Ho. 57. ZIERIRZEESCHE Vrij da; Ao. COURANT. den 17 Jmij. BESTUREN EN ADMINIS TRA TIEN. NÏE UJTS TIJDINGEN BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZtERlKZEE Provincie Zeeland. Brengen bij deze ter kennis van liet publiekdat op Donderdag den 23 dezer maand, des morgens ten elf uren, op het Raadhuis dezer Stad, in liet openbaar zullen worden verkocht de Tiende Vruchten over den jare en oogst 1829. Zierikzee, den 3 Julij 1829. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de C Pi A N Evt,. --Ter ordonnantie van dezelve, De Stads Secretaris W. J. P. K R O E F. r DülTSC H L A N D. Berlijn, den .9. julij. Kaar regtstreeksche berigtendie alhier uit het russisch hoofdkwartier ontvangen zijnis de-nederlaag van den groot-vizier geenszins in de officiële rapporten vergroot gewor den. De Turken hebben een geduchten weerstand geboden; het nadeelige van hunne positie, de verrassing en eindelijk de zeker heid van een gedeelte der Russische hopfdmagt voor zich te zien dit alles sloeg hunnen moed niet; ter neder; zij vochten met de grootstedapperheid en weken alleen toen zij werkelijk, maar ook volkomen, geslagen warén. Het russisch leger bevindt zich,t in weerwil der vermocijenissen en ontberingen, het gevplg van in een verwoest land tegen-over een onbescliaafden vijand te staanin een voorbeeldigen toestand. De geestdrift der troepen is gelijk aan die, welke haar in 1812 bezielde. Wanneer Siiistria valt, dat als vrij zeker beschouwd wordt, zal deze veldtogt, Volgens het gevoelen van ervarene krijgslieden die met den aard van een oorlog t.cgen de Turken bekend zijn, als volkomen gelukt aan te merken zijn. Den 10. Uit Tulczyn meldt men van den 3 jitlij dat, vol gens de laatste berigten uit liet leger een der buitenwerken van Siiisiria stormenderhand was ingenomenzijnde bij die gelegen heid 5 vaandels in handen der Puissen gevallen. Meerdere bij zonderheden worden echter daaromtrent niet opgegeven evenmin als de dag waarop zulks zou hebben plaats gehad. Alleen voegt men er nog hijdat de belegeringswerken reeds tot onder de wal len-der vesting waren genaderd- en dat in het leger de overgave der plaats tegen den 29 junijen wel hij capitulatiete gemoet werd gezien. Z. M. de Keizer van Rusland heeft Z. K. II. Prins Albert van Pruisseri benoemd tot chef van een der curassier-regementen en bevolen dat hetzelve voortaan den naam van dien Prins zoude voeren. Voorts heeft Z. At. hij* rescript van den 21 junij, aan den ge neraal Diebitsch ter belooning van de door hen op den 11 be haalde overwinning, de orde van St. George2de klasse, geschon ken en dcnzelveii tevens vrijheid gelaten, om uit hét veroverde ge'sehut zes kanonnen voor zich uit te kiezenten einde dezelve tot een aandenken mogtën blijven van den roemdoor de russi- sch'e troepen onder dészelfs bevel, verworven. Het rescript is in de vleijendste bewoordingen voor den generaal gesteldaan wiens doelmatige plannen en juiste bewegingen de overwinning gelieel wordt toegeschreven. Bij een ander rescript, van dezelfde dagteekeningheeft'Z. M. den baron :7o/(, chef van den generalen. staf van het 2de leger, wegertis deszei fs betoonde dapperheid in den slag van den 11 .tot graaf van het russische rijk verheven. - Volgens berigten uit Tiflisvan den 4den junijwas de Per zische Prills Chosrew-Mirza dien dag van daar naar Petersburg vertrokkenvergezeld van deszelfs gevolg en van den russischen generaal-majoor baron Rennenparnf. De opperbevelhebber van liet leger van den Caucasusgraaf Paskevilzwas den 19 Mei in het leger bij Achalkalaki aaugeko- men en had deszelfs bijzondere tevredenheid betuigd over de voor beeldige goede orde, welke bij de afdeeling van. den generaal-ma joor Murawicw hecrschte. Augsburg den 9 julij. In bijzondere berigten van. de grenzen van Wallach ij e van den 19 junij, wordt' verzekerddat graaf Pallien- voornemens was, met cên gedeelte van het leger van .Silis- tria eène afwending naar Rustschück te maken, ten einde de.troe pen door den generaal Geisrnar uit Klein-Wallachije naar die plaats afgezonden, te ondersteunenzoo dat men ook aan die zijde ernstige gevechten te gemoet zag. De Turken ih Rustscliuck en Giurgewo hadden reeds hunne huisgezinnen en lilbare goede- ren_naarWiddin. opgezonden-, hetwelk men als eeu bewijs bijbragt, dat zij zich in die plaatsen niet meer zeker waanden. Tegen het midden deter maand verwachtte men te jassA, volgens berigten van den 24, onderscheidene afdeelingen van dé garde uit Tulczyn. Te oordeeleu naar den grooten voorraad vau levensmiddelen, welke men opsloeg, zouden' die troepen waar schijnlijk vrij langen tijd aldaar blijven. Men verwachtte ook dcii Keizer tegen dien tijd. Volgens berigten van de Turksche grenzen, is de ^paeha van Scutari den 6 Junij met 25oo man van daar naar Uskub ,of Sco- pia op den weg naar Philippopolisopgebrokenwaar zich nog andere troepen bij hem zouden voegen om daarmede het leger vu.ii den groot-vizier te versterken. Uit Odessa schrijft men den 22 junijdat de berigten uit de vorstendommennopens de besmettingdie door verscheidene deskundige geneesheeren voor de Oostersche pest werd gehouden bij voortduring zeer verontrustend waren. Mén had te Odessa alle mogelijke maatregelen van voorzorg genomen; aan de landzijde was eene sterke quarantaine aan den Dniester bevolen, en daar de klcederen en goederen van gekwetste, zieke en gestorvene russische soldaten van Varna overgebragt, vele ziekten en sterfte hadden veroorzaaktwerden alle vaartuigen aan een onderzoek onderwor pen, en verbrandde men van tijd tot tijd alle bovengemelde goe deren, alsmede de kleedingstukken van de zieken en overledenen in het hospitaal. Te Maintz was den 4 ju4 200 1X1011 schrijft, van eene ge loofwaardige zijde, befigt ontvangen dat de pruissisclie en neder- laiidscln? regeringen het eens waren geworden over dé uitlegging van de vrije scheepvaart op den Rijn'. Pruissen zou hét nader ge modificeerde outwerp van het nederlandsche gouvernement hebben aangenomen. Frankfort den 10 julij. De aanvrage*.van den Keizer don Pedro om de hand van de prinses Amalia van Leuchtenbergis volgens een -schrijven uit Munchen van den 2 julij, aangenomen. In het begin van augustus aanstaande zal de voltrekking des huwelijks bij procuratie plaats hebbenwaarna de prinses de reis naar Brazilië zal aannemen. Volgens berigten van de turksche, grenzen is de paclia van Scutari, den 6 junij, met vijf-entwintig honderd man van daar naar Scopia op den weg naar Philippopelopgebroken, waar nog andere benden zich met hem zouden vereenigen moetende hij zich daarna bij het leger van den groot-vizier voegen. I11 brieven van Bucharest vindt men officiële berigten uit hel' leger voor Silistria, van den 11 junij, welke verzekeren, dat het beleg met goed gevolg wordt voortgezeten daags te voren de bat terijen der derde pa rafel met kanon beplant zijn, waarvan men zoo goed gebruik gemaakt beeft, dat bet geschut op de daartegen over liggende batterijen geheel gedemonteerd is geworden en de Turken het vuur der belegeraars alleen uit het klein geweer kunnen be antwoorden. Dé buitenwerken zijn ook reeds vernield enin den nacht van den 11 zou men aanstalten maken om eene batterij van 16 zware stukken in gereedheid te brengen, ten einde bres te schie ten, waardoor waarschijnlijk een einde aan het verdedigen der plaats gemaakt zal worden. Naar het zeggen van overloppershebben de inwoners geene hoop op redding meer over daar het/geschut op de wallen onbruikbaar geworden is en bet gebrek aan levensmid delen den hoogsten trap bereikt heeft.. Het grootste gedeelte dei- burgers verlangt dan ook eene spoedige overgave. FRANKRIJK. Parijs, den 10 julij. De prefect van politic heeft dezer dagen geheime persen doen in beslag nemenof) welke men voortging een groot aantal exemplaren na te drukken van het dichtstuk van de* heeren Barthclemy en Méry', getiteld]de Zoon des Mcnschcn alsmede zoogenaamde omiitgegevenë geclichteu van Bcranger. Al, het iiv be slag genomene is naar de prefectuur van policie gebragt, en de .personen, bij welke, men dezelve gevonden lieeft, zijn tegen den 17 dezer voor de correctionele regtbank gedagvaard. Uit Madrid wordt, van den 29 junij, gemeld, dat de Prinses Christina van Napels hare toestemming lot een huwelijk met dcu Koning van Spanje haren oom heeft ingezonden. Den 11. De kiezers va'ii het departement Haute Loire, hebben niet eene groote meerderheid den heer Bertrand1 belioorende tot de partij der coustitutionelenals gedeputeerde benoemd. Men lieeft opgemerkt, dat dit de eerste reize is,.dat deze kiezers eeneu be gunstiger van genoemde partij hebben verkoren. De kamer der gedeputeerden heeft de wet op het supplcmen- toir krediet voor het loopend jaar 1829 zoodanig als dezelve dooi de commissie is veranderdaangenomen. Men heeft nog veel over de grieksche aangelegenheden gesproken en de minister van marine heeft bij die gelegenheid verklaard, dat, hoe wensclielijk het ook zonde mogen voorkomendat aan Griekenland eene algeheele on afhankelijkheid werde terug gegeven de ministers echter de nood zakelijkheid hadden gevoeld, om ook in dat opzigt niet van den letter van het tractaat vau Londen af te wijken De nieuw benoemde gedeputeerde van Marseille, de lieer Tho mas., heeft zeer ernstige, aanmerkingen gemaakt omtrent Algiers

Zierikzeesche Courant | 1829 | | pagina 1