Concurrenten te snel af Zeven keer doodnormaal KRULLEBAKJES (N hC «R(/LLUIM< W MORRT G£LÖ0£ H£T (ó£L Yvonne Wisse wint goud op meerkamp V DINSDAG 10 FEBRUARI 191 In 1989 wist Yvonne Wisse (15) het al voor honderd procent zeker. Voor haar bestond er maar één sport: de atletiek. De moeder van alle sporten. „De enige sport die ik op de televi sie volgde," zegt de Vlissingse atlete nu acht jaar later. Ze meldde zich als pupil bij Atletica en begon met de training. Yvonne: „Lopen, springen en gooi en. Je doet in feite alle onderdelen. En omdat ik alle onderdelen leuk vond, ben ik ze blijven trainen." En met succes. Vorige maand werd de atlete, inmiddels lid van Dynamica, Nederlands kampioene op de meer kamp. „Die bestaat uit vijf onderdelen," legt ze uit. „Verspringen, 60 meter horden, kogelstoten, hoogspringen en de 800 meter. Vooral op dat laatste onderdeel boekte ik m'n winst op de concurrenten." Records Een gouden plak dus voor Yvonne. En bovendien pakte ze met haar prestaties maar liefst drie Zeeuwse records. Onder leiding van trainer Piet Versluijs wordt er intussen weer hard gewerkt aan nieuwe succes sen. Ruim vijf uur per week wordt er keihard gewerkt aan haar condi tie en techniek. In de zaal, op het veld en ook in het krachthonk. „Vooral om de arm- en beenspieren sterker te maken," zegt Yvonne. In het weekeinde traint ze mee met de centrale selectie. Tripjes naar Amsterdam. Maar ook in Duits land. Even in een weekend heen en weer. Wel mooi zo'n duizend kilo meter. Gelukkig gaan haar ouders en zus altijd met haar mee. Die hebben ook de atletiekkriebelsEn via de videobandjes van pa, kan de hele familie thuis op de bank nog eens nagenieten van de successen. Over twee weken zijn de Neder landse kampioenschappen op de individuele nummers. Op drie onderdelen zal ze aan de start ver schijnen. Wordt het goud, zilver of brons? Aan een voorspelling waagt ze zich niet. Terecht. Medailles worden pas op de finishlijn verdiend! Alleen voor particulieren tot 16 jaar. Prijs 25 cent per regel. Bij te koop of verkoop verplichte vermelding van het totaalbedrag, max. 50,-. Krullebakjes worden alleen geplaatst als er een naam, plus adres of telefoonnummer in staat. Opgeven bij de PZC-kantoren óf een formulier invullen (verkrijgbaar bij de meeste basisscholen) en opsturen. Dan geldige postzegels LOS bijsluiten. Sluitingsdatum vrijdags vóór het verschijnen van de krullebak (tweede dinsdag van de maand) tot 13.00 uur. Te koop: allerlei Barbie spullen, één koop voor 35,-. Elvera, 0118- 592523. Te koop: evt. ruilen voor de Supeminten- do: Mario Allstars, Earth Worm Jim 2, Stuntrace, Pacman 2, Tiny Toon, Bupsy, Sco pe. Els, 0118-462980. Te koop: voor de Supernintendo: spel Doom 25,-. Rolf, 0118-470466. Te koop: Nintendo met spelletjes en pistool, Eline, tel. 0118-465026. Te koop: meisjesfiets, i.g.st., 18 inch. Marieke, 0113-211847. Te koop: 2 paar ski schoenen, mt. 38+44, 50,- p.p.. Remco, 0111-461874. Te koop: jonge cavia's, 7,50 per stuk, dwerg konijn 10,-. Jolanda, tel. 0118-591764. Gevraagd: Kippev leesboek. Els, 011 462980. Te koop gevraagd: sk tes Bauer (soft), mt. 4 Adriaan, 612039. Te koop gevr.: jongen: fiets, i.g.st., 26 ind Tim, 0113-211847 Te koop gevraagd: wiels fietsje Spie: girls foto 4+34. Elin 0118-637444. Te koop gevraag: paardrijlaarzen, mt. 3 Hanneke, 612039. Uitgever W.F. de Pagter Eindredactie: Anneke van den Doel en Willem Verstuijf. Vorm strip: Ramon de Nennie. Redactie: Petra de Bil, Marina van den Boogaart, Jaap Clement, Sam Karstens, Piet Nagtegaal, Francis Schot, Hans Segboer en Jan Smeekens. Cartoon: Wouter Apner Adres: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel, (maandag t/m vrijdag, van 9.00-17.00 uur): 0118 484000 Auteursrechten voorbehouden Uitgeven] Provinciate Zeeuwse Courant BW Wegener Arcade Nederland BV Ti) Je bent zestien. Je hebt een goeie brommer van je broer en een nieuwe helm en je wil dolgraag gaan rijden, maar je mag niet. Je moet eerst een certificaat halen. Een soort brommerrijbewijs. En dat valt om 'de drommel niet mee. Daarover kan Simon Zwart uit Oosterland meepraten. „Ik hoop dat vrijdag dertien febru ari voor, mij een geluksdag wordt," zegt hij. „Want dan doe ik voor de zesde keer examen in Goes." van 7-9 uur 's avonds in Zierikzee. Naast voorrang en verkeersborden komen ook onderwerpen als milieu, veiligheid en onderhoud aan de or de. „Ga niet zonder diploma op de brommer," waarschuwt Joop. „Als er wat gebeurt zijn de ouders hoofdelijk aansprakelijk voor de schade." Beide instructeurs vinden, dat er zo spoedig mogelijk ook een praktijk examen moet komen. „Pas als je echt hebt leren rijden, mag je de straat op." Methoden De helft van de lessen wordt in het Engels gegeven. Tijdens deze lessen wordt uitsluitend Engels gesproken, ook de toetsen, over horingen en spreekbeurten. Wevers: „Andere scholen, die dit al langer doen, hebben Engelstali ge methoden ontwikkeld voor een; aantal vakken. Ook worden er boeken uit Engelstalige landen gebruikt. Voor wiskunde zijn er bijvoorbeeld boeken uit Amerika. Die methode sluit aan bij de Nederlandse wiskunde." Nederlands, Frans en Duits wor den niet in het Engels gegeven. De leerlingen volgen het norma le Nederlandse onderwijs. Dat zou ook niet anders mogen. Ze kunnen niet in het Engels foto Pieter Honhoff In het begin heeft Simon zich wel een beetje verkeken op het examen. „Ik had wel verwacht dat ik het een paar keer moest doen, maar dit viel tegen." Je moet vijftig vragen met ja of nee beantwoorden. Je bent geslaagd als je niet meer dan vijf fouten hebt. Er zakken er veel, heel veel. „Zeven keer overdoen is vrij normaal," zegt Simon. „Je bent echt een uitzondering als je in één keer slaagt." Maar hij gaat door. Hij moet en zal dat certificaat halen. Simon heeft geen cursus gevolgd. Hij heeft uit een boekje geleerd. Gemotiveerd De autorijschoolhouders Joop Kort en Martin de Roo op Schouwen- Duiveland hebben een speciale bevoegdheid gehaald om die cursus te mogen geven. Martin: „Wij vinden het heel be langrijk, dat het diploma gehaald wordt en daarom geven wij de cursus." Veilig Verkeer Nederland organi seert het en de jongelui die mee willen doen, kunnen zich via hun school opgeven. Joop: „Ze moeten wel gemotiveerd zijn en thuis willen leren, anders slagen ze niet." De cursus wordt gedurende vijf dinsdagen achter elkaar gegeven Simon Zwart: nu nog even op de fiets. Vvonne Wisse met tainer Piet Versluijs: hard op de horde. foto Ruben Oreel examen doen. Wel sluiten ze het na driejaar af met ëen internatio naal erkend certificaat, zegt de Goese rector. VWO-advies Kinderen die naar de tweetalige afdeling willen moeten wel wat in hun mars hebben. Wevers: „Eén ruim VWO-advies, en een goed gevoel voor taal is belangrijk. Je moet geen leerpro blemen hebben met bijvoorbeeld wiskunde of natuurkunde, dan wordt het te veel. Als laatste: je moet het zelf willen, en niet om dat je ouders het zo leuk zouden vinden dat je heel goed Engels leert," PZC'krullebal^ „De Engelse taal is zo belangrijk, steeds meer dingen gebeuren in het Engels. Zo zijn in het hoger beroepsonderwijs en op de univer siteiten veel van de boeken in het Engels. Dat betekent niet dat je niet goed Nederlands moet leren, maar jonge kinderen hebben ruim de tijd en energie om beide goed te leren beheersen," zegt rector Wevers van het Goese Ly ceum. In het schooljaar 1999-2000 wil het Goese Lyceum beginnen met een tweetalige brugklas. Rector Wevers: Immersion English program heet het. De kinderen worden als het ware ondergedompeld in de Engelse taal. Als je er altijd mee bezig bent, het elke dag spreekt, dan leer je een taal het snelst.-

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1998 | | pagina 4