«-S a lieden avond vermeldt de Courierbij wijze van uitbreiding van het vorenllaaurie, nog het volgende: De vrees voor een oorlog juslchen Spanje en Portugal Ï3 vervlagen. De vrede van Europa is door de grooie Mogendheden vast bepaald. Zij zijn over eengekomen oio dien te handhaven tegen een ieder, welke denzelven zouden willen (toren. Geene beeft tot dusverre iets ondernomenhetwelk aanleiding geeft om eene breuk te verouderftellente dien np- zigte be Raat de tr.eesre eenheid, cn de overige Ma- fênd beden van Europa hebben zich ook daarmede verccnigd. Deze lonifte gevoelen de behoefte daar van, cn al heftnnit er ook bij haar eenig misnoegen, 800 zoude de voorzig'igh.ii haar beletten den vrede te vertieren, ten einde de grooie Mogendheden geene redenen van misnoegen ie geven, en zich alzoo aan geen te ongelijk en ftrijd bloot te (lellen. Sparje en Poitugal kunnen van weerskanten reden tot klagen hebbenen in dezen heeft Spanje denkelijk gelijk, daar Portugal tot dos verre dep. inval in de Spaanfcbe bezettingen in Amerika diet heeft geregtvaardrgdbei de moeten echter overtuigt zijn, dat geene vijande lijk bede;:, maar eene bemiddeling dei- geallieerde Mo gendheden. hunne twist moet belleciven, tl ar zij zich alleen moeten bepalen tot dem'oniïratien en tot niets meer." De vijf Verbondene Mogendheden, Groor-Brt- tannie, Frankrijk, Pruislen, Oostenrijk en Ruslane. zullen nimmer gedogen, dat de vrede gebroken worde- De hemel weet ligt hoe zeer Europa eene langdurige rust behoeft. De gefchilien tusfeben Staatje en Por tugal zullen, geiijk wij gisteren oM'ctcel'aankondigden door bemiddeling, worden uit den weg geruimd. De conferemien zullen te Parijs gehouden worden, en wij gelooven niet, dat daarmede veel tijds zal verloo- pen, Wijt éteenetl tevens te kunnen verzekeren, dar er geetie de uiinüe waatfcbijnelijkheid bedaat van an dere vijandelijke bewegingen in de overige deelen van Europa," Den 19 dézer merkte men aan de kttst van Dun dee eene menigte walvisfclien van het kleinfle loorc op. Den volgenden dag wérden zij wederom gezien toen vereenigden zich de fclitppèrs met wel 20 fchui- tenen vervolgdén die troep, wanneer dezelve nu aan lager wal kwamen, werden zij met veel moeite afge maakt een ieder wilde dé eerde zijn om het harpoen of ander moord uig in de visfehen, ten blijke van ei gendom te werpen. Dit was aldaar een vreemd ichoüw- fpel. De ganfclie menigte, wel 40 in getal, werdets gevangen. Zij waren 20 tot 21 voeten lang; men re kent, dat zij door eikanderen van j tot 5 kwiutaalen traan zullen opleveren. N E D E R. L A N D E N. Zie p. i te zee, den 4 November. Gepasfeerde Zon« dag is ook binnen deze Stad, in de Protestnnifclte kerken het'derde jubelfeest der Hervorming met alle godsdienftigen eerbied gevierd; des nademiddags wier den er in de Groote Kerk, onder een fraai orkest, bij afwisfcling door de liefhebbers der zangkunst en de gemeente, eenige, op die gelegenheid vervzardigde gezangengezongen.

Zierikzeesche Courant | 1817 | | pagina 2