keeron beden morgen naar Duirschland terug. Er blijven niet meer dan 300 mineurs tot het voliooijen der Hooping. D U I T S C H L A N D. Dantzig, den 9 December. In eencn particu lieren brief, wordenmet betrekking tot het onge luk, hetwelk deze ftad getroffen heeft, nog de vol gende bijzonderheden opgegeven iletgeene het naaste aan den kruidtoren lag is geheel en al verwoest. Van den toren zelve zijn de fondamenten tot in den grond vernield, zoo cat de zelve niet anders dun eencri diepen kolk vertoond. Met was verwonderlijk te zien, hoe cenige in de na bijheid Ihande zware palen, die vijf voeten boven den grond uitftaken en door derzelver finalte fieclist enen geringeti legenftaud konden bieden, in weerwil van het bard bevrozen aardrijk, door de drukking van de lucht, geheel krom gebogen warenterwijl boomen zonder bladeren, met wortel en al uit den grond waren gerukt. Een waardig geneeslieer, die door zijn beroep en zijne menschlievenheid zich in het eerfte oogenhlik naar het tooneel van dit onge luk begaf, geeft van dit ijsiijk fchauwfpel de navol gende bcfchrijvitig: Half werktuiglijk ftak ik mijn verbandtuig, en al dal geene wat ik van plukfel en linnen, in der haast bijeen koude brengen, bij mij, en Hielde naar de plaats der uitbarfling. Naauwlijks mijii huis uitgetreden zijnde, ontdekten zich de Ipo- ren der verwoesting, welke aanmerkelijk toenamen, naar mate ik het ongelukkig oord nader hij kwam. I11 den geheelen omtrek van een kwartier tuirsis geen huis onbefchadigd gebleven. De arme gekwet- ften konden nergens anders, dan volgens mijnen voor- flag in het, buiten <ie poort liggend burger gast huis, gebragt worden, ofschoon ook dit annmerke- liik geleden'hadt, en werkelijk vond men aldaar het dak bijna geheel weggeflagenen alle de vengfters verbrijzeld. In de kamers,'waar men het indringen der buitenlucht nog liet gcmakkelhlcst kon afweren, ging ik.nu terftond aanhet verbinden, en moest zulks een uur lang'alléén verrigien naardien de chi rurgijn van dit gasthuis, die juist in de ftad was, aldaar terftond in requifnie gelk-ld was, om de ge- kwetften te helpen." Eindelijk kwam ook de geneesheer van liet huis, en eenige militaire chirurgijns, die den treuri- gen arbeid met mij deelden. Na dat hier alles zoo goed het zich doen liet, aan den gang gebragt was, keerde ikQnaar de ongeluksplaats rertig, cn kon thans eerst den gehecl'en omvang'der' afgrijsleliike vernieling overzien. De gevolgen van eene twee maal doorgc- ftme belegering, hebben mij liet 'gezigr van vernielde menfcheiiwoningen, maar al te dikwijls voor ongeti gebragt; de ontzettende uittverkfelen van een plotfe- litig ovetftelpend ongeluk, heb ik bij vuur- en wa tersnood menigwerf leereti kennenen mijn vroeger beroep heeft mij met het gezigt van verminkingen en van de hevhfte ligchaamsfuiart vertrouwd genoeg gemaakt. Maar, cl wat ik tot nog toe gevoeld, ge zien of ondervonden had, kwam in geene vergelij king bij hetgeene ik tiu zag. Woorden btfehrijven liet nier, en ook liet penfgel van den geoefend!] veldflag-fchiider zou er bij te kort fchietWi. Enlfeh Uct vervolg op tic tKcecS llaéz-

Zierikzeesche Courant | 1816 | | pagina 1