Snor van Vier rokken is meer dan genoeg Een land van overkanten Leuk voor de vakanties Fans over de hele wereld 2 DINSDA ,F „Zeven rokken droegen ze vroeger, in de winter nog wel meer. Daar begin ik niet aan, vier is meer dan genoeg," zegt Evelien Bakker (14) uit Yerseke. Evelien is net als haar broer William (12) en hun ouders actief betrokken bij de klederdrachtvereniging Ons Boerengoed uit Kruiningen. Regelmatig verkleden zij zich in de Zeeuwse dracht van vroeger. William: „Zo houden we het in stand, en het is leuk om te doen." In huize Bakker is Zeeuwse klederdracht aan wezig van alle tijden. De favoriete kleding van Evelien is die van rond 1850: „Daar zit nog lekker veel kleur in. Zo rond 1880 kwamen er strengere dominees, en is er veel veranderd in Zomaar We hoorden dat een echte Zeeuw hier is vanaf zijn eerste schreeuw en daarna zijn hele leven ook in Zeeland is gebleven. Wat inhoudt dat mijn vriendje Murad als dat waar is onmiskenbaar dus geen Turks maar een echt Zeeuws exemplaar is. Marina van den Boogaar, Bonje een Zeeuw omdat je in Zeeland-woont? Of alleen als je er geboren bent? Of alleen als je vader, groot- en overgrootvader er geboren zijn? Wat is eigenlijk een Zeeuw? Aad de Klerk is consulent regionale geschiedbeoefening in Zeeland, of zoals hij zelf zegt: „Ik ben een -handels-reiziger in geschiedenis, ik probeer de plaatselijke geschiedenis-aan de man te brengen." Zanglessen Het succes komt niet helemaal uit de lucht vallen. Marion zingt al jaren. Solo, als Cheyenne en in diverse rockbands in Zeeland. Ook treedt ze regelmatig op als zangeres bij de jazzband The New Orpheans. Ervaring genoeg dus. Maar ervaring alleen is niet vol doende. „Ik begon als klein meisje met playback".legt ze uit. „Daarna ga je live zingen. Maar om goed te worden moet je zanglessen nemen. Drie jaar lang heb ik zanglessen gevolgd bij een zang pedagoge. Eindeloze riedeltjes zingen en vooral veel aandacht voor de ademhalingstechniek. Die is bij 't zingen heel belangrijk." Luisteren Naast het oude repertoire van 2 Unlimited wordt er ook al gewerkt aan een nieuwe cd. „Zonder rap, maar wel met liedjes gericht op het luisteren," vertelt Marion. Welke nummers het gaan worden is op dit moment nog niet bekend. „Maar waarschijnlijk komt er een nummer op met mijn tekst: I'm ready. Succes is niet te voorspellen. Maar een megahit zou natuurlijk grandioos zijn weet ook Marion. Van TMF naar MTV. Videoclips. Gouden cd's. Optredens over de hele wereld. Gillende fans, overal camera's en natuurlijk stapels brieven. Marion ligt er niet wakker van. „Leuk toch, niet dan? Gewoon blijven doen kost mij als Zeeuwse geen moeite. Thuis blijf ik die ik ben: Marion van Iwaarden." Salim Berzazel: Zeeuwse bolus is lekker. foto Ruben Oreel Salim Berrazel (13) is geboren in Vlissingen en hij woont er nog steeds. Toch voelt hij zich geen Zeeuw, hij voelt zich Marokkaan. Dat komt omdat zijn vader en moeder daar vandaan komen en zijn familie daar woont. „We hebben nog steeds een huis in Marokko, daar wonen we in de zomervakantie. We blijven er zes weken", vertelt Salim. „We gaan dan naar het strand of lopen door de bergen". Het leven in Marokko is natuurlijk anders dan in Nederland. Het land ligt immers in Afrika, dus er is al ^een temperatuurverschil. „Het is er heel warm", zegt ook Salim. „En de mensen leven er meer op straat. Buiten zijn ook kraampjes. Ik ga er heel laat naar bed, omdat iedereen tot laat op straat is." Salim heeft nog een Marokkaans paspoort, maar dat zal veranderen zodra hij zestien is. „Ik blijf later ook gewoon in Nederland wonen. Marok ko is leuk voor de vakanties maar in Nederland is het gewoon beter. Beter werk en zo." Thuis, in Vlissingen, praat Salim Nederlands en Marokkaans door elkaar. Marokkaans tegen z'n ouders en Nederlands tegen z'n broer. Zeeuwse bolus Er zijn niet veel spullen meer die aan de Marokkaanse achtergrond herinneren. „We doen thuis nog wat aan de Ramadan", zegt Salim. „Maar ik doe het niet meer." Het eten is misschien nog wel Marokkaans, al eten ze gewoon Hollands brood. En...Salim neemt regelmatig een Zeeuwse bolus mee naar school. Want die vindt hij lekker Het kan raar lopen. Zo af en toe knijpt Marion van Iwaarden (21) zichzelf eens in de arm. 't Is echt waai": zij wordt de helft van de ge heel vernieuwde 2 Unlimited. Een jaar geleden stopte het oude duo en de muziekmaatschappij ging op zoek naar nieuw talent. „Er waren meer dan honderd kandidaten," vertelt Kruiningse Marion. „Samen met Romy werd ik uitgekozen om het nieuwe duo 2 Unlimited te worden." Vanaf die dag stond Marions wereldje ineens op z'n kop. Niet meer elke dag naar het waren huis om te werken, maar hupsa- kee, zo recht de studio in. „We zijn druk bezig om alle oude nummers in te studeren," zegt ze. „Die willen de fans graag horen." En die fans zitten over de hele wereld. „We hebben al opgetre den in Dubai en in Rusland. Bovendien ben ik naar Londen geweest om kleren uit te zoeken en om danspasjes in te studeren." Weet hi| antwoord op de vier vragen? „Je kunt niet of nauwelijks over Zeeuwen spreken," zegt hij, „want Zeeland is een land van overkanten met natuurlijke barrières tussen de verschillende gebieden. Je hoort daarom vaker over iemand van Walcheren, Beveland of Zeeuws-Vlaanderen dan over Zeeuwen." De vraag wat en wie Zeeuwen zijn leeft al heel lang, Weet Aad: „In 1769 schreef het Zeeuws genootschap een prijsvraag uit met deze vraag. Ook deed men onderzoek naar het voorkomen van Zeeuwen. De conclusie was dat Zeeuwen klein en donker zijn en een korte, brede schedel hebben. Dat kwam door de invloed van de Spaanse soldaten, die hier vroeger kwamen." Smeltkroes Al pratend over de vroegere bewoners heeft hij het over een smeltkroes: „Onze voorouders kwamen uit allerlei richtingen. Behalve uit Spanje kwamen er in de zestiende eeuw grote groepen uit de Walen en uit Frankrijk. Vervolgens uit Duitsland en Zwitserland en ook kooplieden uit Salzburg zochten hier een bestaan. Na de val van Antwerpen in 1585 vluchtten talloze Antwerpenaren, onder wie veel Joden, naar de andere kant van de Schelde. En tot in deze eeuw haalden boeren goed kope arbeidskrachten van over de grens." Over de oorsprong van het woord Zeeland weet Aad ook nog iets: „De naam Zeeland duikt pas rond 1200 op als verzamelnaam voor een groep eilanden. Vanaf dan kun je dus ook van Zeelanders of Zeeuwen spreken. Maar er is .ook sprake van een oude duistere volksstam clie hier al in de achtste,eeuw woonde. Die mensen kwamen uit Sleeswijk- Holstein en werden Sneven genoemd.-Misschien komt daar het woord Zeeuwen vandaan." Weten we nu wie en wat de Zeeuwen zijn? „Het is misschien net hoe je het zelf ervaartzegt Aad. Kan het nog Zeeuwser? Ringrijden tijdens de kermis op een Walchers dorp. Dat is de hobby van Coen Minderhoud (15) uit Domburg. Zo'n twee jaar geleden deed hij voor het eerst mee aan een wedstrijd. Coen: „Eerst paste ik altijd op een paard bij het ringsteken. Na de wedstrijd mocht ik dan wel eens over de baan rijden, dat beviel me erg goed." Omdat Coen geen eigen paard heeft, bereidt hij zich op speciale wijze op de wedstrijden voor. Coen: „Met een groepje kinderen oefenen we door lopend te ringrijden. Meestal oefenen we in de straat, 's Zomers trainen we op het strand. Soms steken we de ring fietsend. Van het lopend ringrijden leer je het meest." Ringrijden is geen goedkope sport. Zeker niet als je een paard moet huren en soms ook nog met de •- veewagen naar de jui brengen. Coen: „Ven ilk ook nog inschrijfgeld den worden verreden ik dan huren." Op de wedstrijddag veren. De haren van ingevlochten en de vie worden gebracht. Om in de baan aanwezig den. Rituelen Coen: „Om half acht ringlijders mogen de ring te steken. De eind van de dag om de Het oude volksvemia; in hti obi ai Coen Minderhoud: dertig keer proberen om de ring te steken.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1998 | | pagina 2