lang liet 'Weder dit slechts toeliet, aooo rnensclien otiafgetroieö hah bet kasteel Van genoemde stad ge-werkt bebben. Hetzelve zal in bet aanstaande jaar voltooid en een meesterstuk van latere vesting bouw kun de zijn. Den 20 der vorige maand is te Odessa een bevige brand uit gebarsten ten gevolge waarvan de woning van den uederlaud- schen consul veel geleden beeft. De toetreding van de zijde onzer vrijstad tot bet duitscbe tol verbond schijnt nog niet zoo zeker te zijn. Van de drie heeren Mack, Meijer' en Schoffwelke van bier vertrokken waren om over die zaak te Berlijn te handelen zijn thans de twee. eerste te ruggekeerd. Reeds vroeger verhaalde men dat zij onverrigter zake zouden terugkomen. Dit schijnt zich thans te meef te bevestigen, daar men verneemt, dat voornoemde heeren niet op de plaats hun ner bestemming maar te Leipzig en Dresden volgens sommigen ook te Brunswijk en Hanover, geweest zijn. De heer Schoff houdt zich steeds te Leipzig op. Wat hier van zij, zoo veel is zeker, dat tot nog toe niets van hunne handelingen is uitgelekt, betgeen algemeen als geen gunstig voorteekea beschouwd wordt. Op den 3 December is te Inowraclaw welke plaats reeds herhaaldelijk door brand heeft geleden op nieuw brand ontstaan die verscheiden woningen en onder anderen eenen schapenstal met 3oo stuks schapen heeft in de asch gelegd en waarbij ongelukkig lijk ook eeaige meuschen het leven hebben verloren NEDERLANDEN. 's Gravenhagë den18 December. Naar men verneemt, beeft Z. M. het departement van oorlog gemagtigd om de miliciens der lig- lingen van 1826, 1827 en 1828, voor zoo verre die nog bij de ver schillende korpsen onder de wapenen zijn, met onbepaald verlof Uaai- hunne haardsteden te doen vertrekken en zulks tegen en naliet doen oproepen in werkelijken dienst van even zoo vele miliciens der liggingen van i83o, i83i en i832, nu met onbepaald verlof afwezig. Door het hof van assises voor de provincie Gelderland zijn den 16 dezer de personen van Johatin Heinrichs en diens huisvrouw ter dood veroordeeld, als schuldig de eerstgenoemde aan het ver vaardigen, en beide aan het in Omloop brengen van valsche zilveren muntspeciën. Het onderzoek dezer zaak, waarin 33 getuigen ge hoord zijn, heeft het hof twee dagen bezig gehouden. De söiréelaatstleden donderdag bij den russischen gezant gehouden, is zeer luisterrijk geweest. De verlichting van het hotel was fraai; onder anderen, was het naamcijfer des keizers rijk geïllumineerd. -— Volgens brief van Rio-de-Janeiro Van dén 20 Oct., zijn den a5 26 en 27 Sept. op de Plaia-Rivier bij hevigen storm ruim der tig schepen verongelukt, waaronder twintig kustvaarders, drie en* gelsche, genaamd Scott(waarschijnlijk kapt. Robert Irving, naar Amsterdam bestemdWave en Golcondrina drie amerikaansche ie weten: CarolineDavid Moffatten Carolina, eu de napolilaan- sche br 1 k Vèsu via. Uit Hamburg schrijft men, dat de bekende eigenaar der me nagerie van vreemde dieren, de heer van Alken, die tot verstands verbijstering was vervallen op den 2 dezer in het ziekenhuis aldaar is overleden. Het grootste gedeelte zijner menagerie bevond zich te Bremen en slechts een klein gedeelte te Hamburg. Zoomen zeide, hadden moeijelijke geldomstandigheden den ongelukkigen toestand en den dood van dezen overigens regtschapen man te Weeg gebragt. Uit Arneutuiden schrijft men van den 18 dezer. «Nadat men alhier, sedert gisteren morgen, in gvooten kommer had verkeerd, doordien van de negen vischschuitenwelke maan. dag 11., waren uitgevaren, maar drie terug gekeerd waren, welke bij den opgekomen storm in zee waren en met het uiterste gevaar den wal hadden bereikt, zijn, in den verloopen nacht, vijf van de achtergeblevene gelakkig binnengekomen doch met het voor deze plaats allertreurigst berigtdat eene vischschuitgevoerd door schipper JR. Jobseop gisteren morgen, circa 8 uren, in zee is omgeslagen zonder dat er eenige redding mogelijk was daar alle hetzelfde lot vreesden te zullen ondergaan als zijnde nog een man van de schuit gevoerd door schipper C. Muller, over boord geslagen en verdronken, door welk ongeval zes weduwen en een aantal kin deren niet alleen in diepe droefheid zijn gedompeld maar ook van derzelver broodwinning zijn beroofd geworden hetwelk voor allen bij de intrede van dezen winter het kommervolste vooruitzigt oplevert." Een geperisionneerd officier der zeemagt, wonende in de om streken van Havre de-Grace, willende tevens zijnen boegen ouderdom eenen steun en aan zijne jonge keukenmeid een bewijs van dankbaar* beid geven besloot met haar in het huwelijk te treden. Zij waren reeds ondertrouwd toen hij juist van pas eenen brief ontving waarin men hem waarschuwde dat hij met zijne eigene dochter ging trou wen. De bruid, zijne keukenmeid, was eene vondeling en hare moeder, die haar, sedert hare plaatsing in het godshuis, niet uit bet oog had verloren, gaf den grijsaard wegens hel tijdstip barer geboorte en zijn vaderschap zulke stellige onderrigtingen dat hij er niet aan twijfelen konde. Hij handelde zeer braaf met haar, vloog haar om den hals en zeide tot haaromhelst uwen vader en alzoo eindigde deze bruiloft. Eene afgrijsselijke misdaad is dezer dagen in de omstreken van Lyon gepleegd. De eerwaarde heer Simöhpastoor op een nabij die stad gelegen dorpwordt, toen hij des avonds te paard van eene wandeling naar huis terugkeerde, aan den kant van eenen gróoteu poel door drie booswichten aangerand, die hem van zijn boriogie geld, en priester-gewaad beroofden. De schelmen waren reeds ver trokken, toen zij het denkbeeld opvatteden dat de heer Simon bun welligt konde herkend hebben waarop zij tot hem terugkwamen en hem zeiden, dat hij zijne ziel Gode moest aanbevelen dat hij geene andere keuze had dan om verdronken of doodgeslagen te worden. Smeeken noch wederstand bieden konde niet baten, en de pastoor, indachtig wordende dat hij zwemmen konde zoo koos hij het water. De baanstroopers trokken hem toen de rest zijner kleederen uit, bonden hem de handen op den rug, deden hem eenen steen aan den bals, wierpen bem in den poel en vertrokken met bet paard, den^ kende dat alles nu gebeim zoude blijven. Eene halve-mijl van daar kwamen zij aan eene herberg, alwaar zij het paard inden stal zet- teden en na een goed avondmaal gebruikte hebben slapen gingen. Intusschen was het den heer Simon gelukt een zijner banden los te krij gen waarop hij zich van den- steen aan zijnen hals ontdeed en met groote moeite naar den oever zwom. In den slaat waarin hij zich bevond besloot hij van aan het eerstehuis het beste, waar hij zoude komen te kloppen; en dit was juist de herberg alwaar zijne moor denaren binnengetrokken waren. De waard van de zaak kennis gekregen hebbende, ontbood dadelijk dé gendarmerie en'de boos wichten werden gevat; men vond bij hun de geroofde voorwerpen en thans wachten zij hunne welverdiende straf af. De belgische ministeriële dagbladen zijn hevig verbeten op de verhooging vaa.z5 pet. van de katoenstoffen die te Java zullen wor den ingevoerd; zij noemen dit eene aanranding van het regt d^r vol ken een wraakzuchtige .maatregel die de verschrikkelijkste represail les van Belgie zal ten gevolge hebben. De Moniteur onder anderen somt de ontzettende verliezen óp die de gendsche katoen-fabrijkan- ten door dezen maatregel hebben geleden en welke verliezen hen door het belgische gouvernement zullen worden vergoed, hij noodigt het belgische bestuur uit oogenblikkelijk weerwraak te nemen over een' maatregel die de belgische fabrieken genoegzaam vernietigd en de thans in Holland uitgewekene er? aldaar gevestigde belgische fa- brijkauten tot bezitters van millioenen zal maken. Hij wil dat men op alle hollandsche producten eene verpletterende belasting heffe, dat men den handel van Holland met een' slag vernietige de bronnen van rijkdom en welvaart der wraakzuchtige moerasbewoners ver- stoppe j ben den hartader afsteke; en waardoor? Hoort het gij al len die ooren hebben: door het verbod om panharing en schelvisch van hollandsche visschers aan den Doel te koopenl IJsselijke wraak! diepdoordachte maatregel van represaille; de garnaal-visschers zul len nu elders hunue vangst ter markt brengen en de antwerpsche lekkerbekken door de schranderheid van den Moniteurvan hunne lekkerste scholels beroofd worden en dat wel tegen het naderen der groote vasten. Arme smulbroers! in plaats vaneen' tarbot a la sauce pKjiiante, of eene kabeljaauwstaart d la matelot, zult gij u nu met overjarige noordsche stokvisch moeten behelpen; in plaats van lek kere krimpschelvisch welker aanblik alleen de geestelijke heeren deed watertanden en hunne ziel geheel in hunne maag verplaatste, z^l er nu een ragout d la crapaudine van ostendesche mosselen, hun eenige troost uitmaken. Men zal u hooren schreeuwen: «Wat Reeft de staatkunde met de gastronomie gemeen?" Men zal velen uwer sena- leurs wier corpulentie zeer weinig voor hunne soberheid getuigt van hunne tribunes over de aanranding der kunsten en wetenschappen principaal met betrekking tot de kookkunst, hooren jammeren: aar moeten er dan geene represailles wovden genomen?" Het hol landsche gouvernement brengt de belgische katoenen een'slag toe, die zoo evenljes 9 a 10 milioenen des jaars beloopt; kan dan hei belgische bestuur wel schitterendergrooteren gevoeliger weerwraak nemen, dan het verbod om hollandsche panharing te koopen de Moniteur heeft gelijk; vj.ve les gens d'esprit! Uit Leuven wordt hel volgende gemald: Een koromissaris van de letterkundige sociëteit »s belast geworden met liet ter ondertec- kening aanbieden van eene lijst voor een bal en concertter viering van den verjaardag van Z. M. Leopold. Deze inteekeningslijst is in meer dan i5oo buizen ter inleeker.ing aangeboden en het getal der inteekenaren was - 35 waaronder 28 ambtenaren uit het slijk der schandelijkste omwenteling voortgekomen en geboren onderteeke- Daren van alle vaderlandslievende bewijzen van zulk eenen aard. Wat is er van de geestdrift der Leuvenaren die warme omwente- lingsgezindeti geworden? Helaas! Ook zij hebben op eene ver schrikkelijke wijze hunne rekening huiten den waard gemaakt. De revolutie moest hare universiteit in haren ouden glans doen herle ven de vrijheid van het onderwijs doet twee groote met elkander wedijverende, instellingen ontluiken, de vrije universiteiten de ka- tholijke universiteit. De handel van die stad zoude duizendvoudig herleven, en alles is ledig; eene doodscbe stilte heerscht in all,e fabrijken en het ontwerp van het kanaal naar 's Hertogenboscht bleef in den sleur. Maar zij hebben den ijzeren weg missionarissen en processiën. Lijnx PRIJZEN VAN HET GEDI5TELEERD, Te S CHIP! DAM, den 19 December 183^. Genever, het Nederlandsche Vatzonder fust f 17,75, ja 1 tost. proef het - 2,,>}ZOnder de Bc,astae ADVERTENTIE». Te Eikerzee overleer! in den vroegen morgen van den ar December 1834, in den ouderdom van rnim 4" jaren, de Heer H. KOM AN, nalatende eene weduwe en twee kinderen. BURGEMEESTER en ASSESSOREN van de Gemeente Haamstede, als daartoe behoorlijk geautoriseerd, zul- len op Dingsdag den 3o December 1834, des voormiddags ten tien uren in het openbaar verhooperi een aantal zware IJ P E B O O M E N, zeer geschikt voor Werkhoutstaande op' het Dorp aldaar. Haamstede, den 12 December 1834- Burgemeesler en Assessoren voorrid. M. V I S vt. Ter ordonnantie van dezelve S. B O U MA N Sec. Te Ziemmbe, bij A. DAVOS, 5i.} Stads-Drukker, 1834,

Zierikzeesche Courant | 1824 | | pagina 2