V Heb ik befioten om voor het tegenwoordig oogen- blik den hoogen raad van inquifitie en de overige regtbairken van het heilig officie derzelver vorige werk zaamheden en regtsgebied terug te geveningevolge de toeftemming aan dezelve door de Souvereine Pau zen, op het aanhouden mijner doorluchtige voor-vade- ren, verleend, door de prelaten der kerfpelen en door de Koningen, Welke dezelve de volle uitvoering hun ner rnagt verzekerd hebben; bij deze dubbele regts- pleging; te weten de geestelijke en de waereldlijke, in acht nemende, de ordonnantiën',- welke in i8ofi iri kracht waren, en de wetten, welke bii verfchiiléndé gelegendheden gemaakt zijn, om zekere misbruiken te gen te gaan. Imusfchen daar, buiten de oude wet ten, het noodig mogt bevonden worden om door nieu we inrigtingen op dat ftiik, de inlielling der inquifi tie ten eenrnnle nuttig voor onze onderdanen te maken, is het mijne begeerte dat, zoodra de hooge inquifitie- raad verzameld zal zijn, twee ledenwelke dezelve uitmaken, roet en benevens twee leden van onzen raad van Kastilte, alle door ons te benoemen, den regel onderzoekenthans nog gevolgd door het heilig officie in den vorm van procederen en in de cenfuur len het verbod van boeken; cn indien zij begrijpen dat het belang onzer onderdanen of de regren der heilige ju- flitie eetiige verandering noodzakelijk maken, zij ons deswegens berig-t zullen doen, ons tegelijker tijd hun ne aanmerkingen mededeelende, op dat wij deswegens het noodige befluit zouden kunnen nemen.' Den 21 Juli) 1814. Ik de Koning. I T A L I E N. Rome, den 16 Julij. Naar men verzekert, heeft Z. H. aan den Koning van Napels op eene alierernfiigffe wijze doen verzoeken, om de departementen, uitma kende een gedeelte van de bezittingen van den Hei ligen ftoel, welke tot nog toe door zijne troepen be zet gehouden w'ierden, te ontruimen, doch ten ant woord bekomendat hij moeste wachten tot die zaak op het kongres te Weenen beflist zoude zijn. De Ex-Jefuiten, welke voormaals te Bologna, in het zoogenoemde Spaanfche kollegie hun verblijf hiel den, worden binnen kort alhiér te gemoet gezien. Naar men in het algemeen verzekert, zoude Z. H. hen verzogt hebben, om in Rome bij elkatideren te komen; zoo als dan ook de Jefuiten uit Sicilien zich herwaads begeven moeten. Daar en boven zegt men, dat de Heilige Vader wegens de zaak der herftelling van hunne orde, verfcheidene couferentien met de voornaamlfe leden.'van. het Heilige kollegie gehad beeft; intusfehen heeft men, volgens bet geene tot hiertoe van deze zaak uitgelekt is, niet te denken, dat de wederherfleiiing dier orde, nog zoo fpoedig te gemoet te zien zij. Dit alleen is waarheiddat men federt de vernietiging van de broetierfcitap der Jefuitennimmer zoo veel van hun beeft hooren fprc- ben, dan tegenwoordig. Vervolg ipdo 2de i/adz.) X

Zierikzeesche Courant | 1814 | | pagina 1