PZC krullebak* De ellende slaat meteen toe Iets meer zakgeld, vaker een extraatje Van een monument moet je afblijven Wim Hofman drie keer blij 18e JAARGANG-NUMMER 4- DINSDAG 7 APRIL 1998 VLISSINGEN - De spaarvar kens in Nederland hebben het de afgelopen jaren een stuk zwaarder gekregen. Zo'n vijf jaar geleden ontvingen kinde ren van twaalf jaar gemiddeld 4,- zakgeld per week. Nu rijgen deze kinderen gemid deld 5,- per week; een stijging van 25 procent. Van al dat zakgeld verdwijnt een flink deel in de spaarpot. Bram (12) zegt hierover: „De helft leg ik opzij. Ik spaar na melijk voor een spelcomputer." Een groot deel van het zakgeld wordt uitgegeven aan snoep. Saskia (14): „Tussen de middag koop ik nogal eens wat lekkers. Elke dag boter hammen vind ik saai Bert (11): „Van mijn opa en oma krijg ik nog meer dan van mijn ouders." Afwassen De meeste kinderen krijgen het zakgeld zonder dat ze er iets voor moeten doen. Van sommige kinderen wordt wel wat verwacht. Lianne (12): „De afspraak is dat ik twee keer per week af was. Gelukkig vergeten mijn ouders het nog al eens." Michael (9): „Ik help in de tuin en bij het wassen van de auto. Ik vind dat niet erg, an ders verveel ik me toch maar." Kinderen tot twaalf jaar zijn over het algemeen tevreden over de hoeveelheid zakgeld die zé krijgen. Kleding en cadeautjes voor vei jaardagen worden meestal niet van het zakgeld betaald. Rosanna (7): „Als ik naar de ijsbaan ga, hoef ik dat niet van mijn zakgeld te betalen. Ik krijg ook nog wat mee om drinken te kopen." Een kleine groep kinderen krijgt geen zakgeld, al is daar soms wel een reden voor. Tjarda 10): „Ik heb pas een paardrijzadel gekregen. Dat zadel was erg duur. Ik vind het dus ook logisch dat ik nu een tijdje niets krijg." Kleding Vijftien- en zestienjarigen ontvangen flink wat meer zakgeld, maar zij moeten daar ook hun kledingaankopen van betalen. Anouk (15): „Elke maand storten mijn ouders geld op m'n rekening. De eerste maanden gaf ik veel te veel geld uit aan uitgaan en het kopen van allerlei frutsels. Nu gaat het gelukkig wat beter." Een onderzoek waar enkele duizenden kinderen uit verschillende landen aan deelnamen wees uit dat Nederlandse kinderen in vergelijking met buitenlandse leeftijdgenoten gemiddeld wat minder zakgeld krijgen. Alleen kinderen uit Polen en Hongarije kwamen er slechter af. Daar staat tegenover dat Nederlandse kinderen nogal eens wat extra's toegeschoven krijgen. VLISSINGEN - Wim Hofman is blij, drie keer blij: blij omdat er in 1997 zoveel mooie kinderboeken zijn uitgekomen en blij omdat een jury eenslui dend zijn boek het mooiste van al die boeken vond. Het jury rapport was erg lang en Wim heeft het niet zo snel bij de hand, maar hij herinnert zich het woord poëtisch en daar is hij ook blij mee. De Vlissingse schrijver won onlangs de Woutertje Pieterse prijs en verdiende daar 25.000 gulden mee. Hij kreeg de prijs voor zijn boek Zwart als inkt het verhaal van Sneeuwwitje en de zeven dwergen. Wim houdt van oost-indische inkt: „Dat is superzwart, daar kun je mooi mee tekenen. Zwart heeft te maken met nacht, duisternis en ernst.. Zwart als inkt is een ernstig boek, het aceent ligt op de dood, de ellende van het leven slaat meteen toe." Op bladzijde 14 en 15 zijn rode bloeddruppels gevallen: „Rood is alarmerend, angstaanjagend en voorspelt dramatiek; rood is inkt van dwergenbloed. En het contrasteert prachtig met wit: sneeuw en bloed, dat geeft een sterk beeld." Kleuren Wit, rood en zwart, -Wim zegt dat hij voor het verhaal van Sneeuwwitje heeft gekozen1 vanwege die kleuren. „Maar er zitten ook persoonlijke dingetjes in, ik ben in februari geboren met sneeuw en kou." En hij hoefde ook geen moeite te doen om het verhaal actueel te maken: „Oorlog is van alle tijden en vrouwen worden nog steeds gepresenteerd als moe ten ze mooi zijn. Kijk maar in de tijdschriften en naar de televisie." Over de jager die Sneeuwwitje moet doodsteken: „Toen ik het verhaal in België op een school voorlas brachten de kinderen dat direct in verband met Dutroux." En over Sneeuwwitje, die zeven jaar bij dp dwergen moet blijven: „Moet je je voor stellen hoe een kind zich voelt als je het zeven jaar lang opsluit, dat is hetzelfde als onvrij opvoeden! Opvoeden is bang maken, omdat ze eerder dingen niet mogen dan wel mogen. Ik denk dat kinderen dar wel aanvoelen." Wim heeft ondertussen al veel prijzen gewonnen en denkt misschien wel aan stoppen? „Nee, nee, ik ben met een soort science fiction ding bezig. Een boek over de toekomst en dat Nederland dan weer onder water gelopen is. De zeespiegel stijgt alsmaar, daar moet je aan denken." Martin en Andrien zijn leerlingen uit groep zeven van de O.B.S. Prinses Beatrixschool in Yerseke. In Yerseke staat ook een monument. Dat monument is al in 1941 opgericht ter nage dachtenis aan de Yersekse slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. Sinds 1988 heeft de school het monument geadopteerd via de stichting Februari 1941. Kransen „Elk jaar doen groep zeven en acht mee bij de dodenherdenking op vier mei," vertelt Martin. „Er worden dan kransen gelegd van de nabe staanden, het verzet, en nog meer." Andrien gaat verder: „Als je daar dan staat deukje er wel even over na. Dan ben je wel blij dat het nu anders is, dat er vrede is." Dit jaar doet de school niet mee met de krans- legging omdat dat midden in de meivakantie valt. Martin: „Daarom hebben we het op 28 oktober vorig jaar gedaan. Dat was de dag dat Yerseke in 1944 werd bevrijd." De kranslegging is niet de enige activiteit. Er worden ook lessen gegeven over het hoe en waarom van het monument. En over oorlog en vrede, niet alleen van toen, maar ook van nu. Andrien: „Daardoor weten we dat hét monu ment er staat omdat er oorlog is geweest. En dat er nog steeds oorlog is. Gelukkig niet hier." Maar dat is niet het belangrijkste dat ze leren van die lessen. Dat is toch dat vrijheid één van de belangrijkste dingen is die je bezit. YERSEKE - „Dat vinden we toch wel zo stom," zeggen Martin Rijk (11) en Andrien Tolhoek (11) naar aanleiding van de vernieling van het oorlogsmonument in Westkapelle. „Wie doet dat toch," vragen zij zich af. Van een monument blijf je af is hun méning. Mooi of lelijk, het staat er niet voor niets. VLISSINGEN - Het kan echt; skaten zonder skateboard! Met de zogenaamde soap shoes kan je over stoepranden, banken en hekjes grinden. De uit Amerika afkomstige schoen is via Internet te bestellen. X-Ray in Vlissingen en Yep in Middelburg hebben de zeepschoen in de winkel staan: kosten 250, Wie een beetje kan skaten, leert bin nen een kwartier wat je allemaal met de soapshoes kunt doen. Je maakt absoluut de blits, als je bij een wandelingetje door de stad, af en toe, over een stoeprandje grind. Houd je niet van skaten, maar wil je toch op een modieuze schoen lopen, dan kan je kiezen voor de Queensize. Op deze schoenen ziet de wereld er een stuk anders uit. De spekzolen wan deze schoenen zijn namelijk ze ven centimeter hoog. Erg stoer zijn de Caterpillars. Volgens de fabrikant zijn deze schoenen zo sterk als een bulldozer. Mhendi De komende zomer kunnen we niet alleen genieten van leuke piercings en tattoo's. De absolute rage wordt mhendi of mehandi. Bij deze vorm van lichaamsverfraaiing wordt de beschilderd met henna. De worden aangebracht of voeten. Het kunstig beschilderen van lichaamsdelen is afkomstig uit India, het Midden-Oosten en Noord Afrika. Mhendi werd vooral gebruikt om de bruiden er extra feestelijk uit te laten zien. Koop je de Earth bodypainting kit dan kan je zelf met het spul aan de slag. Het doe-het-zelf pakket kost ongeveer vijftig gulden. Er zit een gebruiksaanwijzing bij en ook een aantal voorbeelden. Maak de blits: van links af Nikki op Queensize, Evy op soapshoes en Myra op Caterpillar. foto Ruben Oreel Wie de bodyart-set wil kopen, moet wel even gaan shoppen in Amster dam. Bij ZX Fashion in de Kerk straat vliegen ze als zoete broodjes over de toonbank. In deze winkel kan je ook je han den of voeten laten beschilderen. De kosten hiervan zijn 50,per hand of voet. Mehandi wordt op de handen of voeten aangebracht, omdat deze delen van het lichaam minder snel vervellen. De beschilderingen blijven meestal zo'n twee weken zitten. Wie kiest voor het verfraai en van buik of hoofd is zijn beschil dering wat eerder kwijt.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1998 | | pagina 1