Verkleden moet aar Zwemmen vervangt Sinterklaas Matje met mieren tegen je lichaam 2 DINSDAG 10 NOVEMBER 1998 Je hebt feesten, en je hebt feesten. Dennis Pluygers (15), Breehtje de Looff, Merel Walraven en Michel Siereveld (16) weten er alles van. Alle vier zijn ze lid van de feestcommis sie van Flesj. Dit is de leerlingenvereniging van de scholen gemeenschap Scheldeïnond in Vlissingen. Michel is de voorzitter: „Elk schooljaar organiseren we zo'n negen disco's. Wanneer ze worden gehouden wordt al aan het einde van het vorige schooljaar door onze begeleider beslist. Wij geven er de invulling aan." Merel: „Aan het begin van het schooljaar hebben we een disco zonder thema. Die is om erin te komen. Alle andere disco's hebben een thema. Zo hebben we voor de eerste klassen een pannenkoekendisco. Voor de hogere klassen volgt daarop het Kerstbal." Na de herfstvakantie zijn er danslessen voor de leerlingen uit de tweede klassen. Breehtje: „Die kinderen mogen voor het eerst naar het Kerstbal. Dan is het wel zo leuk dat je een beetje kunt stijldansen." Schaatsen Behalve de disco's staan nog andere dingen op het program ma. Dennis: „Aan het einde van het schooljaar hebben we een strandfeest mét beach-volleybal en een disco. Dan moet het natuurlijk wel goed weer zijn! Michel gaat verder: „Elk jaar gaan we met de hoogste klas sen schaatsen in Eindhoven. En niet te vergeten de actiedag. Dat is een dag waarop er tegen betaling allerlei activiteiten te doen ?ijn. Dat varieert van spijkerbroekhan gen tot boetseren. De opbrengst is voor een goed doel. Vorig jaar hebben we van de opbrengst de kinderafdeling van het streekziekenhuis een computer geschonken." Gezellig Veel te doen dus op Scheldeïnond. Feest de feestcommissie zelf ook nog een beetje? Michel: „Het is vooral hard werken bij de disco's en de andere activiteiten. We zetten alles klaar en ruimen ook weer op. Je steekt er veel tijd in. Maar het is zo gezellig onder elkaar dat je dat er graag voor over hebt," Wat voor veel kinderen heel ongebruikelijk is, is voor de tienjarige Kevin Klaassen uit Middelburg juist gewoon. „Ik vier mijn verjaardag nooit," vertelt hij. Kevin is Jehova's Getuige. In deze gemeenschap worden verjaar dagen niet gevierd, omdat de oorsprong heidens is. De godsdienstige beweging van de Jehova's Getuigen is nog niet zo oud. Zo rond 1870 richtte de Amerikaan Charles Taze Rusell een bijbelstudiegroep op, waaruit de gemeenschap van Jehova's Getuigen is ontstaan. Wereldwijd zijn er ongeveer drie miljoen getuigen; het aantal Nederlandse getuigen ligt zo rond de 32.000, verdeeld over .352 gemeenten. Feestje Dat Kevin niets aan zijn verjaar dag doet, wil niet zeggen dat hij nooit een feestje heeft. Een verhuizing, een bruiloft en de huwelijksdag van zijn ouders betekenen dat er wat gevierd kan worden. Kevin: „Laatst waren we op een feest met alles erop en er aan. Er werd gedanst, er was muziek, er waren lekkere dingen te eten en er werden sketches opgevoerd. Om die toneelstukjes heb ik erg gelachen." De dood van Christus is voor de getuigen aanleiding tot herden king. Koninginnedag en het kerst en Sinterklaasfeest laat Kevin vanwege zijn geloof aan zich voor bij gaan. Kevin: „Op school zijn nog meer kinderen Jehova's Getuigen. Tijdens het Sinterklaasfeest gaan wij naar het zwembad." Verlanglij stj e Een verjaardag of Sinterklaas is voor veel kinderen aanleiding om een uitgebreid verlanglijstje te maken. Kevin maakt geen lijstjes, maar weet zijn wensen toch goed over te brengen. Kevin: „In de speelgoedwinkel blijf ik wat langer staan bij iets wat ik graag wil hebben. Mijn ouders zien dat dan. Soms zeg ik het gewoon." Het krijgen van een cadeau wordt op deze manier wel een echte verrassing. Kevin: „Ik heb pas nog een vergrootglas gekregen. Daar was ik erg blij mee. Ik wilde het ook heel graag hebben." Kevin heeft niet het idee dat hij, ten opzichte van andere kinderen iets tekort komt. Kevin: „Ons gezin doet heel veel samen en dat vind ik heel gezellig." Over heel de wereld worden feesten gevierd die speciaal voor kinderen zijn. In Nederland is dat natuurlijk het Sinterklaasfeest. Het feest van de pakjes, leuke gedichten en gezellige avond wordt op andere plaatsen in de wereld nauwelijks gevierd. Toch worden de kinderen elders zeker niet vergeten. In India wordt het muranfeest gevierd. Baby's worden zo rond hun eerste verjaardag kaal geschoren. Het Hindoe-geloof zegt dat het geboortehaar onrein is. Bij de Hindoes wordt reinheid be schouwt als een onderdeel van een goed leven. Een tante van het kind doet het afgeschoren haar in een bolletje deeg. Het bolletje wordt in stromend water geworpen, zodat het onreine deel weggevoerd wordt. De ouders van het kind maken er een groot feest van. Poppen In Japan gaat het er weer heel anders aan toe. Op de derde dag van de derde maand viert men de meisjesdag. De Japanse meisjes worden dan erg verwend; zo laten de ouders zien hoeveel ze van hun dochter houden. Bij het feest hoort een opstelling van poppen en gebruiksvoorwerpen.De pop pen zijn vaak al heel lang familie bezit en stellen de keizer, keizerin, de hofhouding en soldaten voor. Na het feest worden de poppen weer zorgvuldig opgeborgen. Op de vijfde dag van de vijfde maand zijn de jongens aan de beurt. Ook bij dit feest hoort een uitstalling van poppen. Ditmaal stellen de poppen samuraikrijgers en helden voor. De ouders van het kind hangen buiten windzakken op, die de vorm hebben van een karper. De karper dient als voor beeld voor de jongens; ze moeten net zo sterk en wilskrachtig worden en in staat zijn om tegen de stroom in te zwemmen. Mieren In het oerwoud van Suriname leven de Wajana Indianen. Als kinderen tussen de twaalf en vijftien jaar oud zijn, moeten ze bewijzen dat ze volwassen zijn geworden.Een oude man of vrouw houdt een matje met mieren tegen verschillende lichaamsdelen van de kinderen. Als de kinderen hebben aangetoond de mieren beten te kunnen verdragen horen ze bij de volwassenen en kan het feest beginnen. Zo zie je maar dat Nederlandse kinderen er met marsepein en pepernoten helemaal niet slecht vanaf komen. Ben jij op 31 oktober als heks, spook, clown of Clinton helemaal uit je bol gegaan? Grote kans dat je over een paar jaar niet beter weet. Halloween is namelijk het feest in opkomst. Momenteel aan het overwaaien uit Amerika. Net als met de kerstgekte is gebeurd. Winkels liggen vanaf ok tober vol kerstspullen. Maar 50 jaar terug was de kerstman in Eu ropa zelfs onbekend! Het valt op dat over de hele wereld vooral in het najaar flink gefeest wordt. De meeste feesten zijn al erg oud. Hoewel ze allemaal hun eigen oorsprong hebben, lijken ze vaak wel op elkaar. In het verleden leefden mensen dicht bij de natuur. Waren er ook afhankelijk van. Na de lente en zomer met veel voedsel, brak in het najaar een koude harde tijd aan waarin het moeilijk overleven was. Het was vroeg en lang donker. Angst voor boze geesten was groot. Kelten De Kelten en Germanen stookten al vuren Om demonen en andere duivelse wezens te verdrijven, de goden gunstig te stemmen, begin van hun nieuwjaar, of de oogst te vieren. Toen later de christenen met hun eigen "vieringen in het land kwamen beïnvloedden chris telijke en heidense feesten elkaar en namen ze zelfs eikaars gebrui ken over. Halloween is oorspronke lijk een Keltisch feest en komt uit Ierland. Op 31 oktober werden gi gantische vuren gestookt. Het was de laaste dag van het Keltisch jaar. De bevolking was ervan over tuigd dat op deze dag de zielen van overledenen terug op aarde kwamen. Dat was gevaarlijk, stel dat ze je meenamen naar het dodenrijk! Om niet te worden herkend werden maskers gedra gen en uitgeholde rapen met vuur. Toen de arme Ieren later naar Amerika trokken om te proberen een beter leven op te bouwen, namen ze natuurlijk hun tradities en feesten mee. Trick-or-treat Al snel groeide Halloween uit tot een enorme verkleedpartij, waar haast iedereen aan meedoet. Vanaf september liggen de etalages vol met maskers, vleermuizen en doodshoofdkoekjes. De raap is nu een eng uitgesneden pompoen. Kinderen gaan verkleed langs de deuren om iedereen de schrik op het lijf te jagen. Wel eens gehoord van Trick-or-treatKinderen halen er zakken vol snoep mee op! Niet storen Het ideale slaapfeest kan Sil meteen omschrijven. „Een grote bak snoep, chips cola. Een echte „Dat nooit meer!" riep de moeder van Sil Moelker na zijn slaapfeest- je. Maar ach, dat zei ze ook na het slaapfeest van zijn oudere broer. „Ze waren toen erg druk en m'n vader moest twee keer zijn bed uit", vertelt Sil (11). Op zijn feest ging het al wat beter, vader kwam slechts één keer het bed uit, dus zusje Roos (9) mag ook nog een slaapfeest. Het slaapfeestje is een van de trends in verjaardagspartijtjes. De tijd dat je een verjaardag simpel met wat spelletjes vierde is allang voorbij. De kinderen van nu zijn heel wat gewend. Zwemmen, bioscoop en McDonalds in één partijtje is heel normaal. Van bow len en pannenkoeken na moeten ze gapen. Een nachtelijke dropping gaat nog wel, maar een vader met speur tocht is een lachertje. Bungy-jum- pen, de klimmuur of een pretpark, daar kun je mee aan komen. Nu zijn er ouders die daar niet het hele jaar voor willen sparen. Flauw natuurlijk, maar voor hen is dan het slaapfeest een goed alternatief. horrorfilm, een leuke slaapplek bij de TV, geen zusjes erbij en ouders mogen niet storenl". Meisjes wil Sil er niet bij hebben. „Dat is over een paar jaar wel leuk, maar nu nog niet", zegt hij heel beslist. Beroep Sil weet niet wat hij hierna voor verjaardagsfeest zal geven. „De meeste leuke dingen zijn duur. Kamperen zou wel leuk zijn". Er zijn meer kinderen die niet we ten hoe ze hun verjaardag zullen vieren. Zij hebben ouders die het ook niet weten, of niet willen. Daarvoor zijn er nu zelfs mensen die van verjaardagsfeestjes hun beroep hebben gemaakt. Je huurt ze in, en zij verzorgen het hele feest. Simpel toch? Misschien is zo'n vader-met-speur- tocht zo gek nog niet. Lachen gek doen Iff chips en pinda's 1 doen of waarheid kletsen, speHSBlf stiekem gieren M over jongens tranen, meer chips M bed in snel1 W -weet je wel hoe laat het is? Q) boze moeder derde keer giebel giebel Ik moet plassen QL au, pas op o nee niet weer.. Waarom zoi> slaapfeest is een raa<- mm niemand rnisschie de dag ern w 't schijnt f toch won Marina van den Boogaart

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1998 | | pagina 2