Wéns kinderen uit het leger ÏVormenpasta en vakantie Uilgek# <5R^ Mfl '*j\EWAiOr st"0Wv\s iDe&, Het is een oud verhaal en toch altijd weer nieuw: het verhaal van de liefde zoals het in talloze boeken te lezen staat. Niet over hartstocht, elkaar krijgen en levenslang geluk (want daar hebben schrijvers de goede woorden niet voor), maar over het onbegrijpelijke wrede lot dat ook het beroem de liefdespaar Romeo en Julia trof. Het gebeurde lang geleden. In het palazzo van de familie Capulet viert de jeugd van Verona een feestje. Iedereen is er; ook Rosaline en om haar Romeo Montague die geen uitnodiging heeft -niet wel kom is zelfs, omdat zijn fami lie al jaren ruzie heeft, met de Capulets. Romeo weet dat hij om moeilijkheden waagt, maar vertrouwt erop dat hij met een masker voor niet ge- snapt zal worden. Wat zal hij het nog benauwd krijgen... De tragische geschiedenis van Romeo en Julia werd vierhon derd jaar geleden verzonnen door William Shakespeare. Zijn toneelstuk is daarna (vandaag de dag nog zelfs) ontelbare keren gespeeld, van tijd tot tijd verfilmd, op mu ziek gezet en in boeken na verteld. Een van de leukste bewerkingen is die door Mar- cia Williams. Misschien ken je haar stripboeken Griekse Mythen, Koning Arthur en de ridders van de ronde tafel en De Trojaanse Oorlog en de rei zen van Odysseus. Als je die al eens gelezen en vooral be keken hebt, weet je hoeveel grappigs je kunt'verwachten in haar nieuwste De toneel stukken van William Shakes peare (Gottmer, f24,90). Na tuurlijk is het eerste verhaal erin de bekendste romanti sche liefdesgeschiedenis aller tijden. Je weet nog dat Romeo op Ro saline was. Maar laat-ie nou tijdens een dansje zijn hart blijk is het te gruwelijk om aan kinderen te llen. toch is het belangrijk dat er in de Krullebak geschreven wordt, het gaat tenslotte over leef- (enotenzegt Joop de Boer uit Zierikzee. bsty International I actie tegen soldaten rog maar kinderen m Joop is contactper- voor Schouwen-Dui- kd: „Jongens en meis- ussen de 13 en 16 worden ontvoerd, andeld, seksueel mis- jtt en gedwongen óm jaden te plegen. Ze •tenen pas iets wan- ze iemand gedood ten!" bellen gebeurt in Afrika. In itida is éen rebellenle- I het verzetsleger van 1 eer (L.R.A.), dat tegen de regering vecht. Tot nu lijfde dat leger ongeveer 8000 kinderen in om ze te 0 vechten. leger wordt geholpen door buurland Sudan. „Dat list het erge," vindt Joop de Boer, „Dat land heeft mi de Conventie van de Verenigde Naties onderte- dat is een contract waarin de rechten van het 1 gewaarborgd worden!" actie richt zich op het sturen van kaarten en brie- naar de regering en de president van Sudan: „Om n te vragen öf die meent wat de regering heeft on- tekend." Joop weet dat er kinderen ontsnapt zijn en Jat een aantal wordt opgevangen in Europese landen: „In plaats van te leven in een wereld van angst en haat proberen ze nu ambassadeurs te zijn voor hun nog ge vangen lotgenoten en de kinderen hier vra gen ze om ook iets te doen Kaarten Wat kunnen de Zeeuwse kinderen doen? „Bijvoorbeeld een nieuwjaarskaart sturen aan de presi dent, Dear Mr. Presi dent, met een goede wens voor hem zelf maar ook met de wens dat hij alle jongens en meisjes in het leger naar hun fa milie laat terug-ke ren. Kerstkaarten zijn minder geschikt want mis schien is de president Islamiet." Laat je tekst vertalen in het Engels, onderteken met naam, adres en leeftijd, doe hem in een gesloten envelop, plak er voor fl, 60 postzegels op en stuur de brief naar: His Excellency Lieutenant-General Omar Hassan al-Bashir President of the Republic of Sudan People's Palace PO Box 281 KHARTOUM SUDAN lies van den Hummel uitgekookt in actie. foto Dorine Dieleman „Ik zou het zo weer doen," vertelt Annelies van den Hummel (11) uit Koudekerke: „Er kwam een me vrouw van de NCRV bij ons op school die wat ver telde over het programma. Ze stelde vragen over allerlei onderwerpen zoals de hemel en ruzie. Ze zocht kinderen die daarover durfden te praten en mee wilden doen. Ik heb het vragenformulier inge vuld en opgestuurd." Dat deden ook Michael van Staveren en Jarno Bor- gers (11) uit Middelburg. Alledrie werden uitgenodigd voor een proefopname. Annelies: „Dat was wel spannend, zit ik er bij, of kiezen ze iemand anders?" Gelukkig duurde de spanning niet lang. Al na drie dagen kwam het verlossende bericht: Ze mochten meedoen. Jarno: „Het programma heet Uitgekookt, een praatprogramma voor kinderen, maar wel heel leuk. We maken eten dat met een onderwerp te maken heeft. Wormenpasta heeft bijvoorbeeld te maken met vakantie." Patatje oorlog De opnames werden in twee keer gemaakt. Een keer om te koken en een keer voor de interviews. Annelies: „We waren met z'n achten, vier kinderen per kookeiland. Arthur de kok vertelde wat we gingen koken en hoe we dat moesten doen. Ik heb pestkoppen en patatje oorlog gemaakt. Jarno: „Ze vertelden waar je moest staan en als de cameraman je een duwtje gaf moest je vlug opzij zodat ze een ander kind goed in beeld konden krijgen." Michael gaat verder: „Wij hebben soezen en bitterballen gemaakt. De soezen moesten op drollen lijken omdat ze bij drollen op een pleintje hoorden. De bitterballen waren het leukst, daarvoor moesten we acteren. We keken naar een voetbalwedstrijd en als er dan een doelpunt werd gescoord deden we net alsof we heel blij waren, opspringen en juichen. Echt leuk om te doen." Michael en Jarno waren gisteren te bewonderen. Uitgekookt wordt uitgezonden tijdens Alles Kits op Nederland 1. Op het optreden van Annelies moetje nog wat langer wachten: Pas op 28 december zit zij in een aflevering van Uitgekookt. \G 8 DECEMBER 1998 verliezen aan de mooie doch ter van de gastheer. En om al les nog ingewikkelder te ma ken: de liefde komt van twee kanten. Het stel besluit hals over kop en in het geheim te trouwen. Waardoor ze niet meer gescheiden kunnen wor den en (zo hopen ze) er een eind aan het geruzie tussen hun families komt. Het zou misschien allemaal ook nog zo gegaan zijn, als Romeo kort na de trouwerij niet in een ordinair straat-ge- vecht terecht was gekomen. Op weg naai* huis valt een neef van Julia hem en zijn vrienden lastig. Van het een komt het ander: Romeo moet voorgoed de stad uit en mag Julia nooit meer zien. In pure wanhoop bedenkt zij dan iets ingewikkelds met een kruidendrankje dat haar tweeënveertig uur lang schijndood houdt, een hegra- fënis, haar redding door Ro meo en een vlucht met hem naar een plek ver weg. Mooi bedacht -dat zeker- maar wel erg riskant en dus zal het an ders lopen. Marcia Williams tekende het verhaal zo dat het is alsof je in een echt theater naar Sha kespeare's toneelstuk zit te kijken. Ze heeft je op de beste stoel vooraan gezet waar niets je kan ontgaan. Niets op het toneel, maai* ook niets op de overdekte gale-riën links en rechts of op de open bin nenplaats. Wat zich daar tus sen het publiek afspeelt is een toneelstuk op zichzelf. En eenmaal binnen krijg je voor ■hetzelfde kaartje ook nog - Hamlet- te zien en -Een mid- zomernachtsdroom-, -Mac beth-, -De wintei*vertelling-, - Julius Caesar- en -De storm-. Ergens in het boek vraagt Shakespeare himself zich af "Zouden ze het leuk gevonden hebben?" Zeker weten dat hij zich daar nodeloos ongerust over maakt. Jan Smeekens I Op een goede dag zijn Boe en Ba op pad gegaan om een stevige wandeling te maken. Een beetje beweging is goed na al dat gehang achter het beeldscherm, vonden ze. En veel te zappen op tv was er niet. Vrolijk gingen ze op weg, de zon scheen en er was nog geen wolkje aan de lucht, maar dat veranderde al gauw...

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1998 | | pagina 3