EXTRAORDINAIRE ZIERIKZEESCHE Vriji den io December. COURANT. UIT NAAW"ji"ZIJNE Hnor.HEiD. den he e r e PRINCE VAN ORANJE, Het Algemeen Beftuur der Vereenigde Nederlanden. Nederlanders! J Jet oogenbiik is gebooren, waarop wij ons Nationaal beilaan hernemen. De zegepraal der bondgenooten heeft den hoogmoed van onzen onderdrukker vernederd, heeft zijne Reuzen- magt vergruisd. Moede van het juk te torfchen, waar onder }nen ons zoo fchandeliik deed bukken gevoelt elk Nederlander zijnen moed ontvlammen in dit plechtig oogenbiik. Nationale Vrijheid en On afhankelijkheid is aller J.eus, ORANJE het punt der algemeene vereeniging van al wat trotsch is op den naam van NEDERLANDER. Wij voldeden aan den wensch van alle onze Landgenooten wanneer wij in afwagting van de komst van ZIJNE HOOGHEID, den Heere Prince van ORANJE, en in zijnen naam, dezen dag ons (lelden aan het hoofd der Regeering; wij namen dien taak op or.s met vertrouwen op de huip der Godaelijke Voorzienigheid, Wiens hand de aanftaande veriosfing van ons verguisde Vaderland zoo zichtbaar bellierd; maar wij deeden het ook met vertrouwen op den bijftand, op de hulp van elk Nederlander, die zonder herinnering aan al het voorledene- zonder onderfcheid van rang of (laat, of yan Godsdienftige Gezindheid, met ons de be hoefte gevoelt van nog eenmaal te herwinnen dat Vaderland, dat op de Elementen, Philips en Alba veroverde, van den moed onzer Voor vaderen zoo heerlijk getuigde, doch*met fmaad en fchande te lang bezoedeld werd. Van dit oogenbiik af zijn onze Keetenen af geworpen; geene vreemdelingen zullen U meer beheerfchen; alle verbintenis van dwang en flaafsche onderwerping aan den gemeenen Vij and van Europa, aan den verfloorder der rust, der welvaart en der onafhankelijkheid der vol ken, zeggen wij onherroepelijk en voor altoos op. In naam van ZIJNE HOOGHEID den Heere PRINCE VAN ORANJE, als de Hooge Re geering der Nederlanden aanvaarende, ontdaan wij alle onze Landgenooten, in welke betrek king ook, in het geheele voormalige gebied der Vereenigde Provinciën van den eed van trouw er gehoorzaamheid aan den Keizer der Fran- fchen gedaan: en, van de afkondiging dezes af aanverklaren wij als verraders van hun Va derland en rebellen tegens de wettige Nationale Regeering te zullen befchouwen en doen ftraf- fen de zulken, die uit krachte van hunne verbin tenis met de Franfche Regeering of hunne on- dergefchiktheid aan deszelfs Administratien, aan eenige orders of bevelen van dezen mog- ten defereren, of aan die Regeering of der- zelver Ambtenaaren of gedelegueerdeneenige gehoorzaamheid betoonen of korrespondentien roet dezelve voeren mogten Alle betrekkingen met onze onderdrukkers, wier verachting en fmaad elks aangezigt en hart in vuurgloed ontfteekt, zijn dus van he den af vernietigd. Doch dit is niet genoeg Nederlanders! wij roepen u op, om u een dragtig om den (landaard te fcharen, dien wij geplant hebben: wij roepen u op, om de wa pens als mannen op de vatten en den vijand, die nog op onzen bodem ons fchijnt te troN teeren, doch reeds fiddert voor onze vereeni ging, van onze grenzen te verdrijven. Elk onzer zij gedachtig aan het geen onze brave Voorvaderen deeden, toen de oriltcrflij- ke Eerfte PVillem Hollandschj moed in laaie viain ontftak, en laat het edele voorbeeld van Spanjes Volkeren, die, na den hachelijkften ftrija',' met opzetting van goed en bloed, het gehaatte juk verbrijzeld hebben, en thans den heerlijkften dageraad van veriosfing en zegen zien aanbreken: laat dit voorbeeld onsleeren, dat' de uitkomst niet falen kan. Wij hebben overal mannen van beproefd krijgsbeleid met de zorg eener wapening be last, zij zullen u voorgaan in het gevaar dac flechts kortllondig zijn kan, bij het aanrukken der Bondgenooten tot onze bevrijding. Orde en krijgstugt zullen onze legerbenden kenmerken, zij zijn onafschijdelijk aan den waren moed. Wij zullen zorgen, dat het onze (Irijderen aan niets onbreekt: dat hun vertrouwen niet wankele, de GOD van Nederland ftrijdt voor ons. Maar zullen wij onze toerustingen tot Wa pening en verweering van onzen vryen grond rustig kunnen voortzetten, zullen de daagelijk- fche uitgaven van het Binnenlandsch Beftuur O it worden gaande gehouden, dan moet ook dé opbrengst üer lasten geregeld haren gang gaap wij behoeven de Nederlanders niet té hèrinne- ren aan hunne duure verpligting; hun te zeg gen dat wij 's lands Schattingen tot 's Lands welzijn vorderep, is genoeg om ons van aller welwillendheid in dit befiisfehend tijdsgewricht te verzekeren. Een ieder beijvere zich dan van beden af, om zijn verfchuldigde aan te betalen en de Schatkist te (lijven. Alle de belastingen moeten bij provifie, eti tot dat daar in door de Hooge Regering wec- tiglijk zal zijn voorzien op den eigen voet, als tot dus verre, worden geheven. Een ieder die aan den ophef der belastingen iloornis zou de willen toebrengen, of dien zoude willen ver korten, zoude den blaam op zich laaden van het Vaderland vijandig te zijnen zeker zul len wij djt niet (traffeloos gedogen. Wij bevelen, dat alle Hollandfche Ambtena ren op hunne posten zullen blijven, en wij ftel- len hun in de uitoeffening hunner ambtsverrig- tingen onder de befcherming van alle regtfeha- pen Nederlanders. Wij ontbieden en qualificeeren zoodanige Ambtenaren, welke door het vertrek hunner Superieuren de zaken hunner adminillratie op dit oogenbiik zonder beheering zien, om den eerllen in rang van het Departement, Arron- disfement, of Plaats hunner refidentie als hun hoofd te gehoorzamen; en Hellen wij tevens den laatflen verantwoordelijk voor alle nadoe len, welke door zijn dralen of verzuimen, bij ontftentenis van voorziening, uit langer flillland der Adminillratie en opfchorting der perceptie zouden kunnen voortvloeijen. Wij vertrouwen voorts op den geest van orde, welke den Nederlander kenfehetst: wij maken ilaat, dat in alle vakken van Belluur, fpeciaal ook dat der Jullitie, een ieder zal voortgaan in de getrouwe en onafgebrokene vervulling zijner pligtenovereenkomftig de Wetten, thans in vigeur. Wij ontbieden en gelasten alle Departements-, (jt Vervolg op de zdc binds, j

Zierikzeesche Courant | 1813 | | pagina 1