PZC krullebak* Agenda's worden nog bonter Laat ze niet stikken! Helemaal hij zijn kost handenvol geld Toneel kent geen geheimen meer 18e JAARGANG-NUMMER 8- DINSDAG 22 SEPTEMBER 1998 OOST-SOUBURG - Wie aan volkssport nummer één meedoet en een lek ker potje voetbal speelt, denkt, niet aan kinder misbruik als-ie de bal een schop geeft. Veel voetballen worden gemaakt door vaak jonge kinderen in de Derde We reld. Ze worden gedwon gen om te werken van 's morgens vroeg tot 's avonds* laat tegen een hongerloontje. De Fair Trade-organisa tie, het inkoopbureau voor de Wereldwinkels, heeft een actie op touw gezet om hiertegen iets te doen. „In alle Wereldwinkels in Nederland kan je nu een eerlijke voetbal kopen," zegt Mieke Looise. Zij is voorzitster van de Wereldwinkel in Oost- Souburg. Goed loon Een eerlijke voetbal is een bal die gegarandeerd niet door kinderen is gemaakt. Mieke: „Bovendien krij gen hun ouders een goed loon voor het maken van de ballen, zodat hun kinderen niet hoeven te werken. Ze houden zelfs wat over om scholen te bouwen." En daar gaat het om. „Als je kinderarbeid wil bestrijden, moet je de ou ders voldoende betalen," vindt Mieke. Zij heeft ook een actie bedacht om de aandacht op de eerlijke voetballen te vestigen. Mieke: „Wij hebben, via Danny Blind, de hand tekeningen van enkele Ajaxspelers op tien eerlijke ballen laten zetten. Die hebben wij toen in Souburg op onze jaarmarkt verkocht. Ze waren in een mum van tijd allemaal weg!" Rijkaard Het gaat goed niet de actie. Zelfs de nieuwe bondscoach van het Nederlands elftal, Frank Rijkaard, doet er aan mee. De actie, die in april van start is gegaan, loopt nog wel een poosje door. Mieke: „In Nederland zijn er al 5500 eerlijke ballen verkocht. Dat is een mooi begin." Maar het kan nog veel be ter. Verschillende Wereld- winkels nemen contact op met sportzaken en voet balclubs om nóg meer voetballen aan de man en vrouw te brengen. Omdat het maken van voetballen gebeurt door het aan elkaar stikken van de onderdelen, vindt Mieke dit wel een goeie leus: Laat de kinderen niet stikken! VLISSINGEN - Het schooljaar is weer in volle gang. Daarmee is een einde gekomen aan de jacht op eigentijdse agenda's, ringbanden en rug-tassen. Zomaar even een winkel binnen lopen en de eerste de beste agenda pakken en wegwezen is er niet bij. Vooral brugklassers zijn zeer kritisch in het aanschaffen van schoolspullen. De veertienjarige Esther uit Middel burg is speciaal naar Rotterdam gereisd, om een agenda te kopen. Esther: „Ik wilde een Organizer (een agenda met losbladig systeem) met zebraprint, maar die was al uitverkocht. Ik baalde als een stek ker. Gelukkig vond ik nog een mooie Kipling." Keuze De agenda's zijn big business-, de uit gevers zorgen ervoor dat er voor elk wat wils is. Computerliefhebbers kie zen meestal de Power Unlimited- lijn, voor housers is er de Happy Dance-agenda. De merkenfans heb ben mappen en agenda's van Diesel, Fila of Nike. Onder jongens vanaf een jaar of dertien is Thunderdome de absolute favoriet. Jongens uit groep acht kiezen vaak voor een agenda van hun favoriete club. Amir (11): „Ik heb een agenda van De Ajax; voetbal grote hobby." foto Dirk-Jan Gjeltema is nu eenmaal mijn meeste meisjes van deze leeftijd kiezen voor een vrolijke agenda. Nadine (12): „Ik heb een Snoopy- agenda. Die is niet alleen leuk, maar ook nog eens erg handig." Muziekzender TMF geeft ook een agenda uit. Deze agenda is buitenge woon populair en heeft de ouderwet se popagenda volledig vervangen. Portemonnee Helemaal bij zijn vergt wel een aanslag op de portemonnee. De populaire organizers, het liefst bekleed met namaak panter- of tijgerbont, behoren niet tot de goed koopste. Elize (15): „Je moet goed uitkijken hoe je je geld besteedt. Ik koop een paar mooie dingen, die vul ik dan aan met wat goedkopere. Anders kan ik het niet betalen." Wie er niet snel bij is, moet een jaar aankijken tegen een agenda die uit is. Voor een appel en een ei liggen ze in de aanbieding: agenda's van de Spice Girls en de Backstreetboys. Ook veel agenda's van Bart de Graaff en Gabberagenda's zullen dit jaar waarschijnlijk nooit ingevuld worden. Robhert de Wit en Kevin de N'ooyer: straks meer dan Miniatuur Walcheren. OOST-SOUBURG - Nog op zoek naar een besteding voor een regenachtige zomervakan tie? Robbert de Wit (10) en Kevin de Nooijer (12) uit Oost- Souburg weten het wel. Bouw een brug! Ze hebben er vier volle weken aan gewerkt en nu staat hij er dan: een prachtige Sloebrug. Kevin: „Op school moesten we voor handvaardigheid een brug maken, ik deed de Souburgse Draaibrug. Ik vertelde dat aan Robbert en die wilde nog een brug maken voor z'n Lego". De jongens kozen al snel voor de Sloebrug in Vlissingen en gingen aan de slag. „Steeds als we iets niet wisten moesten we naar de brug fiet sen. Toen kwamen we op het idee om foto's te maken", vertelt Kevin. Blooper Er ging ook wel eens wat mis. Robbert zette een slagboompje zo vast in de bankschroef dat het er plat en vies uitkwam. Robbert: „Ik dacht hem thuis even in een emmer water te leggen, maar dat bleek chloor te zijn! Dat was echt een blooper". De brug is helemaal gemaakt van afgedankt hout en ander waardeloos materiaal. De jongens zijn zeer vinding rijk, zo maakten ze de kabels van paperclips! De brug kan omhoog en de slagbomen kunnen open en dicht. foto Lex de Meester Ze hebben ook geluid opgeno men bij de Sloebrug. Je hoort dan de bel bij het dichtgaan van de brug en autogeruis. Niet te koop Het werkstuk staat nu nog in de schuur bij Kevin. Er moet nog eèn brugwachtershuisje bij en daarna wordt het bij Rob bert neergezet om er samen mee te spelen. „Maar als er drukte komt bij ons gaat hij naar Kevin hebben we afgesproken. Voor de veilig heid", zegt Robbert. De buuijongens zijn het er over eens: hij is niet te koop. Hierna gaan ze de Keersluisbrug in Vlissingen namaken. „Straks hebben we meer dan Miniatuur Walcheren!", grappen ze. GOES - Woensdag 7 oktober is het eindelijk zover: Het jeugdtheaterhuis in Goes gaat van start. Josien de Graaf uit Middelburg gaat dé kinde ren toneel leren. „Ik ben hardstikke blij dat het project kan beginnen en ook wel een beetje trots, dat ik de kinderen les mag geven." Josien is al heel lang met toneel bezig. Ze heeft gestudeerd aan de toneelacademie in Maastricht. Ze heeft gespeeld in het jeugd theater DODD en ze heeft Muis en Leeuw geschreven. Josien: „Het jeugdtheaterhuis is bestemd voor kinderen van negen tot en met twaalf jaar. Je kan je opgeven voor een korte cursus en voor een jaargroep." Prijskaartje De korte curSus duurt tien lessen en wordt drie keer per jaar gegeven. De jaargroep heeft dertig lessen. Er is wel een prijskaartje aan verbonden. De korte cursus kost 100,- en de jaargroep 300,—. De lessen worden gegeven in theater 't Beest in Goes. Josien: „Dat ligt lekker centraal en 't Beest heeft een prachtig vlakkevloerstheater- tje." Om kennis te maken met Josien, met haar manier van werken en met 't Beest; geeft ze woensdag 30 september open lessen. „Van half twee tot drie uur geef ik een open les voor de kinderen, die zo'n korte cursus wel leuk vinden," zegt Josien. „En van half vier tot vijf voor de kinderen van de jaargroep. Toegang gratis!" Kinderen kunnen zich dan ook al opgeven voor het openingsproject, dat Josien bedacht heeft: een Mini-Kerstmusical. „Ik vond het wel leuk, om meteen te laten zien, wat je allemaal kan leren in zo'n jeugdtheater- huis," zegt ze. De Mini-Kerstmusical wordt zaterdag 19 december opgevoerd in 't Beest. Wie zich opgeeft, leert van alles over toneel. Wat is een rol spelen, hoe gebruik je je stem en je lijf, welke rol spelen kleding en het décor. Ook het kijken naar toneel en het praten met acteurs staan op het programma. Het wordt stikleuk! Info:0113-228142.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1998 | | pagina 1