Schrijf! Keuze Niks boven Anouk Chagrijnig als briefje niet komt Allemaal armoe voor niks Geef die slipper terug 2 DINSDAG 12 ME! 1998 foto Dirk-Jan Gjeifema ze overal Misschien is het wel het oudste gedicht dat ooit geschreven is. En het is een liefdesgedicht. Hebben alle vogels nesten begonnen behalve ik en jij; wat wachten wij nu? moppert een dichter in de twaalfde eeuw. Zo'n 700 jaar later, ook in 't voorjaar, stuurt Karin Bareman (15) uit Hulst twee gedichten in voor de jaarlijkse voorronde van de Kunstbendewedstrijd. En het gaat nog steecis over de liefde... „Over liefde en vriendschap kun je het makkelijkste een gedicht schrijven," vindt Karin. „Wanneer ik verliefd ben schrijf ik erover en wanneer ik me er rot over voel ben ik het daarna kwijt. Soms zijn mijn gedichten een soort dagboek." Vrolijk zijn de gedichten van Karin niet altijd. Een titel als Nieuwe liefde, nieuwe pijn maakt dat al duidelijk. Net als de dichter in de Middeleeuwen vertelt ze over het voorjaar, het nieuwe leven, een onverwachte hoop, maar ook over een onoverbrugbare afstand. „Wanneer je pessimistisch bent lucht het schrijven van zo'n gedicht enorm op," zegt Karin. „Een tijdje geleden maakte ik mijn eerste gedicht en daarna ben ik vaker gaan schrijven. Soms gaat het heel makkelijk en soms ben je uren bezig en krijg je niets." In de categorie taal kreeg Karin de derde prijs: een bronzen o. ttü B De prins op het witte paard. Of wil hij zo maar vriendjes zijn? Wil hij wel, wil hij niet? Wat be doelt hij toch? De vlinders in je buik fladderen alle kanten op. Liefde kan knap verwarrend zijn. „Ik kan me op school helemaal niet meer concentreren," vertelt Mina. „Als ik geen briefje van hem krijg word ik chagrijnig en sluit ik me af." Soms komt de liefde maar van een kant. „Als een jongen ver liefd is op mij en ik niet op hem, dan is dat niet leuk," zegt Caro- lien. „Zeker niet als hij maar achter je aan blijft lopen." Als je verliefd bent zou je het wel van de daken kunnen schreeuwen. Lisa doet het wat rustiger aan. „Ik pak m'n dag boek en daar schrijf ik in, dat ik verliefd ben." Kinderfeest Liefde groeit. Liefde bloeit. Maar soms gaat de liefde ook weer over. Sharon heeft ongeveer twee jaar verkering gehad. „We schreven brieven naar elkaar. Hij kwam steeds op mijn kinderfeest. Ik heb hem toen eens een brief geschreven. Nooit kreeg ik antwoord terug. Na een paar weken wachten heb ik het uitgemaakt. Waarom? Weet ik zelf niet meer. Achteraf heb ik er toch wel spijt van. Dus als hij zich bedenkt..." Verliefd zijn. Vlinders in de buik. Trillende benen. Een raar gevoel in je hele lijf. Rustig aan maar, geen paniek. Volgens Mientje komt dat best weer in orde. „Na een week of zo is dat wel weer Onzeker Astrid heeft wat meer tijd nodig om de vlinders te temmen. „Ik denk de hele dag maar aan hem. Alleen aan hem. Daar word ik op de duur knap onzeker van. Dan denk ik, dat hij me hele maal niet meer leuk vindt. Meestal praat ik er met m'n vriendin over. Dan is het vlug weer over." Soms moet je je favoriete jongen een handje toesteken. „Ik vraag dan aan mijn vriendje om mee te gaan naar een rustig plekje," legt Manouk uit. „Als hij niet wil, dan loop ik boos weg. Als hij ja zegt, dan moet hij belo ven dat het tussen ons blijft. En dan geven we elkaar ons adres." En dat zou het begin kunnen zijn van iets heel moois... Woordje, kusje aaitje, handje handje lager heerlijk toch? Volg je kriebels waar ze kruipen of slaap je eerst dat nachtje nog? Marina van den Boogaart ivéö samen met Anotik op de toto. Manos Coomans; ia ga je voof'kte'bxj!. Helemaal Sat. Verkocht en<^|||?nefd zonder Bat je precies weet waarom. Het overkwam Nanon Coomans (14) uit Middelburg. „Ik hoorde haar eerste single Nobo dy's wife en ik viel als een blok voor haar. Vanaf die dag was er nog maar één grote liefde voor Nanon. En dat was Anouk. „Alles wilde ik van haar weten. Ik wilde haar volgen en zien. En na tuurlijk haar muziek beluisteren." Anouk is de nieuwe ster in popiand. Woont in Den Haag, is 23 jaar oud en hoogblond. Haar ster stijgt als een komeet. En terecht, vindt Nanon. „In maart was ik bij de uitreiking van de TMF Awards in Rotterdam. Ze kreeg er zelfs twee. Eén voor de beste single en één omdat ze de meest belovende artiest is." Optreden Als het even kan gaat Nanon naar elk optreden van Anouk. „In Brouwershaven ben ik erbij geweest. Ik sta zelfs samen met haar op de foto." Alles wat er aan materiaal van Anouk verschijnt wordt uitgeknipt i: :"iit§ M;'opg^tifakt. Foto's?*mtjgj^ews, allés krijgt een plekje -ineen alburË Nanons vader maalfte zelfs een collage van afbeeldingen. In het plakboek zit ook een brieve van Anouk. „Ze wenst me veel succes met het drummen. Ik zit namelijk in een brassband. Cecilia uit Vlissingen." Idiote schoenen Toch is Nanon niet helemaal kritiekloos als het over haar lieve ling gaat. „Ze draagt vaak tweede hands kleding. Een gifgroen leren jasje en idiote schoenen. Da's niks voor mij. Maar ja, zelf zei ze tijdens een aan had. ratje, een paar boeken en pennen en misschien een geldbe drag, dat weet ze nog niet. De schrijfster Hermien Land- vreugd, die bij de uitreiking aanwezig was vond haar gedich ten heel mooi: „Zij vond het dapper dat ik de vrijheid geno men had om niet te rijmen." Veel inzendingen voor taal waren er trouwens niet: „Er waren acht inzendingen, ik denk dat er niet zoveel interesse is," zegt Karin. Hebben scholieren geen liefde voor taal en schrijven? De wed strijd van de Werelddag voor kinderen en poëzie' leverde in april ongeveer 1000 inzendingen van Zeeuwse kinderen op- Scholieren, schaamt u, pak een pen en schrijf, schrijf over lief de, vriendschap, het voorjaar, desnoods over de proefwerken op school, maar schrijf! Een meisje versieren? Prima, maar een blauwtje lopen doet Ruud liever niet. „Als ze nee zegt voel je je rot en verdrietig. Daarom stuur ik altijd een vriend om het haar te vragen. Ik durf dat zelf niet." Aijan was al na een keer genezen. „Via via had ik haar gevraagd. Ze had al een ander. Ik dacht, da's allemaal armoe voor niks!' Peter-Jan probeert het altijd met een briefje. „Lukt dat niet, dan komt fase 2. Ik doe dan een beet je stoer. Lukt dat dan nog niet, dan geef ik haar lekkere dingen. Zo worden we soms verliefd op elkaar." Tja, tenslotte gaat de liefde vaak door de maag. Remco is een afwachten „Als ik verliefd ben vind ik het niet nodig er zelf op af te gaan. Ik heb nu één keer verkering gehad, zonder dat ik het zelf gevraagd had." Ogen Jaap probeert met z'n ogen het meisje van z'n dromen te laten smelten. „Ik kijk in de klas altijd in haar richting. Dat achterna geloop in de pauze vind ik veel te lastig." Michael gebruikt dezelfde truc. „Maar als ze terugkijkt, word ik zenuwachtig." Dat schiet dus niet op. Misschien is de aanpak van Kees beter. Hij pakt meestal de fiets. „Dan rijd ik langs haar huis. Kijken of ze thuis is. Maar als ze er is, dan ga ik er gauw vandoor. En als ze niet wil, dan maakt ze het uit. En dat is niet leuk." Wouter gaat meestal op de creatieve toer. „Een leuke tekening wil wel eens succes opleveren." Achter de meiden aan. Leuk, maar ook wel eens lastig. Theodoor kan er van mee praten. „Ze was stapel op mij," verzucht hij. „Maar ik was niet op haar," verzucht hij. „Ze liep de hele dag achter m'n kont aan. Dat vond ik niet leuk. Toen kreeg ik ook nog een liefdesbrief van haar. Die heb ik doorgelezen en gelijk weggegooid. Ik heb haar toen een briefje terug geschreven. En daar stond in, dat ze maar een ander moest zoeken." En daar daarmee was Theodoors probleem opgelost. Inmiddels heeft Anouk ook al een Edison in ontvangst mogen nemen. Haar nieuwe single It's so hard beklimt de hitparade. Op 5 mei reisde Anouk per helikopter door Nederland. Om her en dér een op treden te geven. „Ik had per brief gevraagd of ik meemocht," vertelt Nanon. „Met een staanplaats of een hangplek was ik al tevreden geweest." Helaas, dat zat er niet in. Grote liefdes blijken helaas wel eens onbereikbaar. Of zoals Anouk zingt: Together Alone Op haar kamer staan verschillen de knuffeltjes. Een beer is haar lievelingsknuffel „Mijn hond vind ik veel liever," zegt de tienjarige Marinda Kats uit Koudekerke. Marinda is helemaal weg van haar hond Masja; een golden retriever van iets meer dan een half jaar oud. Als Marinda uit bed komt, roept ze als eerste de hond. Masja komt dan kwispelend op haai' af gelopen. „Eerst geef ik haar dan een aai of we knuffelen wat en daarna gaan we spelen," zegt Marinda. In huis liggen diverse speeltjes waarmee de twee vriendinnen zich kunnen vermaken. Marinda: „Meestal doen we trekspelletjes. We trekken dan bij voorbeeld allebei aan een kluifje." Tennisbal Buiten wordt de hond verwend met andere spelletjes waar ze gek op is. Op een veldje in de buurt doen de twee vaak een spelletje foto Ruben Oreel met een tennisbal. Onvermoeibaar haalt het jonge teefje de bal op die Marinda heeft weggegooid. Ook gaan Marinda en Masja regelma tig naar het strand. De jonge golden retriever laat dan zien dat ze een echte zwemster is. Marinda: „Ik probeer dan om een stok zover mogelijk in zee te gooi en. Masja haalt de stok op en gaat daarbij wel eens kopje onder. Dat vind ik zonde voor haar, al denk ik dat ze er zelf niet zoveel last van heeft." Retrievers staan bekend als slim me honden, die ook wat eigenwijs zijn. Marinda: „Tijdens een wandeling schoot mijn slipper van m'n voet. Masja pakte de slipper in z'n bek en liep ermee naar huis. Wat ik ook riep, Masja kwam niet. Ik moest daardoor de rest van de weg naar huis hinkelen." Brokken De Koudekerkse zorgt ervoor dat de hond niets tekort komt. Dage lijks wordt de hond geborsteld. De hondenbrokken worden zorgvuldig afgewogen zodat Masja precies de juiste hoeveelheid binnen krijgt. Af en toe stopt ze de hond iets lekkers toe, om haar extra te verwennen. Zo'n zes keer per dag wordt Masja uitgelaten. Marinda: „Dat is niet altijd even leuk. Soms zit ik net lekker te spelen, maar dan moet er toch gelopen worden. Ook houd ik niet van wandelen in de regen." Marinda praat veel tegen haar hond. Ze vertrouwt Masja al haar geheimen toe. „Als ik wat tegen haar zeg, heb ik het gevoel dat ze me begrijpt. Ik zou haar dan ook voor geen goud willen missen."

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1998 | | pagina 2