Geen ouwe troep in de doos 2000: Strijkers liggen onder bed spelletjes blijven het doen PZCSkrullebakS 17e JAARGANG - NUMMER 9 - DINSDAG 9 DECEMBER 1997 MIDDELBURG - Het is weer zover: zo nu en dan hoor je al weer wat knallen. Iedereen weet wel dat je pas op 30 en 31 december vuurwerk mag kopen en alleen op oudejaars dag vanaf tien uur 's morgens mag afste ken, maar ja... Elk jaar worden er jongeren bekeurd die te vroeg afsteken of voor overlast zorgen. Halt! Dit jaar gaan er meer politieagenten op zoek naar vuurwerk. Naast de gewone politie zijn dat de vrijwillige poli tie en surveillanten. Meestal worden jonge ren op heterdaad betrapt, ook wel na telefonische klachten. Jongeren van 12 tot 18 jaar kunnen kiezen: een boete of een door verwijzing naar een HALT-bureau. De boete kan oplopen tot 250,-, bij HALT volgt een werkstraf van drie tot acht uur en een uur leer moment. Het werken gebeurt dan bij instellingen die last hebben van vuurwerk, zoals een dierenasiel of de gemeentereinigingsdienst. Het leermoment be staat uit een videofilm waarna vragen beant woord moeten worden. Strijkers Nu is er nog niemand doorverwezen naar het HALT-bureau Walche ren, maar dat wil niet zeggen dat er geen illegaal vuurwerk wordt afgestoken Wesley (12) uit Oost-Souburg is al vanaf november bezig. „M'n broer heeft wel zes dozen strijkers on der z'n bed staan. Ik neem er elke dag wat mee, die steek ik voor schooltijd afin 't park je." Wesley weet ook wel dat strijkers verboden zijn in Nederland. Ze komen ons land bin nen via België, waar je ze zo kunt kopen. „Ik ben niet bang voor de politie. Ze zijn nooit zo vroeg in het parkje en anders gooi ik ze gewoon gelijk weg," zegt hij. Waarom steekt hij strijkers af als hij weet dat het verboden is „Dat is juist het leuke. Ze geven een flinke knal. Ik maak ook wel zelf vuurwerk." Genoeg werk voor de vuurwerkteams dus Bonnie en Stefan: niet nemen, maar geven. foto Wilem Mieras HOEDEKENSKERKE - Inpak ken in plaats van uitpakken. Niet nemen, maar geven. De leerlingen van basisschool De Regenboog uit Hoedekens- kerke spelen dit jaar zelf eens voor Sinterklaas en Kerstman. En dat alles voor de operatie Schoenendoos. „Die dozen zijn bestemd voor kinderen, die helemaal niets hebben." legt Stefan de Bart (11) uit. De afgelopen weken heeft ieder kind van onze school een doos gevuld met leuke spul len. Speelgoed en schoolspullen." Bonnie Veerhoek heeft haar doos versierd met Jip-en-Janneke- plaatjes. Wat er in haar doos zat „Nou eh, een knuffel. Daar had ik er toch twee van. Enne, een schetsboek, met potloden en kleurtjes. In ieder geval spulle tjes, waar ze blij mee zullen zijn. Geen ouwe troep. Daar hebben ze niks aan." Stefans doos is bestemd voor een jongen van vijf tot negen jaar. „Die keuze kon je zelf maken. Op de sticker aan de buitenkant staat - in het Engels - voor wie de inhoud is bestemd. In ieder geval kan die jongen zijn tanden eens goed poetsen. Ik heb er ook een tube tandpasta bij gedaan. En een grote auto plus nog een knuffelbeer." Envelop In elke doos zit bovendien nog een envelop met zes gulden erin. „Da's om het vervoer te beta len," legt Bonnie uit. „De dozen maken een lange reis. Eerst zijn alle dozen uit het hele land verzameld in Werkendam. Dat zijn er bij elkaar zo'n 50.000". Vanuit Werkendam zijn de dozen nu onderweg naar kinde ren in Liberia, Angola en Alba nië. Kinderen in vluchtelingenkam pen en in ziekenhuizen. Kinde ren, die door oorlog en andere ellende alles zijn kwijtgeraakt. Hun huis, hun speelgoed, hun vriendjes. Cadeautjes Als alles goed gaat wordt het voor die kinderen dit jaar een kerst met cadeautjes. Dan loopt er ergens in Liberia een jongen te spelen met de auto van Stefan. En zit er in Angola een meisje zich op te tutten met de lippenstift van Bonnie. Een prettig idee, vinden Stefan en Bonnie. Voor hen en alle andere leerlin gen wordt het dit jaar een kerst met een speciaal gevoel van binnen. COLIJNSPLAAT - „Het is de vraag of er op 1 januari 2000 inderdaad een gelukkig nieuwjaar begint," zegt Gido Goulooze uit Colijnsplaat. Hij heeft een computerbedrijf en weet daarom veel over het millenniumprobleem. „Een millennium is een tijdperk van duizend jaar. Op 31 december 1999, 's nachts om twaalf uur is het tweede tijdperk van duizend jaar af gelopen en beginnen we aan het derde tijdperk," legt Gido uit. En daar krijgt de computer een probleem mee. In de afgelopen tientallen jaren hadden compu terprogrammeurs de gewoonte om voor een jaartal (1997) maar twee posities te gebruiken (97). Gido: „Dat betekent dus, dat de computer het jaar 2000 niet zo kan lezen, maar denktdat er 1900 staat." Spelletjes Wie thuis een P.C. heeft met Windows 95 er op, hoeft niets te vrezen. In dat programma gaat het niet fout. Ook kinderen met een spelletjes- computer hoeven nergens bang voor te zijn. „Maar grote bedrijven zoals de belastingdienst, de banken en warenhuizen kunnen in grote moeilijkheden komen," meent Gido. Zo werd onlangs een grote partij corned beef ten onrechte vernietigd, omdat de computer zei, dat de houdbaarheidsdatum was verstreken. Gido: „Toch weet nog niemand echt zeker, wat er allemaal kan gaan gebeuren. Maar je moet niet stil blijven zitten en afwachten." Je kan bijvoorbeeld je computer testen. Je zet 'm op het jaar 2000 en je kijkt, wat er gebeurt. „Maak eerst wel even een back-up van je programma," lacht Gido. „Want je kan wel eens alles kwijtraken." Gevolgen Inmiddels heeft ons land er een millennium platform bijgekregen. Dat is een groepje men sen, dat moet proberen de schadelijke gevolgen van het probleem zo klein mogelijk te houden. Kees de Vos, hoofd automatisering van de Oosterscheldeziekenhuizen, is gerust over de toekomst. „Wij hebben gelukkig de goeie software. We gaan niet achterover liggen, maar er zeker wat aan doen!" BIERVLIET - Aart Lodder van het Zeeuws Orgaan van de Verkeersveiligheid struikelt bijna over de woorden in het juryrapport: op vallende prestatie, buitengewoon en bijzonder initiatief. De belangstelling voor de jaarlijkse tekenwed strijd van het R.O.V.Z. neemt toe, zegt hij: „Dit jaar deden er 120 scholen aan mee, van de 12 beste tekeningen wordt een kalender gemaakt." Dat de jury besloot om ook de inzending van een hele verkeerskrant, gemaakt door Marielle van Merode (12) en Annika de Ruysscher (11) van basisschool de Maatjes uit Biervliet, te nomineren is inderdaad bijzonder: de jury vond de krant zo aardig, die laten we meedoen, zei den ze." Behalve dat de twee vriendinnen een prijs krijgen van elk 100 gulden wordt de krant ook nog eens gedrukt in een oplage van 15.000 stuks en op alle Zeeuwse scholen verspreid. Kranten „We hebben al verschillende kranten gemaakt," zeggen Marielle en Annika. „We doen dat over allerlei onderwerpen, zoals dieren of de geschie denis van Biervliet. Sinds ons verkeersexamen hebben we al twee verkeerskranten gemaakt. We maken die thuis op de computer en kopië ren ze bij de supermarkt. Voor het geld wat dat kost verkopen we ze aan kinderen uit de klas en soms aan volwassenen. We hebben het er best wel druk mee." Dat hun laatste verkeerskrant in de prijzen is gevallen vinden ze leuk, vooral vanwege het onderwerp: „Het is echt nog niet veilig overal. Er ligt nu wel een verkeersdrempel voor de school, maar je ziet dat als ze er overgaan ze nog hard rijden. Er moeten dus nog twee drem pels bij, één ervoor en één erachter. We hopen maar dat mensen van de gemeente onze krant ook lezen." Walkman Het is hun opgevallen dat kinderen zelf ook niet altijd goed uitkijken: „Die steken soms zomaar een kruispunt over, spelen verstopper tje tussen auto's of fietsen met een walkman op hun kop. Daar waarschuwen we in onze krant voor. En doordat we die kranten maken komen we zelf ook heel veel over het verkeer te weten." Ze verwachten nog wel vijf kranten te zullen maken dit schooljaar: „In ieder geval om de andere maand één, nou ja, we zien wel." Marielle van Merode en Annika de Ruysscher: verkeerskrant in de prijzen. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1997 | | pagina 1