Pleegkinderen zoeken gezin Ongezien vogels bestuderen Ouder dan twaalf en weekeinde knelpunten Nieuwe wandelroutes op Tholen )INSDAG 10 MAART 1998 3 Lang voordat Paul van Loon en R.L. Stine het griezelen uitvonden, joeg Hans Dorrestijn al kinderen de stuipen op het lijf met vreselijke gedichten over afgrijselijke dingen. Zijn beroemde bundel uit 1983 De Bloeddorstige Badmeester werd een poosje geleden herdrukt. Met daarin natuurlijk De hond van lome Kareieen poedel'van formaat en o zo vals gemeen en kwaad De foute schóolconeierge, boordevol van kinderhaat en stapelgek op kinderbloed; De moeder die gek werd van verdriet en nog zeventien andere waaronder 'tEnge restaurant. Dat laatste lied telt 38 lange re gels en dat is teveel om het hier helemaal af te drukken.Maar de eerste tien gaan zo: lezen. Een paar maanden terug verscheen een vervolg dat er precies hetzelfde uitziet, maar met een oranje buitenkant. En natuurlijk maakte ook in Het kleine fornuis Judith Ten Boschde tekeningen. Het kleine, fornuis telt negenen twintig reéëpten.;:Eenvoudige... en iets moeilijkere... maar altijd om je vingers bij af te likken. Wel eens Crazy Soup gegeten van winterwortelen met het sap van een sinaasappel en een theelepel tje mosterd erbij? Of rozensalade van kleine rode bietjes en een komkommer? Franzzze toast?; Crostini di fegatini? Mensenvlees met chocoladesaus9 Appelpuddiiig a la Appel en Pudding? Koude hete zomersoep? Schoolsnert? Splinter nieuwe eieren; Aapse asperges; of Snelkoekjes? 'k Heb als kind zoveel geleden, honderd maal zoveel als jij. Ik had ouders hele wrede. 'k Kreeg daaglijks op mijn lazerij. Mijn lot was door de weeks te dragen, al sloegen ze met harde hand, maar 'k moest alle zaterdagen met ze mee naar 't enge restaurant, 't enge enge enge restaurant! Als je nieuwsgierig bent naar al het gepeperds dat daar op tafel wordt gezet, of overvallen wordt door weetlust en razend benieuwd bent naar de afschuwelijke dingen die men er met kinderen doet, lees dan deze heerlijke treiterachtige bundel met grimmig-huivering- wekkënde tekeningen van Sylvia Weve. De Bloeddorstige Badmeester wordt uitge geven door Bert Bakker en kost f18,90. Heel wat aangenamer dan in ■i enge restaurant gaat het in De vrolijke keuken toe. Over dit kookboek van Philip Mechanicus kon je eerder al iets op deze plek Met wat Philip Mechanicus verzon maak je van een maaltijd een feestelijk eten tje. Maar zijn mooi uitge voerde boek is ook nog meer dan een kookboek. In elk recept vertelt hij je steeds iets dat nou niet zó belang rijk is,, maar wel heel inte ressant om te weten. Een voorbeeld: Salade werd uitgevonden door Nebuk- kadnezar die meer dan tweeduizend jaar geleden koning van Babyion was. Hij combineerde een paar verschillende eetbare dingen (iets kouds met iets groens erbij) en bracht dat op smaak met olie of azijn en een beetje sal zout). Het kleine fornuis verscheen bij Leopold en kost f24,90. Wat op de eerste bladzijde staat is waar: ,,Dat alleen de grotere men-; sen kunnen koken is bijgeloof;.., ledereen die het leuk vindt kan het. Niet meteen zo goed als def allerbeste kok, maar dat hoeft ook niet altijd." Jan Smeekens foto Dirk-Jan Gjeltema ..We zouden het fijn vinden om in alle regio's van Zeeland zoveel mogelijk pleeggezinnen te hebben, zodat we alle pleegkinderen hulp kunnen bieden." Dat zegt Luuk de Jong. Hij is werk zaam bij de Jeugdhulpverlening Zeeland bij de afdeling Pleegzorg. Er zijn nu zo'n 20 a 25 kinderen waarvoor een pleeggezin wordt gezocht. Luuk: ,,De grootste vraag is voor kinderen ouder dan twaalf jaar en voor kinderen, die voor het week end een pleeggezin zoeken." Het gezin Brink uit Burgh is een pleeggezin. Moeder Marianne en vader Ron hebben samen drie eigen kinderen en drie pleegkinderen. Ron: „Het oudste pleegkind is al zes jaar bij ons. Als zij het niet zo goed gedaan had, waren er geen andere pleegkinderen meer bijgekomen." Pleegdochter Joleen denkt positief: „Je krijgt veel aandacht en als je papa of mama geen tijd voor je heeft, dan is er altijd wel een kind, met wie je kan spelen." Je weet van tevoren, dat pleeg kinderen niet altijd bij je kunnen blijven. „Maar als je weet, dat het kind goed terecht komt, heb ik er vrede mee," vindt Ron. Marianne is heel tevreden over de begeleiding van de pleegzorg. „Je hebt niet het gevoel, datje er alleen voor staat. Ze luisteren naar je en helpen je de problemen op te lossen," zegt ze. Want problemen zijn er natuurlijk ook. Er is wel eens mot, maar dat. heb je in elk gezin. Eén van de moeilijkste dingen vindt Marianne het contact met de ouders van de pleegkinderen. Marianne: „Hoe stel je je op naar de ouders toe. Soms word je beschouwd als iemand, die hun kind afwil pak ken. Maar dat is helemaal niet zo, wij bieden alleen maar hulp." Als mensen meer willen weten over pleegzorg kunnen ze gratis bellen: 0800-0223432. Bovendien is er vanavond een voorlichtingsbijeen- korrist over pleegzorg in Goes. Deze wordt gehouden in hotel Terminus, tegenover het station en begint om 20.00 uur. De campagne van pleegzorg heet: Ik zoek een huis, waar ik voor donker binnen moet zijn. r »AT W hou MC, naiuurreifrvaat DE RAMMEGORS verboden toegang - bulten de gwnarteerd# wandelroutes; ftiet motorvoertuig en (bromjiiets; -met een hond. lijp £3 U SSJJ'Z) j- XJ £3 „Het idee om wandelroutes uit te zetten op Tholen, komt van het Platvorm Leefbaar Platteland Tholen," zegt Sjaak Sommeijer. Hij is leraar Nederlands op het Groen College in Goes en zit ook in het Platform. „Wij hadden toevallig twee leerlin gen, die heel veel belangstelling hebben voor de grote, groene ruimte en zij kregen de opdracht om wan delroutes op Tholen uit te zetten." Bewegwij zering Roland-Jan Buijs en Joost Krijger zijn meteen aan het werk gegaan. Joost: „Onze opdracht hoorde bij het schoolproject rapporteren en telt mee voor ons eindexamen. We hebben er een acht! voor gehaald." Natuurlijk waren er al wandel paden op Tholen, maar nog geen met wegwijzers. Joost: „Het platform wilde graag vier routes. Twee bij St.Maartens- dijk, een korte en een lange en twee bij Oud-Vossemeer, ook een korte en een lange." Joost en Roland-Jan zijn ter plaatse gaan kijken welke plekken er interessant waren om er een wandelroute langs uit te stippelen en op welke manier ze dat vorm moesten geven. „We hebben geprobeerd de nadruk op de natuur te leggen, maar ook aandacht gehad voor cultuur historische waarde, bijvoorbeeld een vliedheuvel." Ze hebben tijdens hun werk veel steun gehad van Staatsbosbeheer (SBB). Zo kwamen ze erachter, dat SBB bij 't Stinkgat in de Van Haaftepolder een gluurmuur wilde neerzetten. Joost: „Een gluurmuur is een houten scherm, waarachter je vogels kan bestuderen zonder dat je zelf gezien wordt. De vogels hebben het niet in de gaten en worden dus niet gestoord door de aanwezigheid van de mens." Uitrusten De jongens hebben een beschrijving van de wandelroutes gemaakt, die bij de VW verkrijgbaar is. Rode of witte paaltjes geven de route aan en bij bezienswaardige plekken staan informatiepanelen. Joost: „Omdat de lange routes zo'n twaalf kilometer zijn, zijn er bank jes geplaatst om onderweg uit te rusten." vrij wandelen op de gemarkeerde wandelroute oost Krijger en Roland-Jan Buijs: nadruk op de natuur. illustraties uit Het kleine fornuis door Judith Ten Bosch

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1998 | | pagina 3