PZCkrullebak* Yo-Yo Wie niet rookt is een watje Spelen zonder verbodsbordjes Sleeper, Rock the Baby, Walk the Dog en andere tricks Kindertegels aan begin van wijk 18e JAARGANG-NUMMER 7- DINSDAG 7 JULI 1998 e* Hij SCHi£T DE BAL op PE CAMERAMAN Af. Die pa."see*-T ZÏERIKZEE - Het gaat weer de verkeerde kant uit met het roken van de jeugd. „Een paar .jaar geleden was het roken uit,, maar wie nu niet rookt is een watje," zegt Ella Engels van het Zeeuws Consultatieburo voor Alcohol en Drugs. Ella is voor&l werkzaam in het onderwijs. „Vooral veel in het voortgezet onderwijs, want in de brugklas daar begint het." Sinds enige tijd is daar ook het basisonder wijs bij gekomen. Dr ugskoffertj e Betere voorlichting over drugs aan de jeugd, daar voelde de woningbouw vereniging Beter Wonen op Schouwen-Duiveland wel wat voor. Samen met het ZCAD ontstond het drugskoffertje. De drugskoffer zit vol informatie over drugs en alcohol. Hij is bestemd voor leerkrachten en leer lingen van groepen 7 en 8 van de basisscholen op Schouwen-Duiveland. Ella: „Er zitten kant-en- klare lessen in voor de leerkracht, folders, leer lingenwerkboeken en een videoband." Intussen hebben bijna alle basisscholen de beschikking over hét koffertje. Geen taboe Dat er goed over de problemen met alcohol, tabak én drugs wordt gepraat, ook al met jonge kinderen, vindt Ella van het grootste belang. Ella: „Ouders en school moeten niet bang zijn voor een gesprek. Het moet geen taboe zijn, anders wordt het een te beladen onderwerp" Alcohol Behalve roken wordt ook alcohol meer en meer een probleem, meent Ella. Elf- en twaalfjarigen komen steeds sneller in aanraking met alcohol. Ella: „Als in de gezinnen elke dag alcohol gebruikt wordt, dan vinden de kin deren dat de gewoonste zaak van de wereld." Ouders en kinderen, die meer willen weten kun nen bellen met het ZCAD: 0118-625113. Ook kinderen, die een werkstuk moeten maken of een spreekbeurt houden, zijn van harte welkom. Avontuurlijk spelen in speelboerderij Pierewiet in Nieuwvliet. foto Charles Strijd NIEUWVLIET - Er is veel ruimte en er is een grote schuur en een grote boom gaard. In de schuur staan alle maal apparaten om iets moois mee te maken. En in de boom gaard is van alles om mee te spelen. Geen wonder dat de aanwezige kinderen geen tijd hebben om te praten. Toen de familie De Groote uit Nieuwvliet eens op vakantie was op de Veluwe ontstond het idee. „We bezochten daar een spelerij waar we veel konden spelen en knutselen," vertelt zoon Tim. „Ik heb daar wat rondgekeken en geholpen en dacht zoiets is er in Zeeland niet," zegt vader Wim. „En ik zat lekker op het terras en dacht: zoiets zou wel wat voor ons wezen," besluit moeder Jeanine. Sinds een jaar draait de speel boerderij Pierewiet aan de Mettenijedijk op volle toeren. „Binnen kunnen de kinderen creatief bezig zijn met tech niek: figuren maken uit piep schuim, een fotolijstje van plexiglas, iets zagen uit hout, tegels beschilderen en zelfs puntlassen. Alles wat de kinderen thuis niet kunnen maken kan hier wel." Niet gewoon Buiten staat een grote hoeveel heid skelters geparkeerd: „We hebben geprobeerd om er geen gewone speeltuin van te maken. Behalve speeltoestellen is er een klimheuvel met kruip- gaten en een echte grote boot. Dat nodigt uit tot avontuurlijk spelen." De combinatie van binnen en buiten vinden ze ideaal: „We zien hier alleen maar tevreden spelende kinderen en krijgen veel complimenten van scholen en ouders, dat maakt dit werk erg leuk." Stokbrood Er komen veel scholen, er worden verjaardagspartijtjes gehouden en hele gezinnen kunnen er terecht. Alles is ingericht op kinderen: „We hebben geen vloerbedek king en geen verbodsbordjes. En de kinderen mogen zoveel maken als ze zelf willen. Terwijl de ouders op het terras koffie drinken of een handje meehelpen." En krijg je honger van al dat spelen en werken? Dan mag je je eigen stokbrood bakken en gaan picknicken in de boom gaard. MIDDELBURG- Er wordt nogal eens gedacht dat mensen in een stad elkaar niet kennen Dat ze niet eens weten wie hun buren zijn. Niets is minder waar in de Gnffioenwijk in Middelburg! Twee weken geleden werd in de Seisweg de jaarlijkse Sijsjesdag gehouden. De hele straat wordt afgezet voor verkeer, en gevuld met kraampjes, springkussens en een echt podium. Yip van den Berg (6) heeft volop meegedaan aan de Sijsjesdag. „Ik ben geschminkt, heb een liedje geplaybackt en heb een kussengevecht gehouden," vertelt hij. „Er was ook een echte hoogwerker waar je in mocht met een meneer. Ging ik met m'n vriendje omhoog, zagen we achter de huizen een mevrouw liggen in haar bikini!" Kunst in de wijk Met een loterij en de verkoop van allerlei spul len wordt ook flink geld opgehaald. Dat wordt altijd besteed aan de wijk. Het eerste jaar werden er speeltoestellen van gekocht. Het jaar erna kon er een oude klok voor opgeknapt en weer neergezet worden. Dit jaar krijgt het geld opnieuw een bijzondere bestemming; kunst in de wijk door de wijk. De bedoeling is dat alle kinderen uit de wijk een tegeltje beschilderen. Deze tegeltjes worden dan op pilaren geplakt die hij de ingang van de wijk komen te staan. Er zijn al contacten met bedrijven die de pilaren leveren en de tegeltjes kunnen glazuren. Eerst moet de gemeente Middelburg nog toestemming geven voor dit project. Koe van hout Elk jaar komt er meer bij op de Sijsjesdag. Behalve een paardentram reed er dit jaar een ponykar, liepen er geiten rond en was er een melkkoe van hout waar kinderen hel melken op konden proberen. Het gaat op zo'n dag óm saamhorigheid en contact. Yip vat het echter veel kernachtiger samen: „Het is leuk voor de kinderen." En zo is het. stuk uitgebalanceerd en beschik ken over precisie-kogellagers en een verstelbare spleetruimte. KOUDEKERKE - De Yo-Yo is in. En dan praten we niet meer over twee houten schijfjes die aan een touwtje op en neer gaan. Nee, we hebben het nu over een hi-tech- instrument. „Mijn fireball heeft lagers. Daardoor kan deze Yo-Yo langer spinnen," zegt de twaalfj arige Elmar Zoontjes uit Koudekerke. Elmar is een echte Yo-Yo-ka. De jojo bestaat al lang. Vierhon derd jaar voor Christus werd er al mee gespeeld. Niet bij alle volken was het een vriendelijk speelgoed je: op de Filipijnen werd de jojo ge bruikt als wapen. In 1926 richtte de Amerikaan F. Duncan uit Chicago een bedrijfje op waar jojo's gemaakt werden. Sindsdien is het speeltje over de hele wereld bekend. In de jaren negentig veranderde niet alleen het materiaal, maar ook de schrijfwijze: de jojo werd Yo-Yo. De moderne Yo-Yo heeft de school en het straatbeeld veroverd. Een eenvoudige Yo-Yo heb je al voor een gulden of vijf. Wie kiest voor 's werelds langst spinnende Yo-Yo, gemaakt van vliegtuigaluminium, moet zo'n kleine f 300,neertel len. Deze Yo-Yo's zijn stuk voor Yo-Yo-tricks vergen veel oefening. Tricks De basistrucs (de Yo-Yo-ka's zeg gen trickshebben mooie namen zoals Sleeper en Rock the Baby. Elmar: „Bij Walk the Dog werp je de Yo-Yo naar de grond. De Yo-Yo rolt dan een eind naar voren." Een truc voor gevorderden is The Man on de Flying Trapezewaarbij de Yo-Yo over het touw danst. Elmar: „Ik ben er nu zo'n drie maanden mee bezig. Ik oefen elke dag toch zeker een paai' uur. Om de trucs voor gevorderden te leren zal ik nog behoorlijk moeten oefenen." Regelmatig zijn er wedstrijden waarop de Yo-Yo-ka's hun kunsten vertonen. Elmar: „Het lijkt mij leuk om daar aan mee te doen." Voor de echte fanaten zijn er aller lei accessoires te verkrijgen zoals: reserve-asjes en reservetouwfjes. Elmar: „Er zijn ook holsters waar in je de Yo-Yo op kunt bergen." Volgens Elmar is de Yo-Yo een blijvertje. „Half augustus wordt in Scheveningen het eerste Neder lands Kampioenschap gehouden, foto Ruben Oreel Dat zegt toch wel genoeg."

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1998 | | pagina 1