ZIERIKZEESCHE A0, 1809. COURANT. 'SSii-ss s-ss8§?! !!~i-inld|! ïüftüiïi J -J J c^ps.s i 3«v|g|sI!^8!i Toil Maandag dm 18. ijildii. jvan Wintermaand. j|s c s!ï8°ÏÏI DUITSCHLAND. We enen, den 19. van Slagtmaand. Den 26. zijn de rroupen, die voor eerst alhier in guarnifoen zullen blijvenbinnen deze Siad getrokken. Dezelve beftondeii uit het Cavallerie Regiment van llohaizoUern drie Battaillons Infanterie en eene Batterij Rijdende Artillerie. Te gelijker tijd is het eerlfe Battaillon van de Weener Landweer, 't welkzoo men algemeen verzekert, zich geduurende den geheelen veldtogt zeer wel gekweten beeft, weder in deze refidentie terug gekomen. Toen bet zelve uitmarcheerde, was bet 1000. mannen fterk, doch bij bet binnen rukken tel de het zelve niet meer dan 200. mannen. Een ge deelte van de gewapende Burgerij was deze gezamen lijke troupen, welke door de Generaals Lichlenjlein eit Hesfen Homburg werden aangevoerd, een eind geWeegs te gemoet trokken. Zij werden met veel gejuich door de verzamelde menigte ontvangen. Gisteren kreeg men de tijding, dat Z. AI. de Kei zer nog dien zelfden dag weder in zijne Hoofdftad zoude terug keeren. Naauwlijks was deze tijding be kend geworden, of eene ontzagchelijke menigte ver vulde de ftraaten. Ten 4. uuren arriveerde Z. M. werkelijk en werd door een onafgebroken vreugde kreet ontvangen. Het volk wilde de Paarden van den wagen fpannen en de menigte van gewapende Burgers was alleen in Haat otn dit te beletten. Duizenden tnenfehen wachtten op de Burgplaats en bij het af- Ifiigeu werd Z. M. onder een geduurig geroep van vivat, als het ware in het Slot gedragen. In minder dan één uur tijds was de geheele Stad geïllumineerd. Heden morgen begaf zich Z. Al., door zijne Hof- flóer, het Guarnifoen en de Curgef Militairen bege leid, naar de Hoofdkerk, waar een plegtig Tc Dcum werd aangeheven. Z. M. heeft geordonneerd, dat op dezen dag aan iederen zieken of gekvveillen Soldaat, van welke Natie hij ook wezen moge, die zich nog in eene der Militaire Hospitalen alhier bevinduit zijn naam twee Guldens zullen gefchonken worden. De armen dezer Hoofdlbtd hebben van Hoogstdenzcl- ven een gefchenk van 200,000. Guldens ontvangen. Den 19. zijn de Franlche en Saxifche troupen, die den 14. van Hooimaand in Presburg waren gerukt, weder afgetrokken. Aan dezen trein floten verlcbeiden duizenden krijgsgevangenen aan, die federt het fluiten van den Vrede uit de binnenlanden van Hongarije naar Presburg gezonden waren. Voor dezen aftogc der pranfeben werd de door hen gemaakte Gierbrug, be nevens de daar toe behoorende materialen aan de meest biedende verkogt. Den 20. rukte bet Warasdiner Re giment, door den Generaal Biatichiwelke Presburg zoo lang verdedigd bad, aangevoerd, binnen genoem de Stad. Hamburg, den 8. van Wintermaand. Men ver zekert alhier, dat de Prins yan Holftcin Angustenburg met ongeduld iu Zweden verwacht word. De tegen woordige Koning zoude, wegens zijnen vergevorder- jien ouderdom, aan genoemden Vorst al fpoedig na deszelfs aankomst de Kroon afstaanom alzoo op eene krachtige wijze de dreigende Regeringloosheid in dit Rijk te voorkomen. Volgens berigten uit Presburg van den 21. van Slngtmaaud, heeft Z. M. de Keizer het volgend re- fcript aan Vorst Alcxci Barisfowitsch gezonden: Dezer dagen is de tijding van de Ratificatie des Vredes tusfehen Frankrijk en Oostenrijk aangekomen waar mede ook te gelijk de Oorlog van Rusland te gen laatstgenoemde Mogendheid een einde neemt. Door dezen Vrede blijft Oostenrijk als voorbeen onze nabuur in Gallicie. De Poolfchc Provinciëninplant- fe van weder vereenigd te worden, blijven voor altijd onder drie Magten verdeeld. Rusland krijgt op nieuw een groot deel dezer Provinciënen een ander gedeel te, 'twelk aan bet Hertogdom Warfcbau grenst, word in de Staaten van Z. Al. den Koning van Saxen in gelijfd. Op deze wijze zijn wij, na het eindigen van den Zweedichen Oorlog, ook terifond weder van den last dei Oostenrijkfchen Oorlogs bevrijd geworden. Alle de dtoomen, aangaande bet afstaan van PooK'che Provinciën, verdwijnen. De tegenwoordige (laat van zaken Relt daar aan ook voor 'tvervolg palen, en Rusland beeft, in plaats van eenig verlies te lijden, zijn Gebied merkelijk uitgebreid. Terwijl wij den Al- magtigen voor deze gelukkige gebeurtenisfen onzen dank betuigenzult gij dezelve ter kennis van alle de civile Gouverneurs brengen; en wij houden ons ver- jsdeïdjipat ons volk zijne dankbetuiging voor dezers .s-Ssffea .#1 5.2 gewenscbren en roemrijken Vrede met de onze zal vereenigen." F R A N K R IJ K. Parijs, den 9. van Wintermaand. Gisteren och tend, ten 11. uuren, is Z. Al. de Keizer uit het Pa leis der Tbuillerien venrokken, vergezeld zijnde van de Koningen van Napels, van Westpbaalcn, van Saxen en van Wurtenberg, en heeft zich naar het Bosch van St. Germain begevenwaar Hunne Majesteiten gejaagd hebben. Haare Alajesteit de Keizerin was iu bet Rijtuig van haaren Dooriugtigen Gemaal. Des nademiddags ten 5. uuren kwamen Hunne Majesteiten iu het Paleis terug. Z. M. de Koning van Beijeren is gisteren te Parijs aangekomen. Gisteren is 'er Zitting bij den Senaat gehouden. De Raad van Onderzoek, benoemd door Z. M. den Keizer en Koning, en bijeengeroepen door Z. E. den Graaf van Hun.eburg, Minister van Oorlog, en zulks, ingevolge van den gefloten Brief van Z. Al., gedagteekinid Schönbrunii, den 7. van Herfstmaand laatsteden. Bijgewoond door den Heer BesfonChef-van-Divi- fie bij het Ministerie van Oorlog, Lid van bet Le gioen van Eer, Ridder van het Rijk, waarnemende de bediening van Secretaris van den Raad. Gezien de Bijlagen, ten getale van 174., welke wij gequoteerd, genummerd, geparapheerd en geïnventa- rileerd hebben. In aanmerking nemende, dat, voor den 15. van Lentemaand 1S07.Z. Al. de Keizer en Koning, in perloon, naauwketirige Inflrutflien beeft gegeven aan den Divifie-Generaal Monnetten einde de Vesting Viisfingen en het Eiland Walcheren voor iedere krijgs- onderneming veilig te (lellen. In aanmerking nemende, dat op den 22. van Gras maand 1809.de Minister van Oorlog aan dien Ge neraal zoude hebben gefchreveu, dar men in Engeland een aanmerkelijke krijgstoerusting maakte, hem tevens gelastende, de noodige febikkingen te maken, om die Vesting voor alle de ondernemingen der Engelfchen in veiligheid te (lellen. Dat die Generaal daar op beeft geantwoord, dat al le zijne febikkingen en voorzorgen waren, otn deves ting Viisfingenzoo krachtdadig mooglijk te verde digen, dat alle zijne Batterijen in goeden ilaat en van voorraad voorzien waren, en dat hij voor eene bele gering genpegzaame voorraad en mondbehoeften had. In aanmerking nemende, dat de vijand, op den 30. van Hooimaand daaraanvolgende, ten 5. uuren des avondseene Landing heeft bewerkltelligdtusfehen het Fort de Haak en de Polder; dat-zijne magt, naar gisfing, belfond uit omtrent 18,000. mannen; dat bij, den 2. van Oogstmaandvoor Viisfingen was geko men en aldaar post had gevat: t.) aan de. Nolle, ge legen omtrent 800. Meters van de Flêcha van Plat- tendijke; 2.) een weinig ter linker zijde van den weg, die naar Middelburg leid, ter plaatfe, genaamd de Vrouweweg, ongeveer Sco. Meters, van de vooruit- fprong van het Bastion, No. 4.; 3.) aan bet nieuwe Fort, bet welk tusfehen Viisfingen en de Sterkte Ram- mekens is opgerigtongeveer ico. Meters afstand van het Fort Ramniekens; dat de Fiêchc van Platteu- dijke en die naar den kant van Rammckcns gelegen, omtrent 110. Meters van de Plaats zelve zijn afgelegen en dat de vijand tot aan het oogenblik der Capitulatie, op eenige aanvallen tegen de voorposten na, iu die Helling is gebleven. In aanmerking nemende, dat de Generaal Monnet, op den 31. van Hooimaand 1. 1., aan den Minister van Oorlog verfiag heeft gedaanwegens de (felling cn de bewegingen des vijands, en dat Z. E. den 2. van Oogstmaand daaraanvolgende, hem de bevelen en inltruffieu beeft herinnerd, die hem door Z. AL, be- treklijk het gedrag, bet welk hij 111 dergelijke omlfan- digheden te houden had, waren gegeven, ten einde den vijand te beletten op bet Eiland Walcheren post te vatten. Datbij de Inlfruftien van Z. M.die Generaal gelast waszoo bij zich door den vijand gedrongen mogt zien, liever de dijken door te Ifeken, dan de Vesting aan den vijand over te geven. Dat die Generaaj aan den Minister van Oorlog den ontvangst van zijnen Brief, van 2. van -Oogstmaand had berigl, en den 5. van dezelfde maand aan den Generaal en Scnat-eur Rampon bad gefcbreven, dat IlCt Olinodig was hein ziiile pligten en het vast befluit 'iJSirveig or d& dam den -5-gvo 5 S - B S i 5 - ■ö."0 E -5 a

Zierikzeesche Courant | 1809 | | pagina 1