Ho. 58. ZIKRIKZEÉSCHE yftrvïf Dingsdag Ao. 1829», COURANT. den 21 Julij. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. NIE UWS TIJDINGEN. COLLEGIUM PHIL O SO PHI CUM. "De jonge -liecLen y die met October 1829, hunne studiën wen» 6chen aan te vangen in het Collegium Philosophicumen van voor nemen moglen zijn, aanzoek té doen tot het verkrijgen van eene beurs uit 's Rijks kas, zullen gehouden zijn hun daartoe strek kend verzoek, voor i September 1829, in te zenden bij den Heer Gouverneur der Provinciewaarin zij woonachtig zijn. Bij die verzoeken zal moeten worden overgelegd i°. Een Getuigschrift van het Gemeente-Bestuur der woonplaats van den Adressantzoo omtrent zijn goed zedelijk gedrag als ten bewijze dat liij geheel of gedeeltelijk op eigen kosten bij het Collegium verblijve. 20. Een aanbod van Ouders of Betrekkingen, om een daarbij bepaald gedeelte van de-kosten, voor het verblijf te Leu ven te betalen; kunnende liet overleggen van zoodanig aanbod'alleen worden nagelaten, wanneer het getuigschrift, onder 11°. 1 het bewijs oplevert van volstrekt onvermogen. Wordende voorts hierbij* herinnerd datom in het Collegium Philosophicum te kunnen worden toegelaten, men vooraf moet zijn ingeschreven als student bij de Hoogeschool te Leuven, waartoe noodig is liet vertoonem van een bewijs van door een bevoegd schoolbestuur te zijn bekwaam verklaard tot^ het bijwonen der akademische lessen, en- ingeval van partikulier onderwijs het on dergaan van een examen voor de letterkundige faculteit bij ge noemde Hoogeschool. Ook zal elk jongeling, bij zijne aankomst te Leuvenmoeten voor zien zijn, van de noodige lijfkleederen en van circa f 5o aan geld, tot liet aankoopen der vereischte boeken. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE verwittigen bij deze de Belanghebbenden, dat de gewone Ker mis of Jaarmarkt binnen dezelve Stadeen aanvang nemen zal op den laatsten maandag in Augustus en twee weken zal voortduren, dat de Kermis voor dit jaar alzoo beginnen zal op den 3i Augus tus, en eindigen met-den 12 September aanstaande, en dat op de zelve geene Bedelaars of Horoskooptrekkers zullen worden toegela ten maar dadelijk worden geweerd. De Kramers worden verzocht zich tot het bekomen van plaatsenmet vrachtvrije brieven in tijdsbij den Marktmeester A. Ribbe Sr., aan te melden. Ziei'ikzee, den 17 Julij 1829. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelve, De Stads Secretaris W. J. P. K R O E F. D U I T S C H L A N D. Berlijn, den i3 julij. Een officieel legerberigt meldt, dat de belaugrijke'vesting Silistria zich den 3o junij', bij verdrag, aan de Russen heeft overgegeven. De bezetting, 8000 man sterk, is, even als de gewapende bevolking, ten getale van 10000 man, krijgsgevangen. Deze gewigtige gebeurtenis kan als het eerst en onmiddellijk gevolg van doop den 11 junij behaalde zegepraal worden aangemerkt, en het schijnt, dat de generaal Diebitsch, na liet winnen van den bedoelden veldslag, niet genoodzaakt is geweest 'om, of in persoon naar de be legerde vesting terug te keerenof eenige ver ster kin gs-troepen der waarts te zendenimmers in het meergenoemd officieel berigt wordt tevens verzekerddat dezelve generaal den groot-vizier naauwkeuriw in Schumla hield ingesloten. Den 14. Nadere berigten van het tooneel des oorlogs melden, dat de russische troepen, ondanks de hoogte van het water van den Donau, de belegering van Silistria met zoo veel ernst hebben doorgezet, dat zij gereed waren, om stormenderhand, door eene bruikbare bres binnen te dringen, en dat alstoen de bezetting, sterk in alles i8oo( man en aangevoerd door twee bassa'szich heeft overgegeven. Een aantal vaii22o stukken geschut en tachtig vaandels zijn den overwin naar in handen gevallen. Frankfort, den 15 julij. Brieven uit Iionstantinopel van den 20 junij melden de aankomst aldaar van de fransche en engelsche ge zanten. Deze staatslieden zijn met eene bijzondere vreugdebetooning, en onder een grooten toeloop van nieuwsgierigenontvangen. Men maakte toebereidselen tot het plegtig gehoor en men wachttedat alsdan de onderhandelingen een aanvang zouden nemen. De Porte had zeer ongunstige berigten uit het leger ontvangen* welke zij zoo veel mogelijk trachtte geheim te houden. [De tijdin gen hebben gewisselijk betrekking tot de nederlaag van den vizier op den 11 junij.J Men sprak van de aanstaande komst van den groot vizier in Konstantinopelten einde den Sultan van den waren staat vau zaken te onderrigtenverder ook van de komst van vlugleliu- gen uit het leger te Karnabatten zuiden van den Balkandie allerwege schrik en onrust hadden verbreid. Sommigen meenden dat deze gebeurtenis welligt den vrede konde verhaasten doch an deren meenden in de vernieuwde werkzaamheid, 111 het leger des Sultans een blijk te kunnen bespeurendat dezelve steeds onbuig zaam het uiterste zoude willen beproevenen de geheele weerbare bevolkingonder de vaan van den profeettegen de Russen ia 'tveld voeren. Men ziet alzoo met verlangen nadere berigten te gemoet. FRANKRIJK. Parus, den 11 Julij. Het hof van assises te St. Mihielin het departement van de Maashoudt zich thans onledig met de zaak van eeneil moordgepleegd aan den heer Psaume advokaat waarvan zijne twee schoonzonen P. C. Simon, koopman in hout, en E. A. Caboitat beschuldigd worden. Bij de eerste teregtzit-' ting over die zaak lieeft de volgende omstandigheid de toehoorders met afgrijzen vervuldonmiddellijk na de voorlezing der acte van beschuldiging stond Simon op en verklaardedat een ver schrikkelijk geheim op zijn hart woog; dat hij onder zijne wroe gingen bezweeken dat hij alles zou openbarenwaarna die be schuldigde alle de bijzonderheden van den aan den ongelukkigen Psaume beganen moord verhaalde de eerste gedachte en de uit voering van de misdaad aan zijnen schoonbroeder toeschreef, en er bijvoegde, dat deze hem op bet lijk van het slagtoffer liad doen zweyen van niets te zullen openbaren', onder bedreiging van hem als zijnen medepligtige te zullen aanklagen indien bij zou durven spreken. Cabouat heeft niettemin volhard alles te ontkennen. Die bekentenis was zoo schielijk dat men den tijd niet gehad beeft om de getuigen te doen vertrekken. Na dezelve werd Cabouat door den president ondervraagdwelke al liet aangevoerdev van Simon voor valsch verklaarde. Dan deze hierop nog nadere en meer bepaalde daadzaken geopenbaard hebbendebemerkte men eene zigtbare verandering in de gelaatstrekken van Cabouatterwijl Simon bedaard bleef. Er zijn 122 getuigen in die zaak opgeroe pen waaronder de lieer Etienne lid van de kamer der; afgevaar digden die' om deze reden reeds voor eenige dagen deze hoofdstad verlaten heeft. GROOT - BRITTANNIEN. Londen, den 11 julij. Eenige dagen geleden, is bier weder eene bijeenkomst gehouden van deelhebberen in de onderneming van den tunnelof onderaardschen gang, onder de Teems. Aan dien gang is reeds nagenoeg 170,000 p. vl. besteed, voor welke som 600 van de i5oo engel, voeten, en dus 'nog niet de lielft van den afstand zijn tot stand gebragt. Tot voltooijing van het werk vermeende de heer ingenieur Brunei, dat nog 200,000 p. vl. zouden noodig wezen. Ten einde deze som te vinden, was bij bet 'gouvernemeut aanzoek gedaan tot eene leening doch het blijkt dat dezelve, althans voor het tegenwoordige jaar, niet zal worden ingewilligden inzonderheid bij den kanselier der schatkist veel tegenstand heeft ontmoet. Inmiddels hebben de directeuren voor gedragen, om dén arbeid op eene minder kostbare wijs en bij aanneming voort te zettenwaartoe zich een ander ingenieurmet name de heer Vignoleshad opgedaan. Hij wilde liet werk ver- rigten voor hoogstens 2 5o p. vl. per yard waardoor men zelfs minder dan de helft derdoor den heer Brunei aangewezene som zou behoeven. Niettegenstaande de heer Vignoles nog meerdere zeer gunstige voorslagen gedaan vond de heer Brunei vele voor standers inzonderheid op grond van de schranderheidwaarmede hij tot dus vprre het werk had vervolgd en zijne standvastigheid in het overwinnen der gevaren en tegenspoedenwelke hij bij den tunnel had ondervonden. Ten laatste is evenwel de voorslag van de directeuren, om tot het aangaan van een nieuw contract ge- magtigd te wordenmet 36 tegen 23 stemmen aangenomen zoo dat de vrienden van den heer Brunei weinig hoop hebben dat aan dezen de voltooijing van het werk zal worden opgedragen. De portugeesche legatie alhier (niet die van dan Miguel heeftna het bekend worden der aanspraak van den Keizer van Braziliëeene nota publiek gemaakt f waarin dezelve verzekert dat Z. M. ongetwijfeld olies zal in het werk stellen om de reg- ten zijner dochter donna Maria te handhaven en waarin zij stellig tegenspreektdat deze Koningin vooreerst van Engeland naar Rio-de-Janeiro zal wederkeeren. Men heeft alhier berigten van Lissabon ontvangen f gedag- teekend den 3o junij. Dezelve houden in dat het bestuur vau don Miguel de tijding bekomen bad van de belïoudene aankomst van den graaf Villa Flor op Terceira iets waarover het zeer ver stoord was geworden. Het blokkade-eskader voor dat eiland had vijf schepen als twee engclsche twee portugeesche eii een ame- rikaanschgenomendaar dezelve die blokkade hadden geschoiw den. De twee portugeesche waren dadelijk tegen Tcrteir» in dienst' gesteld A d'ocli de a-tuk re schepen- naar St.- Mi'gtsel gezonden;

Zierikzeesche Courant | 1829 | | pagina 1