B IJ VOEGSE L tot de ZIERIKZEESCHE COURANT, van MAANDAG den 19. van ZOMERMAAND 1809. Vervolg en (lot van Zijner Majesteits Decreet wegens de verbetering van het Departement ZBELAND. Kerkelijke en Geestelijke Zaken. 46. Het Dorp Kolijnsplaat zal de nodige herftellingen aan den Toren van deszelfs Kerk doen verrigten. 47. Onze Minister van den Eeredienst en Binnenlandfche Zaken zal ons een verllag doen van de verzoeken der Catholijken van Zierik- zeezich beklagende wegens eenige betalin gen, welke de Stad van hen eischt. 48 Onze Minister van den Eeredienst en Binnenlandfche Zaken zal narigten inwinnen omtrent den toeftand der Catholiiken in her Eiland Tholen, en zal ons verllag doen, of het niet noodzakelijk zoude zijn eene Catho lijke Kerk in dat Eiland op te rigten, tot ge bruik der Opgtzetenen van het platte Land dezer Gemeente. Wij verlangen ten dien op- zigte het verllag van de Catholijke Commisfie te kennen. 49. Aan den Predikant de Bruin, te Sirjans- land, (laan wij toe het gewoon Traétement van Emeritus. Insgelijks Haan wij toe, aan den Predikant Engelbrechthet Traétement van Emeritus, ten bedrage van 800.uit overweging van zijne hooge Jaaren en zijne dienften, met toe lating, om zich neder te zetten ter plaatfe, alwaar hij het aangenamer zal vinden. Onze Minister van den Eeredienst en Binnenlandfche Zaken zal zorg dragen voor de fpoedigc ver vulling dezer opengevallen plaatfcn. Verfchillende Voorwerpen 50. De Gemeenten van Bommenede en Zon- nemaire zullen tot een gebragt worden. De Gehuchten Nicuwerkerk, Duivendijke, Brij- dorpe, Klaas-Kinde.kerk en Lopers-Capelle, zullen te famengevoegd worden. De Kerk zal te Brijdorpe worden aangelegd, als zijnde het best middelpunt. Wij liaan toe aan onzen Mi- Bister van den Eeredienst en Binnenlandfche Zaken eene Somme van 2,000 voorde eerlle nodige uitgaven tot opbouw dezer Kerk. 51 Wij benoemen onzen Minister Maller us om de zaak der eigenaren van Ambts-Schuld brieven in het Departement Zeeland te onder zoeken, en om deze zaak met gezegde eige naren te fchikken, op eene wijze, welke aan onze mening beantwoord. Hij is gelastom met gezegde eigenaren in onderhandeling te tredenonze bevelen te ontvangen en 0111 ons onmiddelijk verllag te doen. 52. Te Veere zal eene Scheeps-Werf en eene Werkplaats tot bouwing van Fregatten en Flotilles worden aangelegd, zoodanig, dat de ze Vaartuigen 'er zullen kunnen herlleld wor den en den nodigen onderltand kunnen vinden zonder verpligt te zijn, hier voorop de groo- te Werven van het Koningrijk te komen. Wij gelasten perfoonlijk onze Minister van Marine enColonien met de uitvoering van deze bepaling. 53. Het Huis en de Gebouwen, behoorende tot de Abtdij van Middelburg, zijn verklaard te wezen Koninglijk Paleis, en zullen met de Domeinen der Kroon vereenigd worden. De Intendant - Generaal van ons Huis is gelast be zit 'er van te nemen. 54. 'Er zal een Militair Hospitaal te Mid delburg zijn, tot gebruik, zoo van de troupen te Land als te Zee. Onze Ministers van Oor log en van Marine zullen zich verftaanteil einde het zelve zoo fpoedig mogelijk aldaar aangelegd worde, om de Zieken, die in net Militair Hospitaal te Veere zijn, over te bren gen; zijnde dezelve in een (legt gebouw. 55. Onze Minister van Marine en Colonien zal ons de middelen voorflaanom partij te trekken van de fraaije Coloniale Etablisfemen- ten, die te Middelburg beftaanen om aldaar beilendig een Coloniaal Etablisfcment te be houden, zoo als ook alle voordeelen van den Koophandel, die mogelijk zullen zijn. Hij zal ons ook de beste middelen voorflaan 0111 aan die Stad, bij den Vrede, een gedeelte der voordeelen te behouden, welke zij voor den Oorlog heeft genoten, en die best met het al gemeen belang zouden kunnen overeenkomen. 56. 'Er zal in Middelburg een Inftitut Ko- ninglijke Kweekelingen zijn. De Land-Drost van het Departement.Zeeland, zal aan onzen Minister van Oorlog het Locaal voordragen welk men ten dien einde zoude kunnen bezi gen. De Land-Drost zal zorgen, dat alle de arme kinderen van het mannelijk geflagt, in dat Departement, die welgefchapen, gezond en welvarende zijn, daar in zullen worden ge plaatst, zoodra het Inllitut te Middelburr M;,al zijn gcörganifeerd. De 6. Weeskinderen, waar van het Gemeente-Belluur van Oosterland wil de ontlasc zijn, zullen'er het eerst in worden geplaatst, zoo als ook alle de welvarende Wees kinderen uit Middelburg, Veere, enz. 57. De Lijnbaan in Middelburg zal in hec vervolg het vierde deel leveren der Kabels, Touwwerk en andere Voorwerpen, welke zij zal kunnen vervaardigen, voor onze Schepen en Oorlogsvaartuigen benodigd. 58. Te rekenen van dezen dag zal het Ge- nootfehap van Zaagmolenaars in Middelburg, aan onze Scheepstimmerwerven, het vierde ge deelte leveren van het nodige Hout voor de verfchillende aanbouwingen, en voornaamlijk van het Eike Hout. 59. De uitvoering van de twee evengemelde Artikelen word aan onzen Minister van Mari ne en Colonien aanbevolen, als welke voor derzelver uitvoering verantwoordelijk is, ten minften in zoo verre, als de bovengezegde voorwerpen aan onze -Marine zullen kunnen worden geleverd voor denzelfden prijs fen op dezelfde voorwaarden, als overal elders in hec Koningrijk. 60. Wij gelasten den Land-Drost van Zee land aan den Minister van den Eeredienst en Binnenlandfche Zaaken een getrouw verllag te doen, wegens de gefteldheid der Geldmid delen en de benodigdheden der meest behoef tige Dorpen van dat Departement. 6t. Wij kennen eene Som toe van 30,000., in Effeéten der Geldleening van zeven ten hon derd, aan het Weeshuis te Veere, op voor waarde, dat men in het zelve voortaan'al de Catholijke Weeskinderen, in evenredigheid'der bevolking en van het getal Catholijke Ingeze tenen, zal opnemen. Deze Som zal uit onze bijzondere Kas worden genomen, en door den Thefaurier- Generaal van de Kroon aan dei» Minister van den Eeredienst en Binnenlandfche Zaaken worden uitbetaald. 62. Onze Minister van Finantien zal aan den Dorps-Schoolmeester van Scherpenisfé, deszelf wedde van 34. als Schoolmeester, en '200. als Voorzanger, welke hij uit de Domeinen ontving, en die zints 13. maanden ten agtereu zijn, doen uitbetaalen. In het vervolg'zal do Land-Drost des Departements zorg dragen de aandacht van onzen Minister van Finantien, omtrent nalatigheden van dien aart, op te wek ken; ook zal hij daadüjk ter kennisfe van den- zeiven brengen, zoodanige andere Traétemen-" ten, ten lasten der Domeinen, welke nog teti agteren mogten zijn.1 63. Dewijl in fommige Departementen vati het Koningrijk de Schoolmeesters over het al-, gemeen 200 Jaarwedde als Voorzangers, en in het Departement Zeeland 100. genieten, zoo gelasten wij onzen Minister van den Eere dienst en Binnenlandfche Zaaken, deze onge lijkheden op te ruimen, in de voordragt, welke hij ons tot de nieuwe Organifatie der Gemeen te-Beftuuren en die van het openbaar onder wijs doen zal. 64. De Land-Drost van Zeeland zal onder- Zoeken en aan den Minister van Finantien rap port doen, omtrent den aart der door fommi ge Gemeente-Belluurcn, tegen de Verponding, het Perfonccl en het Gemaal, ingebragte be- (jt Vervolg op de ide BI adz,}

Zierikzeesche Courant | 1809 | | pagina 1