesting9 in welke laatste zich de pacha met de bezetting in alle huizen e:i moskeen had verschanst. De géneraal Geismar deed daarop ver- sche troepen aanrukkenen de redoute op den oever aantasten welke door de Turken met de meeste hardnekkigheid en eene aan vertwijfeling grenzende woede werd verdedigd, doch ten laatste mede met storm werd ingenomen. Nadat ook de pacha zich nog eenigen tijd in de vesting had verdedigdrukte hij met dezelve uit en gaf zich met zijne gansche bezetting krijgsgevangen. Toen liet de generaal Geismar de kanonneersloepen aantasten,, van welke er echter slechts eene den Russen in handen viel. Het verlies des vijands wordt als zeer aanmerkelijk opgegeven; alleen deszei fs ruiterijbestaande uit 5oo manhad zich door de vlugt geredde overigen waren gesneuveld of gevangen. De Russen zouden slechts 3 officieren en 47 soldaten aan dooden, en 11 officieren en ir/5 soldaten aan. gekwetsten gehad hebben. De verjaardag van Z. M. den Keizer van Rusland is den 7 te Petersburg met de meeste plegtighcid gevierd. Bij die gelegen heid is tevens een dankgebed gedaan voor de overwinningop de Turken bij Rachova behaald. Des avonds was de gelieele stad verlicht. Volgens berigten uit bet leger van de Caucasus, was da graaf Paskevitz deri 3 junij van Achaibalchi naar Ardazan ver trokken, waar de vijand een aanzienlijk aantal troepen bad bijeen verzameld -r- Men meldt uit Tifïisden 11 junij, dat de generaal majoor Vorst Dolgoruki van daar naar Parijs was vertrokken. De gouverneur-generaal van Nieuw Rusland en Bessarabie graaf Woronzow is den 27 van Odessa naar Tulczynvertrokken werwaarts zich ook de graven Langeron en Pahlen hebben bege ven ten einde aan Z. M. den Keizerwelke den 3o aldaar ver- tvacht werdhunne opwachting tc maken. Augsburgden 16 julij. Te Bucharest zijn, den 28, cle navol gende berigten van hét leger bekend gemaakt: Na de inneming van Rachova heeft de generaal Geismar cenige troepen afgezonden onder hevel van den overste Crabbeom de strooperijen der Tur ken die zich op den regteroever van de rivier Iskra bevinden tegen te gaan. Eene andere afdeeling, onder bevel van den overste Popojj'y.werd door hem gezonden, ter vervolging van Hussein-pacha.9 die met cle ruiterij, na de inneming' van Rachova was gcvlugt. De eèrste ontmoette hij het dorp Machala eene troep van 200 .Turken die door hem overhoop werd geworpen. Vervolgens ver nomen hebbendedat een korps van 5oo Turken zich bij het dorp Oriayitza had gevestigdomtrok hij den vijanden viel deazelven vau achteren aan. De meeste Turken werden nedergehouwende overi gen ontkwamen door de vlugt." Berigten uit het leger voor Schumla, van den 24st.cn junij be helzen clat'de groot-vizier, die aan het hoofd eener kteine beu da j ruiterij derwaarts was teruggekeerdvergeefs alle moeite aanwend- I de, om zijn leger weder té reorganiseren-. De vlugtel 'vj gen koude a

Zierikzeesche Courant | 1829 | | pagina 1