B IJ V O I i G S E L TOT DE ZIERIKZEESCI1E COURANT, VAr F R A N K R IJ IC. PARIJS, den 15. van Bloeimaand. De Keizer is den 12. te Weenen binnen gerukt. Wij ontvingen gister avond deze gewignge tijding. De Moniteur van heden meld dezelve op de volgende wijze: Parijs, den ifi. van Bloeimaand. lieden, ten half agc uur 'savonds, is de Gollonel Guiheneuc Adjudant van Z. E de Marfchslk LannesUeuog van Monte- bello, aan het Paleis van Z. D. H. den Prins Aarts-Cancelier van het Rijk, afgetreden, gelast door Z. M. den Keizer en Koning, hem de tijding te brengen, dat het Fransch leger den is. dezer maand in Weenen is binnen gerukt, en aan Z. D. H. de volgende Proclamatie ter hand te ilelien, welke aan de Or der van den Dag is gefield: SOLDAAT EN Een maand na dat de vijand de Inn overtrok, op denzelf- den dag, op het zelfde uur, zijn wij binnen Weenen gerukt." Zijne Landweercn, deszelfs ligtingen in .mas'fa; zijne Bol- werken opgerigt door de onvermogende' woede der Princcn van het Muis van Lotharingen," zijn voor u aangezicht ver- dwenen. Dc Princen van dat Huis'hebben hunne Hoofdftad verlaten, niet als Soldaaten van eer, die vo.or de omflandig heden en voor de tegenfpoeden des-Oorlogs zwigtenmaar als meinëedigen, die door hun eigefe gebroed vervolgd wor- den. Uit Weenen yhigtende, is hfe-afscheid aan deszelfs Inwoners moord en brand geweest; zoo als Medeahebben ziimet hun eigen handen, hunne Kinderen omgebragt Het volk van Weenen, volgens de uitdrukking der bezen- ding van haare Voorlieden, verlaten, Weduwnaar, zal het voorwerp uwer befparing zijn. Ik neemdeszelfs goede ln woners onder mijne bijzondere befchenuing: betreffende de woelzieke en booze lieden, ik zal 'er een voorbeeldige llraf over oeffenen." Soldaaten'. laten wij de arme landlieden v.'el handelen, dat goede volk, het welk zoo veel aanfpraak op onze achting heeft: laten wij geene trotsheid over onze voordeelen behou- den: laten wij 'er een bewijs der Godlijke rechtvaardigheid in zieu, die de ondankbaaren en de meinëedigen draft." NAP O L E O N. Ter volbrenging der bevelen van den Prins Aarts-Cancelier, ■werd de bovendaande Proclamatie in al dc Schouwburgen gele zen, alwaar dezelve de grootfte aandoening en de fchitterendfte betuigingen der openbaare erkentenis heeft verwekt, terwijl het gefchut te gelijk het veroveren van Weenen aan de Hoofdftad aankondigde. Het Hoofdkwartier van Z. M. den Keizer was den 11. te Schönbrunn, Lusthuis van den Keizer van Oostenrijkop eenen kleinen afstand van Weenen. Men zegt, dat het leger zich in twee voornaame corps' heeft verdeeld, waar van het eene op Hongarije en het andere op Moravie en Bohème 11 trekt. Men beweert, dat de Aartshertog Karei op marsch is, 0111 beide de ze Provinciën te dekken. Men voegt 'er hij, dat Z. M. de Keizer een groot getal Hongaaifche gevangenen in vrijheid heeft gefield. Een onzer Dagbladen meld, dot dc Heer DH'oF, behoorende tot het Rusfifche Gezantfchap te Weenen, eergisteren in deze Iloofdflad aangekomen is, brenger zijnde van de Oorlogsverkla ring van Rusland tegen Oostenrijk. HOLLAND. Amsterdam, den at. van Bloeimaand. Sedert dc-n 4. heeft Z. M. het gansfche Departement Zeeland bezocht: den nacht tusfehen den 10. en it. is Hoogstdeze!ve te Middelburg aange komen. Den volgenden dag, na de Asfesforen, het Gerechts hof, den Burgemeester, Wethouders en Vroedfchap te hebben ontvangen, en zich lang met dezelvcn te hebben onderhouden, heeft de Koning over alle de troupen van het Eiland en de Ge wapende Burgermagt, onder de bevelen der Collonels van der Vliet en Boddaertde revue gehouden. Hoogstdezelve heeft ver volgens eenige der voornaamfte Geftichten van de Stad 'gezien. Den ia. heeft Z. M.vergezeld van deszelfs Eerewagt, on der de bevelen van den Heer Boddaert, en van den Land - Drost, het Fort Rammekens, het Dorp Rithem en de fchoone Dorpen van Oost-Souburg cn West-Souburg, voorts de Dorpen Kou- dekerlte, Bekerke, Meliskerlte, Zouteland, en de kleine Stad West-Kapelle bezocht. Ook heeft Z. M. den voornaamllen Dijk van het Rijk bezigtigd, en zich met naauwkeurigheid verilag doen geven van de wijzewaarop men de Houtwerken voor de Paal wurmen behoed. Vervolgens heeft Hoogstdezelve de werken op het Strand gezien en goedgekeurd, en is des avonds te Middel burg terug gekeerd. Den volgenden dag heeft de Koning de Stad Veere, het Fort den Haak, de Rhede, en de beide Smaldeclen der Flotiile, die aldaar liggen, gezien. Van daar heeft Hoogstdezelve zich over de Vrouwepolder naar Domburg begeven, en heeft de Kerk be zocht, waar men aan Z. M. de oudheden, die zich aldaar be vonden, getoond heeftdezelve zijn door de Vrouwe dier Plaats aan Z. M. aangeboden, die dezelve met genoegen aangenomen heeft, en gelast; dezelve naar het Kcninglijk Mufeum te zenden. Van Domburg is Z. M. weder naar Middelburg terug gekeerd, »a ue Smalftad van Oost-Kapelle en de Dorpen Aagtekerke, Se- rooskerke en Brigdamme, te hebben gezien. Z. M. heeft de dagen yan den 14. en 15. zich te Middelburg VRIJDAG DEN 26. VAN BLOEIMAAND 1S09. bezig gehouden met de zaken van het Departement Zeeland, met de voornaamllen derzelve te regelen en af te doen, en met het bezoeken der voorname openbare Gedichten, bijzonder die der Colonien, der Werven, en van den Koophandel. De Kooplie denvan Middelburg Z. M. verzocht hebbende, een fchoon Koop- mansvaareuig, dat thans gebouwc word, ecnen naam te willen geven, heeft het zelve den naam van Boerhaave bekomen. Den 16. is Z. M. vertrokken, na, op verzoek van den Fran- fchen Generaaal, te Vlisfingcn het bevel voerende, twee uuren met het bezoeken dier Stad te hebben doorgehragt. Z- M. heeft met genoegen de Lijnbaan gezien, waar de Kuijter gewerkt heeft. Hoogstdezelve is te Ter Goes gaan flapen, na door Arnemuidert en het Sloe gereist te zijn, waar Hoogstdezelve aangenaam is verrascht geworden met het wederaantreffen van verfcheiden Lie den uit Middelburg. Alvorens naar Ter Goes te gaanhad Z. M. de Dorpen 'sllcer-Arendskerke, Wisfekerke, en 'sHeere-Hen- drikskinderen bezocht. Den 17. 'sochiends, heeft Z. M. de Dorpen Kloetinge, Ka- pelle, Biezelinge, Schovel, Kruiningen, (waar Hoogstdezelve het lchoon Werk van den Ingenieur Schraver bezogt heeft,j) Waarden, Krabbendijlte cn het Fort Bath gezien. Te Waarden heeft Hoogstdezelve den Admiraal der Franfche Vloot en de Capiteinen aangetroffen, met ciewelken Z. M. zic.il aan boord van het Admiraaifchip Charlemagne heeft begeven, en van daar de geheele Vloot met eene opmerkenswaardige overeenflemming en naauwkeurigheid heeft zien manoeuvreren. Te Bath heeft Z. M. zich in Hoogstdcszelfs Jagc ingefcheept, om zich over Bergen op Zoom naar Amfterdam te begeven. De zaken becrekiijk de Geldmiddelen der Stad Middelburg zijn gefchikt. Door middel der bepalingendoor Z. M. vastgefteld zullen de lnteresfen ten laste der Stadmet het toekomend Jaar regelmatig worden betaald; ook heeft Z. M. een einde gemaakt aan de zaak der Eigenaars van de Ampt-Obligatien. De Stad Middelburg zal binnen twee Jaaren eene Haven hebbenwaarin de grootfte Oost - Indievaarders kunnen aankomen. Z. M. heeft ook befloten, dar de nieuwe Haven van Middelburg tot Veere Zal worden aangelegd; zoo dat beidende Steden hunnen oudere voorfpoed wederom zullen kunnen bekomen, wanneer het tijd— flip van den Vrede ter Zee eindelijk zal gekomen zijn. Dit ont werp bied daarenboven nog het voordeel aandat de Handel nut zal kunnen trekken van de fchoone Rhede van Veere. De Gel den, tot herftel van de Wallen dezer Stad, zijn aangewezen. De kosten tot het graven van de nieuwe Haven te Middelburgs zullen grootendeels gevonden worden door eene Geldleening, waar van de Renten zullen worden verzekerd door eene vrij aan» zienlijke Som, daar voor aangewezen bij het Budget van Middel» burg, het welk aanftonds vastgeileld is. Om dit gewigtig werk te doen aanvangen, heeft Z. M. eene Som van 200,000. Guldens aangewezen, die op den Verkoopprijs der Schorren van den nieuwen Polder zullen worden gevonden. Ook heeft Z. M. op deze zelfde Verkoopprijs eene vrij aanzienlijke Som aan de Stad Ter Goes toegedaan, om de nieuwe Haven in den loop van dit jaar te voleinden. De Koning is opgetogen geweest over den Landbouw en gunftigen Haat, in dit opzigt, van het fchoone Eiland Walcheren cn van Zuid-Beveland. Het geene tot de ge wondheid betrekking heeft, is 'er, zoo wel als in de andere ge deelten van het Rijk, alleen voor de verbeteringen vatbaar, die het gantfche ilelfel noodzaakelijk in het geheele Rijk moet on dergaan. De Dijken zijn in goeden (laat, echter heeft Z. M. zich meer dan immer overtuigd, dat het dringend is, een alge meen Beduur over alle de bijzondere Collegien daar te dellen, mef'genoegzaamc magt, om «uw de Eigenaars hun werk met de vereisehte naardigheid en fnelheid te doen leveren. De Schout van Wolphaartsdijk is afgezet, en een ander in zijne plaats be noemd, om dat hij door verzuim en achteloosheid l'chuld is, dat de Abbinge-Polder bijna geheel is verlooren. De jaarlijkfche toelagen en voorzieningen worden niet regelmatig genoeg betaald en verzorgd, en zijn zeer ten achteren. De verhooging der Dij ken in het voorleden Jaar gedaanis niet geheel ten einde ge- bragt volgens den wil van Z. M. Deze aanmerkingenzoo wel als andere geven gewigcige bewijzen hoe langs hoe meer, dat het Beduur van den Wacerllaat alle de oogenbliklten van eene ver lichte, werkzaamedandvastige en bovenal algemeen opzigt heb bende Vergadering uitfluitend vestige. Z. M. is te vrede geweest over het verflag aan hem gegeven van de kunde en de zorgen der Commisfie van Geneeskundig Toevoorzigt over het Departement: maar iets het geen buiten hunne magt is, is het zorgen, dat geen Kind van deszelfs eerst en natuurlijk voedfel worde beroofd. Hoogstdezelve heeft met leedwezen opgemerkt dat, in cenige deelen van Zeeland, velen der Landbewootiders de gewoonte hebbenhunne Kinderen met Koemelk en Pap, van de geboorte af aan, te voeden, en zich alzoo aan hunnen eenden pligt te onttrekken. Aan de Geeste lijken is aangezegd, onvermoeid alle hunne pogingen aan te wenden, 0111 weldra dit fchadelijk misbegrip uit te roeijen. Na veel onderzoek en aanmerking over de ongezondheid van Zeeland, die veele der Zeeuwen niet willen toeftaan heeft Z. 1VL aan het Zecuwsch Genoocfchap van Wetenfchappen aanbevolen de middelen te zoeken, om hun Land gezonder te maaken. Hoogst dezelve heeft aangekondigd, dat zijn voornemen was, door het Koninglijk Inflitut, een aanzienlijken Prijs, om op dc beste wij ze tot dit oogmerk te gerakenie doeiuftcllan.

Zierikzeesche Courant | 1809 | | pagina 3