PZCkrullebakS Disco schrikt vissen niet af fl Werkdagen van twaalf uur kunnen niet langer 38 okcê^ ik a/efiro 't TBAyjC,. IK ^|'L C,G€f/ 15 |W AlV" COLA 18e JAARGANG-NUMMER 6- DINSDAG 9 JUNI 1998 DOEL - Eerst geef j ej e identiteitsbewijs a f. Dat wordt grondiggecontroleerd en de gegnveiaó dvorden in de cumpütër 'mgevoerd. "'7 Vervolgens wordt er een foto yan je gemaakt en krijg je; een kaartje om deuren mee te openen. Pas dan mag je binnen in de Electrabel kerncentrale in het Belgische Doel. En daar zit imt probleem:ê:de vissen en garnalen in de Westerschelde bezitten geen identiteitsbewijs, liggen niet lang genoeg stil voor een fatsoenlijk lijkende foto, en het kaartje blijven, ze maar verliezen. Ze mogen er dus niet in. Met alle mogelijke middelen wordt geprobeerd ze buiten te houden. Koelwater Els Thoelen, milieu coördinator bij de Belgische kerncentrale legt het uit: „Een kerncentrale heeft water nodig om de boel af te koelen. Wij halen dat water uit de Wester schelde. Op een gegeven moment, merkten wij dat er. bij do inname van hst water veel vis ineekwam,'We 1 170 toniy ,sn garpalen: per iaa e ':'2e7'blëVer(. ehangerr iogntr deciliters en;yr. gingen ,uitemdelyk dood. Vooral haring en sprot kunnen er heel slecht tegen. Andere soorten zoals tong en baars kunnen nog wel teruggezet worden. Daar wilden we iets aan doen. In september 1997 hebben we op de bodem bij de inlaatbuis geluidsboxen geïnstalleerd waar een dreun van 320 decibel uitkomt." Visgoot De bedoeling van deze visséndisco was dat de vissen de trilling van het geluid als onprettig zouden ervaren en niet meer in de buurt van de inlaatbuis zouden komen. Zo zou 80 procent minder vis in het filter terechtkomen, i Dat is niet gelukt. Els: „Nee, het resultaat valt tegen, slechts 30 j procent. Dat komt doordat de boxen te ver van de buis verwijderd zijn. We gaan ze nu aan de buis vastmaken en dan moet het goed zijn. Bovendien maken we in de inlaatbuis ook nog een extra beveiliging in. de vorm van een visgoot. Vissen die dan toch in het filter komen kunnen via die goot weer terug naar V VLISSINGEN - In Thailand, India, Pakistan en China is het heel gewoon: kinderarbeid. De omstandigheden waaron der deze kinderen wepken zijn vaak mensonwaardig. Kevin (14): „Het gaat hier niet om even de auto poetsen of het gras maaien. De kinderen heb ben werkdagen van 12 tot 16 uur. De rest van de dag heb je dan echt Wel nodig om te rus ten. Een sociaal- leven, zoals wij dat kennen, is dan onmoge- I l'uk-" De werkplaatsen waarin kinderen werken voldoen niet aan veiligheidsnormen. Stof- maskers zijn niet aanwezig en de ruimtes zijn meestal ongeventileerd. Chantal (13): „De kinderen worden vaak niet oud. Ze krijgen allerlei kwalen; waar aan ze later sterven." Verbieden Kinderarbeid helemaal verbie den is volgens de organisatie ChildRight niet verstandig. Het werk is het enige alterna tief voor de kinderen om het hoofd boven water te houden. Vaak zijn complete gezinnen afhankelijk van het inkomen van de kinderen. Ilona (12): „Er zou echt iets moeten gebeuren aan de werk omstandigheden. Misschien zou een organisatie als UNICEF dat kunnen controle ren." Rick (12): „Als de kinderen een deel van de dag zouden wer ken en het andere deel van de dag naar school zouden gaan, kunnen ze zich beter ontwik kelen." Sportkleding Een flink aantal grote bedrij ven, veelal uit de sportkleding- branche, maakt gebruik van werkende kinderen. Door de lage lonen en primitieve omstandigheden waaronder de kinderen werken, boeken deze bedrijven flinke winsten. Alex (14): „Nu ik er wat meer over weet, kijk ik toch wat kritischer naar wat ik koop. Ik heb bijvoorbeeld een NIKE- trainingspak en ADIDAS- sportschoenen, die zijn dus door kinderen gemaakt." Bart (13): „Veel kinderen weten het wel, maar trekken zich er niets van aan." Rechten Organisaties als Terre des Hommes en UNICEF voeren al jaren actie tegen kinderar beid. Ondanks het feit dat de rechten van bet kind zijn vast gelegd lijkt er voorlopig geen eind aan te komen. Stephanie (14): „Ik las dat er aan de GlobalMareh in Middelburg, een protestmars tegen kinderarbeid, maar twaalf mensen deelnamen. Er moet echt nog veel meer publiciteit aan worden gegeven, want dit kan echt niet." Beelden uit het boekje Kookkunst, oude recepten en hedendaagse kunst uit Zeeland. „Goedemorgen, Ramon de Nennie, goedemorgen, mevrouw Els Clement, u bent samen uitgeverij decreet en nu heeft u samen een kookkunstboekje uitgegeven?" „Ja." „Tweeëntwintig Zeeuwse kunstenaars kregen een recept van vroeger en maak ten daar Tweeëntwintig prachtige kunstwerken bij Vindt u niet dat kunstenaars rare mensen zijn? Er zitten wel hele bijzondere dingen bij." „Dat kun je wel zeggen, ja." „Wij zien een echte ets van een stokvis, een computer- schijfje over slibtong, een trap met struisvogeleieren..." „En vieze drollen, die op bolussen lijken." „En een bed met paddestoelen en een Star Warspetje dat op een uienschil lijkt. En die recepten, kun je die nu ook allemaal bereiden? Er zitten zelfs oude Romeinse recepten bij." „Wij houden de mensen natuurlijk niet voor de gek." „Dat willen wij niet zeggen. Wij hoorden dat die recepten van zes musea uit West Zeeuws-Vlaanderen komen, die allemaal een tentoonstel ling over eten of drinken hebben?" „Dat heeft u goed gehoord, ja." „En kinderen kunnen die de tentoonstellingen ook bezoe ken? En ze kunnen dat boekje voor hun verjaardag vragen?" „Alle boeken zijn uitverkocht." „Hoe bedoelt u, al die 600 boeken zijn uitverkocht???" „Ja, iedereen wilde het hebben en nu zijn ze bij ons op, in de boekwinkels en de musea zijn er misschien nog wat te koop." „Dus nu gaat u er nog wat bij maken?" „Nee." „Omdat u het bijzonder wilt houden. U bent een uitgeverij van speciale boeken in kleine oplagen?" „Ja." „U bent niet echt bijzonder spraakzaam, bent n misschien moe?" „Wij hebben wel erg hard gewerkt." „Want u heeft al die 600 boeken met de hand gesorteerd en ingebonden, hoorden wij." „Ja!" „Wat betekent decreet eigenlijk?" „Dat betekent bij besluit, dat staat vast." „Dus het staat vast dat u nog meer van die prachtige, speciale, en unieke boekjes gaat maken?" „Ja." „Dank u wel." „Wij deden dit graag." POPPENDAMME - Zoem zoem. Van bloem tot bloem. Voor de bijen is het op dit moment topdrukte. Op zoek naar nectar. En misschien ook wel op zoek naar nieuwe imkers. „Die zijn er veel te weinig," zegt imker Piet de Meester uit Poppendamme. „Bijen zijn nodig voor de bestuiving van bijvoorbeeld fruitgewassen," legt hij uit. „Fruitkwekers huren kasten met bijenvol ken en zetten die in hun boomgaard. Helaas komen er steeds minder imkers, dus zijn er ook minder bijen volken." Aan Cor van Dijk (17) zal het niet liggen. Hij is helemaal verslingerd aan zijn hobby. „Eerst heb ik bij Piet een jaartje meegelopen om het één en ander te leren. Want met bijen ben je nooit uitge leerd. In deze tijd van het jaar moet je de oude koningin verwijderen. Simpel, omdat anders het bijenvolk gaat zwerven vanwege de zwermdrift. Dan word je gebeld door mensen, die zo'n tros bijen achter in hun tuin Imker Cor van Dijk: bijensteek stelt niet veel voor. hebben hangen. Of je die even op komt ophalen." Korven Cor begon met één volkje.Dat zijn wel zo'n 20.000 bijen. Intussen heeft hij er vijf. De korven staan overal in de buurt opgesteld. De kasten, het masker, de pijp en andere spullen kon hij voor een hab- bekrats overnemen van een oudere imker. „Een echt dure hobby is het niet," zegt Cor. „Wel een ontzettend boeiende hobby. Je staat telkens weer verbaasd over hun gedrag. Wist je trouwens dat bijen chagrijnig zijn als het onweerachtig is? En dat het schoonmaken van de korf gedaan wordt door de zogenaamde poetsbijen Steken En het steken dan? „Ach, je loopt wel eens een steek op," zegt hij. „Maar dat stelt niet veel voor." Cor praat liever over de honing. „Da's natuurlijk een leuke bijkomstigheid," zegt hij. „Zo levert je hobby ook foto Ruben Oreel nog een iets smakelijks op."

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1998 | | pagina 1