Slowen is niet te doen! Te koud voor vliegen muggen WÊÊtW&m Lichttekort zorgt voor serie ruzies rKWAKKEtq Snowboarden: veel vallen en opstaan Uitleven achter de slee 2 „Je went heel snel aan de kou. Al is het dan maar een paar graden boven nul en het zonnetje schijnt een keer, dan zit je lekker in je T-shirt buiten te zonnebaden," vertelt Patty Brouwer over haar verblijf op de Zuidpool. Patty is weten schappelijk medewerker van het NIOO in Yerseke. Het NIOO is een biologisch onderzoekinstituut. Straling „Kamperen is ook leuk om te doen daar. Je maakt het warm met branders, dikke slaapzakken en schapenvellen doen de rest." Nog net in het oude jaar is er weer een team vanuit Yerseke vertrokken naar de Zuidpool. „Dit team verricht onderzoek naar de invloed van de toegeno men UV-straling op de korstmossen die daar groeien," vertelt Inez Flameling voorlichter van het NIOO. „Hun basis is -p-:fl''I' 'J- 'V.' s;:<; een Engels station op de Zuidpool. Het eigenlijke onderzoek doen ze op een eilandje voor de kust. Daar wonen ze in een soort overlevingskoepel. Dat is vrij primitief. Geen douche of toilet. Voor dat laatste moeten ze naar buiten. In het weekend gaan ze terug naar de basis." Op de Zuidpool is het momenteel zomer. Patty: „De tempera DINSDAG 10 FEBRUARI 1998 turen variëren dan van "10° tot +5° graden. In de winter kan het wel "30° worden. Veel groeit en leeft er niet op de Zuidpool of Antarctica. Inez: „Behalve de korstmossen groeien er nog twee grassoorten. Aan dieren heb je natuurlijk de pinguins en dergelijke en wat kruipende insecten. Vliegen, muggen en dergelijke zijn er niet, daar is het te koud voor." „Mijn vader zit op Leonie-eiland," vertelt Marjolein Huiskes (10). Haar vader is één van de drie leden van het team op de Zuidpool. „Mijn vader gaat al een paar jaar van kerst tot maart naar de Zuidpool. Ik ben het wel gewend. Als hij net weg is vind ik het wel moeilijk. Toen ik nog klein was is hij wel eens een jaar weggeweest. Dat is wel erg lang." Sharon Schroevers: ijsdiscodansen op RMD. foto Ruben Oreel In de zomer een engel maar in de winter een boze bengel? Dat komt voor! Jessica Traas (12) uit 's-Heerenhoek voelt zich in de donkere maanden heel anders in zonniger tijden. „In de winter heb ik altijd ruzie, ik word steeds heel snel boos en kan eigenlijk niet meer stoppen dan. In de zomer heb ik dat niet". Bloedprikken bij de huisarts leverde niets op. Een school- dokter kwam toen op het idee van een winterdepressie. Er wordt van een winter depressie gesproken als iemand zich in de winter veel slechter en somberder voelt dan in de zomer. Dat kan komen door een tekort aan licht. Door zo'n tekort worden bepaalde stofjes in je hersenen te weinig aangemaakt, waar door je sombere buien niet kunt tegenhouden. Onderzoek Vorig jaar zomer ging Jessica voor 't eerst naar Emergis voor een psychologisch onderzoek. Ze moest heel veel vragen beantwoorden die vooral met gevoelens te maken hebben. In januari beantwoordde ze dezelfde vragen opnieuw. Hieruit bleek dat Jessica in de winter veel slechter denkt over zichzelf, ze is dan onzeker en heeft het gevoel dat niemand om haar geeft. Zonnebank Voorlopig heeft Jessica nu ge sprekken met een psycholoog van Emergis. Daar kan ze leren hoe ze met de somber heid om zou kunnen gaan. Er worden nog geen medicijnen gegeven. Jessica is opgelucht door de uitslag van het onderzoek. „M'n moeder is blij dat er iets uit is gekomen en ik ook. Nu weet ik tenminste waarom ik altijd zo boos ben". Jessica's oudere zus heeft ook een winterdepressie. „Zij gaat vanaf de herfst onder de zonnebank en dat helpt", vertelt Jessica. Gelukkig worden de dagen vanaf nu weer wat langer. Voor Jessica en vele anderen breekt er daarmee een lichtere periode aan! 't Vriest Het vroor Trui Een truitje Hagel Buitje Zet 't welles nietes door Ik wil schaatsen of de lente Kris kras landschap IJs of plas Niet dat kwakkel Weer dat enkel net als gister weer eens niks was Marina van den Boogaart Zonder moeite glijden de bezoekers twintig meter door de disco. Dat kan gemakkelijk gebeuren tijdens één van de schaatsdisco's op de ijsbaan in Vlissingen. Eén maal per week wordt de ijspiste omgetoverd tot een goed bezochte disco. Een vaste discoganger is de dertienjarige Raymon Oosterveen uit Vlissingen. Raymon: „Het is tijdens de disco's meestal gezellig druk. Er blijft genoeg ruimte over om te schaat sen." Een disco op het ijs is wel wat an ders dan een disco op school of in de soos. Raymon: „Op andere dis co's krijg je het meestal erg warm, daar heb je hier geen last van. Ze ker als je een keer valt, want dan heb je soms een behoorlijk natte kont." De dertienjarige Sharon Schroe vers uit Vlissingen behoort ook tot één van de vaste bezoekers. Zij gaat minstens één keer per week schaatsen en bezocht tot nu toe alle disco-avonden. Sharon: „Ik vind het hier gewoon hartstikke gezel- Kg." Beidé kinderen bereiden zich op eigen wijze voor op het schaatsfes- tijn. Raymon: „Ik doe eigenlijk niet veel Een gewicht van veertig kilo hebben ze: de twee Alaskan Mala- mutes van de veertienjarige Sabri- na Kaasenbrood uit Koudekerke. „Ze wegen zo licht omdat ze zo goed afgetraind zijn," vertelt Sabrina. De twee sledehonden kunnen zeer goed tegen de kou en leven dan ook voornamelijk buiten. Sabrina: „Van een warme zomer dag houden ze helemaal niet. Ze proberen dan een zo koel mogelijk plekje te vinden waar ze kunnen liggen." De oerhonden vragen een uitge breide verzorging. De dikke vacht, waarmee ze in. het poolgebied met gemak een sneeuwstorm kunnen trotseren, moet elke dag gekamd worden. Ook hebben ze flink wat lichaamsbeweging nodig. Wande lingen van een kilometer of tien andere dingen. Ik doe een das om en houd tijdens het schaatsen mijn jas aan." Sharon: „Eerst ga ik douchen, dan een deo'tje, daarna doe ik dikke kleren aan, maak me op, pak m'n schaatsen en ga op pad." Loeren Zoals in alle disco's loeren de jongens naar de meiden en kijken de meiden naar de jongens. Raymon: „Slowen lukt niet erg op ijs, dat is wel jammer." Sharon: „Als je hier een jongen aan de haak slaat, dan rijd je samen een paar rondjes op." Diskjockey Dick, alias DJ Tweety, per dag houd ze in een goede conditie. De twee reuen. Soskj' en Thor, hebben niet bepaald een honden leven. Sabrina: „De oudste hond is nü acht jaar oudT Dat is een leeftijd die ze in het hoge noorden niet vaak bereiken. Als ze vier jaar voor de slee hebben gelopen zijn ze ver op. Ze worden dan geslacht en aan de andere honden gevoerd." verzorgt de muziek. Over de muziekkeuzes van de DJ zijn de kinderen wel tevreden. Sharon: „Ik vind de muziek van RMD erg leuk, die wordt hier veel gedraaid." Raymon: „Er wordt veel rap en hardcore gedraaid. Dat is mijn favoriete muziek. Verzoeknummers aanvragen doe ik niet." Raymon en Sharon zijn van plan ook de komende schaatsdisco's te bezoeken. Raymon zegt hierover: „De sfeer is hier leuk en je bent ondertussen toch sportief bezig. Dat is echt iets voor mij." Af en toe worden de kilometer vreters voor de rijdende honden slee gespannen, zodat ze zich uit kunnen leven. Sabrina: „In Alaska is een tocht van tachtig kilometer, met dit soort honden, geen uitzondering." Goede voeding houdt het tweetal gezond. Ze eten niet meer dan andere grote honden. Sabrina: „Wel doe ik altijd een lepel slaolie door het eten, „Skiën wordt op den duur zo saai. Weer een keer die helling op en af," zegt Niels Rijn (16) uit Kapelle. Na drie jaar win tersport op de ski's besloten Niels en zijn broer Jorn (13) dat het tijd was voor verande ring. Snowboarden, dat leek ze wel wat. Bewegingsvrijheid Niels: „Dat hadden we al veel gezien in Oostenrijk, en we wilden het ook eens proberen." Snowboarden gaat heel anders dan skiën. „Op ski's heb je veel meer bewegingsvrijheid. Je kunt je voeten onafhanke lijk van elkaar bewegen en je staat recht op de ski's," legt Niels uit. „Bij snowboarden sta je dwars op het board en staan je voeten vast. Door je evenwicht te verschuiven kan je draaien met, en richting geven aan je snowboard." Evenwicht En daar zit het probleem. Jorn: „Je valt dus heel vlug. Eigenlijk lig je meer in de sneeuw dan dat je aan het snowboarden bent. Het is heel moeilijk om je evenwicht te bewaren." Jorn is daar het levende bewijs van: „Gelijk de eerste dag ben ik nogal ongelukkig gevallen. Mijn onderarm was gebroken. Dat was dus het einde van het snowboarden voor mij, maai de volgende keer ga ik het toch weer proberen." Snowboards zijn niet goed koop. Niels: „Een snowboard met bindingen en schoenen kost toch minstens duizend gulden. Dan scheelt het ook nog welke vorm en lengte je nodig hebt. Voorlopig huren wij ze wel als we willen snow boarden." Winterspelen Snowboarden is dit jaar een nieuwe sport op de Olympische winterspelen in het Japanse Nagano. Er worden twee disciplines afgewerkt: giant slalom en de half pipe. Je kunt het nog op televisie zien op 12 februari. Gaan Niels en Jorn ook kijken? Niels: „Ik denk het wel. Misschien leren we er nog wel wat van, en de volgende keer nemen we eerst les!" daardoor blijft de vacht mooi glanzen." Thor en Sosky vertonen niet alleen uiterlijk veel overeenkomsten met een wolf. Het geluid dat ze maken lijkt veel op huilen. De honden blaffen zelden. De twee poolhonden zijn geen katjes om zonder handschoenen aan te pakken. Ze zien de baas en bazin als roedelleiders. Ook in de contacten met andere mannetjes honden willen Thor en Sosky weten wie het sterkst is. Sabrina: „Als ik tijdens een wan deling een andere reutje tegen kom, laat ik ze meestal even aan de kant van de weg zitten, totdat de andere hond gepasseerd is." Voor Sabrina zijn de twee honden echte maatjes. „Ze zijn wat bazig, gaan hun eigen gang. Ze zijn ook slim en ontzet tend lief." foto Dirk-Jan Geitema

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1998 | | pagina 2