PZC krullebak* Alles mag op stoere stappers Mijn zus was al ingelijst Friet mét en cola, dat is dan één Zeecu Fietsenhok met Mondriaan Hoe bak ik een taart voor mijn moeder Streetdance: op je handen staan, over de grond rollen Zierlkzee - Den Haag heeft zijn Jantje, Utrecht heeft zijn Dommetje en sinds 1 mei heeft Schouwen- Duiveland zijn Zeecu! Het idee om een munt te laten slaan kwam van Ad Ruytenberg uit Renesse. Ad: „Onze Lionsclub heeft een vakantiebungalow, be stemd voor invalide kinde ren, Die bungalow moet opgeknapt worden en daarvoor is geld nodig." Zo wordt het spreekwoord ergens munt uitslaan letter lijk toegepast. Het viel niet mee om een goede naam voor de munt te bedenken. „We hadden allerlei sugges ties, bijvoorbeeld Zeuro, maar het is de Zeecu gewor den, omdat daar toch ook Zeeland in doorklinkt," vindt Ad. Enthousiasme Als het idee er is, moet het wel nog uitgevoerd worden. Daar heeft Ad veel tijd in moeten steken. Ad: „Eerst moet je weten of zoiets wel kan, dus heb ik contact gezocht met de Nederlandse Munt." Daar bleek, dat als het ontwerp was goedgekeurd, het nog zes weken zou duren voordat de munt klaar zou zijn. Is er wel belangstelling voor? Ad: „In het begin stond men er een beetje aarzelend tegenover, maar gaandeweg werd men steeds enthousias ter." Dat Zierikzee 750 jaar stadsrechten heeft, staat op de munt en mede daardoor heeft de gemeente vieren- eenhalfduizend munten afgenomen. Betalen De Zeecu is een wettig betaalmiddel op Schouwen- Duiveland. Hij kost vijf gulden en is verkrijgbaar bij allle banken en VVV- kanto ren. Er is ook een luxe uit voering, die zevenvijftig kost. Ad: „Je loopt geen enkel risico door Zeecu's te kopen, want je kan ze in elke winkel op Schouwen gebrui ken als betaalmiddel." Ad hoopt, dat er heel veel Zeecu's van het eiland afgaan en niet meer terug komen. „Ieder verdwenen muntje levert ons vier piek op en dat is prima voor de kas; lacht hij. Ad is optimistisch over het eindresultaat. De munt is geldig tot en met 31 december 1998. Ad: „Er komen nog een heleboel toeristen naar ons mooie eiland en als die er allemaal een paar meene men, zijn we zo los!" Carola Vermey, Mark Heykoop, Jolanda Moeliker en Judith de Groene: alles keurig ingelijst, foto Willem Mieras WEMELDINGE - Groep één tot en met acht, ze doen er allemaal aan mee op basis school De Hoeksteen in Wemel- dinge. De kinderkunstuitleen is een groot succes en de kinde ren zijn extra trots omdat hun tekening of schilderij zo mooi ingelijst wordt, meldt een projectkrant van de school. Mark, Carola, Jolanda en Judith uit groep 6, 7 en 8 ver tellen hoe het allemaal in zijn werk gaat: „Wij zijn begonnen met een project over -kunst en hebben gekeken hoe grote schilders als Van Gogh en Mondriaan schilderden. En dat doen wij na." Maar nadoen is toch geen kunst zeker „Nee, nee wij hebben alleen de stijl nagedaan, het werk is he lemaal door ons zelf bedacht. Wij maken geen naaapkunst. Vincent heeft alles zelf be dacht, dus moeten wij dat ook doen. En als je die vakken van Mondriaan nadoet is het toch zijn kunst." Huren Judith maakte een schilderij van een tuin met een horizon helemaal „in de streepjes van Van Gogh." En er waren meer kinderen die mooie dingen maakten: „Om dat iedereen het zonde vond om daar niets mee te doen kwam het idee van de kinder kunstuitleen: de mooiste wer ken worden ingelijst en ouders of andere mensen kunnen dat voor twee maanden huren." En wie bepaalt dan wat het mooiste is? „Dat doen de juf en de meester en soms ook de werkster. Ze kijken niet alleen naar wat mooi is maar ook wat er leuk aan is en hoe de opdracht is uitgevoerd." Er is dus niet van elk kind werk in de kunstuitleen. „Mijn zus was al ingelijst," zegt Carola. „Dus dan mocht ik niet meer. Maar er wordt om de twee maanden gewisseld. Iedereen komt vanzelf aan de beurt." Hebben de kinderen van De Hoeksteen nu ook meer belang stelling voor kunst gekregen? „Vroeger dacht ik dat kunst alleen maar een paar strepen was", zegt Judith, „maar nu zie ik er veel meer in en kan ik er van alles van maken." Jolanda begreep vroeger niets van kunst en vindt het een leerzaam project: „Maar ik houd het meest van kunst waarvan je goed kunt zien wat het is." Ben je in Wemeldinge en je ziet een fietsenhok met een Mondriaan? Dan ben je bij De Hoeksteen. VLISSINGEN - „Kinderen bellen niet alleen voor problemen. We worden ook wel gebeld door kinderen die een taart voor hun moeder willen bakken en willen weten hoe dat moet," zegt Joke van Nieuwenhuizen. Joke is tramster en begeleidster bij de Kinder telefoon. „Het werken bij de Kindertelefoon vergt nog al wat; je moet je in kunnen leven in de kinderen en niet als moeder van een kind aan de telefoon zitten. Goed kunnen luisteren is heel belangrijk en je moet met het kind in zijn denkwereld mee kunnen denken. Alle vrij willigers worden dan ook uitgebreid getraind en begeleid." Gratis De Kindertelefoon is landelijk begonnen in 1972. In Zeeland bestaat de Kindertelefoon sinds 1985. Eerst als experiment bij de telefo nische hulpdienst voor volwassenen. Na twee jaar zijn ze zelfstandig geworden. Bellen naar de Kindertelefoon is gratis. Joke: „In de telefooncel stop je er twee kwart jes in en die krijg je gewoon terug. Van huis uit kan natuurlijk ook, het kost niets en het nummer komt ook niet op de telefoonrekening." Steuntje Bij de Kindertelefoon kun je met al je vragen en problemen terecht. Ze luisteren, denken samen met je na over wat je kunt doen en verwijzen je eventueel doof. Joke: „Kant-en-klare oplossingen hebben we niet. Wel proberen we een steuntje in de rug te zijn voor de kinderen om zelf iets te doen." Problemen zijn niet het enige waarvoor je de Kindertelefoon kunt bellen. ,Nee," zegt Joke. „Kom je thuis, je hebt behoefte aan een praatje en er is net niemand, dan kun je ook bij ons terecht. Of informatie voor een werkstuk. Daar hebben we verschei dene mapjes voor en die sturen we dan op." De Kindertelefoon is elke dag bereikbaar van 14.00 tot 20.00 op nummer 0800-0432. VLISSINGEN - Flinke stappers aan doen om te gaan dansen Dat is zeker belangrijk als je mee wilt doen aan de nieuwste dansrage; street dance. De vijftienjarige Niki Visser uit Vlissingen zegt: „Balletschoentjes zijn voor deze vorm van dansen niet geschikt. Soms worden er flinke sprongen gemaakt. Het is daarom belangrijk om veel grip op de vloer te hebben." De Vlissingse zit het dansen in het bloed. Op vierjarige leftijd begon ze met balletlessen. Niki: „Als ik muziek hoor, ga ik dansen." Los van elkaar Tijdens een project op de Vlissingse Rijksscholengemeenschap Schelde- mond, waarbij brugklassers kennis konden maken met streetdance, behoorde Niki tot de lesgevers. Buiten de schooluren om werd, aan belangstellende eerstejaars een aantal dansen aangeleerd. Niki: „We hebben inschrijfformulie ren uitgedeeld en kregen meer dan vijftig reacties." Bij het aanleren van een dans staan de deelnemers los van elkaar. Twee- lesgevers staan voor de groep en twee anderen er tussen. Daarna is All right Andy, Melanie, Maaike, Joyce, Hester, Rutger, let's dance! foto D-J Gjeltema het ,een kwestie van voor- en nadoen. Ritmegevoel en zin in dan sen leidt al snel tot een leuk resul taat. Streetdance is niet aan regels ge bonden. Niki: „Dat spreekt me er juist zo in aan. Je kan zowel op je handen gaan staan, als over de grond rollen; het mag allemaal." Clips Inspiratie voor het maken van een nieuwe dans doet Niki op door naar clips te kijken. De muziekstij len die erbij horen zijn R&B en HipHop. De videofilmpjes van Will Smith en LL Cool J zijn daarbij favoriet. De tekst van de liedjes is minder belangrijk dan de beat. Niki: „De pasjes die ik dan zie, oefen ik, zodat ik ze later weer op anderen over kan brengen Streetdance is vooral populair bij jongeren tussen de twaalf- en negentien jaar. Niki: „Het zijn meestal een beetje stoere types." Als het aan Niki ligt wordt deze dansrage zeker een blijvertje. Amerikaanse toestanden waarbij pubers met gettoblasters de straat op gaan om hun kunsten te vertonen, verwacht ze niet. Niki: „Op festivals en jaarmarkten zal het deze zomer zeker te zien zijn." 18e JAARGANG - NUMMER 5 - DINSDAG 12 MEI 1998

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1998 | | pagina 1