Zo hard mogelijk rennen Potvis hangt in juni KRULLEBAKJES Bomen ter herdenking Joyce Louws werkt aan jockeydiploma PZ(f krullebak 4 DINSDAG 13 JANI Mariska de Leeuw (13) uit West- kapelle had aJ buikpijn vanaf haar geboorte. De artsen konden geen oorzaak vinden dus werd ze op het ene dieet na het andere gezet. Honderden bananen heeft ze moeten eten Ineens werd ze bijna blind. Een arts in Rotterdam herkende alle symptomen bij elkaar: Mariska heeft de zeldzame stofwisselings ziekte CTX. Er zijn nu zo'n 500 stofwisse lingsziekten bekend. Ze worden veroorzaakt door een foutje in de genen, waardoor een opeenho ping van een stofje in het li chaam ontstaat en tegelijkertijd een tekort aan een andere stof. Sommige van deze ziekten ver oorzaken een langzaam verval, andere een snelle achteruitgang en vroege dood. Herdenkingsdijk De Vereniging voor Kinderen met Stofwisselingsziekten (VKS) wil nu een herdenkingsdijk realise ren om daarop bomen te planten ter nagedachtenis aan overleden kinderen. In Nisse is er al een plek op de dijk toegewezen, zodat waarschijnlijk in maart de eerste bomen geplant kunnen worden. Omdat stofwisselingsziekten erfelijk zijn, moest Mariska's broertje Mark (bijna 11) ook on derzocht worden. Hij blijkt de ziekte ook te hebben, maar door dat het bij hem op jongere leeftijd ontdekt is, heeft hij het minder erg dan z'n zus. Beiden slikken elke dag drie tabletten en zullen dat hun hele leven moeten doen. Boos „Het is soms heel moeilijk uit te leggen wat voor ziekte ik heb," vindt Mark. „En het is ook wel eens vervelend als het steeds gevraagd wordt". Mariska praat er liever niet over. „Dan ga ik me maar rot voelen". Ze is soms ook boos op haar ou ders. Zij hebben haar die ziekte gegeven terwijl ze zelf niet ziek zijn! Mensen kunnen namelijk drager van een ziekte zijn zonder deze zelf te hebben. Helaas kom je daar pas achter als je kind ziek blijkt te zijn. Bij Schotland rechtsaf. Iedere potvis -op weg naar het zuiden- hoort dat te weten. Hersens hebben ze per slot van rekening genoeg. Twaalf kilo zwaar maar liefst. Een denkfoutje dus. Of toch gewoon even niet goed opgelet? Het juiste antwoord kunnen ze ons niet meer geven. Via de ondiepe Noordzee zwommen de potvissen zich vorige maand muurvast op onze stranden. Vier kwamen er terecht op Ameland. Ter plekke werd het viertal vakkundig schoongemaakt. Dat kostte meer moeite dan bij een simpel harinkje. Tientallen mensen waren dagenlang met dit bloederige karweitje in touw. Eén van de pot vissen is bestemd voor het Arsenaal in Vlissingen. „Daar zijn we zeer mee in onze nopjes", zegt manager Chris Funk. „We hebben alvast een kleine tentoonstelling ingericht. Met videobeelden over het uitbenen op Ameland, met een afgietsel van de hersenen en van een penis. Die is zo groot en zwaar, dat je die met twee man moet dragen." De beenderen en botten van de potvis worden intussen verder geprepareerd. Drie maanden lang worden ze schoongeweekt in baden van 37 graden. Als dat gebeurd is komt het skelet naar Vlissingen. Als een soort reusachtig bouwpak ket. Chris: „Dan wordt het passen en meten. We willen het geraamte in een beetje leuke vorm ophangen. Aan het plafond. Dat eist heel wat gepuzzel. Het beest is ruim twaalf meter lang. En de kop alleen weegt al zo'n vijfhonderd kilo." Een stuk onderkaak ontbreekt. „Die is gejat op Ameland," legt Chris uit. Naam Als alles volgens plan verloopt kun nen de bezoekers vanaf juni onder het geraamte doorlopen en van dichtbij de reusachtige botten bewonderen. De potvis-zonder-naam. De PZN. Tenminste tot nu toe. „Het zou leuk zijn als de Vlissingse potvis een echte naam zou hebben," zegt Chris. „Wie een leuke naam weet kan die naar ons opsturen. Het adres: Arsenaal b.u., Postbus 5033, 4380 KA, Vlissingen." De winnaar krijgt van het Arsenaal een jaarkaart cadeau. Chris: „Dan kan hij of zij elke dag een kijkje komen nemen in het Arsenaal". Kleine tip: De potvis was een man netje. Dus Grietje is als naam niet echt geslaagd!! S Alleen voor particulieren tot 16 jaar. Prijs 25 cent per regel. Bij te koop of verkoop verplich vermelding van het totaalbedrag, max. 50,-. Krullebakjt worden alleen geplaatst als er een naam, plus adres telefoonnummer in staat. Opgeven bij de PZC-kantoren óf een formulier invulli (verkrijgbaar bij de meeste basisscholen) en opsturen. Da geldige postzegels LOS bijsluiten. Sluitingsdatum vrijdag vóór het verschijnen van de krullebak (tweede dinsdaj de maand) tot 13.00 uur. Te koop: racefiets 50,-. Andries, 0118- 602709. Te koop: hamsterkooi alles wat er bij hoort 25,-. Joran, 0113-613300. Te koop: Nintendo spelcomputer met cassette met 1200 spelletjes bijbeho rend pistool voor schietspelletjes 25,-. Mitchel, 0118-468205. Te koop: ijshockey- schaatsen mt. 42/43 Te koop: Super Vision Game Boy met kopte lefoon 3 spelletjes, kan op lichtnet bat terijen 35,-. Mitchel, 0118-468205. Te koop: spelletjes voor de Superninten- do, o.a. Mariokart, Bupsy, Taz mania, Turtles, Batman, Supermarioworld e.d. Eventueel ruilen. Anne, 0118-462980. Ruilen of koi foto's van Spice G nodig nr. 4 en Eline, 0118-63744 Ik zoek een mei; fiets met bandenn 24 of 26 die er netjes uitziet. Lie 0118-583403. Te koop gevraagd dianenpak (jas, br schoenen) mt. Poppenhuis. Chri ne, 0118-562463 Te koop gevraagd: (in doos) zw./wit, computerblad Com- slechts 1 X gebruikt pukids de^ nummers Wie heeft er voor paardrijlaarzen m of 41 te koop? Jo 0118-583403. 50,-. Mitchel, 0118- 468205. 1 t/m 21. Matthijs en Thomas, 0113-649525. Gevraagd: mooie gensfiets 24 Thijs, 0118-46298( Zestig of zeventig kilometer per uur. Helemaal precies weet Joyce Louws (15) het niet. Een paard heeft tenslotte geen kilometerteller. „Maar de topsnelheid van een ren paard ligt wel in die buurt," zegt ze. En zij kan het weten. Bijna dage lijks is de Middelburgse scholiere te vinden in de stallen van Ad Hanne- man in Koudekerke. Paarden verzorgen, poetsen, borstelen en inrijden. Joyce: „Een zogenaamde groenling - moet je eerst zadelmak maken. Pas daarna kun je het paard alles gaan leren: draven, galop en eventueel dressuur en springen. Maar het mooiste onderdeel vind ik het echte rennen. Zo hard mogelijk." Bokken In de stal staat haar favoriet. Moeshe, een Arabische volbloed- hengst. „Heb ik zelf als groenling ingere den," vertelt Joyce trots. „In het begin was het bokken en steigeren. Maar nu heb ik een prima band met hem. Hij is intelligent en erg fel." Over een kleine twee maanden begint het nieuwe renseizoen. Er wordt nu vooral getraind op dressuur, duurtraining en wat sprintwerk. Met Joyce op de rug als jockey. Nog ongediplomeerd. „Maar dat gaat wel veranderen," zegt ze. „In Deurne ga ik een opleiding volgen voor jockey. Die opleiding bestaat uit een stuk theo rie en een deel praktijk. En verder moet je veel stages lopen. Heb je je diploma, dan kun je mee doen aan koersen." De renbaan van Duindigt is haar niet onbekend. „Ik heb daar wel eens meegedaan met zomaar en renpaard. Het geeft wel een kick, als je zo vanuit de startbox met een hele groep er van door sprint." Jockeys moeten echter op één ding heel goed letten: hun gewicht. „Op dit moment weeg ik precies 50 kilo," zegt ze tevreden. „Da's precies goed. Maar om dat zo te houden, moet ik wel goed uitkijken wat en hoeveel ik eet." Vanuit de stal hinnikt Moeshe instemmend Jockey Joyce Louws en haar paard Moeshe: bokken en steigeren is voorbij. foto Ruben Oreel foto Arsenaal/Techcomlight Dc meest fantastische familie w hele wereld, dat zijn wij... zeggen dc Fortuinen: opa en oma. hun twaalf kleinkinderen en daar de, ouders van. Alle vierentwintig wonen ze in Fair field, een stadje in Nteuw-Zgeland Dat is een heel eind hier vandaan en toch hoef je niet naar de andere kant van de aarde om kennis met ze Je ma ken en te zien waarom het een echt fan tastische familie is. Je hoeft er niet eens de deur voor uit. Nou ja -even een klein stukje, naar dc bibliotheek of de boek winkel waarje de vier boeken kunt vin den die Margaret Mahy over hen schreef: De bende van Fortuin, Bijna een Fortuin, Fortuin gezocht en het nieuwste Raadsels mud Fortuin.. Je kunt ze apart van elkaar lezen. Maar als je met het eerste begint (De Bende van Fortuinwil je de volgende drie ook lezen. Omdat het een spannend verhaal is over een avontuur dat jé zelf liever niet meemaakt èn omdat er een meisje in voorkomt waar je wel wal' meer van wilt weten. Tracey heet ze. Haar neefjes en nichtjes noemen haar Trace (spreek uit Trees) zonder Vrees en daar hebben ze alle re-" den toe. Ze heeft een paar kwaaie ogen en is gewend dat er naar haar geluisterd wordt. Omdat iemand nou eenmaal de lakens moet uitdelen en niemand dat beter kan -vindt ze- dan zij. Het is moeili jk om Tracey aardig te vin- den. Zelfs als je haar in het tweede en I derde boek ietsje beter leert kennen. blijft ze een lalbekakkerig meubel. I En het érgst van al: het interesseert haar I geen fluit wat jij. haar neefjes en nicht-' i jes van haar denken, i Toch blijkt ze in Raudsi'ls rond Fortuin I anders in elkaar te steken dan je j dacht.Heeft ze -waf je noemt- een heel j klein hartje en wil zÉ dolgraag iets dat je nooit achter haar gezocht zou heb ben. In de eerste drié boeken speelt tel kens een ander Foriuinkind de hoofd maar kom je Tracey steeds tegen, laatste gaat helemaal over haar. En haar broertje Jackson. Zoals in elk boek van Margaret M gebeurt ook in Raadsels rond For een heleboel tegelijk. Het begint een raar telefoontje en nog raar briefje aan Jackson: 'Owangada gdonderderdcruit. Bam bam bas bo don Beuk es en bes Quodlibet! Quo bet! Te-cjem'te-dem jazz!". Dan rijd ook nog een spookmotorrijder ro heeft een gescheiden nichtje toch w trouwplannen, en trekt Tracey op morgen in plaats van haar spijkerbra en slobbertrui zomaar en om wachts een jurkje'aan dat haar veel klein is. Hoe dat op her eind allemaal weef elkaar komt? Niet gaan raden Lézen, da's veel spannender. De vier Fnrtutnrboeken verschijnen bij Quer hebben tekeningen van Mance Post 22.50 per stuk. Jan Smeek Uitgever W.F. de Pagter Eindredactie: Anneke van den Doel en Willem Verstuijf. Vorm strip: Ramon de Nennie. Redactie: Petra de Bil, Marina van den Boogaart, Jaap Clement, Sam Karstens, Piet Nagtegaal. Francis Schot, Hans Segboer en Jan Smeekens. Cartoon: Wouter Apner Adres: Oostspuburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (maandag t/m vrijdag, van 9.00-17.00 uur): 0118 484000 k. k k, Auteursrechten voorbehouden i Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV/ Wegener Arcade Nederland BV

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1998 | | pagina 4