No. 55, y.lFKIK ZKESCHE 7- Yrijdag BESTUREN ÉN ADMIN IS TRATIEN. NIE VWS TIJDINGEN düitschlAnd. Ao. 1829 COURANT, deti 10 Julij. Op Donderdag den i6 julij 1829 des voormiddags ten tien ure zal door den Gouverneur der Provincie Zeeland of bij deszelfs afwezigheid door een Lid der Gedeputeerde Staten, in bijzijn van dén Hoofd ingenieur Van den Waterstaat in die Provincie onder nadere approbatieop nieuw worden aanbesteed de levering ,o. Van '|4oo Lasten Doorniksche Steen aari de Calamiteuse Pol ders in het Arrondissement: Axel. 2° Van 11-80 Lasten Vilvoordsthe Steen aan de Calamiteuse Pol ders in Zuid-Beveland. 30. Van Soo Lasten Vilvoórdscké Steen aandie in het Eiland Tholen en 40. Vau 2600 Lasten dito Steen aan die in Schouwen c. a. Deze Aapbestedihg zal geschieden hij inschrijving met geslotene billetten. Het bestek waarop' deze voorn. Aanbesteding al plaatshebben, is hetzelfde waarop de voorz. 'Materialen op den z3 maart de zes jaars door den Heer Administrateur voor den Waterstaatte Gorinchem zijn aanbesteed' geworden en waarvan exemplaren voor de gegadigden alsnog tel1 lezing liggen in de' Bureaux vaii het Pro vinciaal Gouvernement, bij den Hoofd-lngénieur van Diggelen te Middelburg bij de Ingenieurs Galand te 'Ziérik'zeeTou.tenh.oofd te GoesEngelvaart te Tholen en Scliraver te Breskens zijnde bij dé genoemde Hoofdingenieurs en Ingenieurs tevens nadere inför- matien te bekomen. Middelburgden 6 Julij 1829: De Gouverneur van de Provincie Zeeland VAN VKEDENBURCH. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZÏERIKZEE Provincie Zeeland. Brengen bij deze ter kennis van het publiek, dat op Donderdag den 23 dezer maand, des morgens ten elf uren, op het Raadhuis dezer Stad, in het openbaar zullen worden verkocht de Tiende Vruchten over den jare en oogst 1829. Zierikzee, den 3 Julij 1829. Burgemeester ëri Wethouders voornoemd de C R A N E vt. Ter ordonnantie van dezelve, De Stads Secretaris W. j. p. K R O E F. Augsburg, den 2 julij. Volgens brieven uit Crajova, is de -inneming van Rathova door de Russen een groot verlies voor de L Turken. Het is, namelijk bekend dat dé turksche vestingen uit Orcava met levensmiddelen worden voorzien die onverhinderd den Donau af tot Silistria toe werden vervoerd: Deze vaart is alsnu door de bemagtigiug van Rachóva gestremd, 6n alleen nog maai1 tot Widdin open. Men dachtom deze reden algeinéen dat de pacha van Widdin alles in het werk zou stéllenom Rachova weder te hernemen. Een onzer dagbladen bevat thans in deszelfs geheel dé capitu latie van Missolonghi, den 2 mei tusschen de Turken en de Grie ken gesloten. Dit stuk is van den navolgenden inhoud: Conven tie tusschen Mu.stapha-a.ga. van Candiaopperbevelhebber van Mis solonghi en Anatolicobenevens de andere met hem ingéslotenè turksche commandanten en den kapitein George Varna-Chrossi en Johannes Papavigopulogevolmagtigden vari den president van Grie kenland. Nademaal de in Missolonghi ën Anatolico sedert een geruimen tijd, te land en te water, iugeslotene Turken begrepen niet langer wederstand té kunnen bieden, zoo is men omtrent hét volgende overeengekomen: i.j De zich in Missolonghi en Anatolico bevindende turksche huisgezinnen, worden door omtrent 600 man begeleid, naar gene zijde der kust overgevoerd. De kosten voor de overvaart naar Sajada en Prevesa worden dooi1 de grieksche rege ring betaald en de transportschepentot dèrzelver veiligheidvan twee oorlogsvaartuigen vergezeld. 2.) Gezegde huisgezinnen zullen zich zoodra de transportschepen aankomenop dezelve inschepen kunnende alles, wat zij van hunne have verlangen te behouden, uitgezonderd het vee, mede nemen. 3.) Zoodra deze huisgezinnen ingescheept zijn zullen de turksche troepenmet hun vee te land aftrekkenzullende van weerszijden eeuige gijzelaren worden gege ven ter keuze van den kapitein G. de Nicola,. Wélke hén, tot de Veiligheid van den bogt, tot aan het voorgebergte van Prevesa zal begeleiden. 4 Allezoo wel te land als te watër aftrekkende troe pen kunnen hunne wapenen behouden. 5.) Zoodra de inscheping der meergemelde huisgezinnen geschied zal zijn, zullen Van de zijde der grieksche gevolmagtigden twee vrouwen afgezonden Worden, ten einde van de zich aan boord der vaartuigen bevindende vróü- Wen te vernemen, welke huuuer bij de Turken wenscheu te blijven, of welke bij de Christenen zouden willen Overkomen. De eersten kunnen met de Turken aftrekkenen de andere bij de Grieken ver blijven. Ingevalle een dezer laatsten eenen zoon heeft, welke, naai1 de verklaring der moeder zelvehet Mohammedaansche geloof is toegedaan, zal dezelve bij den vader verblijven. 6.) De minderjari gen zoo wel meisjes als jongens (waaronder de jongens beueden ,,de veertien jaar verstaan worden,) moeten, ook dan wanneer zij het turksch geloof helijelenzonder dat men acht slaat Op hun ver langen, bij dé Grieken verblijven terwijl de Turken verpligt zijn. hen alle aan tè Wijzen. Zoo er naderhand een mogt worden ge vonden welke niet is aangewezenen die zich voor eenén Turk wilde uitgevenworden d'e Turken, in dat geval gehouden, de bepalingen dezer overeenkomst te hebben geschonden. 7.) De Tur ken mogen al hunne roerende bezittingen verkoopen of, zoo het bun goeddunkt, weg schenken, doch op staan den voet. 8.) De griek sche troepen zullen de stad niet hinnen trékken noch het kasteel van Missolonghi naderen alvorens de Turken 'dezelve hebben ver laten." Van de tegenwoordige conventie zijn twee gelijke afschriften gemaaktdoor de grieksche gevolmagtigden bekrachtigd en met het zegel van beide partijen voorzien, ten einde de noodige kracht té erlangen. Daarbij werd nijg gevoegd, dat in deze convëutie ook de Turken van Anatolico begrepen zijn. Missolonghi, den 2 mei 1829. F R A N K R IJ K. Parijs, dén 28 junij. De Gazette de France tracht in verschei dene artikelen haren lezeren vrees voor eene ophanden zijnde omwenteling in Frankrijk in té boezemenen heeft onder ande ren als beWijs voor het werkelijk bestaan van zoodanige misdadige pogingendezer dagen een gedeelte van een straatliedje publiek gemaaktdat openlijk op de Boulevards zou gezongen zijn en waarin gezegd werd, dat de zodn van een groóten held, die aan Frankrijk ontrukt was terug zou komen oüi het geluk der natië te bevestigen die hem met der tijd en met geduld zeker ver wachten kon: Het constitutioriele blad le Courrier Francais be schuldigt de Gazette van de woorden vari dit liedje opzettelijk té hebben veranderden deelt daarvan eene andere lezing mede waaruit blijken zou dat het ter eefe van den hertog van Bordeaux Opgesteld is, wiens vader, de hertog van Bcrri, zoo als bekend is onder het moordstaal van Louvel gevallen is en dat daarmede geenszins de zoori van Bonaparte bedoeld wordt. Men zegtdat de uitgevers der G.azette voor den regtei; van instructie gedagvaard zijn. In een tijdschriftdoor den bekenden Magalloh uitgegeven vindt men een dichtstuk getiteld het dolle schaapWaarin men eene zeef honende toespeling op den Koning meent te zienwes halve die schrijver daarover in fegten zal vervolgd worden. Parijs, den 4 jtilijDe policje heeft, laatstleden vrijdag, in zijne woning te Lyoudoen in hechtenis nemen zekeren fVillcm Fontolive, metselaar, oud 3g jaren, geboortig in de gemeente van Èuuzatzich voorgevende te Zijn Zoöu van Bodewijk XVI. en erf genaam van de kroon van Frankrijk. Toen hij gevangen genomen Werdarbeidde hij aan eene memoriewelke hij bij den prefect wilde inleveren 0111 zijne regten op den troon te doen gelden. NEDERLANDEN. 's Gravenhage den 7 julij. Te Philadelphia wórdt in het scheepsdok een schip gebouwdhetwelk buiten het gewone boven dek nog drie dekken heeft (dus een vierdekkerhet is voor 160 stukken geboord doch zal waarschijuijk 200 stukken voeren. De sclieépsbevolking wordt op niet minder dan isoo a 1400 koppen berekend. Assen, den 24 junij.- Mer schrijft van Roden het volgende- Heden middag, ongeveer te half G ure, sloeg de bliksem in het huis van Jannes S. Kuiper, alhier aan de Bi-ink staande. Dé slag schijnt gevallen te ziju in den schoorsteen; is daaruit, op de hoogte van den zolder, bij langs eenen spijker, in het woonvertrek gedrongenna eene strook van ongeveer eene el van de aan deu schoorsteen liggende zoldel-plauk te hebben afgeslagen is bóven een glasraam naast den schoorsteen langs gegaanheeft daar de kalk afgeworpen, zoodanig, dat niet alleen de naaste balk daarmede' bedekt was, maar zelfs èene kast, staande éan de andere zijde van het vertrek; is tóén op eene naast het glasraam hangende klok gevallen en bij de ketting van deze naar beneden gcloopenheeft eene stoof verbrijzelden is daaronder in den grond verdwenen zonder brand te hebben veroorzaakt; de klok was van den muur afgevallen. Door deze uitzetting der lucht zijn bijna allé glasrui ten in de beide ramenin den hoek van het vertrekwaar de slag is gevallen, gebroken; sommige zijn buiten, andere naar bin nen geslagen; bijna alle scholels zijn van den wand gevallen en gebrokenook eenige van bovengemelde kastdoch diewelke op den schoorsteenrand stonden, zijn blijven staan; uitgezonderd eeu groot bierglasstaande op den hoekwaarvan het bovenste geheel is verbrijzeldmaar het onderste gedeelte is blijven staan. Drie kinderenWelke zich in het vertrek bevondenhebben geen let sel bekomen. Groningen, den 2 jülij. Hoe gevaarlijk het is, het ophalen en neerlaten van kiapbruggen aan kinderen toe te vertrouwenkan het volgende voorval leereu. De klapbrug bij de Gaarkeuken (ge-

Zierikzeesche Courant | 1829 | | pagina 1