Reizen is overleven Matilda speelt voor Sint Mag ik je paardenstaart lenen? Vogels zoeken voedsel, wind terspreidt zaden DINSDAG 11 NOVEMBER 1997 3 Jan Smeekens Roald Dahl zal nog wel een tijdje Mhderboekenkampioen blijven, maar zijn opvolger staat al klaar: Sam van Rooy, 27-5-1985, Deur- ne, België. Sams eerste kinderboek (en hij is echt pas twaalf) heet De Vampie- renmoord. Het is zo'n reusachtig succes, dat boekhandelaren in Nederland en Belgie het niet aangesleept kunnen krijgen. Jong en oud loopt èr voor naar de winkel. En waar hij zijn handte kening komt zetten, ziet het zwart van de mensen. Zonder hier in de Krullebak veel te verklappen over het boek: De Vampierenmoord speelt zich af op een school waar op een dag meneer Previam hussel de let ters maar eens door elkaar! Verken wordt gevonden met een paar rare tekentjes onderaan in zijn hals. Ook elke volgende moord heeft iets te maken met een eigenaardige geschiedenis die lang geleden begon toen kin deren nog van sprookjes hielden. En de rest vertelt Sam van Rooy. Zijn boek wordt uitgegeven door Houtekiet in Antwerpen, is 77 pagina's dik en kost il 6,90. Volgens uitgeverij Houtekiet zijn er vast en zeker nog wel wat Sams van Rooys. Om daar achter te komen verzon men een schrijf wedstrijd voor iedereen die op 4 mei 1998 nog geen achttien is: De Matildaprijs. (Je weet wel... Matilda... Dat briljante meisje dat in Roald Dahls boek Matilda op bladzijde 16 -als ze nog maar vier jaar, drie maanden en een week oud is- al een pil van 411 pagina's uit heeft.) Eerst wat je moet doen en daar na wat je kunt winnen. Wat moet je doen? Schrijf alleen/met iemand anders/met een groepje/met je klas (het mag allemaal) een boek voor kinderen vanaf acht jaar. Typ het, maak drie kopieën en stuur die met je naam, adres, geboortedatum en telefoonnum mer vóór 4 mei 1998 naar Uitgeverij Houtekiet, Matilda Prijs, Vrijheidstraat 33, B-2000 Antwerpen. Wat kun je winnen'? De eerste prijs bestaat uit een Apple compu ter van het type Power Macintosh 5500 (of zijn opvolger), helemaal gebruiksklaar compleet met alles wat er op en aan moet zitten. Plus (Jazeker:*) een Kipling rugzak met daarin een pennenzak, Monkey Arnold, een balpen en een vulpen. Plus (Jaja, het staat er echt:+) een pak boeken ter waar de van 100.000 Belgische frank en dat is ongeveer 5000 Neder landse guldens. Of er dan nog iets overblijft voor de tweede, derde, vierde, vijfde, zesde, zevende, achtste, negende en tiende prijs? Natuurlijk.^ Negen van die rugzak ken vol boeken. Wil je het allemaal i héél precies weten, vraag dan bij de uitgeverij het wedstrijd reglement op. Dit stukje be gon met Ro ald Dahl en eindigt e mee. Vertél Sinterklaas dat er een prachtig nieuw boek is met 444 pagina's vol tekeningen bij verhalen, gedich ten en brieven van Roald Dahl. Het heet Roald Dahl's Schat kamer, het kost 69,50 en wordt uitgegeven door I De Fontein in Baarn. Fluis- ter Sinterklaas ook in het oor dat hij in de winkel er wel het levensverhaal van 's we relds populairste kinderboe kenschrijver bij moet vragen: Roald Dahl, een Biografie werd geschreven door Chris Powling en je krijgt, het gratis bij elk boek van Roald Dahl. In elke boekwinkel vind je ook een wedstrijdformulier waarop je drie gemakkelijke vragen over Roald Dahl moet beant woorden. Stuur vóór 1 decem ber het formulier naar uitge verij Fontein (het adres staat er al op) en hoop dat je de eerste prijs wint: een geheel verzorgde reis voor vier personen naai- Engeland waar je in Aylesbury bezoek brengt aan de Roald Dahl Child ren's Gallery. Mensen reizen, dieren reizen en planten ook. Tijdens de Nationale .Jeugdnatuurweek organiseerde het Milieu Educatief Centrum de Bevelanden Op reis in de natuur op de Hollandsche Hoeve in Goes. Op een speurtocht door het gebied ontdekten de kinderen hoe dieren en planten reizen. Als wij op reis gaan doen we dat vaak voor ons plezier. Veel dieren hebben geen keus. Zij trekken naar andere gebieden om te kun nen overleven. Voor insecteneters zoals de zwa luw is er hier in de winter niets meer te eten. Trekvogels hebben een kompas in hun hoofd. Ze we ten precies waar het noorden en het zuiden is. Zo vinden zij elk jaar weer feilloos de goede route op him trektocht naar hun over- winteringgebied en terug. Boven op de vliedberg speurden de kinderen met verrekijkers de lucht af naar trekvogels. De buit was die middag niet groot. Behal ve de altijd aanwezige meeuwen bleef de lucht leeg. Zaden Planten reizen ook. Niet als ze eenmaal vast in de grond zitten, zie je het al voor je, lopende bomen? Nee, daarvoor, als zaden. Planten hebben allerlei manieren bedacht om hun zaden te ver spreiden sommigen doen het met de wind. Denk maar eens aan de parachutezaden van de paar debloem. Die reizen met de wind kilometers ver naar een nieuwe groeiplek. Dieren helpen ook bij het verspreiden van de zaden. Eek hoorns verstoppen elk najaar heel veel eikels als wintervoorraad. Die vinden ze natuurlijk nooit al lemaal terug. Uit die vergeten ei kels groeien het volgende voor jaar nieuwe eiken. Mensen helpen ook, kijk na een wandeling in het bos maar eens onder je schoenen. Grote kans dat er in de aarde op je schoenen tientallen zaadjes zitten. „In de stad zag ik een paar jongens lopen mét blonde kuiven. Dat vond ik erg leuk. Ik wilde graag ook zo'n kuif. Het liefst een blauwe, maar dat mocht ik niet," zegt de negen jarige Robbert Wallaart uit Vlissingen. Tussen alle gewone kopjes met haar valt tegenwoordig heel wat aparts te ontdekken. De twaalfjarige Michelle Jobse uit Koudekerke liet door de kapper blauw en blond in haar donkerbrui ne lokken aanbrengen. „In één van de fotoboeken bij de kapper zag ik een meisje met geverfd haai*. 'Dat wil ik ook', dacht ik." Malou van Ulsen (11) liet in Frank rijk, op een markt, een touwtje met kralen in haar blonde haar vlech ten. Verder heeft ze een knalblau we, losse, paardenstaart in haar kapsel gestoken. „Zo'n staart is echt heel gemakkelijk aan te bren gen, hij zit er in twee seconden in." Rode lok Ilona Punt, van elf, koos voor een kapsel met hier en daar een rode lok. „Je kan het best gemakkelijk aan brengen. Het is een soort mascara die je in je haar moet smeren. Na twee keer wassen zie je er niet veel meer van. Ik moet het dan ook re gelmatig bijwerken. Dat vind ik best jammer, want zo'n tubetje is heel snel leeg." Michelle: „Als ik volgende keer naar de kapper ga, doe ik niks meer in m'n haar. Ik vind dat het er erg snel uit gaat. Verder vind ik het ook veel te duur om elke keer m'n haar te laten verven. Het kostte tachtig gulden en ik moest ook nog een speciale shampoo kopen." Aan reacties op hun kapsels hebben de kinderen geen gebrek. Ilona: „Vooral de eerste dag hoor je er wat over. Ik werd door zo'n zogenaamde lolligerd roodkapje genoemd. Nu hoor ik er niets meer over." Robbert: „Ze moesten er eerst aan wennen. Nu vinden ze het erg leuk staan." Malou: „Wat ik wel grappig vond was dat één van de jongens mijn paardenstaart wilde lenen. Wat hij er precies mee van plan was, weet ik niet." Michelle: „Toen het bij mij pas geverfd was kreeg ik ook van alles naar mijn hoofd geslingerd. Ze noemden mij smurf! Ach, ze zijn gewoon jaloers." Van links af: Michelle Jobse, Robbert Wallaart, Ilona Punt en Malou van Ulsen. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1997 | | pagina 3