PZC krullebakS Afscheid van de Krullebak Minister wil praten over pesten en speelruimte Jeugd Biggekerke in actie voor slachtoffers orkaan Mitch 18e JAARGANG-NUMMER 11- DINSDAG 8 DECEMBER 1998 MIDDELBURG - Het liefst zou ze bergen post en e-mail willen ontvangen. „Dan zou ik te weten komen wat kinderen in Zeeland willen," zegt de elfjarige Stéphanie Slabbekoom uit Middelburg. Stéphanie is één van de twaalf ministers van Fox Kids Planet. Zij vertegen woordigt onze provincie voor de periode van één jaar. Minister zijn betekent dat je van aanpakken moet weten. Er worden werkbezoeken afgelegd en er is vier keer per jaar overleg met de andere ministers. Meestal vindt dit plaats op een leuke locatie. Stéphanie: „Laatst hebben we in het Capitool verga derd. Voor we naar binnen mochten, moesten we wél eerst onze schoenen uit doen." Jeugdprijs In de raad wordt vanalles besproken. Er wordt vooral gepraat over hoe de Fox Kids Planet op Internet, leuk en spannend kan worden gemaakt. Ook staan de ministers voor moeilijke beslissingen. Stéphanie: „De raad moet over enige tijd beslissen wie de winnaar wordt van de Nederlandse Jeugdprijs." Om goed te weten wat er in Zeeland leeft, volgt Stépha nie het nieuws op de voet. „De Krullebak lees ik bijvoorbeeld ook altijd." Beslissingen die nu door grote mensen genomen wor den kunnen zeer belangrijk zijn voor de toekomst en dus voor de kinderen van nu. Over de plannen van de stad Middelburg heeft Stéphanie haar eigen mening. „Het Veerse Meer uitbreiden tot langs Middel burg lijkt mij helemaal niets. Wel zou ik het leuk vinden als Middelburg in de toekomst één groot museum zou worden." Een vliegveld voor de Zeeuwse kust is voor minis ter Stéphanie uitgesloten. „Een eiland voör de kust waarop windmolens staan, die schone energie leveren lijkt me een beter idee." Parlement Stéphanie vindt dat er in de toekomst meer naar kinde ren geluisterd moet worden. Een Zeeuws kinderparle- ment zou daarvoor een oplossing kunnen zijn. Stéphanie: „Daarin zou gesproken kunnen worden over onderwerpen als pes ten en meer speelplaatsen voor kinderen." Wie onze minister wat wil vragen kan schrijven naar: Minister van Zeeland, Postbus 22500, 1202 CL Hilversum. Website- wwwfoxkids.nl en §t mailadres zeel and@foxkids.nl foto Ruben Oreel GOES - „Kinderen bewegen tegenwoordig minder. Ze bren gen hun vrije tijd steeds meer binnen door achter de computer, of voor de televisie," vertelt Taco van Leeuwen. Taco is laatstejaars student aan het CIOS. Het CIOS is een sportopleiding. Taco is als stagiair werkzaam bij de gemeente Goes. Zijn werk bestaat uit het organiseren en uitvoeren van verschillende activiteiten, onder andere die van Jeugd en Beweging. Jeugd en Beweging is een landelijk project van tien gemeenten om kinderen meer te laten bewegen. Elke gemeente vult dat op haar eigen manier in. In Goes doen ze dat onder andere door sportlesassistenten. Taco: „Sporten is voor kinderen belangrijk: ze leren op een goede manier met andere kinderen om te gaan en gaan beter bewegen. In Goes worden de sportlessen op de basis scholen niet door een sportleraar gegeven. De sport lesassistent helpt de meester of juf om betere sportlessen te geven." Pleintjes Een andere activiteit in Goes is de pleintjesactiviteit. Taco: „Kinderen bewegen graag, ze hebben er plezier in. Maar vaak weten ze niet waar, wat of hoe; nu wel. De pleintjesactivi teit geeft ze de mogelijkheid tot lekker bewegen op een veilige plaats". Op elk plein zijn vier leerlingen van het CIOS aanwezig voor de begeleiding. Kinderen kunnen er de gewone sporten doen zoals voetbal of basketbal en kennis maken met nieuwe sporten. Als ze zelf aan komen met een sport die ze willen doen kan dat ook. Slecht weer Elke donderdag vanaf halfvier kunnen de kinderen op drie schoolpleinen in Goes terecht. De komende twee weken kun nen de kinderen terecht bij 't Noorderlicht, de Zuidwest hoek en de Bisschop Ernst- school. Bij slecht weer wordt uitgewe ken naar een sportlokaal in de buurt. Daarna zijn er weer drie andere scholen aan de beurt. Er is goed nieuws en er is slecht nieuws. Eerst het slechte: dit is de laatste Krullebak. En dan nu het goede:volgend jaar brengt de PZC wekelijks op donderdag twee jeugd pagina's. Het gaat om een pagina met informatie voor en over kinderen en een pagina waar vooral de popcultuur veel aandacht krijgt. De nieuwe kinderpagina richt zich op d^ zelfde lezersgroep als de Krullebak: op jullie dus. Ook de keuze van de onder werpen blijft voor een groot deel hetzelfde: kinderen en alles wat kinderen interesseert staat centraal. Vaste onderdelen als strip en bespreldngen van boeken verhuizen mee van de Krullebak naar de kinderpagina. De Krullebakjes daarentegen, advertenties voor kinderen vervallen. Er is ook winst, zowel in inhoud als in presentatie. Alle journalisten van de PZC denken mee over de invulling van de pagina. Door de wekelijkse verschijning komen onderwerpen sneller in de krant. Gemiddeld vier pagina's per maand bieden ook meer plaats voor meer verhalen. Bovendien zal veel vaker dan nu gebruik worden gemaakt van kleur en kleurenfoto's. De poppagina belicht de wereld van de populaire muziek. Er komen interviews met (Zeeuwse) popgroepen, besprekingen van nieuwe cd's en hitlijsten. Beide pagina's, de kinderpagina en de poppagina, zijn gekoppeld. De pagina's krijgen een plaatsje achterin het eerste deel van de krant. De Krullebak heeft het bijna twintig jaar als een apart krantje binnen de PZC volgehouden. De Krullebak bestaat daarmee net zo lang als het Jeugdjournaal. Afscheid nemen van een ouwe getrouwe doet altijd pijn. Er is één troost: er komt meer voor terug. BIGGEKERKE - Als een wervelwind gingen ze door het dorp; de kinderen van groep zes, zeven en acht van basis school De Schute uit Biggekerke. Het begon allemaal met een klassen- gesprek over de orkaan Mitch. Al snel vonden enkele leerlingen dat ze op één of andere manier hulp moesten bieden. De rest van de klas was het daar hele maal mee eens. Samen besloten ze om geld in te zamelen voor de slachtoffers die Mitch in Midden-Amerika had ge maakt. Tegen betaling verrichtten de kinderen allerlei klusjes zoals: auto's wassen, tuinen aanharken en flessen naar de glascontainer brengen. Alle huizen van Biggekerke kregen de actievoerders op bezoek en er werd heel positief op gereageerd. De negenjarige Jannette deed bood schappen voor dorpsbewoners. „Van één mevrouw kreeg ik zo tien gulden. Ze wist geen karweitje voor me." Streekpost De eveneens negenjarige Sjoerd moest onder andere brieven posten. „Ik hoop dat ze aangekomen zijn, want ik ben er niet zeker van of het nu wel of geen streekpost was." De twaalfjarige Tom kwam op het idee om een sponsorloop te organiseren. Tom wist de plaatselijke bank over te halen om het evenement te ondersteunen. „We hebben met deze loop f 1300,-- gulden opgehaald." De kinderen hielden goed in het achterhoofd waarom ze met de actie bezig waren. De tienjarige Jeroen zegt hierover: „Bij een orkaan raast de wind met meer dan 120 kilometer per uur over het land. In Nicaragua en Honduras is daardoor veel kapot gegaan. Die mensen hebben kleding, dekens en medicijnen nodig." Het ingezamelde geld zal ook gebruikt worden om wegen en bruggen te hetstellen. Tom: „Dan worden de doipen en steden weer bereikbaar en kunnen er ook weer huizen gebouwd worden." Na een feestelijke afsluiting met optredens en veel lekkers kon meer dan f 2500,-- overgemaakt worden op de rekening van de samenwerkende hulporganisaties. Als er weer eens een ramp ergens in de wereld gebeurt, willen ze zeker nog .een keer helpen. Jeroen: „Het was heel leuk om er aan mee te doen. Afgelopen weken hebben we in de klas ook veel minder aan taal en rekenen gedaan

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1998 | | pagina 1