ZÏEIURZEBSCIÏE COURANT. IVö. 56. Dingsdag Ao. 1829. den 14 Julïj. BES TUREN- EN ADMINIS TRA XI EN. NIEUWSTIJDINGEN. fff? c ijf BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en. WETHOUDERS der Stad ZIE RIK ZEE, Provincie Zeeland Brengen bij deze ter keunis van het publiek, dat. op Donderdag den 23 dezer maand, desmorgens ten elf aren, op het Raadhuis, dezer Stad, in het openbaar zullen worden verkocht de Tiende Fr vichten over den jare en. oogst 1829. - Zierikzee, den 3 Julij 189.9. Burgemeester en We;tb ouders- voornoemd d e CRANE, vt. - x Ter .ordonnantie yah dezelve", - •pvrvDe Stads Secretaris, W. J. P, K R O E F. D U IT S C II L A ND. Be.rli.tn, deii 6'julij. Vólgens plïicielé berigten uit Tiflis liebbèn de Turken in de'aziatische grens-provincien' aanstalten gemaakt om de door de russisclie'troepen bezette vesting Aclialzik aan té tasten doch beeft de aldaar commanderende generaal Bebu.toff dit ontwerp verijdeld met bun den generaal Bur so ff' te gémoct te zenden, die ben deii r3den Mei, niet verre van het dorp Tsurts- kab ontmoet en, na een lievig géveclitverdreven beeft. Het be rigt't Welk de generaal 'Paskevitz dienaangaande beeft ontvangen, bebelst de navolgende- Bijzonderheden - Vernemen de dat de Chan van AdjarAcJimetbet sand jak Patschkof bad bezet en aldaar eene aanzienlijke.raagl bad ver een igd met oogmerk, om Aclialzik aan te grijpen heeft de ge neraal Bcbiitoff' bet besluit genomen,.om hem in dat opzet voor' te komen -en hem den generaal Bursoff te gemoot te zenden. De troepen van den laatstgenoemden bestonden uit slechts 10 compngnien voetvolk, ^00 Kozakken en 5 stukken ligt geschutdóch dit beeft liem niet belet de Turken, bij hunnéü terugkeer uit bet" sandjak Ardagban in 't welk zij zich geworpen haddenom ceiiige chris telijke dorpen te 'pi under énondanks hunne overmagtaan te tas ten. De •Muzelmannen- zijn met de'bajonet van'stelling tot stelling- lot 111 het dorp Tsurskab gedreven 1 welk zijl i eden' met boom stammen bevestigd hadden, en waarvoor de Russen zich op hunne beurt hebben nedergeslagcnDe Ghan beeft aïs.toeii met zijne ver- eenigde magt (welke/behalve de' ruiterijin bet russisch berigt, op 5ooo man wordt geschat) een aanval tegen de Russen beproefd, ten einde ben van voor bet bevestigd dorp te, verdrijven doch deze aanval is ten eenemale mislukt, zoo dat de Turken op nieuw zijn genoodzaakt geworden naar hunne verschansing terug tc trek ken en den volgeladen dagzonder eeueri nieuwen aanval af te wachten-, in verwarring de vlugt hebben genomen. De generaal Bursoff beeft daarop eenige dorpeudie blijken hadden gegeven van ecne vijandige gezindheid, verbrand, .en beeft tevens bet platte land in den omtrek, uit hetwelk - de Turken liunne. hulpmiddelen trokken ton einde bet door de Russen bezette distrikt te veront rusten ten eenemale verwoest." Dit gevecht beeft den 13,den Mei plaats gehad. -Het deswe gens vermelde schijnt de berigten, als of de troepen van den ge neraal Paskevilz zich tot dien tijd toe hadden bepaald tot de ver dediging der bezette position, te bevestigen. Sedert is echter van eene officiële zijde aangekondigddat genoemde bevelhebber de 'krijgsbew€gigen voor den verderen aanval Weder zoude hervatten, en men berekent, dat zijne tot dat einde vereenigde magt tegen liet midden van junij hare positienzal hebben verlaten. Men beeft in Petersburg de tijding, dat dé bevelhebber van liet fregat Rafaël, de kapitein. Stroikinoff, dit schip, op eene schan delijke wijze en zonder eéuigèn tegenstand te bieden aan den vijand beeft overgegeven, officieel aangekondigd. [In Konstaiithiopel wilde men onderrigt zijn, dat deze 'bevelhebber geen geboren Rus zoude wezen.] Uit Warschau» wordt van den 2den julij gemeld, dat Z. M. de Keizer van Rusland, bij besluit van den eersten junij in aan merking nemende de groote diensten welke Z. K. H. de grootvorst Koitst'anlijn, Cëzarewitz. aan bet koningrijk Polen beeft bewezen, ettelijke ambten-, welke nog niet behoorden tot bet vorstendom Lowicz't welk den grootvorst door wijlen Keizer Alexander was geschonken, met hetzelve beeft vereen igd, ten einde in vrijen ei gendom aan zijne erven over te gaan. [De tegenwoordige eebtge- noote van den grootvorst Konstanlijn voert den titel van vorstin van Lowicz.'] Frankfort, dén 7/ julij. In bijzondere berigten uit Odessa tot den 2osten junij wordt gemelddat de generaal Diebitsclina bet behalen van de overwinning van den 11 den junij, eenen parlemen tair naar den groot-vizier beeft gezonden. Omtrent bet oogmerk dier zending waren de mceningen in Odessa verdeeld. Sommigen verzekerden, dat de bevelvoerende, generaal ook door Z. M. den Keizer gemagtigd zoude zijn, om vredes-onderbandelingen te ope nen en dat bij van bet gemaakt voordeel gebruik zoude hebben wollen makeii om de turkscbe overheden tot een billijk verdrag te brengén waardóór aan de. eene zijde een einde werd gemaakt aan bet bloedvergieten en aan den anderen kant Rusland werd ontslagen van een oorlog, welke, naar mate dezelve voortduurde, meer eu meer opofferingen vorderde. Anderen daarentegen meen den dat cle bedoelde zending geen ander oogmerk bad dan eene aanmaning aan de bezetting van Schumla0111 de verschansingen t op eervolle voorwaarden, aan de russiscb e troepen over te geven. In Kravója beeft men den i8don junij berigt gekregen, dat de Russenwélke Racbova hebben vermeesterd, dié stad met den meesteiL spoed in staat van tegenweer hebben gesteld; dat hunne voorposten zich reeds tot Lomi hebben uitgebreid en aldaar een courier hebben opgevangen. Bijzondere berigten uit Egina tot den 3osten Mei melden dat de onaangename indruk, wélken bet protocol van 22 Maart in Griekenland, beeft te weeg gebragt, ii.it hoofde van de bepaling dat deze nieuwe Staat steeds zal verblijven onder de suzereiniteit der Verhevene Porte nóg is verhoogd door den daaröpgevolgdeii maatregel van den britschen zaakgelastigde Dawkinswelke111 een daartoe verlangd, eii verkregen, gehoor bij dén president, van den- zelvcn beeft gevorderd, dat bij de blokkade van alle dé'gfickscbc kusten zoude opheffen alle grieksche troepen naar bet scliier-ei- land Morea terug roepen, en in 't algemeen bet plegen van vijan delijkheden tegen de Verhevene Porte opschorten. De president moetvolgens dezelfde berigten, een en ander ronduit hebben ge weigerd, en den britschen consul hebben verklaard dat zijn pligt hem Verbood, de eenmaal ten behoeve van Griekenland behaalde voordcelen op eene zoo onverantwoordelijke wijze te veronacht zamen, en dat bijbetrekkelijk deze aangelegenheid, alleen voor bet plegen van geweld zoude wijken. De beer Daiwkins beeft nog een kotter afgevaardigdom den naar Konstantinopel reizendea britschen gezant van'dit antwoord te onderrigten en bet schijnt, dat bet mondgesprek 't welk de britsche admiraal met den presi dent beeft gehoudenna bet bedoeld gehoor van den lieer Daw- kins beeft plaats gehad. Augsbcjrgden 7" julij. Uit Bucharest schrijft men den 16 junij, dat de belegeringswerken voor Silistria zoo ver zijn gevorderd, dat men reeds de wallen der vesting is genaderd, cn van de bezetting die gezegd, wordt uit 6000 man te bestaangeen' langen tegenstand meer verwacht. In de vesting heersclité groot gebrék aan levens middelen, doordiendezelve thans geheel was ingesloten én-zij dus geen toevoer meer kon erlangen. Ook sprak mén van groote schade wélke de hoogc stand van het ivater van den Donau in de'stad bad veroorzaakt. De vesting was reeds door den generaal Krassowsky opgeciscbt. Als Silistria, hetwelk tot 1111 toe liet russisclie leger steeds in de "zijden eri in deil rug bedreigde, eenmaal is gevallen, zullen daardoor de voortgangen der Russen zeer bevorderd worden. Ook ziet men dan spoedig den val van Giurgéwo te gemoot. I11 brieven uit Belgradovan den 20 juitij meldt ritendat dc pacha aldaar bekend had doen maken dat de groot-vizier, na verscheidene moorddadige gevechten tnsscbèn Schumla eu Varna geleverd te hebben, in welke van beide zijden bot verlies aanmer kelijk, was geweest, naar ziju leger bij .Schumla was teruggekeerd. Bijzonderheden wérden van de turkscbe zijdeomtrent den slag van den M, niét opgegeven. cVólgens bijzondere brieven uit Berlijn, was dé pmissische majoor van den geiieralen staf, de beer von Staff Reitzensteindie de.11 slag van.deil.11 bid bijgewoond, aldaar aangekomen. Dezelve badte dien aanzien de van de russische zijde bekciid gemaakte officiële berigten .volkomen, bevestigd, liet blijkt echter uit zijn verbaal van dien. slag, dat de Turken, die meenden, dat zij slechts ëéiie geringe afdeeling Russen voor zich hadden liet ccfst den aan val hebben begónncir, en werkelijk 111 den beginne?' eciiig voordeel bebbén boliaald. Het rog'emeiit van Muröw werd bijna geheel door beu nedei'gésabcldde troepen, die tot bijstand van hetzelve aan rukten, worden terug gedreven 011 niet' dan nadat dé 'Russenuit eene batterij zwaar geschuteen moorddadig vuur hadden geopend, bragt Dien de Turken tot wijkeu. Ook toen bad de vóórnaamste imagt 'etefc vijands nog geen deel aan liet gevecht genom'cn doch dc •Wijkende 'troepen 'bragten dé verwarring in de gelederen der overi gen, en maakt én bet den groot-vizier onmogelijkben -wéder tot staéii te.brengen, en dé Russen, die met dén stormmarscb a'anruk- téiï; af te Wachten. GROOT-BRITTAN >N I E N. Londen, deu'4 julij. Van Nieuw-Yorck schrijft méndat bet stoom-fregat Fulton in bet dok te Brooklijnniet ver van de stad, in de lucht gesprongen is, door de onvoorzigligheid van een ma troos, die mét eene kaars in de kruidkamer gegaan was; Van zestig men sclien die aan boord waren, zijn velen gedood, cn de overigen min of meer gekwetst. De oil icier en zaten aan tafel en er waren verscheidene vrouwen aan boord. Het schip is geheel vernield eu er waren slechts drie vaatjes beschadigd buskruid in de kamer.

Zierikzeesche Courant | 1829 | | pagina 1