Beduvelt Reinaert Suske Wiske Dichters hebben veel ruimte nodig J eetj e Ritmisch praten over zomer in Zeeland Beeld bij gedicht, gedicht bij beeld 2 DINSDAG 13 OKTOBER 1998 „Soms verscheur ik ze. Vond ik ze eerst wel goed maar later niet meer. Of ik gebruik een paar regels in een ander gedicht". Ilonka Wisse (15) uit Krabbendijke schrijft gedichten. In het Engels of in het Nederlands. Heel kort of een blad vol. „M'n zus schreef gedichten en toen vond ik dat ook wel leuk", vertelt Ilonka. „Dan las ik iets dat rijmde of ik had wat in m'n hoofd, 's Avonds als ik op bed lig ga ik dat dan uitwerken. Er ligt een kladblok naast m'n bed zodat ik elke inval kan opschrijven". Problemen Ilonka schrijft inmiddels al twee jaar gedichten en heeft een heel schrift vol. Het komt er op neer dat ze vooral schrijft als ze érg vrolijk is of juist als ze zich ongelukkig voelt. „Als ik problemen heb wil ik alles van me afschrij ven. Zodra je het opschrijft heb je het zelf niet meer". Ilonka schrijft ook wel gedichten voor anderen. „Iets in een gedicht zeggen vind ik gewoon leuker". Zoals het volgende gedichtje, geschreven toen ze weer eens verliefd was: al heb je niets gevraagd ik wil je toch iets geven ook weer in het nieuwe jaar een plekje in mijn leven Vooral over liefde Ilonka leest soms gedichten in tijdschriften. „Die gedich ten gaan over dezelfde dingen als die van mij. Vooral over liefde eigenlijk. Ouderwetse gedichten vind ik niet leuk, ik zal dus niet snel een gedichtenboek uit de bieb halen". van Merlijn de tovenaar reist hij samen met Suske en Wiske naar het hof van koning Nobel. Rechter De dieren in het rijk eisen van de koning, dat hij Reintje vanwege zijn wandaden, voor de rechter sleept. Maar wie is er nog te vertrouwen in het rijk van koning Nobel? Er zijn er zelfs figuren, die zelf de macht willen grijpen. Wie het zijn? Ach, dat moet je zelf maar eens lezen. Allard van der Veen (10) las het in één ruk uit. „Hartstikke leuke strip," vindt hij. Ook Pim Vermerris (10) is vol lof over nummer 257! „De tekeningen Musical De Reynaertstichting in Hulst is apetrots op het boek van Paul Geerts. Deze stichting probeert het verhaal van Reynaert de Vos levend te houden. Behalve les materiaal heeft de stichting ook een eigen bieb. En jaarlijks zijn er de Reynaertboekenweken. Er is zelfs een musical gemaakt met Reintje in de hoofdrol. Kortom, Reinaert is en blijft mede door Suske en Wiske de bekend ste inwoner van het Zeeuw Vlaam se Hulst. Die grote grijze, je weet wel wie, deed wat hij moest doen maar ook weer niet. Hij zei „ik baal van dit verhaal. Ik hoop dat ik het nooit meer zie!" -Dus die olifant met die lange fluit blies het verhaaltje dus niet -Nee weg. -Nou zeg! Marina van den Boogaart Bruintje beer. Isengrim de wolf. En Tibeert de kater. Bekende namen uit een al even bekend verhaal: Van de vos Reynaerde, een middeleeuws dierenverhaal. Een verhaal, waarin de brutale en o zo slimme Reinaert alles en iedereen beduvelt en steeds de dans weet te ontspringen. En juist dit verhaal is door teke naar Paul Geerts gebruikt voor zijn allernieuwste Suske en Wiske avontuur: De rebelse Reinaert. Verzoek Op verzoek van de Reynaertstich ting in Hulst heeft Paul een spannend verhaal bedacht, dat zich afspeelt in het middeleeuwse Hulst. Natuurlijk met de slimme Lambik in de hoofdrol. Op verzoek zijn heel erg mooi. Maar het aller leukste vind ik, dat de strip zich afspeelt in Zeeland. Bovendien is het wel grappig, dat de dieren leven en praten als mensen." Wat hebben de Stormtroepers te maken met de Kinderboeken week? Dat moet wel rap zijn: „Wij maken Nederlandstalige hip-hop," zegt Sven Cruson. „Hip-hop is eigenlijk de cultuur en rap is de muzieksoort die daarbij hoort. Samen met Frank de Puijt (d.j.) en Dennis van der Meule (rap) zijn zij de Stormtroepers, ook wel de Zeeuwse Babbelaars genoemd: „Want ondanks dat wij alle drie studeren en niet meer in Zeeuws- Vlaanderen wonen houden wij onze wortels goed in de gaten, wij steken onze afkomst niet onder stoelen of banken." Babbelaars Een gedeelte van hun nummers gaat ook over Zeeland, over de zomer in Zeeland en natuurlijk over Zeeuwse babbelaars en er wordt zelfs een nummer in dialect gerapt. „Wij zijn nu anderhalf jaar bezig en hebben ongeveer tien num mers, allemaal zelf geschreven," zegt Sven. Zij behoren niet tot de hip-hop stroming met harde muziek en shockerende teksten: „Onze nummers zijn luchtig met een leuk ritme, we hebben geen maatschappijkritische teksten, het belangrijkste is dat de mensen het naar hun zin hebben. En het leuke van hip-hop is vooral dat je kunt improviseren, het is een vorm van ritmisch praten." Ondanks dat is hip-hop nog niet zo populair als house of disco: „Er is maar een kleine groep die er naar luistert." Starwars Misschien brengt de kinder boekenweek daar wel verandering in. De Stormtroepers verzorgen dan een optreden in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg op 17 oktober om 13.30 uur. „We vertellen dan iets over het ontstaan van rap en spelen een aantal nummers. En we hebben gehoord dat de kinderen zelf gedichten gemaakt hebben, die willen we ook laten rappen." De belangrijkste vraag tot slot, waarom de Stormtroepers „We zijn alle drie zwaar fan van de Starwarfilms. En zo heten de soldaten uit de film. Die komen altijd onverwachts uit de hoek vallen. En zo willen wij als Zeeuwse rappers ook bekend worden." 4,t ft Poëzie is het zien met nieuwe ogen", schreef de bekende dichter/schrijver Willem Wilmink. Dat gaat zeker op als de gedich ten ook nog eens door kinderen gemaakt worden. In de bibliotheek van Vlissingen is in het kader van de kinderboe kenweek een muur gemaakt waarop kinderen hun dichtkunst kwijt kunnen. De negenjarige Nina Jongepier uit Vlissingen schreef: Voor Nijn, Nijn mijn lief konijn Knuffelen met jou is heel fijn ik wou dat het altijd zo zou zijn wand jij bent een heel ei*g lief konijn dit is voor jou mijn Nijn. Nina: „Een gedicht hoeft echt niet altijd te rijmen. Het moet wel een beetje lopen." Het ritme van de poëzie houdt de mensen al duizenden jaren bezig. Al lang voor dat de boekdruk kunst werd uitgevonden, werden verhalen, gedichten en versjes van oud naar jong doorgegeven. Hoewel Nina het liefst spannende verhalen leest, heeft ze nu in haar kastje op school een gedich tenboek liggen. Nina: „Zo'n gedichtenboek ziet er toch wat anders uit dan een gewoon boek. Om het gedicht zit meestal veel wit papier; dichters hebben veel ruimte nodig." Op een andere verdieping van de bibliotheek is de achtjarige Maira Burggraaff bezig om een raprijm op een T-shirt te beschilderen. JIPPIE JIPPIE JEE HET IS KINDERBOEKEN WEEK EN WE LEZEN EEN BOEK EN WE ETEN CAKE Maira: „Ik verzon deze rap gewoon tussendoor op school." Zo kan je heel beroemd worden, want al staat de poëzie van de straat in geen enkel boek, iederéén weet hoe dit afloopt... HOKUS POKUS PI... Hoeveel weegt blauw? Ooit over nagedacht? Het antwoord op die dichterlijke vraag kun je deze week nog zoeken in een aantal bibliotheken en bibliobussen. „Toch effe stellen dat ik dit het leukste project vind dat ik ooit heb mogen doen," merkt de Gentse jeugddichter Daniel Billiët op. Op verzoek maakte hij een gedicht, Beeldenstorm heet het. Dichteres Johanna Kruit uit Biggekerke deed ook enthousiast mee en dichtte Zomernacht. Dat was nog maar het begin. Sjannie van de Zeeuwse Bibliotheek schreef een brief naar Teja, Wim, Kees, Janpeter, Jaap, Ramon, Paul, Menno, Brechje en Margreet. Met de vraag of ze, als beeldend kunste naar, ieder twee kunstwerken willen maken bij de twee gedich ten, speciaal voor kinderen, speciaal voor de kinderboeken week. Sylvia van de Kunstuitleen nam de kunstwerken in ontvangst. Na het project gaan ze in de kin derkunstuitleen. Kij k-j e-wij zer Gedurende de kinderboeken week staan er in een aantal bibliotheken twee van de kunst werken opgesteld. Ook de bibliobus vervoert er twee. Kinderen die zo'n bibliotheek of bibliobus bezoeken wordt gevraagd om de kunstwerken goed te bekijken. Om je daarbij te helpen krijg je een kijkje- wijzer. Daarna moet er natuur lijk zelf een gedicht gemaakt worden. In de bibliobus word je daarbij geholpen door Johanna Kruit. Gedicht Van alle kunstwerken is een mooie kaart gemaakt, waarop ook het gedicht geschreven kan worden. Die kaart moet terug naar de bibliotheek, waar een tentoonstelling gemaakt wordt van de gedichten en de kunst werken. Wanneer je die tentoon stelling bezoekt lees je pas de ge dichten van Daniel en Johanna. Zo wordt de cirkel rond. Op 15 oktober gaat de poëziebus met Johanna Kruit en twee kunstwerken naar de St. Jozef school in Vlissingen en de Valeriusschool in Veere. Op 16 oktober bezoekt de bus De Zuidvliet in Kortgene en De Vliete in Wissenkerke. -Psss...

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1998 | | pagina 2