drinkbaar en zoo klaar als kristal is, worden veranderd', maar, uit hoofde van de (leenen, welke door den krater met groot geweld wer den uitgeworpen en bij de fontein weder ne- derviele'nwas het te gevaarlijk die te nade ren. Om echter gedeeltelijk aan de nieuws gierigheid van Hun Maj. te voldoenheeft een onverfchrokken man water in de ftreek des vuurs gehaald, en heeft er eene kruik vol van gebragc. De Keizer heeft daarvan gedronken en volkomen opgemerkt, dat hetzelve de finaak van bouillon had Het is welligt niet ondien ftig, hier op te merken, dat in dit water noch zout, noch zwavel, noch eenig ander mineraal beginfel voorhanden is. Gedurende den tijd, die Hun Maj. den top des bergs, in het gezigt van den krater, heb ben doorgebragt, heeft de Vefuvius, als om ilrijd, alle zijne pracht ten toon gefpreid Ontzaggelijke uitbrakingen van vlammen en gloeijende fteenen, die tot eene onmetelijke hoogte in de lucht werden opgevoerd, en van een geweldig gekraak vergezeld gingen, had den van tien minuten tot tien minuten plaats, met eenen luister, waarvan de nllerfchoonile vertotmingen van kunst - vuurwerk zelfs geen denkbeeld kunnen geven Dit wonderbare tooneel heeft den doorlach- tigen reizigers c-enigzins vergoed het gemis der aanfehouwing van den ftroom der Lava, die gedurende eene geheele maand heefc gevloeid en eerst federc twee dagen heeft opgehouden. Men weet, dat verfcheiden Protestantfche Vorsten uit Duitschland, twee afgevaardigden, de heeren Schmith Grollenburg en van Turkei- tieherwaards hebben gezonden, om over dc Karholijke geestelijkheid van hunne Staten te onderhandelen. Dit werk gaat niet dan zeer langzaam voort; fchoon niet blijkt, dat tot he den eenige hinderpalen daartegen beilaan. DUITSCHLAND. Aren, den 2 Junij. De heet pastor Niles- fen heeft aan zijn opperhoofd een breedvoeri gen brief gefchreven nopens de tegen hem ïn- gebragte bezwaren, en waarin hij beweert, dac hij regc heeft gehad, om op den predikftoel de leerllellingen der Protestanten te beftrijden, om dat de (lichters van dien godsdiensc in hun ne gefchriften de grondregels der Katholijke kerk hebben aangerand, en dat hij geenzins te beris pen is over zijne veroordeeling van de gevoe lens der door hem aangehaalde mannen; ter wijl hij er bijvoegt, dat hij dikwijls en zarg- vuldiglijk de godsdier.ftige van de burgerlijke verdraagzaamheid heefc onderfcheidenen da: hij bijzonderlijk deze laatlle zijner toehoorders had aanbevolen. Hanover, den 4 Junij Onlan gs heeft ecn_ wolkbreuk in het ambt Falingbostel groote ver Q Het vervolg op de ids blaclz

Zierikzeesche Courant | 1819 | | pagina 1