Oefenen op de waaier Binken spoken met bonken Spannend boek over Zierikzeese slavenkas m mm m mm m m mm mm mm t KRULLEBAKJES Joël Dieleman leeft zich uit op de klimmetjes 4 DINSDAG 12 MEI 1998 Alleen voor particulieren tot 16 j aar. Prijs 25 cent per regel. Bij te koop of verkoop verplichte vermelding van het totaalbedrag, max. 50,-. Krullebakjes worden alleen geplaatst als er een naam, j plus adres of telefoonnummer in staat. Opgeven bij de PZC-kantoren óf een formulier invullen (verkrijgbaar bij de meeste basisscholen) en opsturen. Dan geldige postzegels LOS bijsluiten. Sluitingsdatum |l vrijdags vóór het verschijnen van de krullebak (tweede dinsdag van de maand) tot 13.00 uur. Te koop: div. voetbal schoenen maat 36 tot 40 tnegaduck. Wil- co, 551301. Te koop: cd-rom Maan Roos Vis (uitge verij Zwijsen). Sluit aan bij het basison derwijs groep 2 en 3. 25.-. Gudo, 0114- 671258. Te koop: supervision met 1 spelletje gameboyspelletje Terminator 2, niet mee gespeeld. Rob bert, 551301 Te koop: radio met cassetterecorder. Evert, tel. 551301. Te koop: grote cavia- kooi 35.-; cavia kooi 35 gIdjonge cavia's 7,50. Jolanda, 0118-591764. Te koop: paardrijlaar- zen mt. 35 20.-; zwarte paardrijbroek mt. 152 10.-. Chantal, tel. 0118- 636882. Te koop: jonge post en sierduiven. O.a. Italiaanse meeuwen en paustaartduiven kinderfiets 20x175 50.-. Rocco, 0118- 591305 Te koop: camping bedje 45.-. Chantal, 0118-636882. Te koop: hamsterkooi 15.-; paardrijbroek z.g.a.n. 40.-; auto- perkeergarage z.g.a.n. 35.-. 0113-612643. Gevraagd: caviakooi. 0113-612643. Te koop gevr.: witte legerflippo's die in 1995 in Middelburg zijn uitgegeven. 1 kwartje per stuk. Ook event, andere bijz. Flippo's. Erik, 0118- 633524 Te koop gevraagd: duplo o.a. boerderij speelklimrek v. kunst stof voor in de tuin. Bart, 0118-464417 Te koop gevr.: judo- pak mt. 164. Bas, 0118-602225 Te koop gevraagd: voetbalschoenen noppenschoenen mt. 31-32. Yranka de Wijze, 0118-467325 Te koop gevraagd: Lego grondplaten van wegen. Hans en Pim, 0118-572445 Te koop gevr.: Game Boy. Lex, 0118-602225. Te koop gevr.: zeevis hengel. Jan-Willem en Simon Minder- houd, 582755. Te koop gevraagd: Roces- of Bauerskates mt. 39-40. Leanne Minderhoud, 582755. Te koop gevraagd: skates Bauer of Roc- ses, mt. 36 en wie wil voetbalplaatjes voet bal '98 ruilen. Sjoefd en Anouk, 0118- 468143. Gevraagd: telefoon kaarten, evt. ook ruilen. Jaap, 0118- 613246. Te koop gevr.: Poeh- beer en iejoor van Mc. Donalds Happy- meal. 642160 Wie wil er voetbal plaatjes Panini 98 ruilen? Michiel, 0113- 220430 Wie wil er voetbal stickers '98 ruilen? Gertjan, 0113-501380. Wie wil er plaatjes ruilen van de Spice Girls? Dinja, 0118- 467325. Joël Dieleman: liever een rondje op de fiets op het strand, dan zwemmen in de z foto Dirk-Jan Gjeltema Op een onvoorspelbaar moment, meestal in het voorjaar, gebeurt het. De knikkerzakken worden uit de kast gehaald. Op schoolpleinen en in straten zie je kinderen geknield zitten om het eeuwenoude spel te spelen. In Egyptische graven uit de vierde eeuw voor Christus werden knik kers gevonden. Ook de Grieken en Romeinen waren gek op knikkeren. Waarschijnlijk hebben de Romei nen, zo rond het begin van de jaartelling, het spel in ons land ingevoerd. Een paar knikkers en een kuiltje in de aarde is genoeg voor veel spel- plezier. Jesper (9): „Mijn eerste knikkers kreeg ik van mijn broer. De rest heb ik gewonnen. Zo heb ik er al heel wat bij elkaar gespeeld." Pot Bij het knikkeren speelt de laatste knikker een belangrijke rol. Wie die in de put schiet wint de pot. Frank (9): „Soms spreken we bijzondere regels af. Je moet dan bijvoorbeeld eerst met je knikker tegen een andere ketsen, voordat de knikker in de put mag." Knikkers hebben vaak mooie namen zoals: disco's, tumtums, turt les of parels. De namen zijn wel plaatsgebonden. Een Vlissingse Vierenzestigteller heet vijf kilome ter verderop, in Koudekerke, een Bonk en is daar honderd waard. Jeroen (10) uit Biggekerke zegt: „Een bonk is zesennegentig waard!" Het is dus opletten gebla zen als je in een andere stad of dorp gaat knikkeren, want net als bij de namen, kan de waarde van een knikker in een andere plaats heel anders zijn. Veel kinderen spelen niet met al de knikkers die ze hebben. Elke (9): „Mijn lievelingsknikker is een grote donkerblauwe. Daar speel ik niet mee. Dewi (10): „Ik verzamel knikkers. Als ik een nieuwe soort heb leg ik die apart." Trucjes De techniek van het knikkeren loopt uiteen. Meestal wordt de knikker met de zijkant van de wijs vinger weggeduwd. Anderen leggen de knikker op het middelste kootje van de wijsvinger en schieten de knikker dan met de duim weg. Ook wordt de wijsvinger soms te gen de duim gebogen, waarna de wijsvinger wordt afgeschoten tegen de knikker. Stampen Verder zijn er trucjes om de tegen stander uit zijn concentratie te brengen. Sander (11): „Vlak voor de put wordt er dan met de voet op de grond gestampt. Wij noemen dat spoken. Ik laat me er niet door van de wijs brengen." Kapers, slaven en de Zierikzeese slavenkas. Daar zag schrijfster Thea Beekman wel wat in. Ze heeft over die geschiedenis het spannende jeugdboek Vrijgevoch ten geschreven. Daarin speelt de vijftienjarige Jasper uit Zierikzee de hoofdrol. Hef nieuwe boek wordt binnen kort in Zierikzee gepresenteerd, tegelijk met de vijfenzeventigste verjaardag van de schrijfster. Koopvaardijschepen uit Zierikzee hadden vroeger veel last van de Barbarijse kapers. Het schip en de lading werden in beslag geno men en de bemanning werd ge vangen en moest slavenarbeid verrichten. Ze konden losgekocht worden, maar dat kostte zeer veel geld. Fonds „In 1735 werd het schip De Palmboom gekaapt en toen heeft men gezegd: Dit wordt te gek," zegt Huib Uil. Hij is .gemeentearchivaris van Sehou- wen-Duiveland en weet bijna alles van de geschiedenis van dit Zeeuwse eiland. Huib: „Men heeft toen een fonds ingesteld, waarin iedere zeeman een klein deel van zijn gage moest storten. Met dat geld konden gevangen genomen zee-lieden worden vrijgekocht," Het fonds kreeg de naam Slaven kas en bleef bestaan, ook toen het kapen al lang gestopt was. „Het geld werd gebruikt voor de oude dag van gepensioneerde zeelieden en voor de ondersteu ning van weduwen en wezen," zegt Huib. Nu schrijft de slavenkas, waar van Huib al zo'n dertien jaar voorzitter is, elk jaar een prijs vraag uit. Uit de inzenders wordt door de burgemeester een Winnaar geloot. Huib: „Die krijgt als prijs een vakantiereis aangeboden op het zeilschip De Eendracht. Alle kosten worden betaald uit de slavenkas." Uitstapje Gok de basisscholen van Schouwen-Duiveland kunnen profiteren van de slavenkas. Elk jaar mogen een paar hoogtse groepen een dagje uitvaren op de Oosterschelde. Finn en Hosanna in een strijd om de knikkers. foto Ruben Oreel PZC krullebak Uitgever W.F. de Pagter Eindredactie: Anneke van den Doel en Willem Verstuijf. Vorm strip: Ramon de Nennie. Redactie: Petra de Bil, Marina van den Boogaart, Jaap Clement, Sam Karstens, Piet Nagtegaal, Francis Schot, Hans Segboer en Jan Smeekens. Cartoon: Wouter Apner Adres: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (maandag t/m vrijdag, van 9.00-17.00 uur): 0118 484000 Wielen. Sturen. Spaken en banden. Remkabels en knijpremmen. Bakken vol met onderdelen. Het lijkt bij Joël Dieleman (15) in Vlissingen wel een complete fietsenwinkel. Niet zo vreemd, als je weet dat bijna alle Dieleman- netjes fietsgek zijn. „Op m'n zesde reed ik al mee als we met z'n allen op fietsvakantie gingen," vertelt Joël. „En van het één kwam het ander. Mijn zus en broer gingen wielrennen en moun- tainbiken. Dan ga je vanzelf mee." Een paar jaar deed hij mee aan de triatlon. „Hartstikke leuk, maar het onder deel zwemmen lag mij niet zo." De overstap naar de wielrennerij was gauw gemaakt. Trainen Op dit moment is hij lid van wielerclub Theo Middel kamp. Dinsdags klimt hij op de fiets, rijdt naar Goes en draait daar een trainingsrondje van een kilometer of vijftig. Onder leiding van trainer Jan de Muijnck worden de fijne kneepjes van het wielrennen geleerd. „De bochtentechniek is erg belang rijk,' legt hij uit. „Met hoge snel heid een bocht pikken is een kunst apart. En ook het waaierrijden in een grote groep moet je echt leren. Dat merkte ik wel tijdens m'n eer ste klassieker, de ronde van Noord- West Overijssel. Er stond veel wind. Daar houd ik al helemaal niet van. Bovendien was het een groot pelo ton. Dan moet je uitkijken, dat je niet onderuit gaat." Op 27 juni volgt een nieuwe klas sieker: De Omloop van Borsele. Een wedstrijd voor nieuwelingen en junioren over 70 kilometer. Een koers zonder heuvels. En dat vindt hij jammer. „Klimmen vind ik hartstikke tof. Tijdens het trainingskamp in Zuid- Limburg kan ik me dan ook heerlijk uitleven." Flipperkast Na een trainingsrondje pakt hij altijd nog even een Boulevaartje. „Lekker zo keihard mogelijk naar boven. Proberen de teller boven de 40 te houden." Trots wijst hij naar z'n knalrode fiets. Compleet met tomaatrode velgen. Het versnellingsapparaat zit verborgen in z'n stuur. Klik-klik. Meer hoor je niet als je een andere versnelling kiest ,Het werkt net als een flip perkast," lacht hij. Maar toch wel met één verschil: Zijn fiets slaat nooit op tilt.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1998 | | pagina 4