Veldhockey op het ijs Computer doet wat jij zegt Schone auto met een snufje Bond PZC^krullebaP O jA pA KOM NiET AAN DAT VLEES IN DE Di£fVft,'E5eA... 18e JAARGANG -NUMMER 1- DINSDAG 13 JANUARI 1998 NIJMEGEN - Je zegt tegen je videorecorder' welk programma hij moet opnemen of je zegt tegen je wasmachine welk programma hij moet draaien of je zegt tegen je CD-speler welk nummer je wil horen Toekomstmuziek of bin nenkort werkelijkheid? Volgens professor L. Boves uit Nijmegen wordt dit in de toekomst allemaal mogelijk. Zijn vak is spraaktechno logie en hij doet dit werk al sinds 1975. Boves: „Vanaf de tijd, dat er computers waren is al tijd het idee geweest: die dingen moeten kunnen praten en luisteren." In april gaat er een Nederlands/Belgisch pro ject van start om compu ters binnen vijf jaar te leren Nederlands te verstaan. Boves geeft leiding aan dat project. Uitspraak „Eén van de problemen is, dat mensen uit Zeeland, Friesland, Limburg of waar dan ook vandaan, die Nederlands praten, dat verschillend uitspreken," zegt Boves. „Het klinkt anders." De computer moet dus echt leren, hoe die verschillende uitspraken klinken. Boves: „Wat we doen is de computer leren de afzonderlijke klanken te herkennen." Het project kost negen miljoen gulden. Neder land betaalt tweederdè deel en België de rest. Boves wil graag beschik ken óver heel veel gesproken teksten. Er bestaat natuurlijk al heel veel geschreven tekst. „Wat je opschrijft gaat toch vaak over andere dingen dan waarover je met elkaar praat," meent hij. Op pad Voor het project gaan 50 mensen op stap met de bandrecorder. Die moeten bij de mensen thuis zoveel mogelijk gesprek ken opnemen. Dialecten en plat praten kunnen niet meedoen. Als de computer de mens verstaat, dan moet hij wel weten, welke woorden er voor kunnen komen. Boves: „Als de computer de klank die hij gehoord heeft, herkent, zoekt hij in zijn lijst het woord dat bij de klank past." In de toekomst willen ze niet alleen weten, wat de spreker zegt, maar ook wie de spreker is. Dat worden nog span nende tijden! VLISSINGEN - Er ligt weer een heel nieuw jaar voor ons De tijdschriften staan vol met wat ons te wachten staat op het gebied van geld, relaties en het weer. In je eigen Krullebak volgen nu de enige echte voorspellingen voor 1998. Loopdiploma Na het bromfietscertificaat en de fi ets- examens zal dit jaar begonnen worden met loopLessen. Als je de deur uit wilt gaan moet je dan voortaan beschikken over een loopdiploma Nieuw Zeeuws Om het Zeeuws in aanmerking te laten komen voor de status erkende streektaal zal besloten worden één dialect in te voeren: Nieuw Zeeuws. Worden er in het begin van het jaar nog bonussen uitgereikt als je Nieuw Zeeuws praat, later in het jaar kun je een boete krijgen als je het niet praat. Containers In navolging van jeugdhonkcontainers zoals in Goes, Middelburg en Hansweert zullen er in 1998 steeds meer containers geplaatst worden. In september 1998 zal zodoende 80% van alle Zeeuwse jongeren in containers zijn ondergebracht. Spice barbie Eén van de Spice Girls zal in verwachting raken en de groep verlaten. Haai' plaats wordt ingenomen door een echte barbie, dus de verandering zal minimaal zijn. Vuurwerkactie Dit jaar géén vuurwerk-actie van de Halt bureaus. Zij zullen eenvoudigweg op een zaterdagavond alle containers ophalen en per schip de Schelde af laten varen. Voor het eerst zal er dan in Zeeland geen vuurwerkoverlast zijn En verder...zal alles vooral hetzelfde zijn als in 1997. De jeugdbrandweer en de twirlsters zullen prijzen winnen en koninginnedag volgt het programma dat al 30 jaar gevolgd wordt Zo is elk nieuwjaar direct al weer een oudjaar. Jammer toch Koen, Anna en Kees: met een paar goede ijshockeyschaatsen en een stick aan de gang. foto Dirk-Jan Gjeltema VLISSINGEN - Snel, flitsend en als het aan Karei Koenen ligt binnenkort razend populair: bandy. Een eeuwenoude sport, te vergelijken met veldhockey, maar dan op het ijs. De voor loper van het alom bekende ijshockey. „Toch zijn er verschillen," zegt Karei. „De body check is bij bandy absoluut niet toe- ge staan. Lichamelijk contact is verboden." Samen met Peter-Jan Mulder is Karei bezig in Vlissingen een ijsclub op te richten. „Binnen die club willen we aan dacht geven aan schaatstrai- ning, ijshockey en bandy. Belangstelling is er zeker, dat hebben we al gemerkt." Anna Baltes (13) is een van die enthousiastelingen. „Ik speel zelf veldhockey, maar 's winters ligt de competitie stil. Op- deze manier kun je toch lekker je sport blijven spelen. En op het ijs is dat weer eens wat anders." Geen stick bandy wordt gespeeld met zes tegen zes. Vijf veldspelers en een keeper. „Die heeft geen stick," legt Koen Mulder (11) uit. „Hij mag het balletje vangen of wegschoppen. Dat balletje is knal oranje en diepgevroren. „Anders sla je het uit model," zegt Kees Koenen(8). Ook hij is enthousiast. „Komt ook door m'n vader. Die heeft zelf jaren lang bandy gespeeld Het prettige van bandy is, dat het spel niet zo heftig is. Dat betekent, dat je je niet als een robotmannetje moet aankleden, zoals dat bij ijshockey wel moet. Een helm, beenkappen, elleboog beschermers, handschoenen, bij bandy is dat allemaal niet echt nodig. „Daardoor is de sport ook niet zo duur om te spelen," zegt Karei. „Met een paar goede ijshockey schaatsen en een stick kun je al aan de gang." Huren De komende weken gaan Karei en Peter-Jan hard aan het werk om de ijsclub op te richten. „Eerst moeten we eens gaan kijken of we een aantal uren per week de baan kunnen huren. Als dat lukt zijn we weer een stuk verder. Dan kunnen we echt aan de slag om bandy ook in Zeeland populair te maken. En wie weet, kunnen we volgend jaar met een team meedoen aan de competitie." "bandyliefhebbers weten dus nu waar ze moeten zijn: op de kunstijsbaan in Vlissingen. KOUDEKERKE - Hoe de auto er in de volgende eeuw uit zal zien, kan het beste gevraagd worden aan Zeeuwse kinderen. Tijdens de finale van de Hyundai-schoolwed- strijd blonken de kinderen van De Sprong uit Koudekerke en de Souburgse Thijs van de Horst van De Tïveemaster uit door hun ontwerpen. Uit een groot aantal inzendingen werden zes finalisten gekozen, die in Autotron Rosma len hun ontwerp moesten toelichten. Alles wérd vastgelegd door dc cameraploeg van bet televisieprogramma De Gouden Koets. De achtjarige Thijs van de Horst tekende zijn auto tijdens de HVO-les. Juf Irma vertelde dat de auto in ieder geval milieuvriendelijk moest zijn. Thijs: „Mijn auto rijdt op zonne-energie en is geschikt om een wereldreis met' te maken. Er zit een bed in en de wagen heeft grote, sterke banden." De kinderen van groep 5/6 van De Sprong ont wierpen samen een auto. In de klas maakten ze allemaal een stelopdracht en een tekening over de auto van de toekomst. De beste ideeën en de leukste tekeningen gebruikten zij voor hun uiteindelijke ontwerp. De negenjarige Tristan Mol vertegenwoordigde de klas op het podium. Tristan: „De auto die wij gemaakt hebben, gaat lang mee, is erg veilig en vervuilt het milieu niet." James Bond De Koudekerkse toekomstwagen zit bovendien vol met technische snufjes. De auto is onder meer voorzien van een anti-botssensor en een mistverdelger. Tristan: „Zo'n vingerafdrukslot zoals je in de nieuwe James-Bondfilm ziet, zit ook op onze auto." Automobilisten hoéven zich in de toekomst ook minder - te ergeren. Jaguarliefhebber Tristan vertelt hierover: „Met een file-rijauto- maat en dubbelglas met tussenluchtverwar- ming, zodat je 's morgens niet meer hoeft te krabben, wordt autorijden een stuk leuker." De jury beloonde beide inzendingen met een schoolreis. De Sprong ging bovendien met de hoofdprijs, een personal computer, aan de haal. Thijs van de Horst reageerde heel sportief. Thijs: „De auto van De Sprong vond ik erg leuk" Uitzending: vanavond 13 januari RTL5 22.45uur.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1998 | | pagina 1