PZC krullebakS Overblijven valt wel mee Kinderkunst in galeries Alles op slot en 's avonds binnen Politie let heter op jonge dader Tentoonstellen werkt drempelverlagend 18e JAARGANG-NUMMER 3- DINSDAG 10 MAART 1998 VLISSINGEN - De twaalf jarige Moussa, dié in een aangrenzende wijk woont, zegt: „Ik kom hier niet al te veel. Het is hier gevaarlijk. Voor kinderen is hier niets te doen." De twaalfarige Saskia, die al acht jaar in deze buurt woont, zegt: 's Avonds kom ik al helemaal niet buiten." Beide kinderen hebben het over de buurt rond de Bonedijkestraat in Vlissin- gen, waar eind vorige maand weer een man werd gedood. De straat is de afgelopen jaren verschillende keren opgeschrikt door grof geweld. In een tijdsbestek van enkele jaren zijn er drie mensen gedood. In twee gevallen werd gebruik gemaakt van vuurwapens, bij het laatste incident werd een steekwapen gebruikt. Op een doordeweekse dag zijn er in de straat niet veel kinderen te zien. Van de kinderen die wel in de buurt rond lopen wil niet iederéén wat zeggen. De veertien jarige Brian (op verzoek is zijn naam veranderd) vertelt: „Wat hier in de buurt gebeurt, is niet goed. Door niets te zeggen kan niemand je wat maken, maar je verandert er ook niets mee." Extra sloten In huis is het ook niet altijd veilig. De twaalfjarige Don zegt: „Bij ons is kortgeleden ingebroken. We hebben nu alle ramen aan de achter kant van ons huis dicht getimmerd." Zonder uitzondering vertel len de kinderen dat hun huizen voorzien zijn van extra sloten en knippen om het dievenvolk buiten te houden. Brian: „Bovendien staat naast onze voordeur een flink stuk hout." Ondanks alle maatregelen voelt niet iederéén zich al tijd op z'n gemak. Saskia: „Ik word nogal eens wakker van sirenes: dan ga je toch liggen denken." De voorvallen van de afgelo pen jaren hebben de naam van de straat geen goed gedaan. Stefan (12): „Er is hier veel gebeurd, maar vaak is het net als in een andere straat. Ik lig er in ie der geval niet wakker van Oplossing Over een Oplossing hebben de kinderen nagedacht. Moussa: „Er worden binnen kort huizen gebouwd op de enige plek waar nog wat ruimte is. Dat lijkt mij geen goed idee." Brian: „Iedereen weet dat er hier veel druggebruikers en dealers wonen. Zij veroor zaken de meeste problemen. Daar moet echt iets aan gedaan worden." RILLAND-BATH - Een ramp. Een verschrikking. Overblijven op school, da's pas echt een straf. Dat bleek uit een onderzoek onder meer dan hon derd kinderen tussen vier en twaalf jaar. Niks boterhammetjes opeten op school. De kinderen uit het onderzoek willen het liefst tussen de middag lekker naar huis. De over- blijfmoeders doen hun best, maar volgens de kinderen gaat er in de middagpauze van alles mis. Grote kinderen pesten de kleintjes. Ze pakken het eten af en sommige moeders zijn veel te streng. Verplicht je brood opeten, terwijl je geen honger meer hebt. Van die dingen. En als je klaar bent verveel je je kapot. Speelgoed is er niet, dus moet je -weer of geen weer- naar buiten. Pesten Uit Rilland-B ath komt een heel ander verhaal. Daar zijn de over blijvers van De Wiekslag juist heel tevreden klanten. Margo van den Durpel (11) blijft elke dag over. „Ik woon een kwartier fietsen van school. De middagpauze is te kort om naar huis te gaan." Ook Chiara Stolk (10) en Janneke van den Biggelaar (11) behoren tot de vaste kern van zo'n 25 over blijvers. „Pesten is er bij ons niet bij," zegt Chiara. „Een van de meesters of jufs houdt toezicht. Misschien is dat wel de reden van de goede sfeer." Kiezen Wie klaar is met eten kan zelf kiezen wat-ie gaat doen. „Soms ga ik tekenen in het lokaal bij de kleuters of ik ga een potje tafelten nissen," vertelt Janneke. Wie van computeren houdt mag z'n gang gaan. En ook buiten is er volop vertier mogelijk. Chiara: „We hebben een grote zand bak, er staan een schommel en een wip en je kunt ook nog in het speel huis. Bovendien kunnen we op het plein basketballen en andere balspelletjes doen." De overblijvers van De Wiekslag hoor je dus niet mopperen. De boter hammen smaken op hun school net zo lekker als thuis! Janneke, Chiara, Margo, Patrick en Johhny laten het zich smaken tijdens c foto Dirk-_ MIDDELBURG - Wat gebeurt er met je als je iemand beroofd of neergeslagen hebt? Dat hangt af van je leeftijd! Is het een week voor je twaalfde verjaardag dan gebeurt er niets. Dat komt omdat in de wet is vastgelegd dat kinderen onder de twaalf jaèr niet veivolgd kunnen worden. Nu twee negenjarige jongens uit Lelystad de.dood van een peuter op hun geweten hebben, is er weer discussie over deze leeftijdsgrens. Onder toezicht Het lijkt oneerlijk dat 12-m in tiers kunnen stelen, mishandelen of brandstichten zonder dat daar straf op volgt. Toch gaan ze niet hele maal vrijuit. In ernstige gevallen wordt de kinderbescherming ingeschakeld. Zij doen éen onderzoek naar de dadertjes en hun gezin. Soms wordt dan besloten dat een kind onder toezicht wordt gesteld. Een gezinsvoogd beslist voortaan mee over de opvoeding en een enkele keer wordt een kind in een behandelings tehuis geplaatst. De jongens uit Lelystad zijn inmiddels onder toezicht gesteld. In de toekomst moeten ook kinderen ónder de twaalf jaar worden aangehouden door de politie. Ze worden opgenomen in een landelijk register en de kinderbescherming zal sneller worden ingeschakeld, zo staat in de plannen van de regering. Droge klap Uit onderzoek blijkt dat de criminaliteit onder jongeren toeneemt en dat de daders steeds jonger zijn. In Zeeland is dit niet het geval. Per jaar worden er ongeveer 80 twaalf en dertien jarigen aangehouden door de politie. Als de jongeren voor de eerste keer gepakt worden, zelf toegeven en het misdrijf is niet zo ernstig, dan gaan- ze naar bureau Halt. Dit geldt voor een winkeldiefstalletje of bijvoorbeeld het uitdelen van een droge klap. Dat is zo maar één mep waarbij geen bloed vloeit. In andere gevallen stuurt de politie de dader door haar justitie. Dat een twaalf- öf dertien jarige echt met een strafzaak voor de kinderrechter verschijnt komt hier maar zelden voor. foto Dirk-Jan Gjeltema Leerlingen van de Beverburch tonen hun werkjes als voorproefje. MIDDELBURG - „Gewoon te mooi om er niets mee te doen," zegt Minne (12). De 250 leerlingen van haar school de Beverburch in Middelburg hebben gewerkt aan een kunstproject, waarin portret en zelfportret centraal stonden. Het resultaat daarvan is drie dagen te zien in twee tentoonstellingsruimtes in Middelburg. „Er waren verschillende opdrachten," vertelt Jeroen (6). •„Van mij is een scheurwerkje uitgezocht voor de tentoonstel ling." „Van mij het portret van moeders mooiste," zegt Yaus (10). „Die is erg mooi gewor den." „Van mij een kraswerkje," vertelt Lilian (4) verlegen. „Van mij is de schubbekop uitgezocht," zegt Minne. „Eigenlijk had ik liever m'n zelfportret opgehangen gezien. Die vond ik mooier. Ik vind het trouwens jammer dat ik niet zelf mocht uitzoeken of er bij mocht zijn. Ik had graag gehoord wat ze er van vonden." Die ze zijn juf Maja de Kraker en Hans Overvliet van galerie Caesuur waar de meer dat 250 kinderwerken komen te hangen. Hans Overvliet: „Ik heb samen met juf Maja toch een keuze moeten maken uit al dat geweldige werk. Liever had ik alles tentoongesteld. Maar we moeten toch al, om alles goed en mooi op te hangen, naar een tweede ruimte uitwijken." Hans was meteen enthousiast toen juf Maja aan hem vroeg of er in zijn galerie kinderwerk mocht hangen. Hans: „Het is een bijzonder project, met bijzondere opdrachten en een geweldig resultaat. Fantastisch om te zien hoe kinderen op kunst reageren en er mee omgaan." Drempel Waarom kinderwerk in een galerie? Juf Maja: „Je treedt met je school naar buiten en het lijkt me een goede manier om kinderen over de vaak hoge drempel van een galerie of museum te krijgen. En verder wilde ik dat mooie werk wel eens in een mooie ruimte gepresenteerd zien. Niets meer en niets minder." De werken van de Beverburchers zijn te bewonderen van vrijdag 27 maart t/m. zondag 29 maart van 14.00- 17.00 uur in galerie Caesuur Nieuwe Wal 4 (t.o. 't Hofje onder de Toren) en in de GHL-tentoonstellingsruimte in de Gravenstraat 63, beide in Middel burg. Roy (8): „Ik ga zeker kijken."

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1998 | | pagina 1