heeft ige na plant Op de kade van Tunis als slaaf verkocht - NSDAG 7 JULI 1998 3 Groot feest vorige week sche Jeugdboek, vier keer De woensdag in Zierikzee: Thea Prijs van De Nederlandse Kin- Beekman vierde in de gehoor- derjury en ze staat al jaren met testad van Jasper Lievenszoon de vijf boeken van hierboven de Bonte haar vijfenzeventig- in De Jeugdboeken Top 100 ste verjaardag- Ze is pas echt Allertijden- jarig op 23 juli, maar moest Haar nieuwste heet Wij- vorige week toevallig toch op gevochten. Het begint in Zierik- Schouwen-Duiveland zijn en zee waar op I januari 1705 daarom -vond haar uitgever- Jasper Lievenszoon de Bonte I kon het ene met het andere wordt geboren. Het jongetje mooi in één keer gevierd heeft al meteen weinig geluk, worden. Hij trommelde twee want drie dagen later sterft burgemeesters op (Stt, mondje zijn moeder. En omdat vader dicht!), nodigde een boel jonge De Bonte niet voor zijn zoon lezers uit (Ze mag het niet we- kan zorgen, brengt hij Jasper ten!) en vroeg ook enkele naar een buurvrouw een paar collega's van de schrijfster plus huizen verder. Tien jaar later nog een stuk of wat volwasse- haalt hij hem terug naar huis. nen naar het feestje te komen: Om een goeie timmerman van ,We gaan haar verrassen!' hem te maken. Iedereen was er. Behalve de Jasper heeft over de plannen koningin die echt niet kon, van zijn vader zo zijn eigen ge- maar wel een bijzonder cadeau dachten: hij wil reizen, avontq- liet bezorgen: een lintje zo ren beleven, de wereld zien en groot als een klein stropdasje, schatten verzamelen. Zelfs de zodat de populaire schrijfster waarschuwing van zijn vriend zich voortaan Ridder in de Jacob Ham 'Het zeemansleven Orde van de Nederlandse kan hard zijn', kan hem, zijn Leeuw mag noemen. droom niet ontnemen. Toch lijkt er weinig kans dat Jasper veel van de wereld te zien zal DoeK krijgen. Totdat... Pas toen Thea Beekman in het Vrijgevochten is een boek zoals stadhuis hoorde dat ze alleen Thea Beekman kan geridderd zou worden, begreep schrijven: spannend van de ze dat ze niet voor het ene van eerste letter tot en met de Bunnik naar Zierikzee was laatste punt. En als je al eens gekomen,maar zich van huis eerder een boek van haar had laten lokken voor het gelezen hebt, weet dat je dit andere. Ze zou (had ze al die tweeëntwintigste na de eerste tijd gedacht) dertien kinderen keer weer meteen opnieuw wilt een beetje officieel haai* nieuw- lezen. Om een heleboel ste boek Vrijgevochten cadeau redenen. Maar vooral omdat doen. Dat ze -en hoe! zelf in de het net is alsof je met Jasper bloemeties zou worden gezet... zelf naar Portugal vaart; daar had ze geen tel aan gevangen wordt genomen door gedacht. Maar als ééntje het zeerovers; op de kade van verdiend heeft dan is het wel Tunis als slaaf verkocht en drie de schrijfster van onder ande- jaar later na een tocht door de re Kruistocht in spijkerbroek, woestijn -een stormachtige reis Hasse Simonsdochter, De terugmaakt naar Zierikzee. gouden dolk, Kinderen van moeder aarde, Wonderkinderen Vrijgevochten wordt uitgegeven door en nog veel meer lekker dikke, Lemniscaat. Het kost f29,50 en is 234 spannende leesboeken. pagina-s dik. Ze kreeg er een Gouden Griffel Jan Smeekens voor, een Zilveren; de Europese Johan Antes nog steeds paf van wonder pop en vlinder rups. Een pop. En dan het grote wonder: De vlinder, ïan Antes kan er nog steeds niet over uit. „Elke keer id ik het weer een wonder. Dat uit zo'n foeilelijke pop prachtige vlinder tevoorschijn komt." Prikkebeen van Kwadendamme weet waar hij over at. „Als kind moest ik in de groentetuin rupsen en nders vangen. Ongedierte, zo dacht men toen. Maar mij lag het anders. Mijn liefde voor de vlinders werd die tijd geboren. Het begon met het simpele koolwitje. schitterende vlinder." vele jaren later heeft hij voor zijn grote liefde een bitterende kas gebouwd. Vol met echte vlinderplanten. Waardplanten worden ze genoemd. „Elke vlinder heeft zijn eigen plant, waar hij stuifmeel haalt," legt hij uit. Op de planten zijn de dag pauwoog en de atalanta bezig met het leggen van eitjes. Over het blad van een bananenplant krui pen rupsen. En overal in de kas zie je poppen han gen. Wachtend op het mo ment van uitkomen. „Ik heb in het buitenland een aantal poppen gekocht," vertelt Johan. Tropische vlin- ders heb je niet in ons land. Vandaar. Uit Guatamala komt de Heli- conius." Met trage bewe gingen vliegt de grootste vlinder uit de kas voorbij: De uilenvlinder. En over de vijver in het midden van de kas fladderen de koning- innepages. Bloemendijken Johan: „Ik probeer een aantal pagesoorten zelfverder te kweken. Als het lukt, dan wil ik ze uitzetten hier op de bloemendijken in de buurt." De vlinders in de kas genieten van een zorgeloos leven tje. Natuurlijke vijanden ontbreken. En de gifspuit komt de kas niet in. Rupsen mogen hier de buik vol eten met het blad van de bananenplant. Graag zelfs. Hoe meer rupsen, hoe meer vlinders, weet ook Johan Antes. =drea Pouwelse repeteert elke dag: mijn vader en mijn zusje vinden dat niet altijd even leuk. foto Dirk-Jan Gjeltema ie over de zeewering van Westka- ille wandelt en op de achtergrond zachte tonen van de Ihoorn hoort, luistert waarschijn- knaar Andrea Pouwelse. twaaljarige Westkapelse speelt al 'njaar of vijf dit instrument. And- ,Ik ben begonnen met lessen op muziekschool en daarna ben ik bij .K.K. Oefening Kweekt Kunst) san spelen." dagen dat zij niet op les of bij de ireniging te vinden is, oefent zij bis. Andrea: „Elke dag repeteer ik in kwartier tot een half uur. Mijn ader en m'n zusje vinden dat 'niet Itijd even leuk. Mijn moeder wel, !e speelt zelf ook althoorn." )e grondtoon van het instrument ordt bepaald door de lengte van de s. Wanneer er samen met anderen wordt gespeeld, moeten de instru menten op elkaar afgestemd worden. Het afstemmen gebeurt door de on derste buis, die in lengte verstelbaar is, iets te verschuiven. Verder is de techniek van het bespe len belangrijk. Andrea: „Om het juiste geluid te krijgen moetje al bla zend je lippen laten trillen." Inmiddels zit Andrea ook in de Jeugd Brassband Zeeland. Na een heuse auditie werd ze geselecteerd. Met haar twaalf jaar is ze het jongste lid van de brassband. De ambitieuze groep wil volgend jaar naar Amerika. Om in de States te belanden geven ze regelmatig concerten. Het geld dat daarmee wordt verdiend, zal worden gebruikt om de reis te betalen. And rea: „deze zomer gaan we naar Enge land. Ik heb er erg veel zin in." Het is de talentvolle Zeeuwse niet al leen om de muziek te doen. Andrea: „Ik vind spelen op de althoorn leuk. Ik vind het minstens zo belangrijk dat het een gezellige band is, anders speel je gewoon niet lekker." First love Haar favoriete muziekstuk is Music is my first ioue.Toch houdt, ze niet al leen van muziek die voor de althoorn geschikt is. Andrea: „Ik vind de Backstreet Boys goed en het num mer Casanova van Ultimate Kaos bevalt me ook wel." In de toekomst wil ze zeker doorgaan met het bespelen van de althoorn. Van muziek haar beroep maken vind ze te ver gaan. Andrea: „Gewoon lekker bij O.K.K. en bij J.B.Z. blijven spelen vind ik genoeg." tooESTEAKS, gt KAOPRUIMEN EN DAARNA MÖÉT NAAR DE RAPIER EN o,3A HET OupgiA?, WETEN NIET WAT "2(310 \s.. zwcht MOET.'

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1998 | | pagina 3